Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Alkohol 0
Alkohol

Alkohol

Alkohole to związki organiczne charakteryzujące się obecnością grupy hydroksylowej (OH) przyłączonej do nasyconego węgla. Dlatego wszystkie substancje, które mają tę grupę funkcyjną w swojej strukturze, można poprawnie zidentyfikować jako alkohole.

Wspólny alkohol, obecny w roztworze i stosować jako paliwo, perfum, farb i lakierów, rozpuszczalników i środków dezynfekujących rozwiązania jest to, że środek zawiera jako główny etanolu, a zatem nazywa się również alkohol etylowy

Jego wzór strukturalny przedstawiono poniżej:

Wzór strukturalny etanolu

Rys. Wzór strukturalny etanolu

Alkohol można wytwarzać różnymi procesami, takimi jak uwadnianie etylenu z oleju lub fermentacja cukrów i zbóż. Alkohol jest również wytwarzany w wyniku fermentacji trzciny cukrowej. 

W Stanach Zjednoczonych jest wytwarzany z kukurydzy.

Do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu służy alkomat. Alkomat może być bardzo dokładny z czujnikiem elektrochemicznym lub mniej dokładny półprzewodnikowy.

W warunkach otoczenia alkohol jest bezbarwną cieczą, nieskończenie rozpuszczalną w wodzie (dzięki wiązaniom wodorowym, które tworzą się między jej cząsteczkami), łatwopalną, o ostrym smaku, lekko drażniącym zapachu i umiarkowanie toksycznym.

Wśród jego głównych zastosowań jest zastosowanie w napojach alkoholowych, które dzieli się na dwa główne typy: fermentowane niedestylowane i fermentowane destylowane.

Jednak alkohol jest uważany za narkotyk psychotropowy, słowo to pochodzi z greckiego psycho, co oznacza „psyche”, a trojany - „transformacja”, to znaczy powoduje psychiczne i fizjologiczne zmiany u osób, które go spożywają, co znajduje odzwierciedlenie w odczuciach, postawy i myśli.

Wśród psychicznych skutków, jakie wywołuje alkohol, są przede wszystkim stymulanty, w których osoba jest euforyczna, zrelaksowana, nieskrępowana, z mniejszym napięciem i nudą; później jednak alkohol działa depresyjnie na centralną część układu nerwowego, powodując brak koordynacji ruchowej, snu, braku kontroli, zaburzenia percepcji i umiejętności. Spożycie alkoholu w bardzo dużych dawkach może prowadzić do śpiączki i śmierci.

Te efekty alkoholu zależą od kilku czynników, takich jak między innymi stałe spożywanie napojów alkoholowych, fizyczna wielkość osoby, ilość jedzenia spożytego przed napojem alkoholowym. Ale średnio reakcje organizmu w zależności od stężenia etanolu we krwi.

Efekty alkoholu we krwi

Z powodu tych objawów alkohol jest odpowiedzialny za 60% wypadków drogowych i pojawia się w 70% zgłoszeń zgonów z użyciem przemocy. Z tego powodu prawo stanowi, że osoba nie jest w stanie bezpiecznie prowadzić samochodu, jeśli ma stężenie alkoholu we krwi powyżej 0,1 g / l. 

Wypadek drogowy spowodowany przez pijanego kierowcę

Fot. Wypadek drogowy spowodowany przez pijanego kierowcę

Ponadto innymi czynnikami, które sprawiają, że alkohol jest uważany za narkotyk, jest to, że powoduje on u osoby tolerancję , to znaczy, ponieważ alkohol ma początkowo przyjemny efekt, z czasem osoba potrzebuje dawek za każdym razem większe, co prowadzi do uzależnienia. Kiedy osoba uzależniona przestaje na jakiś czas pić alkohol, przechodzi przez zespół odstawienia, który może być łagodny, z objawami takimi jak drżenie rąk, niepokój i zaburzenia snu lub rzadziej zespół odstawienia ciężkie, obejmujące uogólnione drżenie, intensywne pobudzenie i dezorientację.

Alkohol jest toksyczny i ma kilka szkodliwych skutków dla organizmu. 

Po spożyciu przedostaje się do krwiobiegu i jest przenoszony do wszystkich części ciała, metabolizowany w wątrobie i przekształcany w etanal (aldehyd octowy), zgodnie ze schematem poniżej. Następnie przekształca się w kwas octowy, a na koniec w wodę i dwutlenek węgla:

Metabolizm alkoholu przy spożyciu w małych ilościach

Metabolizm alkoholu przy spożyciu w małych ilościach

Etanal jest jeszcze bardziej toksycznym związkiem i ma działanie rakotwórcze. 

