Blokada alkoholowa
Szansa dla kierowców ukaranych za jazdę pod wpływem alkoholu.
Blokada alkoholowa znana również jako alcolock montowana w samochodach osób karanych za jazdę pod wpływem alkoholu jest dość nową i praktyczną metodą na skrócenie kary zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, aż o połowę.
Alcolock jest to urządzenie montowane w pojazdach osób odbywających karę za jazdę pod wpływem alkoholu, po wcześniejszej zgodzie sądu, który wydał wyrok. Urządzenie działa na zasadzie alkomatu, jest zamontowane w samochodzie, dzięki czemu, jeżeli w wydychanym przez kierowcę powietrzu stężenie alkoholu przekracza normę, samochód po prostu się nie uruchomi.
Możliwość montowania blokady alkoholowej w samochodach osób karanych za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu została wprowadzona w Polsce do przepisów Kodeksu drogowego w 2015 roku.
Jedni o tym wiedzą inni zaś przecierają oczy i nie dowierzają, że taki przepis istnieje. Z pewnością dobrze o tym wiedzą osoby, które zostały ukarane za jazdę po kieliszku. Taki zapis w Polskim prawie jest na pewno ogromnie pomocny dla osób, które chcą wrócić za kółko przed odbyciem całego wymiaru wyroku. Nowy przepis spodobał się i zyskał poparcie w kilku branżach, głównie transportowej i komunikacyjnej. Obecnie na naszym rynku, możemy spotkać mnóstwo firm oferujących usługi montażu, napraw, kalibracji alkomatu czy też finansowania takich urządzeń. Montaż alcolocka w samochodach ma za zadanie skrócić okres trwania wyroku wydanego osobom, za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. Jak wyżej wspominaliśmy, blokada alkoholowa montowana w samochodach działa na zasadzie alkomatu. Urządzenie połączone jest z zapłonem samochodu, dzięki czemu, kierowca będący pod wpływem alkoholu nie będzie mógł uruchomić pojazdu.
Warunkiem na możliwość zamontowania blokady alkoholowej w samochodzie jest zgoda sądu na prowadzenie pojazdów mechanicznych wyposażonych w blokadę alkoholową, po wcześniejszym złożeniu odpowiedniego wniosku.
Art. 182a Kodeksu karnego wykonawczego mówi, że o blokadę alkoholową montowaną w pojeździe należy wnioskować nie wcześniej, niż po upływie połowy okresu wydanego zakazu na prowadzenie pojazdów mechanicznych. Na przykład, jeżeli osoba została skazana na trzy letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, wnioskować ona może na montaż alcolocka w swoim pojeździe nie wcześniej niż po upływie półtora roku obowiązywania zakazu. Jednakże musimy pamiętać, że nie każdy skazany za jazdę po alkoholu kierowca otrzyma od sądu zielone światło na skrócenie kary, przez zamontowanie blokady alkoholowej. Aby uzyskać taką zgodę, oprócz złożenia wniosku należy również spełnić warunki o zaostrzonym charakterze.
Pierwszy z warunków pojawił się już wcześniej w tekście. Wnioski o montaż alcolocka, mogą składać osoby, które odbyły już co najmniej połowę okresu kary. W znacznie trudniejszej sytuacji pozostają kierowcy, którzy zostali ukarani dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych. Takie osoby mogą starać się o skrócenie kary przez montaż blokady alkoholowej, nie wcześniej niż po 10 latach od wydania wyroku. Sądy jednak znacznie surowiej traktują takie osoby. Chcąc skorzystać z możliwości montażu blokady alkoholowej, co za tym idzie skrócenia swojej kary, należy złożyć odpowiedni wniosek, do sądu, który nałożył na osobę karę. Złożenie dokumentów do sądu i ewentualna późniejsza zgoda nie skasuje kierowcom zakazu. Będzie to zmiana z zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, na zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych niewyposażonych w blokadę alkoholową, także to również jest dość istotną kwestią. Składając wniosek o możliwość montażu blokady alkoholowej w pojeździe, osoby powinny pamiętać o odpowiednim umotywowaniu wniosku, ponieważ sąd podczas rozpatrywania sprawy bierze pod uwagę różne aspekty.
fot. Kontrola trzeźwości blokadą alkoholową
W jaki sposób umotywować swój wniosek, aby uzyskał akceptację sądu?
Rozpatrując wniosek, sąd sprawdza również, dlaczego kierowcy chcą przyspieszyć swój powrót za kółko. Najczęściej przytaczanym przez kierowców argumentem jest kwestia finansowa. Często jest to najskuteczniejszy argument, że przez skrócenie kary kierowca będzie w stanie zarabiać więcej, tym samym utrzymać rodzinę. Dodatkową argumentacją, która może wpłynąć na decyzję sądu, może być niewielkie przekroczenie normy alkoholu w organizmie, podczas popełnionego przestępstwa. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, osoby, które mocno naruszyły prawo i otrzymały zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych dożywotnio, są traktowane surowiej przez wymiar sprawiedliwości i rzadziej otrzymują zgodę na skrócenie kary. Pozytywna opinia środowiskowa oraz przykładna postawa po wydaniu wyroku może być również pozytywnym argumentem dla sądu.
Pomimo różnych dodatkowych form argumentacji wniosku, nadal nie ma złotego środka na wniosek, który otrzyma pozytywną odpowiedź sądu. Z pewnością osoby starające się o skrócenie kary, powinny w profesjonalny sposób przygotować dokumenty, dzięki czemu mogą znacznie zwiększyć swoje szanse na skrócenie odbywanej kary i otrzymać pozwolenie na montaż blokady alkoholowej w swoim samochodzie.