Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Co grozi za ucieczkę z miejsca wypadku? 1
Co grozi za ucieczkę z miejsca wypadku?

Co grozi za ucieczkę z miejsca wypadku?

Każdy uczestnik ruchu, który doświadcza choćby drobnej kolizji, jest zobowiązany podjąć szereg czynności na miejscu zdarzenia i jest to wymóg obwarowany prawnie. Niestety zdarza się, że sprawcy wypadków nie tyle nie potrafią przestrzegać owych zasad, ile w wyniku doznanego szoku, stresu i przede wszystkim z powodu strachu przed odpowiedzialnością karną, uciekają z miejsca zdarzenia. Ten czyn znacznie pogarsza ich sytuację moralną, ale jeszcze znaczniej prawną. Ich ucieczka sprawi, że gdy trafią ostatecznie w ręce policji, zostaną przez polski wymiar sprawiedliwości ukarani surowiej i boleśniej. Kara dla sprawców wypadku, którzy uciekli z miejsca zdarzenia, może wynieść nawet 12 lat pozbawienia wolności.

Sprawdź dokładne alkomaty dowodowe i osobiste w sklepie alkopatrol.pl

 

Za to też możesz stracić prawo jazdy!

 

Czym jest ucieczka z miejsca wypadku?

Polski kodeks karny dokładnie wyjaśnia, jakie czyny podjęte przez sprawcę wypadku będą potraktowane jako jego ucieczka. Co prawda, polskie prawodawstwo nie kwalifikuje jej jako osobne przestępstwo, lecz mimo to jej konsekwencje są bardzo duże. Według definicji jest nią oddalenie się z miejsca zdarzenia w celu uniknięcia odpowiedzialności za swoje czyny. Ucieczką z miejsca kolizji będzie także każde oddalenie się w celu utrudnienia w ustaleniu tożsamości sprawcy i okoliczności wypadku. Surowość kary za ten czyn wynika też z faktu, że uciekinier pozostawia poszkodowanych samych sobie, nie udzielając im żadnej pomocy, co jest jego obowiązkiem. Art. 162 § 1 kodeksu karnego mówi jasno, że za każde nieudzielenie pomocy grozi do 3 lat pozbawienia wolności. Na udzielenie pomocy składają się rzecz jasna czynności ratunkowe, czyli udzielenie tzw. pierwszej pomocy oraz powiadomienie służb medycznych. Opuszczenie miejsca kolizji jest dozwolone tylko wtedy, gdy dokonuje się tego w celu zawiadomienia policji, straży pożarnej lub karetki pogotowia. Jednak w czasach takiego rozwoju techniki, który sprawił, że prawie każdy obywatel wyposażony jest w mobilny telefon, owo oddalenie się musi być naprawdę uzasadnione.

 

Ucieczka z miejsca wypadku zaostrza karę

Ucieczka z miejsca wypadku nie jest samodzielnym przestępstwem, lecz zaostrza konsekwencje prawne za popełnienie czterech innych przestępstw. Są nimi: spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym (artykuł 173 kodeksu karnego), sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym (artykuł 174 kodeksu karnego), spowodowanie wypadku skutkującego obrażeniami ciała innej osoby (artykuł 177 paragraf 1 kodeksu karnego) oraz spowodowanie wypadku skutkującego ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu lub śmiercią innej osoby (artykuł 177 paragraf 2 kodeksu karnego). W przypadku trzech pierwszych przestępstw panuje zasada polegająca na tym, że ucieczka z miejsca wypadku automatycznie zwiększa karę pozbawienia wolności o połowę w stosunku do minimalnych wyroków, jakie można dostać za te pojedyncze przestępstwa. Natomiast jeśli chodzi o ostatni przypadek (artykuł 177 paragraf 2 kodeksu karnego), to sędzia prowadzący sprawę musi wydać wyrok, mówiący o karze minimum 2 lat pozbawienia wolności. Ponadto, gdy udowodnione zostanie nielegalne oddalenie się z miejsca wypadku, to górna granica kary zwiększa się o połowę.

 

Areszt za ucieczkę z miejsca wypadku

Każdy uciekinier automatycznie spotyka się z surowszymi konsekwencjami, a jedną z nich jest wnioskowanie przez prokuratora o areszt. Sprawca wypadku, który zbiegł, może traktować fizyczną ucieczkę jako stały motyw swojego postępowania, dlatego istnieje duże ryzyko, że nawet gdy zostałby złapany przez organy ścigania, to ponownie próbowałby zbiec. Prokuratura stara się zminimalizować takie ryzyko i w takich przypadkach zawsze wnioskuje o areszt dla sprawcy wypadku.

 

Za ucieczkę z miejsca wypadku grozi utrata pieniędzy z OC

Firma ubezpieczeniowa, z którą sprawca wypadku ma podpisaną umowę, może odmówić mu wypłacenia pieniędzy w ramach odszkodowania albo dochodzić o ich zwrot. Ubezpieczyciel przy zawarciu umowy zastrzega sobie do tego prawo w ramach ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych z maja 2003 r. (Dz.U. 2003 nr 124 poz. 1152). Określa ona przypadki, w których sprawca wypadku nie może zachować pieniędzy od funduszu. Mechanizm ten nazywany jest regresem niewłaściwym i może on wystąpić w następujących przypadkach:

 

· kierujący umyślnie wyrządził szkodę

· kierujący wyrządził szkodę, będąc pod wpływem alkoholu (co najmniej 0,2 promila we krwi sprawcy lub 0,1 mg na 1 dm3 wydychanego powietrza)

· kierujący nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdem

· kierujący prowadził pojazd, który pozyskał wskutek przestępstwa

· kierujący wyrządził szkodę będąc pod wpływem narkotyków

Istotne jest też, że to towarzystwo ubezpieczeniowe musi wykazać winę kierowcy, dlatego powinno rzetelnie zgromadzić wszelkie dowody, potwierdzające zaistnienie którejś z wyżej wymienionych okoliczności. Gdy przestępstwo kierowcy zostanie udowodnione, to ubezpieczyciel jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania na rzecz wszystkich poszkodowanych w wypadku, a obciążony za nie będzie nie kto inny jak jego sprawca. Przeszłość pokazuje, że firmy ubezpieczeniowe bardzo skrupulatnie i konsekwentnie dążą do egzekwowania należnych kwot od sprawcy zdarzenia. Może się okazać, że w proces pozyskania pieniędzy od winnego przestępstwa włączy się komornik, a to dla oskarżonego wiąże się z dodatkowymi kosztami.

 

Spowodowanie wypadku i ucieczka pod wpływem alkoholu

Gdy okaże się, że sprawca wypadku drogowego był pod wpływem alkoholu, to Sąd Najwyższy potraktuje go, tak jakby zbiegł z miejsca zdarzenia. Nie inaczej jest w przypadku podejścia do sprawy przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Ono również potraktuje sprawcę wypadku jako zbiega i zaostrzy kary wynikające z wyżej wymienionych artykułów 173, 174 i 177 analogicznie jak w przypadku ucieczki.

 

Co należy zrobić po stłuczce?

W przypadku, gdy doszło do zderzenia samochodów, kierujący są zobowiązani do określonych zachowań. Gdy jest to zwykła stłuczka, w której uszkodziłeś komuś samochód, który jest zaparkowany i pusty, to powinieneś albo poczekać na przyjście kierowcy lub pozostawić – najlepiej za wycieraczką jego auta – swoje dane kontaktowe w celu dalszego wyjaśnienia sprawy. Gdy tego nie zrobisz, musisz liczyć się z konsekwencjami. Poszkodowany może starać się namierzyć rejestrację twojego samochodu poprzez monitoring lub świadków zdarzenia. Gdy uczestniczysz w wypadku, jesteś zobowiązany do powiadomienia o nim pogotowia oraz policji. Nie możesz wtedy przestawiać pojazdów ani innych elementów zdarzenia, gdyż mogłoby to utrudnić odtworzenie przebiegu wypadku. Jesteś również zobowiązany do udzielenia pomocy ratunkowej tj. pierwszej pomocy poszkodowanym, gdy tylko pozwala ci na to twój stan zdrowotny. Każde nieudzielenie pomocy osobie znajdującej się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia labo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat.

Przypominamy, że na miejscu w naszym serwisie wykonywana jest również kalibracja alkomatu w krótkim czasie i korzystnej cenie.

Komentarze do wpisu (1)

7 stycznia 2022

Witam, pare miesiecy temu miałem zdarzenie drogowe. Jechałem drogą z pierszeństwem i drugi kierowca nie zastosował sie do znaku STOP przez co doszło do wypadku. Ja, poszkodowany doznałem urazu ciała i głowy, w panice i szoku zbiegłem z miejsca wypadku. Nic nie pamiętam z tego dnia. Jakie mogą być dla mnie konsekwencje całego zdarzenia ?

Infolinia:

Telefon: 888 189 029

Email: serwis@alkopatrol.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl