Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Za co można stracić prawo jazdy? 0
Za co można stracić prawo jazdy?

Za co można stracić prawo jazdy?

Są kierowcy, którzy na drodze zachowują się wzorowo. Prędkość zgodna z przepisami, brak jakiejkolwiek jazdy pod wpływem używek, zapięte pasy i idealna znajomość przepisów ruchu drogowego – osoby, którym te aspekty podczas kierowania samochodem nie są obce, mogą być spokojne o swoje prawo jazdy. Spotkać można również kierowców, którzy nie do końca respektują przepisy panujące w ruchu drogowym (według statystyk nie są to wbrew pozorom w większości młodzi "szaleni" kierowcy, równie często są to osoby po 50 roku życia), a taka nieuwaga i beztroska na jezdni kosztuje ich często utratę tego ważnego dokumentu, jakim jest prawo jazdy.

Przyjrzyjmy się temu bliżej – za co można stracić prawo jazdy w Polsce?

  1. Jazda pod wpływem alkoholu.
  2. Przekroczenie dozwolonej prędkości.
  3. Ucieczka z miejsca wypadku.
  4. Przewożenie zbyt dużej ilości osób w samochodzie.
  5. Punkty karne.

Jazda pod wpływem alkoholu.

Większość kierowców oraz osób, które nie mają jeszcze prawa jazdy, na pewno jednogłośnie stwierdzi, że jazda pod wpływem alkoholu jest koszmarnym i niebezpiecznym pomysłem. Kierowanie samochodem "na podwójnym gazie" jest źródłem ogromnego niebezpieczeństwa na drodze, skutkuje w ponad 80% sytuacji wypadkiem drogowym, zagraża nie tylko nieodpowiedzialnemu kierowcy, ale również innym uczestnikom ruchu, w tym pieszym. Na szczęście przepisy ruchu drogowego są zgodne z tym tokiem myślenia, o czym świadczą konsekwencje prawne za jazdę pod wpływem alkoholu.

Według polskiego prawa drogowego wyróżnia się dwa poziomy ilości alkoholu w organizmie – stan po spożyciu oraz stan nietrzeźwości.

Stan po spożyciu wskazuje na to, że w organizmie człowieka znajduje się od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi i w momencie kierowania pojazdem stan ten jest wykroczeniem, natomiast kiedy mamy do czynienia z alkoholem we krwi w ilości przekraczającej 0,5 promila jest to już stan nietrzeźwości i jest on traktowany przez polskie prawo jako przestępstwo.

W przypadku prowadzenia pojazdów mechanicznych tj. napędzanych za pomocą silnika, czyli w omawianym przypadku głównie samochodów kara za jazdę "po spożyciu" wg art. 87 Kodeksu Wykroczeń to grzywna od 50 do 5000 zł lub areszt na 30 dni, zakaz prowadzenia pojazdu od 6 miesięcy do 3 lat i 10 punktów karnych.

W drugim znacznie poważniejszym przypadku tj. za jazdę pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi przede wszystkim grzywna, ograniczenie lub pozbawienie wolności, zakaz prowadzenia pojazdów na okres 1-15 lat, kara pieniężna od 5 tysięcy, nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych oraz standardowe 10 punktów karnych.

Grzywna w większości przypadków jest w toku prowadzenia sprawy dostosowana do możliwości finansowych sprawcy. Kara ograniczenia wolności to bardzo często prace społeczne, w wielu miastach przykładowo na cmentarzu komunalnym lub na rzecz innego punktu miejskiego.

W przypadku jazdy po alkoholu kolejny raz, czyli w przypadku tzw. recydywy przepisy ruchu drogowego nie pozostawiają zbyt wielu możliwości na jakiekolwiek uniknięcie kary – kierowcy grozi wówczas kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, zobowiązanie finansowe na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości minimum 10 tysięcy złotych, a minimalna długość zakazu prowadzenia pojazdów to w tym przypadku 3 lata. Trzecie ukaranie za jazdę na gazie skutkuje dożywotnią utratą prawa jazdy.

Dla rozważnych kierowców polecamy alkomat AlcoFind PRO X-5 PLUS

Utrata prawa jazdy za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu.

 

Przekroczenie dozwolonej prędkości.

Każdy, komu aż tak się spieszy i kto przekracza prędkość o 50 km/h musi liczyć się z ryzykiem utraty prawa jazdy. Do tej pory ryzyko utraty tego ważnego dla kierowcy dokumentu wiązało się tylko z jazdą z niedozwoloną prędkością w terenie zabudowanym, natomiast od 1 lipca 2020 r. stracić prawo jazdy na 3 miesiące za przekroczenie prędkości o 50 km/h mogą także kierowcy poruszający się w terenie niezabudowanym.

W podobnej sytuacji znajdą się kierowcy, którzy zdecydowali się na szarże na drogach w pobliżu fotoradaru i zostaną przyłapani.

Przyzwolenie na takie znaczne przekroczenie prędkości stanowią wyłącznie wyjątkowe sytuacje o dużej ważności, np. przewożenie rannego lub potrzebującego natychmiastowej pomocy pacjenta. Należy się liczyć z tym, że w przypadku jakiejkolwiek kontroli w dalszym toku sprawy będzie należało przedstawić stosowne dokumenty wskazujące na taką specjalną okoliczność.

Oczywiście wszystkie wymienione kary dla kierowców są w pakiecie z mandatem w wysokości 400-500 zł oraz 10 punktami karnymi.

Nadmierna prędkość powodem utraty prawa jazdy.

 

Ucieczka z miejsca wypadku.

Smutny klasyk wśród wielu kierowców, którym nieszczęśliwie zdarzyło się spowodować wypadek – ucieczka. Sam aspekt oceny zachowania, jakim jest ucieczka z miejsca wypadku, często od mocno poszkodowanych i rannych osób i innych niebezpiecznych czynników zostawmy na bardziej psychologiczny artykuł. Tutaj zastanówmy się, co grozi za takie postępowanie oraz co się stanie z prawem jazdy sprawcy wypadku uciekającego z miejsca zdarzenia.

Kierowcy zbiegłemu z miejsca wypadku, w którym doszło do śmierci lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu grozi od 2 do 12 lat więzienia. Dodatkowo automatycznie dostanie on zarzut nieudzielenia pomocy poszkodowanemu (art. 162 paragraf 1 Kodeksu Karnego) w wysokości do 3 lat. Oprócz tego kierowca-uciekinier zostanie skazany na zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata.

Ucieczka z miejsca wypadku

 Sprawdź, jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy?

Przewożenie zbyt dużej ilości osób w samochodzie.

Dowód rejestracyjny zawiera dużą liczbę informacji na temat samochodu, jego masy, właścicieli, a także liczby osób, które mogą być przewożone danym pojazdem.

S.1 – takie oznaczenie kodu w dowodzie rejestracyjnym jest informacją o tym, ile osób może być tym samochodem w danej chwili przewożonych (włącznie z siedzeniem kierowcy).

Odkryciem Ameryki nie jest, że nie zawsze ta liczba zostaje przepisowo zachowana, nie raz zdarzają się sytuacje, że znajomi wręcz pchają się do auta (już nie mówiąc o bardziej niebezpiecznym miejscu dla pasażera – bagażniku, a niestety i takie pomysły się zdarzają). Jakie konsekwencje poniesie kierowca w przypadku przewożenia zbyt dużej liczby osób?

W pierwszej kolejności – mandat w wysokości 100 zł za każdą "dodatkową" osobę oraz po jednym punkcie karnym za taką osobę. Nie zawsze jednak podczas kontroli drogowej uda się odjechać ze smutną miną i mandatem. Polskie prawo przewiduje karę za rażące łamanie przepisów – kara, którą mogą otrzymać kierowcy przewożący co najmniej o trzech pasażerów za dużo to utrata prawa jazdy na 3 miesiące.

Przewożenie zbyt dużej ilości osób w samochodzie

 

Punkty karne.

Za nadmierną ilość punktów karnych można niefortunnie doczekać się utraty prawa jazdy, w zależności jednak od "stażu" kierowcy za kółkiem.

Prawo o ruchu drogowym stanowi, że kierujący pojazdem, który posiada prawo jazdy krócej niż 1 rok, może zebrać nie więcej niż 20 punktów karnych. Po przekroczeniu tej liczby traci prawo jazdy, a odebrać je może po powtórnym zdaniu egzaminu teoretycznego i praktycznego.

Kierowcy posiadający prawo jazdy powyżej 1 roku mają możliwość na otrzymanie 24 punktów karnych, aby nie narazić się na utratę prawa jazdy.

Punkty karne

 

Wirtualny alkomat online: https://alkomat-online.pl/

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: 888 189 029

Email: serwis@alkopatrol.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl