Alkomaty - najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi
W tym artykule znajdziecie najczęściej zadawane pytania związane z alkomatami.
Lepiej wcześniej zapytać dwa razy, niż później ponosić srogie konsekwencje.
Przypominamy, że na miejscu w naszym serwisie wykonywana jest również kalibracja alkomatu w krótkim czasie i korzystnej cenie.
Spis treści:
-
Jakie czynniki mogą wpłynąć na stężenie alkoholu w organizmie?
-
Czy stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu, jest równe stężeniu alkoholu we krwi?
-
Chcę kupić alkomat. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu alkomatu?
-
Czy alkohol, jaki spożywałem, ma wpływ na to, jak szybko pozbędę się go z organizmu?
-
Czy mogę przeprowadzić pomiar alkomatem, zaraz po spożyciu alkoholu?
-
Nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie dotyczące alkomatów?
Muszę wsiąść za kółko dzień po imprezie. Jak długo muszę odczekać, żeby prowadzić samochód bez konsekwencji?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na spożyty alkohol. Z pewnością w takiej sytuacji musimy bardzo uważać. Nie jest konkretnie powiedziane, ile czasu należy odczekać po spożywaniu alkoholu, żeby można było bezpiecznie usiąść za kierownicą swojego samochodu.
Osoby dzień po imprezie często nie czują się najlepiej. Bóle głowy, zaburzenia koncentracji, odwodnienie, brak apetytu, to częste objawy pojawiające się wraz z kacem. Nawet jeśli wstaniemy o poranku bez żadnych objawów, to nie będzie znak, że możemy swobodnie prowadzić samochód. W tej sytuacji możemy wspomóc się, chociażby wirtualnym alkomatem, jednak musimy wiedzieć, że wynik podawany przez wirtualny alkomat nigdy nie będzie w 100% wiarygodny.
Dlatego sprawdzenie stanu trzeźwości w wirtualnym alkomacie, przez oszacowanie ilości wypitego alkoholu i czasie, w jakim go spożywaliśmy, możemy traktować jako dodatkową informację, jakiego wyniku możemy się spodziewać, badając się profesjonalnym alkomatem.
Osoby posiadające alkomaty osobiste są w dużo lepszej sytuacji. Jednak musicie pamiętać, że jeśli alkomat pokazuje nam dopuszczalną ilość alkoholu w wydychanym powietrzu 0,1 mg, nie należy kierować się tą informacją, że możemy już jechać. Kolejną sprawą może być sytuacja, że inny alkomat może wskazać zupełnie inny wynik, na przykład 0,14 mg alkoholu w wydychanym powietrzu, i już zaczynają się problemy.
Piłeś - nie jedź!
Fot. Alkomaty - kierowca po alkoholu
Nie ważne czy w waszym organizmie znajduje się dopuszczalna dawka alkoholu. W takiej sytuacji nie należy wsiadać za kółko! Może i będziecie w takiej sytuacji bezkarni wobec polskiego prawa, jednak możecie spowodować bardzo duże zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.
Dopuszczalna ilość alkoholu w organizmie 0,2 promila zwiększa ryzyko wypadku nawet do 50%! Oczywiście, im wyższe stężenie alkoholu w organizmie, tym wyższe prawdopodobieństwo wypadku.
Przy stężeniu 1,5 promila alkoholu we krwi, prawdopodobieństwo wypadku rośnie nawet o 4000%.
Nie da się dokładnie określić, ile czasu należy odczekać po spożyciu alkoholu, żeby bezpiecznie wsiąść za kierownicę. Tak samo, jak nie można stwierdzić bezpiecznego stężenia alkoholu w naszym organizmie. Bądźcie odpowiedzialnymi kierowcami i pamiętajcie, że każde wyjechanie na drogę po jakimkolwiek spożyciu alkoholu, może doprowadzić do tragedii.
Imprezowałem z kolegą, wypiliśmy tyle samo alkoholu, ale jestem od niego trochę cięższy. Czy to znaczy, że wytrzeźwieję szybciej od kolegi?
W żadnym wypadku! Nigdy nie będziemy mieli takiej pewności. Masa ciała jest jednym z wielu czynników, które wpływają na stężenie alkoholu w organizmie.
Fot. Impreza
W takim razie, jak organizm reaguje na alkohol?
