Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Za co można stracić prawo jazdy? 0
Za co można stracić prawo jazdy?

Za co można stracić prawo jazdy?

Są kierowcy, którzy na drodze zachowują się wzorowo. Prędkość zgodna z przepisami, brak jakiejkolwiek jazdy pod wpływem używek, zapięte pasy i idealna znajomość przepisów ruchu drogowego – osoby, którym te aspekty podczas kierowania samochodem nie są obce, mogą być spokojne o swoje prawo jazdy.

Spotkać można również kierowców, którzy nie do końca respektują przepisy panujące w ruchu drogowym (według statystyk nie są to wbrew pozorom w większości młodzi „szaleni” kierowcy, równie często są to osoby po 50 roku życia), a taka nieuwaga i beztroska na jezdni kosztuje ich często utratę tego ważnego dokumentu, jakim jest prawo jazdy.

Przyjrzyjmy się temu bliżej – za co można stracić prawo jazdy w Polsce?

Spis treści:

  1. Jazda pod wpływem alkoholu.

  2. Przekroczenie dozwolonej prędkości.

  3. Ucieczka z miejsca wypadku.

  4. Przewożenie zbyt dużej ilości osób w samochodzie.

  5. Punkty karne.

  6. Niebezpieczna jazda.

  7. Spowodowanie wypadku drogowego.

  8. Jazda bez ubezpieczenia OC.

  9. Brak odpowiednich badań lekarskich.

  10. Nieopłacenie mandatów.

Jazda pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Większość kierowców oraz osób, które nie mają jeszcze prawa jazdy, na pewno jednogłośnie stwierdzi, że jazda pod wpływem alkoholu lub narkotyków jest koszmarnym i niebezpiecznym pomysłem.

Kierowanie samochodem „na podwójnym gazie” jest źródłem ogromnego niebezpieczeństwa na drodze, skutkuje w ponad 80% sytuacji wypadkiem drogowym, zagraża nie tylko nieodpowiedzialnemu kierowcy, ale również innym uczestnikom ruchu, w tym pieszym.

Na szczęście przepisy ruchu drogowego są zgodne z tym tokiem myślenia, o czym świadczą konsekwencje prawne za jazdę pod wpływem alkoholu. Według polskiego prawa drogowego wyróżnia się dwa poziomy ilości alkoholu w organizmie – stan po spożyciu oraz stan nietrzeźwości.

Stan po spożyciu wskazuje na to, że w organizmie człowieka znajduje się od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi i w momencie kierowania pojazdem stan ten jest wykroczeniem, natomiast kiedy mamy do czynienia z alkoholem we krwi w ilości przekraczającej 0,5 promila jest to już stan nietrzeźwości i jest on traktowany przez polskie prawo jako przestępstwo.

W przypadku prowadzenia pojazdów mechanicznych tj. napędzanych za pomocą silnika, czyli w omawianym przypadku głównie samochodów kara za jazdę „po spożyciu” wg art. 87 Kodeksu Wykroczeń to grzywna od 50 do 5000 zł lub areszt na 30 dni, zakaz prowadzenia pojazdu od 6 miesięcy do 3 lat i 10 punktów karnych.

W drugim znacznie poważniejszym przypadku tj. za jazdę pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi przede wszystkim grzywna, ograniczenie lub pozbawienie wolności, zakaz prowadzenia pojazdów na okres 1-15 lat, kara pieniężna od 5 tysięcy, nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych oraz standardowe 10 punktów karnych.

Grzywna w większości przypadków jest w toku prowadzenia sprawy dostosowana do możliwości finansowych sprawcy. Kara ograniczenia wolności to bardzo często prace społeczne, w wielu miastach przykładowo na cmentarzu komunalnym lub na rzecz innego punktu miejskiego.

