Jak długo utrzymuje się alkohol we krwi — tabela 0
Ile utrzymuje się alkohol we krwi - tabela.

Jak długo utrzymuje się alkohol we krwi — tabela.

Jak obliczyć ile czasu utrzymuje się alkohol we krwi?

Badanie alkomatem na zawartość alkoholu w organizmie możemy wykonać w domowym zaciszu, wykorzystując do tego alkomat osobisty. W większości przypadków jednak, do badania trzeźwości dochodzi podczas policyjnych kontroli drogowych alkomatem policyjnym. Wszystko to, aby sprawdzić, czy możemy legalnie wsiąść za kierownicę albo, czy kierowca nie popełnił wykroczenia lub przestępstwa, w postaci prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu.

Sprawdź alkomaty elektrochemiczne w naszym sklepie.

Oczywiście każda z wyżej wymienionych sytuacji ma bezpośrednio zapobiegać wypadkom na drodze oraz zmniejszyć liczbę pijanych kierowców, za czym idzie bezpieczeństwo każdego obywatela. Badania alkomatem osobistym przeprowadzamy zwykle dzień po imprezie, na której spożywaliśmy alkohol, aby dowiedzieć się, czy w naszym organizmie znajduje się jeszcze alkohol.

Tutaj właśnie, bardzo często pojawia się pytanie, ile czasu utrzymuje się alkohol we krwi?

Tak naprawdę, nie ma jednej, poprawnej odpowiedzi na to, ile czasu potrzeba, aby alkohol całkowicie zniknął z organizmu. Czas potrzebny na całkowite zniknięcie alkoholu z naszego organizmu jest zależny od różnych czynników.

 Przede wszystkim ważna ilość wypitego alkoholu, logiczne jest, że im więcej alkoholu wypijemy, tym dłużej będziemy musieli czekać, aby alkohol zniknął z naszego krwiobiegu. Dodamy również, że spożywanie alkoholu dłuższy czas, z niedługimi przerwami, spowoduje, że czas do osiągnięcia całkowitej trzeźwości bardzo się wydłuży.

Ile czasu alkohol utrzyma się we krwi?

Innym bardzo ważnym czynnikiem na to, ile czasu alkohol utrzyma się w organizmie, jesteśmy my sami. Mianowicie, organizm człowieka, który u każdego jest inny. Każdy człowiek w mniejszym lub większym stopniu toleruje alkohol, co przekłada się na czas pozbywania się go z organizmu. U jednego człowieka wątroba będzie szybciej usuwała alkohol, u drugiego wolniej. Stan zdrowia, również ma ogromne znaczenie na czas pozbywania się alkoholu z organizmu. Bardzo często, jeśli mamy jakieś schorzenia czy przewlekłe choroby i zażywamy leki, musimy zwykle poczekać dłużej, aż alkohol zniknie z naszego krwiobiegu. Właśnie zażywanie leków może mieć wpływ na czas utrzymywania się alkoholu w organizmie. Każdy lekarz nam powie i to samo przeczytamy na każdej ulotce dołączonej do lekarstwa, że nie należy łączyć leków z alkoholem, ponieważ występować mogą skutki uboczne. Jednym ze skutków ubocznych łączenia lekarstw z alkoholem może być właśnie wydłużony czas utrzymywania się promili w organizmie, do czego zwykle dochodzi nasilone odczucie kaca.

 

Bardzo ważne podczas procesu pozbywania się przez organizm alkoholu jest również to, w jaki sposób się prowadzimy. Chodzi dokładniej o kondycję naszego organizmu. Ile ważymy, czy się wysypiamy, nie mamy problemów z bezsennością, czy jemy regularnie i umiarkowanie zdrowo, czy uprawiamy sport, czy mieliśmy w ostatnim czasie dużo stresów, ile czasu poświęcamy na relaks. Te kwestie dla większości, mogą wydawać się abstrakcyjne, ale rzeczywiście kondycja naszego organizmu również ma wpływ na czas, w jakim alkohol utrzymuje się w naszym organizmie.

https://alkopatrol.pl/ile-sie-trzezwieje-po-4-piwach

Każdy człowiek będzie zupełnie inaczej i w innym tempie spalał alkohol z organizmu. Teorie mówią, że osoby o tęższej budowie ciała lepiej radzą sobie z trawieniem alkoholu.

Naszym zdaniem nie jest to stuprocentowa prawda, może w części przypadków rzeczywiście tak będzie, jednak zdarza się, że tęższe osoby często zmagają się z przewlekłymi chorobami, zażywają leki, przez co wątroba gorzej radzi sobie z trawieniem alkoholu.

 

Jeśli mamy w planach spożywać alkohol, niezależnie jakiego rodzaju i w jakich ilościach, lepiej nie planujmy wsiadać za kierownicę przez następne 24 godziny, od zakończenia spożywania. Taki czas, a nawet dłuższy, bo od 24 do 48 godzin jest podawany przez ekspertów jako okres, w którym alkohol całkowicie usuwa się z organizmu człowieka.

Podchodząc odpowiedzialnie do sprawy, nie powinniśmy napić się przez 24 godziny poprzedzające rozpoczęcie podróży samochodem, dzięki czemu nie będziemy musieli zastanawiać się, ile czasu utrzymuje się alkohol we krwi. Pamiętajmy, że upośledzenie organizmu po spożyciu alkoholu może się utrzymywać przez kilka, do kilkunastu godzin.

Chodzi tu o popularnie zwanego kaca. Zawroty głowy, opóźniony czas reakcji, duża wrażliwość na światło. Czasami, nawet gdy nie mamy już w sobie alkoholu, te objawy mogą pozostać. Przeczytacie o tym więcej w artykule dotyczącym kierowców na kacu.

Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy - Polska

Ile czasu utrzymuje się alkohol we krwi – tabela.

Poniżej przedstawiamy tabelę dotyczącą czasu, jaki potrzebny jest na całkowite pozbycie się alkoholu z krwiobiegu. Podane w tabeli wartości są oczywiście przybliżone i służą głównie do celów informacyjnych i edukacyjnych. Bez różnicy, ile wypijemy alkoholu, zawsze lepszym rozwiązaniem będzie odczekanie 24 godzin do czasu, kiedy wsiądziemy za kierownicę. Pamiętajmy, aby pić odpowiedzialnie, bo od tego zależy nasze bezpieczeństwo.

Ile utrzymuje się alkohol we krwi — tabela

Fot. Ile utrzymuje się alkohol we krwi — tabela.

Zawartość powyższej tabeli to wartości przybliżone, które w twoim przypadku mogą się różnić. Dlatego też, żeby mieć pewność, że już osiągnąłeś stan całkowitej trzeźwości i możesz legalnie wsiadać za kierownicę, najlepiej wyposażyć się w profesjonalny alkomat osobisty.

  

Czy można przyspieszyć proces utrzymywania się alkoholu we krwi?

Wśród społeczeństwa krąży mnóstwo teorii mówiących o sposobach przyspieszających proces pozbywania się alkoholu z organizmu. Każdy sposób może wydawać się rzeczywiście dobry i logicznie tłumaczyć, że rzeczywiście alkohol może szybciej znikać z naszego organizmu. Jednak nie miejmy złudzeń, że jakikolwiek sposób na przyspieszenie spalania alkoholu z organizmu da nam wymierne efekty.

Szybsze spalanie dużego stężenia alkoholu we krwi

Pierwsza teoria mówiąca o szybszym spalaniu alkoholu z organizmu to aktywność fizyczna. Po spożyciu alkoholu, czysty alkohol trafia do naszego krwiobiegu, aktywność fizyczna w postaci, chociażby spaceru powoduje przyspieszenie krążenia krwi w organizmie. Teoretycznie, szybsze przepływanie krwi przez żyły i tętnice spowoduje, że nasz organizm łatwiej poradzi sobie z pozbyciem się alkoholu.

Nie jest to jednak w stu procentach prawda. Podczas aktywności fizycznej, rzeczywiście żyły szybciej pompują krew, jednak głównym organem, który odpowiedzialny jest za pozbycie się alkoholu, jest wątroba. Wysiłek fizyczny sprawi, że krew szybciej przedostanie się do wątroby, ale to, jak poradzi sobie wątroba, zależne jest już od innych czynników.

 

Ludzie mówią, że wypicie mocnej, czarnej kawy, sprawi, że szybciej wytrzeźwiejemy. Niestety jest to wyłącznie mit dotyczący alkoholu. Kawa i zawarta w niej kofeina pobudza organizm, przez co mniej odczuwamy zmęczenie, jednak alkohol nie usuwa się wtedy szybciej z naszego organizmu.

 Jak szybko wytrzeźwieć?

Zjedzenie tłustego i pożywnego posiłku. To kolejna z wymienianych przez ludzi teoria, mająca służyć przyspieszaniu procesu usuwania alkoholu z krwiobiegu. Rzeczywiście, dobrze wiemy z lekcji chemii, że alkohol dobrze rozpuszcza się w tłuszczach. Jednak jak już jesteśmy pod wpływem alkoholu, większość trafia do krwiobiegu.

Kiedy jesteśmy pod wpływem alkoholu i następnego dnia zjemy tłusty posiłek, możemy jedynie dodać dodatkowych zadań dla wątroby. Wątroba wówczas będzie zajęta trawieniem alkoholu, w momencie, kiedy zjemy tłusty posiłek, wcale szybciej nie pozbędziemy się alkoholu z organizmu, jedynie obciążymy dodatkowo wątrobę, co może źle wpłynąć na nasze zdrowie.

 

Zimny prysznic, często proponowany jest osobom, które budzą się po imprezie, w celu szybszego wytrzeźwienia. Musimy was niestety zasmucić, zimny prysznic spowoduje jedynie orzeźwienie, sprawi, że poczujemy się lepiej, jednak nie przyspieszy procesu pozbywania się alkoholu przez organizm. We krwi dalej znajdowałby się alkohol.

 

Istnieje wiele różnych teorii, w jaki sposób szybciej pozbyć się alkoholu z krwi.

My polecamy pokierować się w każdym przypadku, zasadą ograniczonego zaufania. Musimy pamiętać o tym, ile wypiliśmy alkoholu. Nawet kiedy czujemy się doskonale, lepiej nie kusić losu i nie wsiadać za kierownicę, bez wcześniejszego sprawdzenia stanu trzeźwości alkomatem. Dobre samopoczucie nie zawsze jest oznaką całkowitego pozbycia się alkoholu z organizmu.

Ile mogę wypić?

 ... a może kupić alkomat elektrochemiczny, który zbada zawartość alkoholu we krwi?

Oprócz odczekania minimum 24 godzin od spożywania alkoholu do prowadzenia samochodu ze spokojną głową i bez czarnych myśli, co będzie, jak zatrzyma nas policji, jest jeszcze sposób na sprawdzenie, czy alkohol całkowicie został usunięty z organizmu.

Dobry alkomat zbada dokładnie stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu!

Alkomat osobisty, w każdym przypadku wskaże nam obecność alkoholu w wydychanym powietrzu i poda dokładny wynik testu na zawartość alkoholu we krwi. Posiadając elektrochemiczny alkomat osobisty, możemy być przekonani o tym, czy możemy już wsiadać za kierownicę swojego samochodu, czy też musimy jeszcze poczekać kilka godzin.

Ważne jest, żeby każdy kierowca rozważnie podchodził do kwestii bezpieczeństwa na drodze, alkomat może nam w tym pomóc. Jeśli od picia alkoholu upłynęło mało czasu to nie ryzykuj! Poziom stężenia alkoholu we krwi dokładnie zbadasz tylko dobrym alkomatem! Pijesz alkohol? Nie jedź! Spalanie alkoholu jest różne u każdego człowieka dlatego nie ryzykuj i nie obliczaj go internetowym kalkulatorem!

Obniżenie samokontroli po pół litra piwa może spowodować, że nie unikniesz przykrych konsekwencji! Spożycie alkoholu nawet w małych dawkach powinno być kontrolowane przed tym, nim wsiądziesz za kierownicę! Pijąc alkohol kontroluj swój stan trzeźwości!

Wsiadaj za kółko tylko wtedy, jeśli stężenie alkoholu we krwi będzie wynosiło zero promili!

 1 promil ile to alkoholu?

Ta prosta rzecz uratuje Cię kolejnego dnia po imprezie!

Czy wiesz, jak rozpoznać alkoholika po twarzy?

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: 888 189 029

Email: serwis@alkopatrol.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl