Dopuszczalna ilość alkoholu
Jakie jest dopuszczalne stężenie alkoholu w organizmie kierowcy w Polsce?
Jest to dość poważna kwestia, nasze społeczeństwo powinno z pewnością zapoznać się z tak istotnymi sprawami, jak dopuszczalna ilość alkoholu we krwi podczas prowadzenia pojazdu mechanicznego.
Polecamy alkomaty do badań osobistych PRO X-5 PLUS oraz AL-8000 SILVER. Na miejscu w naszym serwisie wykonywana jest również kalibracja alkomatu.
Jest to często zadawane przez ludzi pytanie. Czy mogę prowadzić samochód legalnie po spożyciu alkoholu, nie dopuszczając się przy tym przestępstwa czy wykroczenia?
Wszystko zależy od tego, jaką ilość alkoholu spożyjemy i jakie będzie jego stężenie w wydychanym powietrzu, a jakie we krwi kierowcy. Zgodnie z art. 178a k k lub art. 87 kw kierowca zatrzymany za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, może usłyszeć zarzut popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, wszystko zależy od tego, jakie jest stężenie alkoholu w powietrzu wydychanym lub we krwi kierowcy.
Ile się trzeźwieje po 4 piwach?
Fot. Badanie alkomatem - wynik 0,93 promila alkoholu we krwi
Kiedy popełnione jest przestępstwo, a kiedy wykroczenie? Ile alkoholu we krwi jest dopuszczalne?
Według art. 87 Kodeksu Wykroczeń wykroczenie następuje w sytuacji, kiedy wynik zatrzymanego kierowcy, podczas badania alkomatem przez funkcjonariuszy wykaże wynik pomiędzy 0,1 mg a 0,25mg alkoholu w wydychanym powietrzu. Z tego wynikać będzie, że stężenie alkoholu we krwi badanego wahać się będzie od 0,2 do 0,5 promila alkoholu. Wskazywać to będzie, że kierowca jest w stanie po spożyciu alkoholu.
Zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu a zawartość alkoholu we krwi jest taka sama, z tym że oba wyniki są odczytywane w innych jednostkach. 0,5 promila = 0,25 mg.
Ważne dla nas powinno być ogólnie przyjęte założenie, że we krwi zwykle znajduje się dwa razy więcej alkoholu niż w wydychanym powietrzu. Dzięki temu, podczas badania alkomatem, możemy szybko oszacować, jakie jest stężenie alkoholu we krwi.
Warto również dodać, że w sytuacji, gdy badanie alkomatem wskaże wynik równy 0,25 mg alkoholu w powietrzu wydychanym, lub badanie krwi wykaże równe 0.5 promila, w dalszym ciągu będzie to zaliczane jako wykroczenie.
Popełnienie przestępstwa, zgodnie z art. 178a Kodeksu Karnego, następuje w sytuacji, gdy po badaniu przez funkcjonariusza alkomatem, wynik wskazuje powyżej 0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu, co wskazuje, że stężenie alkoholu w organizmie kierowcy wynosi powyżej 0,5 promila alkoholu.
W tej sytuacji kierowca prowadzący pojazd mechaniczny, którego stężenie alkoholu w organizmie przekracza dane wartości, dopuścił się popełnienia przestępstwa.
Być może zainteresuje Cię artykuł: Jak długo utrzymuje się alkohol we krwi — tabela
Prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu w Polsce
W takim razie, kiedy możemy legalnie wsiąść za kierownice po spożyciu alkoholu? Z pewnością kierowcy definitywnie nie powinni wsiadać za kółko po spożyciu jakiejkolwiek dawki alkoholu. Jeśli jednak zdarzy się taka sytuacja, bezpiecznie mogą się czuć osoby, u których stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi nie więcej niż 0,1 mg/l, czyli nie więcej niż 0,2 promile we krwi.
Także, jeśli na policyjnym alkomacie pojawi się wartość nieprzekraczająca 0,1 mg alkoholu w wydychanym powietrzu, kierowca będzie mógł kontynuować jazdę.
Żeby nie doprowadzić do nieprzyjemnych sytuacji i wejścia w konflikt z prawem. Dobrze by było, żebyśmy zaopatrzyli się w odpowiedni sprzęt. Warto pamiętać, że jeśli dochodzi do sytuacji, w której wsiadamy za kółko po spożyciu jakiejkolwiek ilości alkoholu lub dzień po upojnej nocy, bezpieczniej będzie, jeśli zbadamy się najpierw swoim prywatnym alkomatem. Dzięki temu możemy zaoszczędzić sobie i bliskim nieprzyjemności.
Fot. Pozbawienia wolności za jazdę w stanie nietrzeźwości to prawdopodobny scenariusz!
Dopuszczalna zawartość alkoholu to jedno, a zdrowy rozsądek to drugie!
Pomimo dopuszczalnych ilości namawiamy, by wsiadać za kierownicę, jak alkomat wskaże wynik NIE 0,2 promila we krwi, a 0,00 promila. W sytuacji, gdy będziesz miał 0,00 promili, masz gwarancję, że prawo jazdy nie zostanie ci odebrane.
Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych otrzymasz, jeśli będziesz jeździł "pod wpływem, nie mówiąc o utracie prawa jazdy"! Pamiętaj, by zdać egzamin na prawo jazdy, będziesz musiał przejść na nowo kurs nauki jazdy.
Fot. Alkomat bezustnikowy, policyjny iBlow
Poniżej przedstawiamy maksymalny dopuszczalny limit stężenia alkoholu we krwi w poszczególnych państwach, by kierowca mógł prowadzić samochód:
Albania 0,0‰
Andora 0,5‰
Austria 0,5‰
Belgia 0,5‰
Białoruś 0,0‰
Bośnia i Hercegowina 0,5‰
Bułgaria 0,5‰
Chorwacja 0,0‰
Czechy 0,0‰
Dania 0,5‰
Estonia 0,0‰
Finlandia 0,5‰
Francja 0,5‰
Grecja 0,5‰
Hiszpania 0,5‰
Holandia 0,5‰
Irlandia 0,5‰
Islandia 0,5‰
Litwa 0,0‰
Luksemburg 0,8‰ (0,8 promila to najwyższy dopuszczalny wynik na świecie)
Łotwa 0,5‰
Macedonia 0,5‰
Malta 0,8‰ (0,8‰ to najwyższy dopuszczalny wynik na świecie)
Niemcy 0,5‰
Norwegia 0,5‰
Polska 0,2‰
Portugalia 0,5‰
Rosja 0,0‰
Rumunia 0,0‰
Słowacja 0,0‰
Słowenia 0,5‰
Szwajcaria 0,5‰
Szwecja 0,2‰
Turcja 0,5‰
Ukraina 0,0‰
Węgry 0,0‰
Wielka Brytania 0,8‰ (0,8 promila to najwyższy dopuszczalny wynik na świecie)
Włochy 0,5‰
Pamiętaj - dopuszczalna ilość alkoholu w Polsce wynosi 0,20‰
Czy orientujesz się 1 promil ile to alkoholu?
Fot. Aplikacja alkomat online
Sprawdź, jak działa wirtualny alkomat i nigdy nie prowadź auta pod wpływem alkoholu!
Ta prosta rzecz uratuje Cię kolejnego dnia po imprezie!
Krzysztof Higlander
Podstaowowe pytanie. Dlaczego limit wynosi 0,2 promila? Z czego to wynika?
Administrator
Limit wynika z przepisów prawa w naszym kraju. Każdy kraj ma swoje, inne limity.