W przypadku jazdy po alkoholu kolejny raz, czyli w przypadku tzw. recydywy przepisy ruchu drogowego nie pozostawiają zbyt wielu możliwości na jakiekolwiek uniknięcie kary – kierowcy grozi wówczas kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, zobowiązanie finansowe na rzecz Funduszu Pomocy

Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości minimum 10 tysięcy złotych, a minimalna długość zakazu prowadzenia pojazdów to w tym przypadku 3 lata. Trzecie ukaranie za jazdę na gazie skutkuje dożywotnią utratą prawa jazdy.

Dla rozważnych kierowców polecamy alkomat AlcoFind PRO X-5 PLUS

Utrata prawa jazdy za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości.

 Fot. Utrata prawa jazdy za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu.

Przekroczenie dozwolonej prędkości.

Każdy, komu aż tak się spieszy i kto przekracza prędkość o 50 km/h musi liczyć się z ryzykiem utraty prawa jazdy. Do tej pory ryzyko utraty tego ważnego dla kierowcy dokumentu wiązało się tylko z jazdą z niedozwoloną prędkością w terenie zabudowanym, natomiast od 1 lipca 2020 r. stracić prawo jazdy na 3 miesiące za przekroczenie prędkości o 50 km/h mogą także kierowcy poruszający się w terenie niezabudowanym.

W podobnej sytuacji znajdą się kierowcy, którzy zdecydowali się na szarże na drogach w pobliżu fotoradaru i zostaną przyłapani. Przyzwolenie na takie znaczne przekroczenie prędkości stanowią wyłącznie wyjątkowe sytuacje o dużej ważności, np. przewożenie rannego lub potrzebującego natychmiastowej pomocy pacjenta.

Należy się liczyć z tym, że w przypadku jakiejkolwiek kontroli w dalszym toku sprawy będzie należało przedstawić stosowne dokumenty wskazujące na taką specjalną okoliczność. Oczywiście wszystkie wymienione kary dla kierowców są w pakiecie z mandatem w wysokości 400-500 zł oraz 10 punktami karnymi.

Nadmierna prędkość powodem utraty prawa jazdy.

Fot. Nadmierna prędkość w terenie zabudowanym powodem utraty prawa jazdy.

Ucieczka z miejsca wypadku.

Smutny klasyk wśród wielu kierowców, którym nieszczęśliwie zdarzyło się spowodować wypadek – ucieczka i nieudzielenie pomocy poszkodowanym. Sam aspekt oceny zachowania, jakim jest ucieczka z miejsca wypadku, często od mocno poszkodowanych i rannych osób i innych niebezpiecznych czynników zostawmy na bardziej psychologiczny artykuł.

Tutaj zastanówmy się, co grozi w przypadku kierowców za takie postępowanie oraz co się stanie z prawem jazdy sprawcy wypadku uciekającego z miejsca zdarzenia. Kierowcy zbiegłemu z miejsca wypadku, w którym doszło do śmierci lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu grozi od 2 do 12 lat więzienia.

Dodatkowo automatycznie dostanie on zarzut nieudzielenia pomocy poszkodowanemu (art. 162 paragraf 1 Kodeksu Karnego) w wysokości do 3 lat. Oprócz tego kierowca-uciekinier zostanie skazany na zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata.

Ucieczka z miejsca wypadku

Fot. Ucieczka z miejsca zdarzenia.

Sprawdź, jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy?

Przewożenie zbyt dużej ilości osób w samochodzie.

Dowód rejestracyjny zawiera dużą liczbę informacji na temat samochodu, jego masy, właścicieli, a także liczby osób, które mogą być przewożone danym pojazdem. S.1 – takie oznaczenie kodu w dowodzie rejestracyjnym jest informacją o tym, ile osób może być tym samochodem w danej chwili przewożonych (włącznie z siedzeniem kierowcy).

Odkryciem Ameryki nie jest, że nie zawsze ta liczba zostaje przepisowo zachowana, nie raz zdarzają się sytuacje, że znajomi wręcz pchają się do auta (już nie mówiąc o bardziej niebezpiecznym miejscu dla pasażera – bagażniku, a niestety i takie pomysły się zdarzają). Jakie konsekwencje poniesie kierowca w przypadku przewożenia zbyt dużej liczby osób?

