Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Kalibracja alkomatu - co zrobić, by rzadziej kalibrować alkomat? 0
Kalibracja alkomatu - co zrobić, by rzadziej kalibrować alkomat?

Kalibracja alkomatu - co zrobić, by rzadziej kalibrować alkomat?

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego alkomaty wymagają kalibracji, a nad tym, dlaczego alkomat ulega dekalibracji, czyli mówiąc językiem potocznym się rozkalibrowuje?

Przecież skoro alkomat został skalibrowany i działa poprawnie to dlaczego po roku trzeba go ponownie kalibrować?

Czy jest taka możliwość by alkomat po roku nadal działał poprawnie?

Co należy zrobić, by rzadziej kalibrować alkomat?

A może jest sposób na to, by go w ogóle nie kalibrować i żeby cały czas działał prawidłowo?

Na te pytania postaram się odpowiedzieć w sposób jak najbardziej zrozumiały nawet dla osoby niemającej pojęcia o tym, jak działa alkomat.

Kalibracja alkomatu

Zacznijmy od odpowiedzi na pierwsze pytanie kiedy a właściwie, dlaczego alkomat wymaga kalibracji?

Rozróżniamy kilka rodzai alkomatów te najbardziej popularne to alkomaty elektrochemiczne, czyli takie, które mają w swojej budowie wykorzystany sensor elektrochemiczny i alkomaty półprzewodnikowe, czyli takie, które mają sensor półprzewodnikowy.

Te pierwsze elektrochemiczne są dużo dokładniejsze i z tego też powodu są często używane przez policję, wojsko i inne służby mundurowe. To właśnie oni wykorzystują alkomaty sensorem elektrochemicznym ze względu na wysoką dokładność i wolniejszą dekalibrację, czyli wolniejsze rozkalibrowywanie się alkomatu.

Alkomaty półprzewodnikowe to starej generacji alkomaty gdzie sensor / czujnik ma dość dużą tolerancję błędu, bo dochodzą nawet do 20%. Alkomaty półprzewodnikowe po okresie sześciu miesięcy wymagają już kalibracji.

W porządku teraz odpowiedzmy na pytanie, dlaczego w ogóle alkomat wymaga kalibracji?

W związku z tym, że wszystkim użytkownikom zależy na wysokiej precyzji i dokładności alkomatu elektrochemicznego czy półprzewodnikowego ważne jest, by sprawdzać i zmieniać w razie potrzeby zestrojenie sensora z płytą główną alkomatu. Ten proces nazywa się kalibracją alkomatu.

W trakcie używania alkomatu praktycznie każdego rodzaju, czyli elektrochemicznego i półprzewodnikowego sensory ulegają powolnemu zużywaniu się, przez co zaczynają przekłamywać odczyty.

Żeby alkomat działał poprawnie po częściowym zużyciu sensora, należy do zestroić, czyli skalibrować lub inaczej mówiąc podać alkomat adiustacji - zestroić sensor z płytą główną wykorzystując do tego symulator wydechu, który wdmuchuje do alkomatu wzorzec laboratoryjny, tzn. wzorzec alkoholowy najczęściej jest to wzorzec o wartości pół promila lub jeden promil.

Wartość wzorca do kalibracji alkomatu ustala się na podstawie specyfikacji technicznej dostarczonej przez producenta alkomatu. Cały proces dekalibracji można by to było porównać do opony, która w trakcie jazdy samochodem wyciera się, zużywa i traci swoje parametry przyczepności do podłoża. Żeby odzyskać z powrotem te właściwe parametry opony, można ją podać bieżnikowaniu, ewentualnie wymienić na nową. W związku z tym, że łatwiej i taniej jest skalibrować alkomat niż wymienić sensor na nowy, to taki alkomat się po prostu kalibruje.

Kalibracja alkomatu

Ile razy można kalibrować alkomat? Czy można kalibrować alkomat nieskończoną ilość razy?

Nie! W trakcie kalibracji alkomatu serwisant sprawdza parametry sensora i na tej podstawie stwierdza czy alkomat po kalibracji będzie działał poprawnie czy może trzeba już wymienić zużyty sensor.

Przejdźmy teraz do drugiego pytania, czy jest możliwość by alkomat po roku działał prawidłowo bez kalibracji i czy da się tak używać alkomatu to by on nie ulegał dekalibracji?

I cóż myślę, że to moje porównanie opony w samochodzie do alkomatu w tym przypadku ponownie będzie miało sens, czyli jeśli takim samochodem przez rok nie będziemy jeździli do teoretycznie taka opona się nam nie zużyje i będzie niemal jak nowa.

To samo dotyczy alkomatu, jeśli przez rok nie będziemy używali alkomatu to teoretycznie po roku powinien działać prawidłowo i nie powinien wymagać kalibracji.

opona

Jednak teoria nie zawsze idzie w parze z praktyką!

Jeśli spojrzymy na samochód, który nie będzie jeździł przez siedem lat to pomimo że takim autem przez siedem lat nie jeździliśmy i nie zużywamy opon to niestety, ale po siedmiu latach takie opony stracą swoje parametry, mimo że się nie wytrą to nie będą się nadawały do bezpiecznej jazdy.

Nie będą miały właściwych parametrów, takich jak przyczepność w nowych oponach, guma będzie sparciała, mimo że przez siedem lat ich nie używaliśmy.

Podobna sytuacja jest w alkomacie, jeśli nie będziemy używali w ogóle alkomatu to się okaże, że czujnik będzie tracił swoje parametry. Więc, mimo że go nie będziemy używali, to alkomat nie będzie dokładny.

Taki alkomat będzie przekłamywał zdecydowanie mniej niż taki którego byśmy w ciągu roku bardzo często używali, niemniej jednak w nieużywanym alkomacie po upływie roku parametry nie będą tak idealne, jak w dniu kalibracji.

Dlatego pamiętajcie, że warto oddać alkomat do serwisu choćby po to, żeby sprawdzić na symulatorze wydechu, o ile urządzenie przekłamuje i czy przekłamuje. Może się okazać, że w nowym alkomacie, który przez rok był w ogóle nieużywany parametry będą prawidłowe i alkomat będzie działał poprawnie.

Jednak sytuacja diametralnie się zmieni, jeśli alkomat a właściwie sensor w alkomacie będzie już miał kilka lat wówczas starszy sensor będzie ulegał szybszej dekalibracji niż nowy. To nie jest tak, że alkomat z dnia na dziej ulega dekalibracji jego rozkalibrowywanie się następuje bardzo, bardzo powoli, jeśli używamy alkomatu zgodnie z zasadami - mądrze i bezpiecznie.

Wówczas różnica przy alkomacie elektrochemicznym po roku od kalibracji może być niewielka a tolerancja błędu może wynosić około 10%. Jednak jeśli będziemy używali alkomatu intensywnie i wiele razy to gwarantuję, że kalibracja będzie niezbędna. Co to znaczy intensywnie używać alkomatu? Mam na uwadze wysokie odczyty, które powodują szybszą dekalibrację alkomatu.

W najgorszej sytuacji alkomat używany intensywnie i niezgodnie z zasadami po roku może mylić się nawet do 40%.

I teraz pytanie, czy jest możliwość i sposób na to, by nie kalibrować alkomatu, a alkomat działał cały czas poprawnie?

Nie ma takiej możliwości by alkomat bez kalibracji działał poprawnie! Jedyne co możemy to zminimalizować dekalibracji alkomatu w trakcie jego użytkowania.

Co zrobić, by rzadziej kalibrować alkomat?

Wystarczy, że zastosujemy się do podstawowych zasad używania alkomatu wówczas taki alkomat będzie bardzo wolno ulegał dekalibracji.

Jakie są podstawowe zasady prawidłowego używania alkomatu?

Pierwsza zasada to nie używać alkomatu bezpośrednio po spożyciu alkoholu!

Wysokie odczyty powodują szybszą dekalibrację alkomatu i intensywne zużycie czujnika. To jest zasada, która jest najważniejszym, kluczowym elementem do tego by alkomat nie ulegał szybkiej dekalibracji.

Pamiętajcie im wyższy wynik na alkomacie, tym szybsza dekalibracja i zużywanie się czujnika w alkomacie. Jeśli będziecie używać alkomatu wyłącznie na drugi dzień po alkoholu, kiedy to wyniki będą niskie bądź zerowe, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że po roku używania takiego alkomatu odczyty będą bardzo mało zmienione w porównaniu do momentu kiedy był po kalibracji.

Zaproszenie na bezpłatną kontrolę działania alkomatu.

Zapraszam serdecznie osoby mieszkające blisko naszego serwisu w Pabianicach do bezpłatnej kontroli alkomatu. Wystarczy poświęcić na to kilka minut, podjechać do naszego serwisu w Pabianicach na ul. Łaska 80 A, by się przekonać i sprawdzić, czy alkomat działa prawidłowo i czy już wymaga kalibracji.

Dodam również, że prowadzimy serwis i kalibrację alkomatów dla klientów z całej Polski.

Kalibrację alkomatów prowadzimy również wysyłkowo, wystarczy przesłać do nas alkomat z adresem zwrotnym numerem telefonu i danymi do faktury, jeśli potrzebujecie Państwo fakturę na usługę kalibracji, a my po kalibracji w ciągu czterech dni odeślemy do Państwa alkomat za pobraniem.

Nie wymagamy wypełniania zbędnych formularzy przez to, by uprościć Państwu całą operację kalibracji alkomatu.

Kalibracja alkomatu w serwisie alkopatrol.pl aktualnie jest w najniższej cenie w Polsce, serwisujemy i kalibrujemy alkomaty od ponad 20 lat. Szczegółowe informacje jak wysłać alkomat do kalibracji znajdziecie Państwo w zakładce kalibracja alkomatu.

Jeśli macie jakieś pytania związane z artykułem bądź z usługą kalibracja alkomatów zapraszam do kontaktu mailowego lub telefonicznego w godzinach od dziewiątej do dwudziestej nr tel. 888-189-029.

Napiszcie proszę w komentarzach pytania w kwestii alkomatów postaramy się na nie odpowiedzieć, jeśli jakiś temat związany z alkomatami szerzej Was interesuje prosimy o zapytanie w komentarzu wówczas napiszemy na ten temat oddzielny artykuł specjalnie dla Państwa.

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: 888 189 029

Email: serwis@alkopatrol.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl