Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28
Ile kalorii ma alkohol? 0
Ile kalorii ma alkohol?

Ile kalorii ma alkohol?

W tym artykule porównamy rodzaje trunków i kaloryczność alkoholu ze względu na rodzaj. Odpowiemy również na tytułowe pytanie, ile kalorii ma alkohol pod różnymi postaciami?

Spis treści:
  1. Ile kalorii ma alkohol etylowy?
  2. To co z tymi kaloriami?
  3. Ile kalorii ma alkohol etylowy?
  4. Czy alkohol etylowy w ogóle zawiera kalorie?
  5. Ile kalorii ma piwo 500 ml?
  6. Ile kalorii ma piwo jasne duże i małe?
  7. Ile kalorii ma ciemne piwo małe i duże?
  8. Ile kalorii ma wino?
  9. Ile kalorii ma wino wytrawne — kieliszek 120 mililitrów?
  10. Ile kalorii ma wino półwytrawne?
  11. Ile kalorii ma kieliszek wina słodkiego?
  12. Kaloryczność alkoholu – czy wiesz ile kalorii ma wódka?
  13. Ile kalorii ma 50 mililitrów czystego alkoholu?
  14. Ile kalorii ma whisky?
  15. Ile kalorii mają likiery i wódki smakowe?
  16. Kaloryczność alkoholu, a dieta?

Jeśli szukasz odpowiedzi kolejnego dnia po spożyciu alkoholu czy możesz prowadzić samochód, wówczas do dokładnego badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu polecamy osobiste, elektrochemiczne alkomaty w naszym sklepie alkopatrol.pl.

Alkohol towarzyszy od wieków wszystkim kulturom na świecie. W Polsce alkohol jest jednym z najpopularniejszych dodatków serwowanym podczas spotkań towarzyskich. Niestety, alkohol etylowy znajdujący się w każdym napoju alkoholowym, jest również jedną z najbardziej popularnych na świecie, silnie uzależniającą używką, która ma również dość dużo kalorii.

Kiedy spożywamy alkohol niezależnie w jakiej formie, raczej nie zastanawiamy się, ile ma kalorii. Często możemy usłyszeć, że alkohol to puste kalorie. To prawda. Alkohol etylowy poprzez brak jakichkolwiek wartości odżywczych dostarcza do organizmu osoby spożywającej alkohol, jedynie puste kalorie. Częste spożywanie alkoholu może doprowadzić do negatywnych zmian w organizmie człowieka, nieodwracalnych uszkodzeń organów wewnętrznych oraz do silnego uzależnienia, zwanym alkoholizmem. Wiadomo, że na większości spotkań towarzyskich czy rodzinnych imprezach, towarzyszą nam różnego rodzaju napoje alkoholowe. Czy zastanawialiście się kiedyś, ile kalorii ma alkohol?

Przypominamy, że na miejscu w naszym serwisie wykonywana jest również kalibracja alkomatu w krótkim czasie i korzystnej cenie.

Ile kalorii ma alkohol etylowy?

Każdy napój alkoholowy, niezależnie od swojego pochodzenia, posiada w składzie związek chemiczny, jakim jest alkohol etylowy. Po przejściu procesu fermentacji alkohol etylowy pozostaje substancją psychoaktywną, która bardzo szybko wchłaniana jest przez ludzki organizm. Najbardziej popularne produkty, z których na skutek fermentacji uzyskuje się alkohol etylowy to ziemniaki, pszenica, kukurydza, żyto, jęczmień, owies, buraki cukrowe, trzcina cukrowa czy winogrona.

Spożycie alkoholu etylowego przez człowieka powoduje spowolnioną aktywność układu nerwowego, przez co osoba po spożyciu alkoholu, czuje się odprężona oraz pozornie, czuje się bardziej pewna siebie. Podwyższona pewność siebie u osób po spożyciu alkoholu bardzo często niesie za sobą niemałe konsekwencje. Spożywanie alkoholu powoduje również zaburzenia mowy oraz upośledzenie koordynacji ruchowej u człowieka. Niestety statystyki mówiące o wypadkach, w których udział brały osoby pod wpływem alkoholu, są niechlubne.

Jak rozpoznać alkoholika?

To co z tymi kaloriami?

Ile kalorii ma alkohol etylowy?

Czy alkohol etylowy w ogóle zawiera kalorie?

Jak najbardziej, alkohol etylowy również ma kalorie. W jednym gramie alkoholu etylowego znajduje się 7 kalorii. Nie oznacza to jednak, że w przypadku każdego napoju alkoholowego będziemy traktować 7 kalorii jako mnożnik i mnożyć przez zawartość alkoholu etylowego w danym napoju. Każdy napój alkoholowy pod wpływem fermentacji oraz składników, jakie dodaje się w celu otrzymania końcowej formy danego napoju, różni się od siebie kalorycznością. Piwo, wino, wódka, likiery czy innego rodzaju napoje alkoholowe, każde z nich posiada inną zawartość kaloryczną.

 

Ile kalorii ma piwo 500 ml?

Piwo jest jednym z najstarszych napojów zawierającym alkohol znanym Słowianom, zaraz po miodzie pitnym.

Popularny, złocisty napój jest bardzo lubiany w Polskim społeczeństwie. Towarzyszy nam podczas spotkań towarzyskich, często służy jako napój popijany podczas posiłku, czy jako dodatek podczas różnych imprez, typu mecze czy koncerty. Polska od wielu lat znajduje się w czołówce rankingów państw, które produkują i spożywają największe ilości tego napoju w Europie. Patrząc na takie statystyki, śmiało możemy powiedzieć i potwierdzić, że Polacy rzeczywiście lubią piwo. Jednak czy wiecie, ile kalorii ma piwo 500 ml?

Bardzo często możemy spotkać się z opinią, że piwo jest najbardziej kalorycznym napojem alkoholowym, ponieważ po wypiciu dużej ilości, rośnie brzuch, tak zwany „mięsień piwny”. Faktycznie, duża ilość wypitego piwa sprawia, że rośnie brzuch, jednak jest to większa zasługa dwutlenku węgla zawartego w piwie. Informacje, że piwo ma najwięcej kalorii spośród wszystkich alkoholi, możemy uznać za plotki. Tak naprawdę jest ono mniej kaloryczne niż niektóre gatunki win, które z kolei społeczeństwo uznaje za zdrowe, spożywane w niewielkich ilościach. Więc czy można powiedzieć, że alkohol tuczy?

Piwo w najbardziej popularnej formie proponowanej przez producentów podawane jest w formie małego piwa 330 mililitrów oraz dużego piwa 500 mililitrów. Oczywiście w sklepach możemy również znaleźć piwa w butelkach czy puszkach o większych pojemnościach, jednak nie są one tak popularne, dlatego skupimy się na tych dwóch pojemnościach.

Ile się trzeźwieje po 4 piwach?

ile kalorii ma piwo 500 ml

Fot. Ile kalorii ma piwo 500 ml?

Ile kalorii ma piwo jasne duże i małe?

Piwo jasne pełne, czyli najbardziej lubiany i najpopularniejszy rodzaj złocistego trunku. Piwa jasne pełne to zazwyczaj piwa typu lager, powstające na skutek dolnej fermentacji, posiadające niewielką zawartość alkoholu. Piwa jasne pełne warzone są najczęściej z wykorzystaniem słodu jęczmiennego, wody i specjalnych szczepów drożdży.

  • Tego typu piwa mają zawartość alkoholu na poziomie 5% – 6%.
  • Małe piwo jasne pełne o pojemności 330 mililitrów zawiera 162 kalorie.
  • Duże piwo jasne pełne o pojemności 500 mililitrów zawiera 245 kalorii.

Jasne piwo pełne charakteryzuje się jasnym kolorem i delikatną goryczką, przez co ma wielu zwolenników, szczególnie podczas letnich, upalnych dni. Dobrze schłodzone jasne piwo świetnie gasi pragnienie oraz orzeźwia.

 

Ile kalorii ma ciemne piwo małe i duże?

Ciemne piwo poznamy oczywiście od razu po jego barwie, ciemnobrunatna, brązowa, czasami wręcz czarna barwa napoju sprawia, że od razu wiemy, jaki to rodzaj piwa. Piwa ciemne swoją barwę zawdzięczają specjalnym rodzajom słodu użytego do ich warzenia. Piwo ciemne spożywane jest często przez fanatyków trunku, na pewno jest rzadziej wybierane przez przeciętnego Polaka niż piwo jasne pełne.

Piwa ciemne oprócz swojej barwy posiadają również charakterystyczny smak oparty o bardzo wyraźną goryczkę, dlatego też piwa ciemne nie będą smakować każdemu. Jeżeli chodzi o kaloryczność piwa ciemnego, jest ono bardziej kaloryczne niż piwo jasne.

Mała butelka piwa ciemnego 330 mililitrów zawiera 224 kalorie, z kolei 500 mililitrów piwa ciemnego zawiera 340 kalorii.

Ciemne piwa wyróżniają się na tle innych piw dużą zawartością żelaza, przez co zaleca się często podawanie ciemnego piwa osobom z tendencjami do anemii.

Każdego rodzaju piwo zawdzięcza swoją kaloryczność słodowi, który wykorzystywany jest podczas produkcji piwa. Kalorie w piwie pojawiają się przez różnego rodzaju cukry zawarte w słodzie. Warta uwagi jest informacja, że w piwie często znajdziemy również witaminy z grupy B, witaminę B12, niacynę, ryboflawinę czy tiaminę.

 

Ile kalorii ma wino?

Wino jest jednym z popularniejszych napojów alkoholowych, który towarzyszy nam szczególnie podczas spożywania posiłków, spotkań towarzyskich, randek czy podczas wieczornego relaksu w domowym zaciszu. Wino powstaje podczas fermentacji moszczu winogronowego. Na świecie możemy wymieniać niezliczoną ilość rodzajów win, co jest zasługą równie dużą ilością odmian winorośli oraz różnymi technikami tworzenia wina. Wina możemy podzielić na wytrawne półwytrawne czy słodkie, każde z nich różni się ilością zawartego cukru, co za tym idzie różną się ilością zawartych w winie kalorii. Najczęstszą pojemnością wina podawanego w restauracjach jest kieliszek 120 mililitrów i taką pojemność weźmiemy pod uwagę.

Ile kalorii ma wino

Fot. Ile kalorii ma wino?

Ile kalorii ma wino wytrawne — kieliszek 120 mililitrów?

Wino wytrawne charakteryzuje się cierpkim, dla niektórych kwaśnym smakiem. Smak wina wytrawnego to głównie zasługa niskiej zawartości cukru, nie więcej niż 4 gramy na litr wina. Kieliszek 120 mililitrów czerwonego wina wytrawnego zawiera 82 kalorie, niewiele mniej kalorii znajduje się w kieliszku wytrawnego wina białego – 79 kalorii.

1 Promil ile to alkoholu?

Ile kalorii ma wino półwytrawne?

Kaloryczność win półwytrawnych jest niewiele większa od win wytrawnych, w tego rodzaju winach nie również nie znajdziemy dużej zawartości cukru, jest to maksymalnie 12 gram cukru na litr wina. Kieliszek czerwonego wina półwytrawnego dostarczy nam 105 kalorii, z kolei w kieliszku białego półwytrawnego wina jest 97 kalorii.

 

Ile kalorii ma kieliszek wina słodkiego?

Pewnie już się domyślacie, że wino słodkie ma najwięcej kalorii w porównaniu z winem wytrawnym czy półwytrawnym. Chyba wszystko, co słodkie musi zawierać najwięcej kalorii. To oczywiście przez największą zawartość cukru w winie słodkim jest to minimalnie 45 gram cukru na litr wina. Kieliszek czerwonego wina słodkiego zawiera 128 kalorii, wypicie kieliszka białego wina słodkiego, to dostarczenie do organizmu 112 kalorii.

Nie możemy zapominać o wartościowych walorach wina. Spożywanie wina w niewielkich ilościach może pozytywnie wpłynąć na zmniejszenie poziomu cholesterolu i pomaga zwalczać infekcje, to za sprawą przeciwutleniaczy zawartych w winie. Poza tym, wino spożywane w umiarkowanych ilościach pomaga organizmowi w procesie trawienie oraz dostarcza składniki mineralne, takie jak wapń, potas czy magnez.

Młodzi ludzie pija wytrawne wino

Fot. Wina wytrawne zawierają mniejszą ilość zbędnych kalorii.

Kaloryczność alkoholu – czy wiesz ile kalorii ma wódka?

Ile kalorii ma 50 mililitrów czystego alkoholu?

Wódka w przeciwieństwie piwa i wina należy do grupy alkoholi wysokoprocentowych, zawartość alkoholu etylowego w wódce to minimum 37,5% objętości, najczęściej wódka występuje w wydaniu 40%. Najpopularniejsze surowce do produkcji wódki w Polsce to zboża oraz ziemniaki. Proces produkcji wódki składa się z wielu etapów, począwszy od oczyszczania surowców, z jakich ma powstać wódka, parowanie, które służy zmiany skrobi w płynną formę, która zawarta jest na przykład w ziemniakach, zacieranie, fermentacja przy pomocy drożdży, destylacja, rektyfikacja, mieszanie powstałej cieczy (spirytusu) z wodą następnie filtracja oraz rozlewanie.

Jak widać, proces produkcji wódki nie jest krótki i wymaga odpowiednich umiejętności. Jak już wyprodukuje się wódkę, ktoś musi ją wypić. Zastanawialiście się kiedykolwiek, ile kalorii ma wódka? Odpowiedź brzmi, dużo. Wypicie kieliszka 50 mililitrów, wypełnionego wódką dostarcza do organizmu 110 kalorii. Na tle piwa czy wina, wydaje się to być niewiele. Jednak wszystko zależy, w jaki sposób pijemy wódkę. Pierwszy, chyba najbardziej znany sposób to picie wódki z kieliszka, wtedy wszystko zależy, czym popijamy wódkę. Bardzo często wybieramy do popicia wódki słodkie napoje, najczęściej gazowane, które potrafią mieć naprawdę bardzo dużo kalorii. Dla zobrazowania szklanka 200 mililitrów wypełniona colą zawiera około 75 kalorii.

Także wypicie kieliszka wódki i popicie go szklanką Coli dostarczy do organizmu około 185 kalorii. Picie wódki w drinku niewiele zmienia, ponieważ do wypełnienia drinków również używamy najczęściej słodkich napoi. Dobrym sposobem na popicie wódki jest woda z cytryną. Popijanie wódki wodą z dodatkiem cytryny zmniejsza ilość spożytych kalorii, w porównaniu z popijaniem słodkim napojem. Dodatkowo organizm lepiej się nawadnia, przez co rano możemy nieco słabiej odczuwać kaca, dnia następnego. Jednak nawet woda z cytryną na popitkę nie zniwelują ilości spożytych kalorii, jakie zawarte są w wódce, a wiadomo, że wieczór nigdy nie kończy się na jednym wypitym kieliszku.

Wódka jest bardzo chętnie spożywana przez Polaków, co więcej Polacy i Rosjanie, od lat rywalizują, aby ich kraj stał się ojczyzną tego alkoholowego napoju. W tych krajach wódka od wieków stanowi istny element kultury. Wódka dawniej i współcześnie pojawia się w różnego rodzaju obrzędach, tradycjach oraz utworach literackich. Szczególnie w Polsce i Rosji produkcja wódki, różnorodność i sposób, w jaki się ją pije, stał się pewnego rodzaju dziedzictwem kulturowym. Niestety wódka, tak samo, jak każdy inny napój alkoholowy ma swoją ciemną stronę, mianowicie nadmierne spożycie prowadzi do wyniszczenia organizmu oraz alkoholizmu. Należy również zwrócić uwagę na zawartość składników odżywczych. Patrząc wyżej, widzimy, że zarówno w piwie, jak i winie znajdziemy dodatki odżywcze w postaci witamin, wapnia, potasu, magnezu. W wódce znajdziemy jedynie puste kalorie.

 

Ile kalorii ma whisky?

W Polsce wciąż poszerza się grono fanatyków popularnego na całym świecie trunku, jakim jest whisky. Ten alkoholowy napój wywodzący się prawdopodobnie z Irlandii, również zaliczamy do napojów wysokoprocentowych, powstaje na skutek destylacji zacieru zbożowego dojrzewającego w drewnianych, głównie dębowych beczkach. Poza tym, że whisky zalicza się do alkoholi wysokoprocentowych, jest to również napój wysokokaloryczny.

Każdy rodzaj whisky będzie nieco różnił się zawartością kalorii. 100 mililitrów whisky dostarcza do organizmu ok. 200 kalorii. Jeżeli pijemy whisky z dodatkiem kostek lodu, zawartość kalorii aż tak bardzo nie przeraża. Inaczej dzieje się, kiedy pijemy whisky z colą, co jest bardzo częstym zjawiskiem w Polsce. W takim wypadku kaloryczność drinka wynosi około 275 kalorii. Porcja 100 mililitrów whisky poza znaczną ilością kalorii dostarcza również około 13 gram węglowodanów oraz znikome ilości innych składników odżywczych, takich jak witaminy czy składniki mineralne.

Równie wysokokaloryczne są inne napoje alkoholowe podobne do whisky. Mowa tu o rumie oraz koniaku. Porcja 100 mililitrów rumu zawiera około 220 kalorii, z kolei wypicie 100 mililitrów koniaku to dostarczenie do organizmu około 250 kalorii.

 

Ile kalorii mają likiery i wódki smakowe?

Likiery i wódki smakowe należą do grupy najbardziej kalorycznych napojów alkoholowych. Tego typu alkohole wybierane najczęściej są przez płeć piękną z racji ich delikatnego, słodkawego smaku. Nigdy nie może być jednak zbyt kolorowo, ponieważ delikatny, słodki smak likiery i wódki smakowe zawdzięczają zwykle dużej zawartości cukru, co idzie w parze z wysoką kalorycznością tych trunków. Oczywiście zwartość kaloryczna w likierach czy wódkach smakowych różni się w zależności od rodzaju. Likierów i wódek smakowych jest bardzo dużo i ciężko byłoby wymienić wartości kaloryczne każdego dostępnego na rynku trunku. Dla rozjaśnienia wysokiej kaloryczności likieru dajemy przykład popularnego likieru kawowego, który w porcji 100 mililitrów ma około 340 kalorii. Z kolei 100 mililitrów wódki smakowej zawiera około 260 kalorii.

 

Kaloryczność alkoholu, a dieta?

Większość osób uważa, że jeżeli jest się na diecie, nie powinno wcale spożywać się alkoholu, w żadnej postaci. Nie jest to do końca prawdą. Oczywiście, jeżeli dieta jest ułożona krok po kroku, a w jej planie nie jest zawarty nawet kieliszek wina, nie ma co się łamać. Jednak, gdy po prostu zdrowo się odżywiamy, staramy unikać się kuchni typu fast food i trzymamy linię, odrobina odskoczni od diety, w postaci alkoholu nie sprawi katastrofy. Jak widzicie wyżej alkohol w umiarkowanych ilościach, nie będzie bombą kaloryczną.

Wino czerowne - kaloryczność alkoholu - napoje alkoholowe

Fot. Wino czerwone

Ważne jest, żeby podczas spożywania alkoholu w obojętnie jakiej postaci, czy to będzie wódka, wino, piwo czy coś innego, nie dodawać wysokokalorycznych przekąsek, tłustych dań czy słodkich, gazowanych napojów. Wszystkie tego typu dodatki, spożywane podczas picia napojów alkoholowych sprawiają największy kłopot i odkładają się w tkance tłuszczowej. Jeżeli zachowamy umiar w spożywaniu napojów alkoholowych, nawet podczas diety możemy pozwolić sobie na kufel ulubionego piwa czy kieliszek wina. Pamiętajmy jednak, aby zachować zdrowy rozsądek w ilości spożywanego trunku, nie tylko podczas diety. Nadużywanie alkoholu prowadzi do poważnych konsekwencji.

Podsumowując — Najbardziej kaloryczne są trunki mocne: wódka i różnego rodzaju whisky, dlatego przy ich spożywaniu stwierdzenie alkohol tuczy ma sens! 

Pijąc alkohol, spożywamy prawdziwą bombę kaloryczną!

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: 888 189 029

Email: serwis@alkopatrol.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl