Cała prawda o policyjnych alkomatach 0
Cała prawda o policyjnych alkomatach

Cała prawda o policyjnych alkomatach.

Używanie przez policję alkomatów jest tematem dyskusyjnym, i to nie bez powodu. Dlatego w tym artykule spróbujemy przedstawić jak wygląda Cała prawda o policyjnych alkomatach. Urządzenia te są często jedynym sposobem, w jaki policja wie, czy kierowca jest pijany, czy nie. Ważne jest, aby zrozumieć, jak działa ta technologia, zanim dojdziemy do ostatecznych wniosków na temat jej uczciwości. W końcu nikt nie chce niesprawiedliwych praw, które negatywnie wpływają na nasze społeczeństwo, a przede wszystkim na poddanego badaniu alkomatem kierowcę.

Na pierwszy rzut oka, możliwość przeprowadzenia kontroli trzeźwości, czyli badania zawartości alkoholu we krwi wydaje się dobrą rzeczą. W końcu jazda po pijanemu jest niebezpieczna i należy jej unikać za wszelką cenę. Jednak z tymi prawami wiąże się coś więcej niż tylko pozory. Czy policja używa swojej władzy w niesprawiedliwy sposób? Przyjrzyjmy się zaletom i wadom używania przez policję alkomatów wobec podejrzanych kierowców o prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu.

Promiler iBlow - alkomat policyjny do pomiarów stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu

Fot. Promiler iBlow - alkomat policyjny do badania trzeźwości po spożyciu alkoholu.

 

Kto może być badany?

Najważniejszą rzeczą, którą należy wiedzieć o badaniach trzeźwości alkomatem jest to, kto może być takiemu badaniu poddany. Po pierwsze i najważniejsze, tylko osoby, które zostały legalnie zatrzymane mogą być poddane testowi na stan trzeźwości. Już samo zatrzymanie za wykroczenie drogowe daje policji prawo do przeprowadzenia testu na stężenie alkoholu w organizmie. Dodatkowo, osoby podejrzane o bycie pod wpływem narkotyków również mogą zostać poddane badaniu alkomatem na zawartość alkoholu. Uwaga: Równie ważne jest zrozumienie, kto może zostać poddany testowi, jak i kto nie może. Aresztowanie kogoś za jazdę pod wpływem narkotyków lub innych środków odurzających jest poważnym oskarżeniem, które może mieć poważne konsekwencje dla danej osoby. Z tego powodu, policja nie może po prostu przetestować każdego, kogo chce. Muszą mieć prawdopodobny powód, aby przypuszczać, że kierowca jest odurzony. Prawdopodobna przyczyna jest standardem prawnym, który musi być spełniony przed dokonaniem badania stanu trzeźwości.

 

Plusy kontroli trzeźwości alkomatem na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu

Istnieje kilka wyraźnych zalet testów alkomatowych. Pierwszą zaletą jest to, że są one łatwe w obsłudze. Funkcjonariusze mogą przetestować setki kierowców w bardzo krótkim czasie. Ponadto są one funkcjonalne i łatwe w użyciu na miejscu zdarzenia. Alkomaty systematycznie kalibrowane, również te policyjne dają bardzo dokładne wyniki. Alkomaty mierzą ilość alkoholu w wydychanym powietrzu, ale te policyjne są skalowane w taki sposób by wskazywały ilość alkoholu we krwi. Do tego właśnie zostały zaprojektowane. Nie ma tu wiele miejsca na błędy. Dodatkowo testy te są opłacalne i tanie w użyciu w porównaniu do badania próbek krwi w laboratorium na zawartość alkoholu. Alkomat jest tańszym sposobem badania na nietrzeźwość niż badanie krwi, badanie krwi jest znacznie droższe niż badanie alkomatem. Dużą zaletą jest to, że alkomaty są przenośne. Funkcjonariusze mogą przewozić alkomaty w swoich pojazdach w celu łatwego użycia. Możliwość przeprowadzenia testu na miejscu jest główną zaletą alkomatów.

 

Cała prawda o policyjnych alkomatach

Fot. Badanie alkomatem przez policję na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu.

Wady testów alkomatowych

Wady testów alkomatowych są liczne. Jednak niektóre z nich nie są tak złe, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Pierwszą wadą jest to, że alkomaty nie testują wszystkich rodzajów odurzenia. Nie testują one narkotyków, niektórych leków na receptę i innych rzeczy, które mogą upośledzić prowadzenie pojazdu. Ponadto bez systematycznej kalibracji minimum co 6 miesięcy nie można uzyskać dokładnego odczytu. Urządzenie musi zostać skalibrowane przed użyciem.

Na wyniki mogą mieć również wpływ takie rzeczy jak alkohol w ustach, poziom nawodnienia i inne czynniki, takie jak perfumy czy płyn do spryskiwaczy użyty przez kierowcę do mycia szyb bezpośrednio przed badaniem alkomatem. Alkomaty są również inwazyjne. Osoba badana musi umieścić swoje usta na urządzeniu. Dla niektórych może to być krępujące, a dla innych może być źródłem stresu. Wreszcie, policja może nadużywać tych urządzeń. Czasami mogą one być nadużywane do sprawdzania, czy dana osoba jest odurzona, kiedy nie jest podejrzana o popełnienie przestępstwa, mogą być używane niewłaściwie jeśli osoba przeprowadzająca pomiar nie była prawidłowo przeszkolona.

 

Alkomat chemiczny jednorazowy do użytku osobistego

Fot. Alkomat chemiczny jednorazowy do użytku osobistego

Ranking alkomatów

Czy jest to sprawiedliwa praktyka?

Testy alkomatowe są skutecznym sposobem badania stanu nietrzeźwości. Jednak wiążą się one z wieloma problemami. Największym problemem jest to, że testom mogą być poddawane tylko osoby podejrzane o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia.

Dlatego też użycie alkomatów jest często przedmiotem spornym. Ważne jest, aby pamiętać, że wszystkie prawa mają swoje zalety i wady. Prawo dotyczące alkomatów nie jest inne. Aby te prawa były sprawiedliwe, ważne jest, aby ludzie rozumieli obie strony zagadnienia. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tego tematu lub innych kwestii prawnych, skontaktuj się z adwokatem.

 

Badanie alkomatem policyjnym przez funkcjonariusza policji

Fot. Badanie alkomatem policyjnym przez funkcjonariusza policji.

 

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: 888 189 029

Email: serwis@alkopatrol.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl