Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
Jak się resetuje alkomat? 0
Jak się resetuje alkomat?

Jak się resetuje alkomat?

Jak zresetować alkomat bez kalibracji?

Alkomat to coraz częściej wybierane urządzenie przez kierowców, a dzięki swojemu działaniu jest praktycznym rozwiązaniem dla każdego z nich. Jednak aby utrzymać jego sprawność przez długi czas, nie można zapominać o regularnym resetowaniu, co pozwoli na otrzymywanie precyzyjnych odczytów.

Resetowanie, inaczej nazywane kalibracją alkomatu, nie jest prostym zadaniem, dlatego przed jego wykonaniem warto zgłosić się do profesjonalnego sklepu np. Alkopatrol.pl, który skutecznie pomoże zresetować alkomat.

Regularny reset alkomatu jest niezbędny, aby zapewnić jego wiarygodne i dokładne działanie, co stanowi najważniejszy aspekt alkomatu. Nieskalibrowany alkomat może nie podawać miarodajnych wyników, przez co stanie się nieużyteczny. Dlatego należy pamiętać, że kalibracja alkomatu jest niezbędna.

W dalszej części tego artykułu przyjrzymy się, kiedy należy wykonać reset alkomatu, przedstawimy krok po kroku jak zresetować alkomat, a także rozprawimy się z najczęstszymi problemami z tym związanymi.

Przypominamy, że na miejscu w naszym serwisie wykonywana jest również kalibracja alkomatu w krótkim czasie i korzystnej cenie.

Czym jest reset alkomatu?

Resetowanie alkomatu, inaczej nazywane kalibracją, jest niezbędnym procesem, który pozwala na utrzymanie dokładności i wiarygodności odczytów urządzenia. Polega on na przeprowadzeniu specjalistycznych czynności, których celem jest przywrócenie prawidłowych ustawień fabrycznych alkomatu.

Jak się resetuje alkomat?

Fot. Reset to konieczność kalibracji, która ustawia początkowe wartości nominalne.

Proces kalibracji - na czym polega kalibracja alkomatu?

Kalibracja nie należy do łatwych zadań i musi być przeprowadzana w odpowiednich warunkach. Obejmuje ona:

 1. Podanie wzorca alkoholowego o stałym stężeniu do urządzenia za pomocą symulatora wydechu.

 2. Zaprogramowanie procesora alkomatu i zapisanie wzorca w oprogramowaniu.

 3. Wykonanie testu kontrolnego i ewentualne powtórzenie czynności w celu uzyskania pełnej zgodności odczytów ze wzorcem.

Znaczenie regularnej kalibracji

Regularna kalibracja alkomatu jest kluczowa, aby zapewnić jego sprawne i wiarygodne działanie, co stanowi najważniejszy aspekt tego urządzenia. Nieskalibrowany alkomat może nie podawać miarodajnych wyników, czyniąc go nieużytecznym.

Może to prowadzić do zawyżonych lub zaniżonych pomiarów, które nie odzwierciedlają rzeczywistego stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu.

Niektóre nowoczesne alkomaty mają funkcję „zresetowanie alkomatu”, która pozwala na przywrócenie ustawień fabrycznych. Należy jednak pamiętać, że resetowanie to nie to samo co kalibracja, która wymaga zastosowania specjalistycznych roztworów i sprzętu symulującego określone stężenia alkoholu.

Profesjonalne urządzenia regularnie wymagają przeglądów technicznych, aby zapewnić poprawność prezentowanych wyników. Dlatego, jeśli nie pamiętamy o cyklicznym resetowaniu alkomatu, nie powinniśmy dziwić się jego nieprawidłowym odczytom.

Kalibracja alkomatu - Kiedy należy wykonać reset alkomatu?

Alkomaty w zależności od producenta oraz modelu mogą wykonywać od 100 do 1500 pomiarów bez kalibracji. Jeśli posiadasz alkomat z sensorem półprzewodnikowym, powinien on zostać poddany kalibracji po wykonaniu od 100 do 300 pomiarów, w czasie nie dłuższym niż co pół roku.

Natomiast w przypadku alkomatów elektrochemicznych zaleca się kalibrację co 500 lub więcej pomiarów, lecz nie rzadziej niż co 12 miesięcy.

Kalibrację alkomatu wykonaj przed zakupem.