Powoduje uszkodzenie wątroby i jest związany z rakiem wątroby, odbytnicy i prawdopodobnie piersi. Jest również przyczyną marskości wątroby.

alkoholowa choroba wątroby

Ilustracja przedstawiająca wątrobę z marskością wątroby spowodowaną nadmiernym spożyciem alkoholu

Innym czynnikiem ryzyka jest to, że gdy jest metabolizowany, etanol wykorzystuje enzymy, które organizm powinien wykorzystać do produkcji glukozy, zwłaszcza w okresach postu. W ten sposób następuje spadek poziomu glukozy w mózgu i innych częściach ciała, co prowadzi do hipoglikemii, która generuje objawy osłabienia i złego samopoczucia.

Dochodzi również do odwodnienia organizmu, gdyż alkohol dezaktywuje hormon ADH (antydiuretyk), odpowiedzialny za ponowne wchłanianie wody przefiltrowanej przez nerki. Bez tego ta przefiltrowana woda jest wydalana z moczem.

Inne choroby związane z ciągłym spożywaniem alkoholu to: zapalenie wątroby typu B, schorzenia serca i trzustki, nowotwory jamy ustnej, przełyku, gardła i fałdów głosowych.

Niestety, pomimo zakazu dla dzieci w wieku poniżej 18 lat przeprowadzone badania z uczniami, wykazały, że 70,5% uczniów odpowiedziały, że próbowały już napojów alkoholowych, a wśród młodzieży w wieku 15 lat 31,7% przyjęło pierwszą dawkę w wieku 13 lat lub młodszym, a 21,8% uczniów doznało już pijaństwa w życiu.

Skutki alkoholizmu nie ograniczają się do chorób, wiążą się również z ogromnymi kosztami finansowymi, ponieważ według Ministerstwa Zdrowia wydajemy wiele milionów rocznie na leczenie alkoholików. 

Są też problemy rodzinne i emocjonalne.

Alkoholizm to choroba, którą należy leczyć

Alkoholizm to choroba, którą należy leczyć

Alkoholizm jest naprawdę uważany za chorobę, którą należy leczyć. 

Istnieje wiele ośrodków leczenia, szpitali i programów rehabilitacyjnych, które oferują pomoc, jak AA, a także specjaliści od alkoholizmu, którzy mogą być bardzo pomocni w procesie zdrowienia.

Jak długo alkohol opuszcza organizm?

Zwykle po kilku sekundach alkohol zostaje wchłonięty przez żołądek, dostanie się do krwiobiegu i zamieni się w parę dla płuc. Ze względu na szybkość procesu test alkomatem jest w większości przypadków asertywny.

Jednak proces odwrotny jest dłuższy. Aby się zorientować, może minąć do 10 godzin, zanim stężenie alkoholu nie będzie już wykrywane we krwi. Z tego powodu zaleca się kierowcy odczekanie co najmniej 12 godzin przed ponowną jazdą.

Tolerancja

Ponieważ dozwolona ilość alkoholu jest bliska zeru, każde poślizgnięcie się kierowcy może oznaczać wykroczenie. Istnieją jednak szczegóły, które wymagają wyjaśnienia. Na przykład płyn do płukania ust i cukierek z nadzieniem alkoholowym można włączyć do testu alkomatem, ale w ciągu maksymalnie 10 lub 15 minut.

Z drugiej strony, napoje o wysokiej zawartości alkoholu wymagają więcej czasu, aby zostać metabolizowane przez organizm, a małe ilości można zidentyfikować za pomocą sprzętu kontrolnego. Kieliszek wina lub piwo z beczki wystarczy, aby wstrzyknąć 0,05 mg alkoholu na litr krwi.

Warto pamiętać, że napoje fermentowane mają na ogół mniej alkoholu niż destylowane. Fermentowane, jak piwo i wino , zawierają maksymalnie 18% alkoholu, a destylowane 70%.

Jak rozpoznać alkoholika?

Jak to działa?

Do wykonania testu alkomatem służy urządzenie zwane alkotestem lub alkomatem. Jego funkcją jest pomiar stężenia alkoholu etylowego we krwi kierowcy. Sprzęt analizuje powietrze w płucach w celu sprawdzenia częstości występowania napojów alkoholowych.

Test alkomatem działa w następujący sposób: osoba musi przedmuchać rurkę podłączoną do urządzenia. Następnie powietrze z płuc trafia do katalizatora, dzięki czemu wydychany alkohol reaguje z zawartym w nim tlenem. Taka reakcja uwalnia elektrony, które przechodzą przez elektrodę i generują prąd elektryczny. Chip urządzenia oblicza stężenie alkoholu we krwi i pokazuje wynik na wyświetlaczu. Pamiętaj: im więcej alkoholu, tym wyższy prąd.

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: 888 189 029

Email: serwis@alkopatrol.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl