Co to jest i do czego służy kalkulator promili?
Kalkulator promili jest to popularne, ogólnodostępne w sieci narzędzie, zwane również inaczej alkomat online lub wirtualnym alkomatem. Popularne alkomaty online od dłuższego czasu są rozpowszechniane przez różnego rodzaju strony internetowe powiązane z motoryzacją, alkomatami i tematami bezpieczeństwa na drodze.
Dzięki aplikacji kalkulatora promili możemy szybko i wygodnie, mając jedynie dostęp do Internetu oszacować, jaką mniej więcej mamy zawartość alkoholu w organizmie oraz dowiemy się jaką ilość czasu w przybliżeniu będziemy musieli odczekać, aby legalnie usiąść za kierownicą po spożyciu alkoholu. Ilość spożytego alkoholu ma diametralny wpływ na długość trzeźwienia. Dobry i dokładny wirtualny alkomat poza ilością spożytego alkoholu bierze pod uwagę jeszcze wiele parametrów.
Ile się trzeźwieje po 4 piwach?
Wirtualny alkomat znajdziecie na stronie https://alkomat-online.pl obliczy on szacowaną zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu.
Kalkulator promili pomaga nam przede wszystkim orientacyjnie określić stężenie alkoholu we krwi. Na każdej stronie, na której znajduje się kalkulator promili, znajdziemy informację, że wirtualny alkomat, służy jedynie jako informacja dla użytkownika i nie daje stuprocentowej gwarancji dokładnego wyniku. I tak rzeczywiście jest w praktyce, nie możemy sugerować się wynikiem, jaki przedstawia nam kalkulator promili, ponieważ nie jest to alkomat elektrochemiczny.
Fot. Kalkulator promili — Stan nietrzeźwości!
Kalkulator promili nigdy nie odzwierciedli rzeczywistego stężenia alkoholu we krwi użytkownika.
Przede wszystkim algorytm matematyczny, który szacuje stężenie alkoholu we krwi, posiada bardzo duży zakres błędu, w przeciwieństwie do profesjonalnych alkomatów osobistych. W większości kalkulator promili online mocno zawyży wynik badania zawartości alkoholu we krwi od 0,3 do nawet 1,0 promila, w zależności od aplikacji i użytego algorytmu. W porównaniu do alkomatów elektrochemicznych, w których margines błędu wynosi maksymalnie od 0,01 do 0,05 promila na plus lub minus. Co więcej, informacje na temat marginesu błędu alkomatów, muszą być podane przez producenta alkomatu osobistego, policyjnego czy alkomatu dowodowego oraz muszą zostać podane w świadectwie kalibracji, czy wzorcowania alkomatu. W przeciwieństwie do alkomatów online, gdzie na żadnej ze stron nie widzimy informacji o marginesie błędu, jedynie pozostaje nam informacja o szacowanym wyniku promili. Należy pamiętać, że maksymalne stężenie alkoholu we krwi występuje po około 30 minutach po spożyciu alkoholu. Tyle mniej więcej potrzebuje nasz organizm by spożyty alkohol wprowadzić do krwioobiegu.
https://alkopatrol.pl/1-promil-ile-to-alkoholu
Jak działa kalkulator promili?
Każdy wirtualny kalkulator promili, jaki znajdziemy w sieci, pozwala nam oszacować (czyli wskazać szacunkowo i w przybliżeniu) zawartość alkoholu w organizmie użytkownika, wykorzystując ogólnie przyjęte dane, które dotyczą spalania alkoholu z organizmu, w procesach metabolicznych u zdrowego i dorosłego człowieka. Dzięki obliczeniom kalkulatora promili wykorzystującemu prosty matematyczny algorytm poznamy przybliżoną zawartość alkoholu w organizmie oraz dowiemy się, jaki mniej więcej czas jest potrzebny, na osiągnięcie całkowitej trzeźwości. Aby kalkulator promili mógł nam obliczyć przybliżoną zawartość alkoholu w organizmie, musimy podać kilka podstawowych, rzeczywistych danych, takich jak płeć, wiek, wzrost, waga użytkownika oraz informację o rodzajach, mocy i ilości spożywanych alkoholi. Dodatkowo należy załączyć informację, kiedy zaczęliśmy oraz kiedy zakończyliśmy spożywanie danych alkoholi.
Jak długo utrzymuje się alkohol we krwi — tabela
Fot. Badanie alkomatem AL-9000 podczas kontroli policyjnej!
Podajemy jako przykład wykonanie testu wirtualnym kalkulatorem promili na stronie https://alkomaty-online.pl.
W miejsce wymaganych danych podajemy następująco:
- Płeć: mężczyzna,
- Wiek: 30 lat,
- Wzrost: 190 cm,
- Waga: 100 kg,
- Sylwetka: normalna,
- Co zostało spożyte? Dwa piwa 500 ml, o zawartości 6% alkoholu,
- W trakcie spożywania alkoholu jadłeś: normalnie,
- Alkohol spalasz: normalnie,
- Spożycie alkoholu trwało dwie godziny.
- Sprawdzamy wynik i co widzimy?
Duży, czerwony znak z wykrzyknikiem, mówiący dobitnie: Stop! Nie wsiadaj za kierownicę! Wirtualny alkomat online obliczył szacunkowo, że dany mężczyzna w szczytowym momencie osiągnie zawartość 0,48 promila alkoholu we krwi i będzie potrzebował około 3 godziny i 30 minut, na osiągnięcie całkowitej trzeźwości od zakończenia spożywania podanego wyżej alkoholu, w postaci dwóch piw o zawartości 6% alkoholu.
W danym przykładzie otrzymujemy rzeczywiście bardzo zbliżony wynik, możemy to zawdzięczać aplikacji alkomat-online.pl, ponieważ wymaga ona podania wielu szczegółowych informacji na temat użytkownika kalkulatora promili. W rzeczywistości dorosły, wypoczęty mężczyzna o podanych wyżej parametrach fizycznych, który w ciągu dwóch godzin wypije 2 piwa i dodatkowo coś zje, będzie trzeźwiał maksymalnie do trzech godzin po zakończeniu ostatniego piwa.
Aby dowiedzieć się, jaki będzie rzeczywisty wynik zawartości alkoholu we krwi, w danej sytuacji i kiedy realnie użytkownik będzie mógł legalnie usiąść za kierownicą, najlepszym rozwiązaniem będzie sprawdzenie zawartości alkoholu we krwi, przeprowadzając badanie profesjonalnym alkomatem elektrochemicznym. Poprzez wykorzystanie alkomatu osobistego lub alkomatu policyjnego, będziemy pewni co do naszego stanu trzeźwości. Warto zaopatrzyć się w alkomat osobisty, szczególnie z uwagi na bezpieczeństwo.
Dodatkowym argumentem, aby każdy kierowca posiadał swój własny alkomat osobisty, jest fakt, że w 2022 roku, kary za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu są dużo wyższe niż w poprzednich latach.
Przypominamy, że na miejscu w naszym serwisie wykonywana jest również kalibracja alkomatu w krótkim czasie i korzystnej cenie.
O czym pamiętać używając wirtualnego kalkulatora promili?
Najważniejsze do zapamiętania jest to, aby nie sugerować się wynikiem testu po spożyciu napojów alkoholowych przez wirtualny alkomat online. Nie jest to odzwierciedlenie rzeczywistości. To tak jakbyśmy grali w grę komputerową, która niewiele ma wspólnego z rzeczywistością, niby coś jest, ale w rzeczywistości wygląda to zupełnie inaczej. Tego musimy się trzymać i nie robić wyjątków, ponieważ wynik wskazany przez kalkulator promili, nie będzie dla nas żadnym dowodem, chociażby podczas kontroli drogowej.
Kary pieniężne nawet 2500,00 zł!
Traktując kalkulator alkoholu jako dowód na to, że jesteśmy trzeźwi, możemy narazić się na niemałe konsekwencje związane z utratą prawa jazdy, wysoką karą grzywny (od 2022 roku jest to minimum 2500 złotych), a w szczególnych przypadkach nawet karą pozbawienia wolności.
Korzystając z kalkulatora promili, musimy również pamiętać, że każdy organizm ludzki jest inny. Jeden człowiek będzie lepiej metabolizował alkohol i niemal natychmiast będzie pozbywał się go z organizmu, za to u drugiego człowieka alkohol może dłuższy czas utrzymywać się we krwi. Takich szczegółów alkomaty online nie są jeszcze w stanie dodać do tabelek, które wypełniane są przez użytkownika wirtualnego testu. Co więcej, jak szybko spalamy alkohol z organizmu ma również ogromny wpływ samopoczucie danej osoby. To czy osoba danego dnia się wyspała, czy jadła posiłki regularnie, czy miała danego dnia dużo stresów, czy też miała dużo czasu na relaks. Spalanie alkoholu to złożony proces i żaden kalkulator promili nie potrafi dokładnie tego obliczyć!
Kolejnym ważnym aspektem, który wpływa na szybkość spalania alkoholu z organizmu człowieka, są przyjmowane leki i należy o tym pamiętać. Nie bez powodu lekarze i ulotki lekarstw mówią nam, że nie należy mieszać leków z alkoholem, ponieważ mogą pojawić się skutki uboczne. Takim skutkiem ubocznym, może być właśnie, między innymi dłuższe pozbywanie się alkoholu z organizmu.
O wszystkich powyższych informacjach musimy pamiętać, korzystając z wirtualnego kalkulatora promili, przyjmując ostatecznie, że wynik jest oszacowany, podany w przybliżeniu i może mocno odbiegać od rzeczywistego poziomu alkoholu w organizmie. Musimy być szczególnie uważni, jeżeli we krwi znajdują się dalej promile, ponieważ ludzie pod wpływem alkoholu mogą podejmować złe i mylne decyzje, w większości, przez przecenianie swoich możliwości po alkoholu. Dlatego też pamiętajmy o zachowaniu pokory i spokojnej głowy podczas użytkowania kalkulatora promili.
Pamiętajmy, aby wirtualne kalkulatory online używane były jedynie w celach informacyjnych lub edukacyjnych, a do dokładnych pomiarów zawartości alkoholu w organizmie używajmy jedynie profesjonalnych i odpowiednio przygotowanych alkomatów elektrochemicznych, osobistych policyjnych czy dowodowych.
Sprawdź alkomaty elektrochemiczne w naszym sklepie.