
Papierosy, e - papierosy i inne substancje, które mogą wpłynąć na wynik badania alkomatem. O czym należy pamiętać podczas kontroli policji?
Polska policja przeprowadza miliony kontroli trzeźwości każdego roku. Kontrolowani kierowcy zwykle odczuwają nutkę niepewności, nie ma się co dziwić, patrząc na to, jakie konsekwencje czekają na osoby, u których alkomat policyjny wykaże wynik pozytywny. Alkomaty policyjne to bardzo dokładne urządzenia elektroniczne, które posiadają bardzo czułe sensory elektrochemiczne, przez co, taki alkomat wychwyci nawet najmniejsze stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu. Nie raz zdarzyło się, że badany alkomatem, trzeźwy kierowca uzyskał pozytywny wynik badania. Nie koniecznie wiązało się to z tym, że kierowca był po spożyciu alkoholu. Jak papierosy, e - papierosy i inne substancje mogą wpłynąć na wynik badania alkomatem policyjnym?
Czy palący kierowcy mogą czuć się niepewnie podczas policyjnej kontroli trzeźwości?
Alkomaty policyjne wyposażone są w bardzo czułe sensory elektrochemiczne, dzięki czemu mogą wykryć nawet śladową ilość alkoholu w wydychanym powietrzu. Dym papierosowy jest substancją, która może wpłynąć na wynik badania alkomatem. Jak wiemy, nie należy przeprowadzać badania alkomatem zaraz po wypaleniu papierosa, to samo ma się do e - papierosów.
Elektroniczne papierosy zdobywają coraz większą popularność w naszym kraju, ich użytkownicy dużo bardziej martwią się, czy badanie alkomatem po zaciągnięciu się e - papierosem może wskazać pozytywny wynik. Jest to możliwe. E - papierosy to urządzenia elektryczne, które poprzez podgrzewanie specjalnych liquidów wytwarzają parę, która wdychana jest przez użytkownika. Płyny wykorzystywane do e - papierosów posiadają w składzie pochodne alkoholi, a mianowicie glicerynę, glikol, a nawet alkohol etylowy. Rzeczywiście te substancje mogą wpłynąć na wynik badania alkomatem. Jeśli kierowca palił papierosa lub e - papierosa tuż przed policyjną kontrolą trzeźwości, najlepiej będzie, jak na wstępie poinformuje o tym funkcjonariusza.
Nowe regulacje prawne posiadają stosowny zapis dotyczący eliminacji sfałszowanych wyników kontroli trzeźwości. Prawo mówi, że badanie alkomatem nie może zostać przeprowadzone przez funkcjonariusza szybciej niż po upływie 15 minut od ostatniego spożycia alkoholu oraz wypalonego papierosa, zapis dotyczy również e - papierosów i nowatorskich wyrobów tytoniowych. Po upływie 15 minut alkomat policyjny może jeszcze wychwycić alkohol resztkowy, który zalegał w jamie ustnej badanej osoby. Jeżeli wynik badania alkomatem będzie pozytywny, funkcjonariusz ma obowiązek wykonać kolejne badanie, również po upływie kolejnych 15 minut. Następne badanie będzie przeprowadzone z wykorzystaniem alkomatu dowodowego, który nie powinien się już pomylić. Jeśli jednak urządzenie wciąż będzie wskazywać zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, a kierowca jest w stu procentach pewny, że nie spożywał alkoholu, ma prawo zażądać przewiezienia na badanie krwi, którego wynik nie pozostawi już żadnych wątpliwości. Każdy kierowca powinien znać swoje prawa podczas kontroli trzeźwości, ponieważ nikt nie chciałby zostać niewinnie osądzony o prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. Tym bardziej że konsekwencje są poważne.
Jeśli chcielibyśmy sprawdzić w domowym zaciszu czy palenie e - papierosa ma wpływ na badanie alkomatem, powinniśmy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim ważny jest rodzaj alkomatu, jaki posiadamy. Zacznijmy od alkomatu półprzewodnikowego. Te tańsze modele alkomatów półprzewodnikowych reagują nie tylko na alkohol, co za tym idzie, badanie takim alkomatem musimy wykonać po upływie minimum 30 minut od wypalenia papierosa czy e - papierosa, dodatkowo przed samym badaniem należy dokładnie wypłukać jamę ustną czystą wodą. Zachowując takie odstępy czasowe pomiędzy paleniem a badaniem, przedłużymy poprawne działanie naszego alkomatu półprzewodnikowego. Dmuchanie w alkomat półprzewodnikowy zaraz po wypaleniu papierosa lub zaciągnięciu się elektrycznym papierosem, może poważnie uszkodzić sensor i doprowadzić do rozkalibrowania alkomatu. Po takim badaniu, które zostanie przeprowadzone w sposób nieprawidłowy, alkomat będzie trzeba oddać do odpowiedniego serwisu i poddać go kalibracji.
Podobnie sprawa wygląda przy wykorzystywaniu osobistego alkomatu elektrochemicznego. Tego typu alkomaty są nieco droższe, ale ich działanie jest dokładniejsze. Ich ogromna zaleta to fakt, że sensory elektrochemiczne reagują jedynie na alkohol. Nie zmienia to faktu, że należy ich używać z głową. Na pewno nie można dmuchać w alkomat elektrochemiczny bezpośrednio po spożyciu alkoholu czy wypaleniu papierosa. Lepiej będzie, jeśli odczekacie przynajmniej 15 minut od przeprowadzenia badania. W innym razie może to skończyć się na rozkalibrowaniu alkomatu, w najgorszym wypadku grozi nam uszkodzenie sensora. W ostatnim czasie ogromną popularność zyskał alkomat elektrochemiczny PROMILER AL - 8000, ten model cieszy się nadzwyczajną dokładnością, a jego cena nie jest wygórowana. Używając osobistego alkomatu elektrochemicznego po wypaleniu e - papierosa, będziecie pewni czy w razie kontroli policji macie się czego obawiać.
Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy - Polska
Podsumowując temat papierosów oraz e - papierosów. Kierowcy palący nie mają się o co martwić. Funkcjonariusze przeprowadzający kontrolę trzeźwości muszą postępować według procedur. Jeżeli pierwsze badanie policyjnym alkomatem przesiewowym wykaże obecność alkoholu, policjanci mają obowiązek przeprowadzić kolejne badanie po upływie 15 minut. Do kolejnego badania funkcjonariusze wykorzystają dokładnego alkomatu dowodowego, więc nie powinno być nieścisłości. Jeżeli w dalszym ciągu alkomat policyjny wskazywać będzie zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, kierowca ma prawo zażądać badania krwi. Oczywiście w przypadku gdy zatrzyma Was patrol, a akurat chwilę wcześniej skończyliście palić, należy o tym poinformować funkcjonariuszy.
Inne substancje, które mogą wypłynąć na wynik badania alkomatem.
Oprócz dymu papierosowego i e - papierosów istnieje jeszcze wiele innych rzeczy, po których użyciu, wynik badania alkomatem będzie sfałszowany. Jednym z najpopularniejszych jest batonik z nadzieniem zawierającym alkohol lub cukierki z alkoholem. Rzeczywiście, spożycie tego typu słodkości tuż przed kontrolą trzeźwości, może wpłynąć na wynik badania, wtedy policyjny alkomat przesiewowy może wskazać pozytywny wynik. Tak samo będzie w przypadku, jeśli używamy płynu do płukania jamy ustnej. Tego typu płyny często zawierają w składzie alkohol. Wychodząc rano z domu po płukaniu ust, warto następnie dokładnie wypłukać jamę ustną wodą, ewentualnie odczekać kilka minut przed jazdą. Oczywiście w przypadku, jeśli tego nie zrobimy, a policja zatrzyma nas do kontroli, należy spokojnie wytłumaczyć funkcjonariuszom, że używaliście przed chwilą taki płyn i alkomat może wskazać wynik pozytywny. Jeśli naprawdę kierowca samochodu nie ma nic na sumieniu i rzeczywiście nie pił alkoholu, kontrola trzeźwości skończy się pomyślnie, jedynie może trochę dłużej potrwać z racji potrzeby przeprowadzenia kilku badań w odpowiednich odstępach czasowych. Kierowcy spierają się, jakie spożyte produkty mogą wpłynąć na wynik badania alkomatem. Często wymieniane są jabłka, zażywanie leków, syropy na kaszel, czasami kierowcy mówią o użyciu zbyt dużej ilości płynu do spryskiwaczy czy przesadzenie z perfumami. W przypadku tych i innych rzeczy spożytych lub użytych przed samą kontrolą trzeźwości rzeczywiście alkomat może wykazać zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Nie martwmy się jednak na zapas. Wystarczy, że na spokojnie wytłumaczymy wszystko funkcjonariuszom i zostaniemy puszczeni wolno.
Jakie konsekwencje czekają kierowców za jazdę po alkoholu?
Substancje, które mogą wpłynąć na wynik badania alkomatem, są niestety coraz częściej wykorzystywane jako wymówka, dla nieodpowiedzialnych kierowców, którzy zasiadają za kierownicą samochodu po spożyciu alkoholu. Wiadome jest, że funkcjonariusze przeprowadzający kontrolę trzeźwości na pierwszy rzut oka będą mogli ocenić czy kierowca jest pijany, czy nie. Badania alkomatem policyjnym również dadzą im pewność. Dodatkowo, jeśli nie będzie odpowiednich dowodów, kierowca zostanie przewieziony na badanie krwi, a jego wynik nie pozostawi żadnych wątpliwości. Kierowcy, którzy wsiadają po alkoholu za kierownicę, powinni zdawać sobie sprawę, co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu.
Stan wskazujący na spożycie alkoholu traktowany jest jako wykroczenie, jest to sytuacja, kiedy alkomat wskaże u kierowcy wynik od 0,2 do 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Za popełnienie tego typu wykroczenia, kierowca musi się liczyć z następującymi konsekwencjami.
- 10 punktów karnych
- kara grzywny w wysokości do 5000 złotych
- kara od 5 do 30 dni pozbawienia wolności
- odebranie prawa jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat
Sytuacja staje się bardziej poważna, kiedy zatrzymany kierowca jest w stanie nietrzeźwości. W Polskim prawie jest to traktowane jako przestępstwo, następuje, kiedy wynik badania trzeźwości u kierowcy przekroczy 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Kierowca, który dopuści się prowadzenia samochodu w takim stanie, może spodziewać się następujących konsekwencji.
- kara grzywny uzależniona od dochodów kierowcy
- 10 punktów karnych
- finansowa kara w wysokości do 5 tysięcy złotych, która przeznaczona jest na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej
- kara pozbawienia wolności nawet do 2 lat
- zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na minimum 3 lata
Ważne jest również, że pijany kierowca, który spowoduje kolizję z innym pojazdem lub doprowadzi do zniszczenia infrastruktury drogowej, nie jest chroniony polisą ubezpieczeniową OC, AC i NW. Wszystkie roszczenia ze strony poszkodowanej osoby, pijany sprawca będzie musiał pokryć z własnej kieszeni, co często może okazać się ogromnym obciążeniem finansowym, czasami większym niż kara grzywny.