W pierwszej kolejności – mandat w wysokości 100 zł za każdą „dodatkową” osobę oraz po jednym punkcie karnym za taką osobę. Nie zawsze jednak podczas kontroli drogowej uda się odjechać ze smutną miną i mandatem. Polskie prawo przewiduje karę za rażące łamanie przepisów – kara, którą mogą otrzymać kierowcy przewożący co najmniej o trzech pasażerów za dużo to utrata prawa jazdy na 3 miesiące. O cofnięciu uprawnień zdecyduje sąd. Tak za to też grozi utrata prawa jazdy.

Przewożenie zbyt dużej ilości osób w samochodzie

Fot. Przewożenie zbyt dużej ilości osób w samochodzie

Punkty karne.

Przekroczenie limitu punktów karnych: W Polsce istnieje system punktów karnych. Punkty karne są przyznawane za różne wykroczenia drogowe. Prawo o ruchu drogowym stanowi, że jeśli kierujący pojazdem przekroczy określony limit punktów karnych 24 punkty dla osób posiadających prawo jazdy dłużej niż rok, 20 punktów dla nowych kierowców, może zostać pozbawiony prawa jazdy.

Za przekroczenie limitu punktów karnych stracisz prawo jazdy

Fot. Za przekroczenie limitu punktów karnych stracisz prawo jazdy.

Niebezpieczna jazda a utrata prawa jazdy.

Agresywne zachowanie na drodze, takie jak wyprzedzanie na zakrętach, przekraczanie dozwolonej prędkości o dużą wartość, czy ignorowanie sygnalizacji świetlnej, może również prowadzić do utraty prawa jazdy. Sądy mają prawo odebrać dokument w przypadku rażącego naruszenia przepisów ruchu drogowego.

Za niebezpieczną jazdę możesz stracić prawo jazdy

Fot. Za niebezpieczną jazdę możesz stracić prawo jazdy.

Spowodowanie wypadku drogowego.

W przypadku spowodowania poważnego wypadku drogowego, szczególnie gdy są ofiary w ludziach, prawo jazdy może zostać odebrane na czas określony lub bezterminowo. Okres zatrzymania prawa jazdy będzie nie krótszy niż 3 lata, jeśli pijany kierowca spowodował wypadek.

Za wypadek drogowy możesz stracić prawo jazdy

Fot. Za wypadek drogowy możesz stracić prawo jazdy.

Jazda bez ubezpieczenia OC.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe dla wszystkich pojazdów mechanicznych. Brak ważnego ubezpieczenia może skutkować nie tylko wysokimi karami finansowymi, ale także utratą prawa jazdy.

Ubezpieczenie

Fot. Ubezpieczenie.

Brak odpowiednich badań lekarskich.

Kierowcy są zobowiązani do regularnych badań lekarskich potwierdzających zdolność do prowadzenia pojazdów. Ignorowanie tego obowiązku lub negatywne wyniki badań mogą spowodować zatrzymanie prawa jazdy.

Badania lekarskie na prawo jazdy

Fot. Badania lekarskie na prawo jazdy.

Nieopłacenie mandatów.

Choć rzadziej spotykane, przewlekłe nieopłacanie mandatów i innych kar finansowych związanych z wykroczeniami drogowymi może spowodować odebranie prawa jazdy. Sąd w takim przypadku może orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Wirtualny alkomat online: https://alkomat-online.pl/

Podsumowując, utrata prawa jazdy może nastąpić z różnych powodów, od poważnych przestępstw drogowych po mniejsze wykroczenia. Ważne jest, aby zawsze przestrzegać przepisów ruchu drogowego i dbać o regularne kontrole techniczne oraz zdrowotne, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. Pamiętajmy również, że bezpieczeństwo na drodze zależy od każdego z nas!

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: 888 189 029

Email: serwis@alkopatrol.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl