Czy da się samemu skalibrować alkomat?
Czy jest możliwe, by każdy, kto jest posiadaczem alkomatu, mógł samodzielnie przeprowadzić proces kalibracji alkomatu?
Oczywiście, że tak. Jednak czy to się opłaca?
Zdecydowanie nie!
Dlaczego?
Ponieważ by móc przeprowadzić kalibrację alkomatu niezbędne jest stanowisko serwisowe, wzorce alkoholu i dostęp do specjalistycznego sprzętu i zaawansowanych narzędzi.
Poza stanowiskiem wyposażonym między innymi w symulator wydechu potrzebna jest dodatkowo wiedza, wieloletnie doświadczenie oraz przeszkolony personel techniczny. Serwis z pozoru może wydawać się prostą czynnością, jednak bez dużego doświadczenia można ją wykonać niepoprawnie, wówczas wskazania alkomatu będą podawały błędny odczyt zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Jak widzisz na pytanie, czy da się samemu skalibrować alkomat w domu odpowiedź jest prosta. Teraz już wiecie, na czym polega kalibracja alkomatu.
Przypominamy, że na miejscu w naszym serwisie wykonywana jest również kalibracja alkomatu w krótkim czasie i korzystnej cenie.
Chcesz skalibrować alkomat?
Możesz wysłać do nas alkomat do kalibracji, a my po kalibracji odeślemy go do Ciebie za pobraniem.
Wiele osób do nas telefonuje, zadając pytanie, czy mogą sami przeprowadzić kalibrację alkomatu. Myślę, że po przeczytaniu tych kilku zdań wszystko będzie już jasne. Więcej szczegółów i odpowiedź na pytanie: Co to jest kalibracja alkomatu i na czym polega? znajdziecie Państwo w innym naszym artykule na blogu.
Na czym kalibracja alkomatu polega?
Dla uściślenia napiszemy, że kalibracja alkomatu sprowadza się do podania wzorca alkoholowego o stałym stężeniu alkoholu do alkomatu przy użyciu symulatora wydechu, oczywiście należy kalibrować alkomat w trybie serwisowym. Po podaniu wzorca oprogramowanie alkomatu, a dokładniej procesor zaprogramuje się i zapamięta podany wzorzec.
Następnie trzeba wykonać test kontrolny i jeśli zajdzie konieczność to powtórzyć czynność i ustawić alkomat tak by jego odczyty były zgodne ze wzorcem. To tylko pobieżny opis i nie wystarczy, aby samemu skalibrować alkomat. Ponieważ by skalibrować alkomat samemu trzeba mieć wiele większy zasób wiedzy niż tylko ta pobieżna, którą podaliśmy w kilku słowach.
Kalibrowanie alkomatu lepiej powierzyć wykwalifikowanemu serwisowi, który zrobi to dokładnie i profesjonalnie. Teraz już wiecie, że samodzielnie skalibrować alkomat w domu to nie jest taka prosta sprawa, a dokładność pomiarów jest ściśle powiązana z prawidłowo wykonaną kalibracją.
Fot. Symulatory wydechu
Czy istnieje alkomat niewymagający kalibracji?
Oczywiście, że są takie pseudoalkomaty, które nie wymagają kalibracji, ponieważ zawsze odczytują błędnie i często nie mają możliwości kalibrowania. Każdy dobrej klasy alkomat wymaga kalibracji by prawidłowo odczytywał zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu.
Fot. Serwis i kalibracja alkomatów.
Ile kosztuje kalibracja alkomatu?
Koszt kalibracji alkomatu osobistego w naszym serwisie to 80,00 zł/brutto.
Kalibracja alkomatów dowodowych, przesiewowych, barowych i policyjnych typu: ALP-1, ALP-1 LITE, AL-4000, AlcoBlow, iBlow, Raptor, AL-1100 F, LifeLock, LifeGuard kosztuje 170,00 zł/brutto.
Ważne zasady!
Nie baw się alkomatem i nie rób pomiarów bezpośrednio po spożyciu alkoholu! Taka zabawa może zakończyć się uszkodzeniem sensora!
Nie przechowuj alkomatu z materiałami zawierającymi alkohol!
Fot. Komunikat sygnalizujący konieczność wykonania kalibracji
Kiedy kalibracja alkomatu jest niezbędna?
Alkotest elektrochemiczny należy kalibrować minimum raz w roku — poddawaj swój alkotest regularnej kalibracji, by uniknąć błędnych odczytów lub jeśli na wyświetlaczu alkomatu zapali się napis cErr, lub CAL.
Konieczność kalibracji alkomatów półprzewodnikowych następuje po upływie użytkowania go przez 6 miesięcy i w zależności od modelu alkomatu co 100-300 pomiarów.
Najważniejsze to pamiętaj, by prawidłowo użytkować alkomat i nie robić pomiarów bezpośrednio po spożyciu alkoholu.