Stężenie alkoholu w organizmie jest zmienne, w zależności od tego ile go spożyliśmy. Wypity alkohol podlega trawieniu tak jak każdy inny spożyty składnik żywieniowy. Następnie alkohol we krwi jest transportowany do wątroby, tam poddawany jest procesowi metabolizacji, który działa inaczej u każdego człowieka. Wpływ na to ma wiele czynników, poniżej przedstawiamy najważniejsze:
- płeć.
- masa ciała.
- ilość % tkanki tłuszczowej.
- ogólny stan zdrowia.
- uwarunkowania genetyczne.
- sprawność naszej wątroby.
- spożyte wcześniej posiłki.
Dlatego właśnie nie możemy porównywać się z innymi, ponieważ każdy organizm reaguje inaczej na spożyty alkohol.
Fot. Mężczyzna z butelką i kieliszkiem
Przeczytaj artykuł: Ile mogę wypić? Sprawdzamy wirtualny alkomat online.
Jakie czynniki mogą wpłynąć na stężenie alkoholu w organizmie?
Głównymi czynnikami, jakie wpłyną na stężenie alkoholu w naszym organizmie, jest szybkość i ilość spożywanego alkoholu oraz masa ciała. Do innych czynników, które mogą wpłynąć na stężenie alkoholu w organizmie, możemy dodać spożyte wcześniej posiłki oraz wysokość nad poziomem morza.
Czy stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu, jest równe stężeniu alkoholu we krwi?
Absolutnie. W tej sytuacji ważnym dla nas powinno być ogólnie przyjęte założenie, że stężenie alkoholu we krwi jest dwa razy wyższe niż w wydychanym powietrzu. Tutaj ważny jest współczynnik stężenia alkoholu we krwi do stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu, który w Polsce wynosi 2:1. Oznacza to, że jeżeli alkomat wskaże nam wynik 0,3 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, oznaczać będzie, że stężenie alkoholu we krwi wynosi około 0,6 promila.
Czy alkomat zawsze pokazuje wiarygodny wynik?
Pomiary alkomatem mogą służyć nam jedynie jako informacja. Nigdy nie pokażą w 100% jakie jest stężenie alkoholu we krwi. Jedynie badanie krwi, może dać nam prawdziwy wynik stężenia alkoholu. Oczywiście, nie oznacza to, że alkomaty są nam niepotrzebne. Wręcz przeciwnie. Alkomaty to bardzo przydatne urządzenia, dzięki którym możemy ustalić, przez jaki czas nasza krew będzie chłonąć alkohol. Dzięki temu łatwo można obliczyć czas, kiedy nasz organizm będzie już czysty.
Poniżej przedstawimy kilka ważnych zasad podczas używania alkomatu, dzięki którym możemy spodziewać się bardziej wiarygodnych wyników:
-
pamiętaj, aby używać alkomatu minimum 30 min, po ostatnim spożyciu alkoholu.
-
pamiętaj, aby nie palić papierosa przed badaniem alkomatem.
-
pamiętaj, aby przed badaniem alkomatem przepłukać jamę ustną czystą wodą.
-
po wykonaniu pierwszego badania, zapisz wynik i odczekaj około 20 minut.
-
po wykonaniu drugiego badania, zapisz wynik i odczekaj około 20 minut.
-
powtarzaj badania do momentu, kiedy otrzymasz 3 malejące wyniki.
-
odejmując wynik trzeciego badania od pierwszego, otrzymamy wynik ilości alkoholu, jaką spala nasz organizm w ciągu godziny.
-
dzieląc wynik trzeciego badania przez ilość alkoholu, jaką organizm spala w przeciągu godziny, otrzymamy wynik w postaci ilości godzin, po których możemy prowadzić.
Oddzielny artykuł: Czy alkomat może wskazać błędny wynik?
Chcę kupić alkomat. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu alkomatu?
Tak naprawdę wybierając alkomat, musimy zwrócić uwagę na wiele ważnych aspektów. Jeżeli kupujemy alkomat w stacjonarnym sklepie z alkomatami, zawsze możemy poprosić kogoś z obsługi o pomoc.
Sytuacja komplikuje się, jeśli kupujemy alkomat przez internet. Oczywiście, możemy wysłać maila do danego sklepu lub zadzwonić na infolinię, z pewnością otrzymamy najważniejsze informacje dotyczące alkomatów. Jednakże warto też mieć własne pojęcie, na co zwrócić uwagę przy wyborze alkomatu. Przede wszystkim nie sugeruj się ceną. Przed zakupem alkomatu, zapoznaj się z artykułami na temat alkomatów, jakich jest wiele w internecie. Wybierajcie produkty posiadające międzynarodowe certyfikaty np. DOT lub FDA.
Czy alkohol, jaki spożywałem, ma wpływ na to, jak szybko pozbędę się go z organizmu?
Oczywiście, że nie. Rodzaj spożywanego alkoholu nie ma tu nic do rzeczy. Nie ważne czy pijecie wino, piwo, drinki z whiskey czy wódki. W każdym napoju alkoholowym znajduje się taki sam rodzaj alkoholu, tylko różni się on stężeniem. Nie oznacza to jednak, że spożywając na przykład wino o niższym stężeniu alkoholu niż wódka, szybciej pozbędziemy się alkoholu z organizmu. Czas pozbycia się alkoholu z organizmu jest niezależny od typu spożywanego alkoholu.
Czy mogę przeprowadzić pomiar alkomatem, zaraz po spożyciu alkoholu?
Nie! Jeżeli przeprowadzimy pomiar alkomatem zaraz po spożyciu alkoholu, możemy doprowadzić do jego rozkalibrowania. Najlepiej przeprowadzić badanie alkomatem 30 minut po spożyciu alkoholu, przepłukując jamę ustną wodą przed wykonaniem badania. Dzięki temu możemy spodziewać się wiarygodniejszego wyniku pomiaru.
Co to jest kalibracja alkomatu i kiedy ją przeprowadzić?
Alkomat to precyzyjne urządzenie elektroniczne, które operuje delikatnymi sensorami, przez co wymaga regularnego i profesjonalnego serwisu. Najważniejszym procesem serwisu jest kalibracja alkomatu, czyli proces kontrolno - optymalizacyjny, który konfiguruje oprogramowanie alkomatu tak, aby ten prawidłowo wskazywał stężenie alkoholu w pobieranym powietrzu.
Jak jest częstotliwość kalibracji alkomatu?
Częstotliwość kalibracji alkomatu uzależniona jest od kilku czynników, między innymi od typu sensora zastosowanego w alkomacie, intensywności wykorzystywania alkomatu, ilości wykonanych pomiarów, sposobu użytkowania, a nawet warunków jego przechowywania.
Z reguły zaleca się przeprowadzać kalibrację alkomatu raz na 6 miesięcy lub po określonej ilości przeprowadzonych pomiarów wskazanej przez producenta. Alkomaty niższej klasy zwykle będą częściej potrzebowały przeprowadzenia kalibracji. Poniżej przedstawiamy, w jakiej sytuacji należy bezwzględnie przeprowadzić kalibrację alkomatu.
-
jeśli przeprowadzimy badanie alkomatem na osobie niespożywającej alkoholu, a wynik alkomatu będzie inny niż 0,00 ‰.
-
jeśli przeprowadzimy badanie alkomatem na osobie spożywającej wcześniej alkohol, a wynik alkomatu będzie wynosić 0,00 ‰.
-
jeśli podczas przeprowadzania badania, nie będzie żadnej reakcji alkomatu, należy poddać go kalibracji.
-
jeśli podczas badania na wyświetlaczu alkomatu pojawia się napis CAL, konieczna jest wtedy kalibracja.
-
jeśli po spożyciu alkoholu, wynik trzech badań przeprowadzonych w odstępach czasowych 20 minut jest jednakowy i się nie zmienia.
-
jeśli przeprowadzimy badanie alkomatem bezpośrednio po spożyciu alkoholu (nie odczekamy minimum 30 minut), zaleca się kalibrację alkomatu.
-
jeśli alkomat przez długi czas był przechowywany w warunkach innych, niż podane są w instrukcji danego alkomatu lub jeśli alkomat był przechowywany wraz z materiałami zawierającymi alkohol.
Jak reaguje nasz organizm na ilość promili we krwi?
Każdy człowiek posiada różne, określone reakcje występujące po spożyciu alkoholu. Niektóre reakcje są zwykle podobne u większości osób. Poniżej przedstawimy jakie mniej więcej są reakcje po spożyciu alkoholu, przy danym stężeniu alkoholu w organizmie:
-
0,2 - 0,3 promila - uwaga jest rozproszona, czujemy się beztrosko, popadamy w lekką euforię i stajemy się śmielsi i zrelaksowani.
-
0,4 - 0,6 promila - stajemy się bardziej wrażliwi, nasza uwaga jest rozproszona, zwiększa się nasza samoocena, przestajemy czuć zahamowania, jesteśmy całkowicie rozluźnieni i przestajemy logicznie myśleć.
-
0,7 - 0,9 promila - pogarsza się nasza koordynacja ruchowa, szybkość reakcji i wzrok, ogranicza się nasze pole widzenia, zmniejsza się samokontrola i opanowanie, możemy odczuwać chęć ryzyka.
-
1,0 - 1,2 promila - stan sporej nietrzeźwości, przestajemy się logicznie wypowiadać, bełkot, znacząco zaburzona koordynacja psychoruchowa, słaba ocena sytuacji, zaburzenia równowagi oraz wzroku, przestajemy racjonalnie myśleć.
-
1,3 - 1,5 promila - stan całkowitej nietrzeźwości, pojawia się brak oceny sytuacji, koordynacji psychoruchowej, percepcji, widziany obraz jest zamazany, reakcja na bodźce jest znacznie wolniejsza, mogą pojawić się wymioty.
-
1,6 - 1,9 promila - stan całkowitego upojenia alkoholowego, brak kontroli nad ciałem, pojawiają się omdlenia, mdłości, wymioty.
2,0 promila - w takim stanie ciężko jest utrzymać pozycję stojącą, przestajemy odczuwać ból, może nastąpić utrata pamięci z tego okresu. -
2,5 promila - zaburzone są wszystkie funkcje psychoruchowe, brak koordynacji, rośnie ryzyko zadławienia się wymiocinami
-
3,0 - 4,0 promila - stan w którym wzrasta zagrożenie życia, omdlenia ciężkie do wybudzenia, zagrożenie zapadnięcia w śpiączkę, możliwość nastąpienia zgonu.
-
powyżej 4,5 promila - przy takim stężeniu alkoholu we krwi w większości przypadków może nastąpić śmierć.
-
Jaki alkomat najlepiej wybrać?
To jaki alkomat wybrać zależy od przeznaczenia alkomatu i w jaki sposób będziemy go używać. Jeśli ma on służyć jedynie jako zabawka na imprezach, wybierzcie któryś z tańszych alkomatów osobistych. Taki alkomat z pewnością wystarczy, żeby stwierdzić mniej więcej, kto ile ma promili. Jeżeli zdarza się wam wyjść na wieczorne spotkanie ze znajomymi, gdzie spożywacie alkohol, a dnia następnego musicie wsiąść za kółko, najlepiej wybierzcie jeden z alkomatów posiadających sensor elektrochemiczny. Alkomat elektrochemiczny będzie nieco droższy od alkomatu półprzewodnikowego, jednak dokładność pomiaru jest większa. Warto zainwestować kilka złotych więcej. Pomyślcie, że jeśli dzięki samodzielnemu zbadaniu się takim alkomatem przed podróżą samochodem, unikniecie jednego mandatu oraz wielu innych nieprzyjemności, urządzenie może zwrócić się wam nawet w 100%.
Jaki alkomat kupić do firmy?
Jeśli potrzebujecie zakupić alkomat do firmy, w której ilość wykonywanych pomiarów będzie dużo większa i częstsza niż w przypadku alkomatów używanych w domu, warto pomyśleć o profesjonalnym sprzęcie, nawet takim jak wykorzystują służby. Może to być na przykład alkomat PROMILER iBlow, czyli tzw. świeczka. Pamiętaj, żeby sprawdzić, czy wybrane przez Ciebie urządzenie posiada międzynarodowe certyfikaty. Nie sugeruj się wysoką sprzedażą danego modelu alkomatu, nie musi to świadczyć, że jest to alkomat przeznaczony właśnie do Twoich potrzeb.
Nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie dotyczące alkomatów?
Nic straconego! Napisz je w komentarzu, a my postaramy się na nie odpowiedzieć tak szybko jak będzie to tylko możliwe. Dziękujemy za odwiedzenie naszego bloga.
Tomek
Który alkomat jest lepszy do domu Promiler czy Alcofind?
Administrator
Odp na pytanie:"Który alkomat jest lepszy do domu Promiler czy Alcofind?" Proszę podać konkretne modele, o które Pan pyta, ponieważ i jedna i druga marka ma kilka modeli alkomatów osobisttych.
Artur Pawlik
Który alkomaty polecacie dla osoby prywatnej do kwoty 1300 zł i pokazywane dokładne wyniki