Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Alkomaty polecane przez policję 0
Alkomaty polecane przez policję

Alkomaty polecane przez policję

Na rynku jest wiele różnych rodzajów alkomatów, ale te polecane przez policję to przede wszystkim te, które wykorzystują sensor elektrochemiczny. Jednak nie wszystkie modele wykorzystujące tę technologię będą skuteczne. Najważniejszym czynnikiem jest dokładność alkomatu, którą mogą potwierdzić badania krwi. Co więcej, aby alkomat był dokładny, konieczna jest regularna kalibracja, ponieważ nawet najlepsze modele mogą z czasem stracić swoją dokładność. Dotyczy to również, a właściwie przede wszystkim alkomatów policyjnych.

Sprawdźmy jakie profesjonalne alkomaty poleca policja?

W USA Sylwester jest uważany za najbardziej niebezpieczną noc w roku, ponieważ wtedy dochodzi do największej liczby wypadków drogowych związanych z alkoholem. W rzeczywistości, w latach 2007-2016, nastąpił 10% wzrost aresztowań kierowców prowadzących samochód pod wpływem alkoholu w Sylwestra w różnych stanach.

Jednak, aby zmniejszyć te statystyki jeszcze bardziej i zająć się tym problemem z wielu stron, wiele wydziałów policji zaleca, aby ich oficerowie używali alkomatów do pomiaru zawartości alkoholu we krwi, aby wykryć kierowców, którzy są niezdolni do prowadzenia pojazdu. Poniżej w dalszej części artykułu przedstawimy niektóre profesjonalne alkomaty używane i polecane przez policję.

Sylwester USA

Fot. Sylwester USA

Alkomat elektrochemiczny dowodowy wyposażony jest w sensor elektrochemiczny

Alkomat elektrochemiczny, dowodowy mierzy ilość alkoholu w wydychanym powietrzu. Jest to najdokładniejszy rodzaj alkomatu elektrochemicznego, ponieważ został zaprojektowany do wykrywania obecności najmniejszych cząsteczek alkoholu. Alkomat dowodowy jest najczęstszym typem alkomatu używanym przez funkcjonariuszy organów ścigania, ponieważ jest wyposażony w dziennik danych, który śledzi liczbę testów, które dana osoba wykonała, wyniki testów oraz tożsamość osoby jest rejestrowana w alkomacie. Alkomat policyjny jest również najdroższym typem alkomatu elektrochemicznego i kosztuje do 1500,00 do 8000,00 PLN. Ze względu na wysoką cenę, alkomaty dowodowe nie są często przedmiotem zakupu przez indywidualnych użytkowników.

Alkomaty elektrochemiczne ALP-1

Fot. Alkomaty policyjne - ALP-1

Alkomaty policyjne przesiewowe - bezustnikowe

Przenośny alkomat bezustnikowy jest nie tylko wystarczająco mały, aby zmieścić się w dłoni, ale także łatwy w użyciu. Do urządzenia dołączona jest instrukcja jak wykonać pomiar, te najnowsze PROMILER iBlow wyposażone są w ekran LCD, na którym wyświetlany jest dokładny wynik badania. Urządzenie jest zasilane z baterii lub z akumulatorków, a ponieważ nie jest wyposażone w rejestrator danych, to może być używane wyłącznie jako alkomat wstępny - przesiewowy, aby sprawdzić wstępnie stan trzeźwości kierowcy przed przewiezieniem go na posterunek policji. Najczęściej używane i polecane przez policję alkomaty bezustnikowe to Promiler iBlow, znajdziecie je w naszym sklepie alkopatrol.pl.

Policyjny alkomat przesiewowy - Promiler iBlow

Fot. Profesjonalny alkomat policyjny bezustnikowy - Promiler iBlow

Alkomat z badaniem zawartości alkoholu we krwi

Alkomat z badaniem krwi analizuje ilość alkoholu we krwi danej osoby. Jego wyniki są zazwyczaj takie same jak w przypadku alkomatu dowodowego. Główna różnica między tymi dwoma urządzeniami polega na tym, że alkomat z badaniem krwi odczytuje poziom alkoholu we krwi osoby, natomiast alkomat dowodowy odczytuje poziom alkoholu w wydychanym powietrzu.

Wyniki badania alkomatem we krwi nie mogą być podważane w sądzie jako dowód tak jak badanie krwi. Wyniki badania krwi muszą być jednak uzyskane przez pracownika medycznego. Może to być niewygodne dla funkcjonariuszy organów ścigania, ponieważ zazwyczaj nie są oni przeszkoleni medycznie. Wyniki badania krwi są jednak dokładniejsze niż wyniki badania alkomatem, ponieważ odczyty z alkomatu mogą być czasami niedokładne z wielu powodów.

Alkomat z testem śliny

Alkomat ze śliną analizuje ilość alkoholu w ślinie danej osoby. Test śliny jest zwykle używany, gdy osoba ma suchość w ustach z powodu spożywania leków lub ma protezy, co utrudnia wytworzenie dokładnej próbki oddechu. Alkomat z testem śliny odczytuje poziom alkoholu w ślinie osoby zamiast w jej oddechu.

Odbywa się to za pomocą wacika, który jest zanurzany w ustach osoby w celu zebrania śliny, a następnie umieszczany w urządzeniu. Główną wadą tego typu urządzenia jest to, że musi być ono użyte jak najszybciej po spożyciu alkoholu, a próbka śliny musi być świeża. Ze względu na małą dokładność nie jest często wykorzystywany.

Podsumowanie

Alkomat BAC to urządzenie służące do wykrywania ilości alkoholu w oddechu danej osoby. Urządzenie wykorzystuje sensor wrażliwy na alkohol, który mierzy ilość alkoholu w oddechu danej osoby i przelicza ją na promile. Odczyt ten służy do określenia, czy dana osoba jest trzeźwa i czy nadaje się do prowadzenia pojazdu. Alkomaty profesjonalne BAC są bardzo dokładne i mogą łatwo wykryć alkohol w wydychanym powietrzu. Jednocześnie niskiej klasy alkomaty BAC mają wysoki margines błędu i istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na dokładność urządzenia.

Z tego względu służby mundurowe, między innymi policja używają alkomatów dowodowych, elektrochemicznych o maksymalnym marginesie błędu na poziomie 3%. Są to profesjonalne alkomaty policyjne, które poddawane są systematycznemu wzorcowaniu, a kalibracja alkomatu wykonywana jest przed każdym wzorcowaniem, czyli co 6 miesięcy.

Profesjonalne alkomaty dowodowe - Promiler ALP-1

Jednym z takich alkomatów jest Promiler ALP-1 dostępny w naszym sklepie alkopatrol.pl. Tańszą wersją tego urządzenia, która najczęściej wybierana jest przez użytkowników indywidualnych jest model Promiler ALP-1 LITE dostępny w naszym sklepie w kategorii „Alkomaty dowodowe”.

Natomiast alkomaty profesjonalne bezustnikowe, które nie podlegają wzorcowaniu, poddawane są kalibracji również co 6 miesięcy i tutaj na obecną chwilę policja najczęściej używa modelu Promiler iBlow.

Alkomaty elektrochemiczne - Kalibracja alkomatu

Fot. Kalibracja alkomatu

 

Chcesz wykonać kalibrację alkomatu?

Zobacz jakie to proste, by wysłać alkomat do kalibracji - https://www.youtube.com/watch?v=OwSilkzb1ho

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: 888 189 029

Email: serwis@alkopatrol.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl