Delirium alkoholowe, co musisz o nim wiedzieć
SPIS TREŚCI:
- Każdy z nas albo prawie każdy człowiek w życiu spotkał się, chociaż raz z określeniem- delirium alkoholowe.
- Co to jest stan delirium tremens, czyli białe myszki na tle alkoholowym? Leczenie delirium alkoholowego
- Czy stan delirium tremens może wystąpić w innych sytuacjach?
- Alkoholowe delirium tremens — informacje dodatkowe
- Czy delirium tremens — majaczenie alkoholowe może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia?
- Manifest — małe podsumowanie ogólne całości
Fot. Delirium alkoholowe, co musisz o nim wiedzieć
Każdy z nas albo prawie każdy człowiek w życiu spotkał się, chociaż raz z określeniem- delirium alkoholowe.
A może także i z osobami, które zmagały się z tego typu problemami bądź nadal z nimi walczą. Niewątpliwie są to daleko idące skutki, tego wielkiego problemu społecznego.
Tematu dotyczącego osób uzależnionych od alkoholu, który rozciąga się na wiele etapów życia w naszym społeczeństwie. Dlatego, warto przyjrzeć się, chociażby na chwilę temu terminowi.
Serdecznie zapraszam Cię do tej lektury, raptem na kilka minut, minut wziętych z Twojej bezcennej uwagi.
Fot. Delirium tremens
Co to jest stan delirium tremens, czyli białe myszki na tle alkoholowym? Leczenie delirium alkoholowego
Objawy delirium — stan majaczenia alkoholowego bardzo często określany jest jako — delirium tremens, w którego trakcie występują objawy w postaci: majaczenie, drżenne, drżenie całego ciała lub poszczególnych jego fragmentów, np. rąk albo nóg, czy głowy, inaczej biała gorączka alkoholowa. Występuje on też nieco pod inną potoczną nazwą używaną w sloganie przez samych uzależnionych, jaką jest tzw.: „biała gorączka — inaczej: widzę białe myszki”.
Jest to nic innego jak faza, w której ma miejsce zaburzenia świadomości włącznie z pojawiającymi się iluzjami oraz licznymi omamami w tle, czy urojeniami alkoholowymi u takich osób. Może on trwać nawet do tygodnia, z kolei w skrajnych przypadkach nieco dłużej.
Takiemu stanowi często towarzyszą zaburzenia wegetatywne, w tym inne objawy somatyczne ze strony ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Spowodowany jest on gwałtownym i raptownie nagłym odstawieniem albo znacznym gwałtownym posunięciem — zmniejszeniem dawki spożywanego alkoholu. Wtenczas dochodzi automatycznie do rychłego obniżenia się jego stężenia / poziomu we krwi pacjenta / osoby uzależnionej.
Czy stan delirium tremens może wystąpić w innych sytuacjach?
Oczywiście, że tak. Jednak wtedy, nie jest on nazywany delirium na tle alkoholowym z powodu odstawienia alkoholu. Jednocześnie mogą go powodować inne toksyczne substancje, mające psychoaktywny i w szczególności destruktywny wpływ na nasz mózg i cały centralny system nerwowy człowieka.
Równocześnie musisz wiedzieć, że mogą to być substancje takiego typu jak dopalacze bądź inne substancje zawarte, np. w grzybach trujących (muchomory sromotnikowe), ale też całkowicie innego rodzaju zużyte środki psychoaktywne, nawet spożyte przez kogoś zupełnie przypadkowo.
Fot. Delirium alkoholowe — STOP
Alkoholowe delirium tremens — informacje dodatkowe
OPINIA ŚRODOWISKA MEDYCZNEGO, WG. CZĘŚCI SPECJALISTÓW:
Delirium tremens na tle alkoholowym jest szczególnie niebezpieczne z jednego powodu. Ponieważ nie zawsze wiadomo do końca, jakich uszkodzeń zdążył dokonać alkohol w mózgu i samym organizmie osoby uzależnionej, a także jakich należy się spodziewać w dalszej perspektywie. Tym bardziej, jeżeli ta nadal wykazuje objawy i to pomimo upłynięcia, np. do miesiąca albo i większego okresu od odstawienia alkoholu.
Wówczas w takich sytuacjach należy podjąć konsultację lekarską między innymi z lekarzami neurologami i pozostałymi specjalistami, którzy specjalizują się w leczeniu uzależnień różnego typu i jego skutków, w tym powikłań. Zresztą ta kwestia nie dotyczy tylko uzależnienia od alkoholu.
Niemniej jednak samo środowisko lekarskie jest podzielone w odniesieniu do tego, jakie szkody wyrządza regularne, a także nadmierne spożywanie alkoholu w dużych ilościach, przede wszystkim w głównym płacie czołowym, w korze mózgowej lub w innych jej poszczególnych częściach. Fragmentach mózgu odpowiedzialnych za: mowę, koordynację psychoruchową, słyszenie, widzenie, emocje, pamięć itp.
Niektórzy medycy mówią wprost, że alkohol wypijany w drastycznych, bo końskich ilościach (olbrzymich dawkach) dosłownie wypala. Rozpuszcza istotę szarą, ale i też istotę białą naszego mózgu, czyli komórki mózgowe, przeważnie niszczy on nasze neurony.
Fot. Delirium tremens — biała gorączka, majaczenie, zaburzenia świadomości
Czy delirium tremens — majaczenie alkoholowe może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia?
Po przeprowadzeniu wnikliwych badań na pacjentach, którzy wykazywali urojenia i pobudzenie ruchowe lub znajdowali się w stanie otumanienia, lekarze doszli do wniosku, że przyczyną tych dolegliwości jest delirium tremens.
Chorobą tą na poważnie zainteresowano się stosunkowo niedawno, a jedną ze specjalistek w tej dziedzinie jest Sharon Inouye, która obecnie pracuje w Harvard Medical School i jest specjalistą w dziedzinie geriatrii. Okazało się, że choroba ta atakuje do 50% leczonych pacjentów w wieku 65 lat, a pacjenci na oddziałach intensywnej opieki medycznej wykazują objawy delirium tremens aż w 85%.
Badania wykazały, że dla wielu pacjentów choroba ta stwarza długotrwałe zagrożenie. Jeżeli delirium alkoholowe prowadzi do degeneracji funkcji poznawczych i czas jego trwania jest dłuższy niż kilka dni, może to spowodować poważne konsekwencje zdrowotne.
Delirium tremens może prowadzić do krztuszenia się jedzeniem i zachłyśnięcia podczas zapalenia płuc lub do upadku. Prowadzone są działania zapobiegawcze, które mają na celu uchronić pacjenta przed skutkami tej choroby. Polegają one na zadbaniu o odpowiednie nawodnienie, przypilnowanie, by pacjent wstał z łóżka i zaczął chodzić.
Ważny jest też odpowiednio długi czas snu i nawiązywanie kontaktów z bliskimi i personelem medycznym. Przestrzeganie tych zasad skraca czas trwania delirium i obniża ryzyko ataku choroby od 30% do 50%.
Manifest — małe podsumowanie ogólne całości
Dlatego, Szanowny czytelniku, czytający teraz ten krótki wywód w postaci tegoż artykułu. Pamiętaj, proszę, że wszystko jest dla ludzi nawet alkohol. Jednak, kiedy jest on spożywany przez nas z zachowaniem umiaru. Warto też jest, abyś zastanowił się, czy naprawdę warto?
Czy taka gra jest warta w ogóle świeczki? Żeby przesadzać z alkoholem podczas każdej „mocno zakrapianej imprezy” czy nawet najmniejszej okazji taka, która zawsze skłania Cię do wypicia trunku.
Czy wiesz, jak rozpoznać alkoholika po twarzy?
Jeśli masz problem z osobą, która ma problem z alkoholem i chcesz uniknąć u niej objawów delirium, kontroluj ją najczęściej, jak się da alkomatem. Dobry alkomat Alcofind PRO X-5 PLUS będzie idealnym wyborem to tego celu. W pierwszej kolejności skontaktuj się ze specjalistą. Delirium alkoholowe to poważna choroba, którą można leczyć.
Objawy takie jak majaczenie drżenne, zaburzenia psychiczne, odwrócenie rytmu snu i czuwania, stan zaburzeń świadomości z iluzjami, mogą być zagrożeniem życia. Hipokaliemia i hipomagnezemia stanowią poważne ryzyko zaburzeń rytmu serca, powodujących zatrzymanie krążenia.
Nie lekceważ tego, zasięgnij porady lekarza, by uniknąć zagrożenia życia. Nie leczone w porę delirium może kosztować nawet życie osoby, która doświadcza majaczenia alkoholowego.
Przypominamy, że na miejscu w naszym serwisie wykonywana jest również kalibracja alkomatu w krótkim czasie i korzystnej cenie.