Kalibracja alkomatu jest wskazana po dokonaniu 500 pomiarów lub po 12 miesiącach eksploatowania. Sprzęt ma dodatkową funkcję, która umożliwia odliczanie dni do następnej kalibracji. W 365 dniu na wyświetlaczu pojawi się komunikat CAL, który wskazuje na konieczność skalibrowania.

Od tego momentu alkomat będzie sprawny jeszcze przez 60 dni. Po tym okresie nastąpi wyświetlenie się kolejnego komunikatu „cErr" i zostanie wprowadzona blokada chroniąca sensor alkomatu przed uszkodzeniem.

Pierwsza kalibracja alkomatu jest równie ważna, jak regularne kalibracje przeprowadzane w późniejszym czasie użytkowania urządzenia. Pierwsza kalibracja alkomatu powinna być wykonana po liczbie testów określonej przez producenta.

Różni producenci mogą mieć różne zalecenia co do liczby testów, po których należy przeprowadzić kalibrację alkomatu, dlatego ważne jest, aby zapoznać się z instrukcją obsługi alkomatu i stosować się do zaleceń producenta.

Zawsze należy skalibrować alkomat po długim nieużywaniu.

Resetowanie alkomatu jest konieczne po dłuższym okresie nieużywania – aby zapewnić dokładność pomiarów po przerwie w użytkowaniu.

Po błędnych wynikach zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu.

Będąc właścicielem alkomatu, należy pamiętać nie tylko o regularnej kalibracji bądź serwisie. Równie duży wpływ na dokładność pomiarów i żywotność samego urządzenia ma jego prawidłowe użytkowanie.

Przede wszystkim należy unikać wykonywania badania krótko po spożyciu alkoholu, gdyż opary mogą uszkodzić sensor, a wynik ukazany na wyświetlaczu będzie nieprawidłowy. Najlepiej odczekać do pomiaru minimum 30 minut po spożyciu alkoholu. W innym przypadku trzeba będzie od nowa skalibrować alkomat by prawidłowo wskazywał wartości alkoholu. Ponadto należy pamiętać o przemywaniu ustnika z pozostałości śliny lub kropel alkoholu, w celu uchronienia niektórych podzespołów przed uszkodzeniem.

Jeśli liczba testów nie została osiągnięta, zaleca się wykonanie pierwszej kalibracji po upływie 12 miesięcy od pierwszego użycia alkomatu.

Regularne korzystanie z alkomatu bez przeprowadzenia kalibracji może prowadzić do otrzymywania nieprecyzyjnych wyników, co stwarza ryzyko dla bezpieczeństwa użytkownika oraz innych osób.

Krok po kroku: jak zresetować alkomat?

Oto krok po kroku jak zresetować alkomat:

Wyłączanie urządzenia

 1. Jeśli Twój alkomat jest włączony, najpierw go wyłącz. Zazwyczaj wystarczy przytrzymać przycisk zasilania przez kilka sekund, aż urządzenie się wyłączy.

Znalezienie przycisku reset

 1. Sprawdź instrukcję obsługi alkomatu, aby dowiedzieć się, czy istnieje specjalny przycisk resetowania. Jeśli tak, zlokalizuj go na urządzeniu.

Zresetowanie urządzenia

 1. Jeśli Twój alkomat ma przycisk resetowania, naciśnij go.

 2. Jeśli nie ma przycisku resetowania, wyjmij baterie z alkomatu na kilka minut, a następnie włóż je z powrotem.

 3. Po zresetowaniu alkomatu, upewnij się, że wykonujesz testy zgodnie z instrukcją obsługi, aby uzyskać dokładne wyniki.

Pamiętaj, że resetowanie alkomatu w warunkach domowych to zupełnie coś innego niż kalibracja alkomatu na symulatorach wydechu.

Czynności kalibracji nie są łatwym zadaniem i muszą być przeprowadzane w odpowiednich warunkach. Dlatego przed przystąpieniem do kalibracji warto, abyśmy mieli odpowiednie umiejętności, a najlepiej zgłosili się do profesjonalnego sklepu, który skutecznie nam w tym pomoże.

Najczęstsze problemy resetowania i jak je rozwiązać?

Problemy z nieprawidłowym działaniem alkomatu

Resetowanie alkomatu może być konieczne, gdy urządzenie zaczyna działać nieprawidłowo. Jeśli alkomat wydaje się nie działać poprawnie, może to być spowodowane zanieczyszczeniem czujnika. W takim przypadku warto alkomat oddać do kalibracji.

Resetowanie po zmianie baterii lub długim nieużywaniu

Resetowanie alkomatu może być również wymagane po zmianie baterii lub po długim okresie nieużywania urządzenia. Jeśli alkomat nie był używany przez dłuższy czas, warto go zresetować przed ponownym użyciem, aby zapewnić dokładność pomiarów.

Aktualizacja oprogramowania

Jeśli Twój alkomat ma funkcję aktualizacji oprogramowania, warto sprawdzić, czy dostępne są nowe aktualizacje. Aktualizacje mogą poprawić działanie urządzenia i rozwiązać ewentualne problemy.

Korzystanie z instrukcji obsługi

Każdy alkomat może mieć nieco inny sposób resetowania, dlatego warto zapoznać się z instrukcją obsługi swojego konkretnego modelu. Instrukcja powinna zawierać szczegółowe informacje na temat resetowania urządzenia.

Korzystanie z profesjonalnych usług

Resetowanie alkomatu może wymagać specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Dlatego warto powierzyć tę czynność profesjonalnym fachowcom, którzy mają odpowiednie kompetencje i sprzęt. Korzystając z usług profesjonalnego serwisu Alkopatrol.pl masz pewność, że kalibracja alkomatu zostanie przeprowadzona prawidłowo, a alkomat będzie działać niezawodnie.

Ile kosztuje kalibracja alkomatu osobistego?

Kalibracja alkomatu osobistego to koszt około 65,00zł - 80,00zł w zależności od punktu, który ją wykonuje. Kalibracja alkomatów dowodowych jest droższa i cena waha się w okolicy 150,00zł.

Podsumowanie

Podsumowując, regularne resetowanie alkotestu jest kluczowe dla zapewnienia jego prawidłowego funkcjonowania i dokładności pomiarów. Bez tej czynności urządzenie może dostarczać nieprecyzyjnych odczytów, które nie odzwierciedlają rzeczywistego stężenia alkoholu we krwi.

Właściwe przeprowadzenie resetu wymaga odpowiednich umiejętności i warunków, dlatego warto powierzyć to zadanie profesjonalistom.

Przestrzeganie zaleceń producenta dotyczących częstotliwości resetowania, a także odpowiednie użytkowanie alkotestu, odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu jego sprawności na długi czas.

Dzięki temu urządzenie pozostanie niezawodnym narzędziem do wykrywania potencjalnie niebezpiecznych sytuacji na drodze, przyczyniając się do zwiększenia bezpieczeństwa zarówno kierowców, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

FAQs

 1. Jak przeprowadzić reset alkomatu? Resetowanie alkomatu polega na jego kalibracji, czyli ustawieniu urządzenia w taki sposób, aby jego odczyty były zgodne z rzeczywistością. Kalibrację należy wykonać zaraz po zakupie lub przed zakupem urządzenia oraz regularnie powtarzać zgodnie z zaleceniami producenta.

 2. W jaki sposób mogę odblokować alkomat? Aby odblokować model alkomatu PRO X5, konieczne jest wysłanie go do serwisu Alkopatrol.pl na kalibrację. Proces kalibracji umożliwi odblokowanie urządzenia i ustalenie terminu następnej kalibracji na kolejny rok. Alkomat PRO X-5 zazwyczaj blokuje się i włącza ochronę czujnika, gdy przekroczony zostanie termin kalibracji.

 3. Czy da się samemu skalibrować alkomat? Samodzielna kalibracja alkomatu w warunkach domowych nie jest możliwa. Do prawidłowego wykonania tej czynności konieczny jest specjalistyczny symulator wydechu powietrza z określoną zawartością alkoholu, którego nie można zastąpić domowymi metodami. Teraz już wiecie, co jest potrzebne, by skalibrować alkomat samemu w domu.

 4. Czy alkomat funkcjonuje prawidłowo bez kalibracji? Używanie alkomatu bez regularnej kalibracji jest ryzykowne i może przypominać jazdę samochodem bez przeglądu technicznego. Brak kalibracji skutkuje ryzykiem otrzymywania nieprawidłowych odczytów, co może prowadzić do niebezpiecznych decyzji.

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: 888 189 029

Email: serwis@alkopatrol.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl