Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy - Polska. 0
Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy - Polska

Dopuszczalne stężenie alkoholu w organizmie kierowcy  w Polsce.

Jest to dość poważna kwestia, nasze społeczeństwo powinno z pewnością zapoznać się z tak istotnymi sprawami. Jest to często zadawane przez ludzi pytanie. Czy mogę prowadzić samochód legalnie po spożyciu alkoholu, nie dopuszczając się przy tym przestępstwa czy wykroczenia? Wszystko zależy od tego, jaką ilość alkoholu spożyjemy i jakie będzie jego stężenie w wydychanym powietrzu, a jakie we krwi kierowcy. Zgodnie z art. 178a k k lub art. 87 k w kierowca zatrzymany za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, może usłyszeć zarzut popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, wszystko zależy od tego, jakie jest stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu lub we krwi kierowcy.

 

Kiedy popełnione jest przestępstwo, a kiedy wykroczenie?

Według art. 87 Kodeksu Wykroczeń wykroczenie następuje w sytuacji, kiedy wynik zatrzymanego kierowcy, podczas badania alkomatem przez funkcjonariuszy wykaże wynik pomiędzy 0,1 mg a 0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu. Z tego wynikać będzie, że stężenie alkoholu we krwi badanego wahać się będzie od 0,2 do 0,5 promila alkoholu. Wskazywać to będzie, że kierowca jest w stanie po spożyciu alkoholu. Ważne dla nas powinno być ogólnie przyjęte założenie, że we krwi zwykle znajduje się dwa razy więcej alkoholu niż w wydychanym powietrzu. Dzięki temu, podczas badania alkomatem, możemy szybko oszacować, jakie jest stężenie alkoholu we krwi. Warto również dodać, że w sytuacji, gdy badanie alkomatem wskaże wynik równy 0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu, lub badanie krwi wykaże stężenie alkoholu równe 0,5 promila, w dalszym ciągu będzie to zaliczane jako wykroczenie.

Popełnienie przestępstwa, zgodnie z art. 178a Kodeksu Karnego, następuje w sytuacji, gdy po badaniu przez funkcjonariusza alkomatem, wynik wskazuje powyżej 0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu, co wskazuje, że stężenie alkoholu we krwi kierowcy wynosi powyżej 0,5 promila alkoholu. W tej sytuacji kierowca prowadzący pojazd mechaniczny, którego stężenie alkoholu w organizmie przekracza dane wartości, dopuścił się popełnienia przestępstwa.

 

Prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu w Polsce.

W takim razie, kiedy możemy legalnie wsiąść za kierownice po spożyciu alkoholu? Z pewnością kierowcy definitywnie nie powinni wsiadać za kółko po spożyciu jakiejkolwiek dawki alkoholu. Jeśli jednak zdarzy się taka sytuacja, bezpiecznie mogą się czuć osoby, u których stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi nie więcej niż 0,1 mg/l, czyli nie więcej niż 0,2 promile we krwi. Także, jeśli na policyjnym alkomacie pojawi się wartość nieprzekraczająca 0,1 mg alkoholu w wydychanym powietrzu, kierowca będzie mógł kontynuować jazdę.

Żeby nie doprowadzić do nieprzyjemnych sytuacji i wejścia w konflikt z prawem. Dobrze by było, żebyśmy zaopatrzyli się w odpowiedni sprzęt. Warto pamiętać, że jeśli dochodzi do sytuacji, w której wsiadamy za kółko po spożyciu jakiejkolwiek ilości alkoholu lub dzień po upojnej nocy, bezpieczniej będzie, jeśli zbadamy się najpierw swoim prywatnym alkomatem. Dzięki temu możemy zaoszczędzić sobie i bliskim nieprzyjemności.

Sprawdź jak działa wirtualny alkomat.

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: 888 189 029

Email: serwis@alkopatrol.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl