
Alkomat przesiewowy iBlow – czym jest, do czego służy i dlaczego warto mieć go w firmie?
Rynek alkomatów w Polsce rozwija się w szybkim tempie, ten fakt powinien cieszyć całe społeczeństwo. Wzrost sprzedaży alkomatów w Polsce jest dobrą przesłanką dla nas wszystkich, ponieważ rośnie świadomość obywateli na temat bezpiecznej i trzeźwej jazdy.
Dzięki różnego rodzaju reklamom edukacyjnym promującym bezpieczne zachowanie na drodze oraz zachowanie trzeźwości, ludzie coraz częściej sięgają po alkomaty osobiste, aby mieć pewność, czy na sto procent mogą legalnie usiąść za kierownicą samochodu, bez promili w organizmie.
Idąc dalej, nie tylko prywatni użytkownicy zaczęli inwestować w alkomaty osobiste, coraz więcej przedsiębiorstw zabezpiecza siebie i dba o swoich pracowników, inwestując w alkomat bezustnikowy.
Fot. Policyjny, przesiewowy alkomat iBlow
Czym jest przesiewowy alkomat iBlow?
Nazwa „alkomat przesiewowy” może już nam powiedzieć bardzo dużo. Z pewnością każdy kierowca spotkał na drodze patrol policji, który przeprowadzał badanie trzeźwości u kierowców. W każdym z tych przypadków funkcjonariusze posługują się żółtym urządzeniem, zwanym przez kierowców „pałką”. To właśnie jest jeden z kilku modeli alkomatów przesiewowych.
Alkomat przesiewowy wykorzystywany przez policję ma charakterystyczny, podłużny kształt, u góry alkomatu znajduje się miejsce poboru wydychanego powietrza. Alkomat przesiewowy poznamy też zwykle po tym, że nie posiada dodatkowego ustnika, który znajdziemy zawsze w alkomatach osobistych czy alkomatach dowodowych.
Alkomat przesiewowy charakteryzuje się dużą wydajnością pracy, jego sensory elektrochemiczne są dużo bardziej wytrzymałe niż w przypadku alkomatu osobistego, dzięki czemu alkomat przesiewowy może wykonać bardzo dużą ilość pomiarów, w krótkim czasie.
Dla przykładu alkomat przesiewowy iBlow marki Promiler jest przystosowany do wykonania nawet 750 pomiarów w ciągu godziny. Można się zastanawiać, co z dokładnością takiego alkomatu, skoro bada tak dużą liczbę osób, w tak krótkim czasie?
Oczywiście alkomat przesiewowy nie może posłużyć nam do dokładnego sprawdzenia, ile promili w organizmie ma badana osoba. Wynik badania alkomatem przesiewowym musimy traktować jako badanie wstępne, przez co osoba badająca w ciągu kilku sekund dowiaduje się, czy osoba badana spożywała alkohol, czy nie.
W przypadku kontroli trzeźwości kierowców policjant dowiaduje się czy kierowca jest pod wpływem alkoholu, czy też nie, jeśli wynik badania alkomatem przesiewowym jest pozytywny, kierowca jest badany po raz drugi za pomocą alkomatu dowodowego, który wskazuje funkcjonariuszom dokładną ilość promili w organizmie kierowcy. Jak sami widzicie, można powiedzieć, że alkomat przesiewowy pełni funkcję sprawdzającą.
Dla porównania, jeśli będziemy mieli do zbadania sto osób, za pomocą alkomatu przesiewowego przeprowadzimy badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu zaledwie w ciągu kilkunastu minut u wszystkich, a przy pomocy alkomatu ustnikowego, zajęłoby to kilkanaście godzin. Przez swoje parametry alkomat przesiewowy jest świetnym urządzeniem wykorzystywanym przez służby mundurowe, w przedsiębiorstwach oraz instytucjach.
Dlaczego warto zainwestować w alkomat przesiewowy w firmie?
Alkomaty przesiewowe zyskują coraz większe zainteresowanie wśród przedsiębiorców, szczególnie firmy transportowe, budowlane i produkcyjne inwestują już w alkomaty przesiewowe, aby zadbać o bezpieczeństwo swoich pracowników. Bezpieczeństwo na drodze jest bardzo ważne, jednak nie możemy zapominać o bezpieczeństwie pracowników, szczególnie w zawodach, które wymagają wysokiego poziomu bezpieczeństwa.
Przenosząc się kilka lat wstecz, możemy przypomnieć sobie czasy, kiedy to na budowach regularnie można było zaobserwować robotników, którzy popijają piwo czy inne trunki wyskokowe, jest to niedopuszczalne nie tylko ze względu na BHP, ale ogólne bezpieczeństwo w miejscu pracy. Firmy zaczęły inwestować w alkomaty przesiewowe w celu poprawienia bezpieczeństwa w miejscu pracy wszystkich osób znajdujących się w nim.
W dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych możemy zaobserwować zjawisko wyrywkowych kontroli trzeźwości pracowników. Można porównać to do wyrywkowych kontroli trzeźwości prowadzonych przez policję, o czym wspominamy w osobnym artykule.
W momencie, kiedy kilkadziesiąt, a w większych firmach kilkaset osób rozpoczyna swoją zmianę, komputer lub kierownik zakładu wyrywkowo wybiera pracowników do kontroli trzeźwości, wykorzystując do tego alkomat przesiewowy, dzięki czemu można przeprowadzić kilkadziesiąt lub kilkaset badań trzeźwości w bardzo krótkim czasie, bez obaw o uszkodzenie alkomatu.
W momencie, kiedy alkomat przesiewowy wykryje alkohol u pracownika, na pewno nie trafi on na linię produkcyjną, konsekwencje takich wybryków są zwykle ustalane z góry przez pracodawcę. Tego typu kontrole trzeźwości w firmach możemy zaobserwować również w transporcie, kiedy kierowcy ruszają w kilkuset kilometrowe trasy, ich przełożeni muszą wiedzieć, czy na pewno są trzeźwi i bezpiecznie mogą ruszać w drogę.
Jeżeli kierowca ciężarówki usiadłby za kierownicą pod wpływem alkoholu, konsekwencje ponosi on sam, ale również właściciel firmy transportowej, dla której pracuje. Dlatego też kontrole trzeźwości w firmach transportowych są tak ważne i coraz bardziej rozpowszechniane.
Jeżeli chodzi o inne sektory gospodarki, alkomaty przesiewowe będą tak naprawdę odpowiednim zabezpieczeniem dla każdego przedsiębiorstwa, ponieważ trzeźwość w pracy jest bardzo ważnym aspektem, który daje bezpieczeństwo wszystkim pracownikom i całej firmie.
Policyjny alkomat przesiewowy iBlow.
Policjanci od lat stosują alkomaty przesiewowe do wstępnych badań trzeźwości kierowców na drodze. W ubiegłych latach policyjne alkomaty przesiewowe posiadały jedynie diody zieloną i czerwoną, które wskazywały, czy kierowca spożywał alkohol, czy nie.
Jeżeli kierowca był trzeźwy, alkomat wskazywał zieloną diodę i kierowca mógł ruszać w dalszą drogę. Jeżeli po dmuchnięciu przez kierowcę w alkomat, zapalała się czerwona dioda, był to znak dla policjantów, że kierowca mógł spożywać wcześniej alkohol, taki kierowca dalej był badany po raz drugi alkomatem dowodowym, który wskazywał już dokładny wynik zawartości alkoholu w organizmie.
Firma Promiler wyprodukowała policyjny, przesiewowy alkomat iBlow, który jest obecnie wykorzystywany przez policję, jednak w nowym modelu posiada on wyświetlacz, na którym wskazywana jest zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, wyrażana w promilach. Oczywiście, jeżeli badanie trzeźwości kierowcy zakończy się negatywnym wynikiem, policja nie może sugerować się wynikiem z alkomatu przesiewowego, ponieważ w dalszym ciągu nie będzie on w stu procentach wiarygodny, będzie jedynie orientacyjny.
Aby badanie alkomatem przesiewowym wskazało jak najdokładniejszy wynik, należy pamiętać o odpowiednim przeprowadzeniu testu. Osoba badana musi dmuchać w miejsce poboru powietrza z odległości około 4 – 5 metrów, a sam alkomat musi być ustawiony pod odpowiednim kątem do ust badanej osoby.
Jeśli alkomat będzie ustawiony w zbyt dużej odległości od ust badanej osoby, wydychane powietrze zmiesza się z powietrzem zewnętrznym, przez co alkomat nie będzie w stanie określić dokładnej zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Dlatego też funkcjonariusze policji wyposażeni są zarówno w alkomaty przesiewowe, jak i alkomaty dowodowe.