Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
1 Promil ile to alkoholu? 0
1 Promil ile to alkoholu?

1 Promil ile to alkoholu?

Kierowcy samochodów często zastanawiają się, ile czasu muszą odczekać, aby prowadzić po wypiciu 1 piwa. Bardzo często, również ci sami kierowcy, zastanawiają się, ile wówczas mają promili we krwi. W jaki sposób mogą łatwo odpowiedzieć sobie na to pytanie? Spieszymy z pomocą i odpowiadamy, 1 promil ile to alkoholu?

Stężenie alkoholu we krwi!

Wiemy już doskonale, że szybkość przyswajania i trawienia alkoholu u każdego człowieka będzie różna. Przede wszystkim, każdy organizm inaczej będzie radził sobie z alkoholem, chociażby ze względu na wydajność wątroby. Przyjęły się teorie, że kobieta o drobnej budowie ciała, znacznie szybciej osiągnie stan upojenia alkoholowego niż wysoki, dobrze zbudowany mężczyzna. Rzeczywiście, w większości przypadków tak będzie.

1 promil ile to alkoholu?

Fot. 1 ‰ ile to alkoholu?

Proces trawienia alkoholu.

To samo powiemy przy procesie trawienia alkoholu i wydalania go przez organizm, ta sama kobieta również będzie dłużej trzeźwieć od danego mężczyzny. Najważniejsze czynniki, jakie mają wpływ na szybkość wydalania alkoholu z organizmu to wiek, waga, wzrost, ale również kondycja fizyczna i psychiczna człowieka. Często kierowcy nie biorą też pod uwagę, ile alkoholu wypili lub przez jaki czas spożywali daną ilość alkoholu, co również ma znaczenie przy późniejszym procesie spalania alkoholu. Prawdopodobnie przez niewiedzę i nieodpowiedzialność kierowców statystyki mamy takie, jakie mamy.

Przypominamy, że na miejscu w naszym serwisie wykonywana jest również kalibracja alkomatu w krótkim czasie i korzystnej cenie.

Czyli większość kierowców prowadzących samochód po spożyciu alkoholu, zatrzymywanych jest dzień po na przykład imprezie, na której spożywali alkohol, ponieważ nie zdają sobie sprawy, jaki okres, rzeczywiście potrzebują do osiągnięcia całkowitej trzeźwości. Niestety przez niewiedzę człowiek może stracić naprawdę dużo. Kierowca wsiada za kierownice, przychodzi do kontroli trzeźwości, a policyjny alkomat wskazuje 1 promil. Jak to właściwie przeliczyć na alkohol. 1 ‰, ile to alkoholu? Postaramy się również odpowiedzieć na pytanie, ile promili po 1 piwie będziemy mieli w wydychanym powietrzu.

Poziom alkoholu we krwiFot. Poziom alkoholu we krwi

Zawartość alkoholu we krwi — definicja.

Na początek powiedzmy sobie, jak to wygląda z definicji. Zawartość alkoholu we krwi to tak naprawdę ilość alkoholu etylowego (czystego alkoholu), jaka znajduje się w naszym krwiobiegu. 1 promil równa się 100 miligramom czystego alkoholu w 1 decylitrze krwi.

 

Każdy trunek alkoholowy powinien zawierać informację na temat gramatury czystego alkoholu etylowego. W Polsce przyjmuje się tak zwaną porcję standardową zawartości alkoholu w napojach, jest to 10 gramów czystego alkoholu etylowego i taką ilość zawiera np.

  • 250 ml piwa zawierającego 5% alkoholu.
  • 100 ml wina zawierającego 12% alkoholu.
  • 30 ml wódki zawierającej 40% alkoholu.

Są to standardowe napoje alkoholowe, które zwykle mają właśnie taką zawartość alkoholu, dlatego wykorzystywane są do przedstawiania różnego rodzaju statystyk.

Laboratoryjne badanie krwi człowieka pod wpływem alkoholu.

Wiadomym faktem jest, że aby najdokładniej sprawdzić zawartość promili we krwi, najlepiej jest poddać się laboratoryjnemu badaniu stężenia alkoholu w organizmie. Jest to jednak długotrwała procedura, która wykorzystywana jest w skrajnych przypadkach, na przykład w momencie odmowy przeprowadzenia badania alkomatem przez kierowcę, podczas kontroli drogowej. W takiej sytuacji kierowca zawsze zostanie poddany badaniu krwi na zawartość alkoholu w organizmie. Na wyniki badania krwi możemy oczekiwać najdłużej do 30 dni od momentu pobrania próbki.

Alkomaty są idealnym urządzeniem do badania stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu!

Na szczęście mamy również inne możliwości zbadania zawartości alkoholu w organizmie. Równie dokładnymi wynikami mogą pochwalić się profesjonalne alkomaty elektrochemiczne. Są to urządzenia elektroniczne, które wykryją dokładne stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu, wykorzystywane są w domowym zaciszu (alkomaty osobiste), podczas kontroli drogowych (alkomaty policyjne) czy w różnego rodzaju instytucjach (alkomaty dowodowe). Technologia wykorzystywana w alkomatach elektrochemicznych daje nam wynik zawartości alkoholu w organizmie osoby badanej z dokładnością do 0,01 promila, także śmiało możemy stwierdzić, że alkomat daje nam wiarygodny i dokładny wynik zawartości alkoholu w organizmie badanej osoby. Samo stężenie alkoholu może być odczytywane w różnych wartościach: g/l, mg/l, ‰, BAC i wiele innych. Alkohol metabolizuje się ze stałą prędkością około 0,15‰ ~ 0,2‰ promila na godzinę. Spożywanie alkoholu w krótszym czasie oraz ilość wypitego alkoholu będzie miało wpływ na szybsze wchłanianie do krwiobiegu.

Jeżeli nie posiadacie alkomatu osobistego, a chcielibyście sprawdzić, ile promili macie we krwi, możecie wykorzystać sposoby opisane w naszym innym artykule: Jak sprawdzić trzeźwość domowym sposobem?

Możemy również trochę policzyć i wykorzystać ogólnodostępny i rozpowszechniony wzór obliczeniowy na zawartość promili we krwi.

P = A / (Q x W)

W podanym wzorze musimy podstawić odpowiednie wartości pod oznaczenia:

P – ilość promili we krwi.

A – ilość spożytego alkoholu (czas) etylowego.

Q – jest to stały współczynnik obliczeniowy, który w przypadku mężczyzn wynosi 0,7 a w przypadku kobiet 0,6.

Do obliczenia zawartości promili we krwi z wykorzystaniem powyższego wzoru, przyda nam się informacja na temat standardowej porcji alkoholu, czyli 10 gram. O czy, wspominaliśmy we wcześniejszej części artykułu.

Policzmy więc z wykorzystaniem wzoru zawartość promili we krwi mężczyzny ważącego 90 kilogramów, który wypił 300 mililitrów wódki 40% alkoholu. Przyjmując takie dane, możemy powiedzieć, że mężczyzna przyjął 10 dawek standardowych alkoholu, czyli 100 gram alkoholu etylowego.

P = 100 / (0,7 x 90) = 1,59

Wykorzystując wzór obliczeniowy na ilość promili we krwi, wynika, że mężczyzna ważący 90 kilogramów, który wypił 300 mililitrów wódki 40%, ma niecałe 1,6 promila alkoholu we krwi.

Wpływ alkoholu na organizm człowieka – Jakie są skutki picia alkoholu?

 Zawroty głowy po użyciu alkoholu

Fot. Unikaj problemów alkoholowych!

Ile trzeba wypić, żeby mieć 2 promile alkoholu we krwi?

Biorąc pod uwagę powyższy wzór na obliczenie zawartości promili we krwi, możemy łatwo i szybko policzyć jaką ilość danego alkoholu trzeba wypić, żeby osiągnąć 2 promile alkoholu we krwi. Na przykład, mężczyzna ważący 80 kilogramów, aby we krwi mieć 2 promile alkoholu, musiałby wypić 5,5 piw 5% alkoholu o pojemności 500 mililitrów, 1100 mililitrów wina 12% lub 330 mililitrów wódki 40%. Przeciętna kobieta, tak jak wspomnieliśmy już wcześniej, szybciej osiągnie stan upojenia niż mężczyzna.

Wykorzystując wzór na zawartość promili we krwi, kobieta o wadze 60 kilogramów, aby mieć 2 promile alkoholu we krwi, musiałaby wypić 3,5 piwa 5% o pojemności 500 mililitrów, butelkę wina 12% (700 mililitrów) lub 200 mililitrów wódki 40%. Od razu widać, że kobieta potrzebuje znacznie mniejszej ilości alkoholu, niż mężczyzna, żeby osiągnąć poziom 2 promili alkoholu we krwi.

Przelicznik alkoholu oraz wirtualny alkomat online kłamie!

Pamiętajmy jednak, że podobnie jak alkomaty online, wzór obliczeniowy na zawartość promili, nie będzie odzwierciedleniem rzeczywistości. Każdy organizm inaczej będzie znosił przyjmowaną ilość, ale często i rodzaj trunku. Co będzie miało wpływ, po pierwsze na zawartość promili w organizmie, po drugie na czas trzeźwienia pijanej osoby.

Wzór na zawartość promili we krwi wykorzystujmy edukacyjnie!

Dlatego powyższy wzór na zawartość promili we krwi wykorzystujmy tylko do celów informacyjnych oraz edukacyjnych. Także, jeśli nie mamy możliwości sprawdzić zawartości alkoholu w organizmie za pomocą pewnych źródeł, jakimi są alkomaty elektrochemiczne lub na przykład wizyta na komisariacie, a nie jesteśmy pewni swojej trzeźwości, przyjmijmy zasadę, że za kierownicę siadamy dopiero dnia następnego. Tak postępują odpowiedzialni kierowcy.

 

Jak działają na nas promile?

Polskie prawo dotyczące kierowców mówi, że możliwe jest prowadzenie samochodu do momentu, kiedy we krwi kierowcy nie znajduje się więcej niż 0,2 promila alkoholu. Jest to granica, której nie należy przekraczać, niestety jednak jeszcze zdarza się to za często. Jeśli zawartość alkoholu we krwi kierowcy będzie wyższa i wskaże od 0,2 do 0,5 promila, zostanie on ukarany na podstawie popełnienia wykroczenia, prowadzenia pojazdu mechanicznego po spożyciu alkoholu. Z kolei, jeśli wynik zawartości alkoholu we krwi kierowcy wynosił będzie powyżej 0,5 promila, wtedy kierowca oskarżony jest o popełnienie przestępstwa, za prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu.

 

Jak zachowuje się organizm, kiedy we krwi są promile?

Niejednokrotnie, szczególnie w mediach, słyszy się o informacjach krajowych, gdzie reporterzy mówią o kierowcach, których wynik badania alkomatem przez policję, wyniósł na przykład 2 promile lub więcej. Często słyszy się o celebrytach prowadzących samochód pod wpływem alkoholu, takie informacje są jedną, z lepszych pożywek da mediów. Jednak nie będziemy nikogo osądzać, ponieważ nie od tego jesteśmy.

Zastanów się!

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak zachowuje się organizm, kiedy we krwi są promile? Kiedy jesteśmy na imprezie, dobrze się bawimy i pijemy alkohol, nie zastanawiamy się, ile mamy w danym momencie promili we krwi i jak zachowalibyśmy się za kierownicą. Takie kwestie były już nie raz sprawdzane na podstawie specjalistycznych badań. Poniżej przybliżamy wam, jak zachowuje się ludzki organizm, kiedy we krwi są promile.

 

~ 0,2 promila alkoholu we krwi

Taka zawartość alkoholu we krwi, w większości przypadków nie wpływa na zachowanie. Bardzo często osoby, których wynik badania alkomatem wskazał na przykład 0,17 promila, nie pomyślałyby, że mogą mieć jakiekolwiek promile we krwi. Taki wynik badania alkomatem może wystąpić na przykład po zjedzeniu kilku czekoladek z alkoholem.

 

0,2 – 0,5 promila alkoholu we krwi

Taka zawartość alkoholu we krwi może dawać już oznaki w postaci różnych objawów. Po pierwsze, mogą zdarzyć się zaburzenia wzroku, opóźnienie czasu reakcjiupośledzenie koordynacji ruchowo - wzrokowej oraz obniżenie samokontroli. Może pojawić się uczucie delikatnej euforii, przez co kierowcy często decydują się na bardziej brawurową jazdę. Mężczyzna może osiągnąć zawartość alkoholu we krwi, w tym przedziale po wypiciu 2 piw.

 

0,5 – 1,0 promila alkoholu we krwi

Tutaj już nie możemy mieć wątpliwości, czy jesteśmy nietrzeźwi. Przy takiej zawartości alkoholu we krwi reakcja na rzeczywiste wydarzenia jest znacznie opóźniona. Zwiększa się pewność siebie, przez co kierowcy, ale nie tylko, bardzo często przeceniają swoje możliwości. W większości przypadków mężczyzn, wypicie 4 piw wystarczy, aby mieć zawartość alkoholu do 1 promila we krwi, często nawet powyżej.

 

1,0 – 2,0 promile alkoholu we krwi

Bez wątpienia jest to stan nietrzeźwości. Przy takiej ilości alkoholu we krwi tracimy w większości umiejętność logicznego myślenia, podejmujemy skrajnie odpowiedzialne decyzje. Stajemy się drażliwi i bardzo łatwo jest nas zdenerwować, do tego wszystkiego serce zaczyna bić szybciej i znacznie podnosi się ciśnienie krwi. Powyżej znajdziecie informację, ile trzeba wypić alkoholu, żeby mieć 2 promile we krwi.

 

2,0 – 3,0 promile alkoholu we krwi

Stan upojenia alkoholowego, przy którym towarzyszą nam zaburzenia równowagi i płynnego mówienia, jesteśmy bardziej senni. Przy takiej dawce alkoholu nie mamy co mówić o koncentracji, no ta właściwie już nie występuje, dodatkowo pojawiają się zaburzenia równowagi, czyli zaczynamy poruszać się „slalomem”. Nie panujemy nad swoim zachowaniem. Niestety, ale zdarzały się przypadki zatrzymań kierowców przez policję, podczas których alkomat policyjny wskazywał u kierowcy wynik zbliżający się do 3 promili zawartości alkoholu we krwi. Zastanawiamy się, jak ci ludzie dochodzili do samochodu. Żeby alkomat wskazał zawartość alkoholu 2 ‰, mężczyzna musiałby wypić około 0,5 - 0,7l wódki.

 

3,0 – 4,0 promila alkoholu we krwi

Taka zawartość alkoholu we krwi może powodować zaburzenia świadomości, dodatkowo spada temperatura ciała, co szczególnie w mroźne dni może być bardzo groźne dla człowieka, dodatkowo obniża się ciśnienie krwi. Mężczyzna musiałby wypić około 1 litr wódki, żeby doprowadzić się do takiego stanu. Mogą pojawić się zaburzenia oddychania, czyli tak zwany bezdech oraz ryzyko zachłyśnięcia, a nawet uduszenia.

 

4,0 promila i więcej alkoholu we krwi to dawka śmiertelna

Od 4 ‰ zachodzi ryzyko zapadnięcia w śpiączkę, a od 5‰ – zgonu. Zawartość alkoholu we krwi na poziomie powyżej 4 promili jest niezwykle groźnym zjawiskiem dla ludzkiego organizmu. Doprowadzenie do takiego stanu może zagrażać popadnięciem w śpiączkę, w najgorszym przypadku osoba, której zawartość alkoholu we krwi przekroczy 4 promile, może na tyle osłabić organizm, że następstwem może być nawet śmierć.

Sprawdź: ile się trzeźwieje po 4 piwach!

Ta prosta rzecz uratuje Cię kolejnego dnia po imprezie!

Zobacz, jak ustrzec się przed utratą prawa jazdy za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu! Obejrzyj do końca!

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: 888 189 029

Email: serwis@alkopatrol.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl