Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Jak dokładne są alkomaty i jak wykonać kalibrację by alkomat był dokładny? 0
Jak dokładne są alkomaty i jak wykonać kalibrację by alkomat był dokładny?

Jak dokładne są alkomaty i jak wykonać kalibrację by alkomat był dokładny?

W związku z ostatnimi zmianami w prawie o ruchu drogowym a dokładniej mówiąc mamy na uwadze przepis, który na podstawie prawa miałby odbierać pijanym kierowcą samochody, postanowiliśmy krótko opisać temat alkomatów. Przyjrzymy się temu, jak dokładne są alkomaty i czy uratują nas przed prowadzeniem pojazdu w stanie nie trzeźwości.

Przypominamy, że na miejscu w naszym serwisie wykonywana jest również kalibracja alkomatu w krótkim czasie i korzystnej cenie.

Policja badanie alkomatem dowodowym

Fot. Policja badanie alkomatem dowodowym

 

SPIS TREŚCI:

Jak dokładne są Alkomaty?

Jakie są rodzaje alkomatów?

Jaka jest żywotność alkomatów?

Jak często kalibrować alkomat?

Podsumowanie

 

Jak dokładne są Alkomaty?

Na to pytanie odpowiedź jest dość złożona, przede wszystkim powinniśmy zacząć od tego, jakie rodzaje alkomatów mamy a później przejść do tematu ich dokładności.

Jakie są rodzaje alkomatów?

Najczęściej używane alkomaty przez policję oraz przez duże firmy i służby mundurowe to alkomaty elektrochemiczne. Nazwa alkomatu elektrochemicznego pochodzi od nazwy jego serca, czyli sensora elektrochemicznego. Sensor chemiczny w fazie reakcji chemicznej wytwarza napięcie, które przetwarzane przez procesor i podaje nam wynik w promilach bądź w miligramach w zależności od tego, jak jest ustawione menu alkomatu.

W tej chwili również alkomaty elektrochemiczne ze względu na korzystną cenę do jakości wykorzystywane są również do celów osobistych. Wcześniej najczęściej używanym alkomatem przez osoby prywatne był alkomat sensorem półprzewodnikowym.

Alkomaty półprzewodnikowe mają dużą tolerancję błędu, która często wynosi około 20%. Jak łatwo można policzyć przy odczycie pół promila, czyli 0,50‰, jeśli weźmiemy pod uwagę, że tolerancja błędu wynosi 20% to odczyt może być zaniżony bądź zawyżony o 0,1 ‰. Sami przyznacie, że to dość dużo, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że w Polsce dopuszczalny limit to 0,20 (‰) promila.

Inaczej ma się sprawa z alkomatem elektrochemicznym, którego tolerancja błędu w zależności od jakości czujnika i budowy urządzenia, wynosi od 3% do 10%. Alkomaty dowodowe elektrochemiczne lub inaczej zwane policyjne mają tolerancję błędu w okolicy 3%.

Trochę słabsze urządzenia do dużych firm bądź stosowane przez wymagających użytkowników prywatnych mają błąd około 5%. Natomiast te najtańsze, które są obecnie najczęściej sprzedawane jako alkomaty osobiste elektrochemiczne mają błąd około 10%.

Sami widzicie, że biorąc pod uwagę alkomat elektrochemiczny i alkomat półprzewodnikowy rozbieżność tolerancji błędu jest ogromna, bo wynosi od 3% przy dobrym alkomacie elektrochemicznym do 20% przy alkomacie półprzewodnikowym.

Alkomaty policyjne w służbie mundurowej

Fot. Alkomaty policyjne w służbie mundurowej

Jaka jest żywotność alkomatów?

W odpowiedzi na pytanie o długość życia alkomatu a właściwie jego sensora odpowiedź jest podobna jak w przypadku powyższym gdzie braliśmy pod uwagę alkomat elektrochemiczny i półprzewodnikowy. Otóż alkomat elektrochemiczny a właściwie jego serce, czyli sensor elektrochemiczny ma bardzo długą żywotność średnio od 4 do 7 lat w zależności od tego, w jaki sposób jest używany, jakie wysokie odczyty były robione urządzeniem, oraz ile tych odczytów było na liczniku przez cały okres. Alkomat półprzewodnikowy a właściwie jego sensor ma żywotność od 6 do 18 miesięcy. Producenci najczęściej padają żywotność sensora półprzewodnikowego 12 miesięcy.

Kalibracja alkomatu AL-8000 SILVER

Fot. Kalibracja alkomatu AL-8000 SILVER

Jak często kalibrować alkomat?

Tutaj po raz kolejny musimy się powtórzyć i wskazać na przewagę alkomatu elektrochemicznego nad półprzewodnikowym, ponieważ alkomaty elektrochemiczne takie do użytku domowego wystarczy kalibrować raz w roku lub co określoną ilość pomiarów, która jest podana przez producenta w specyfikacji alkomatu.

Alkomaty półprzewodnikowe należy obowiązkowo kalibrować co 6 miesięcy. Brak kalibracji w przypadku obu rodzaju alkomatów może zakończyć się błędnym wynikiem, a co za tym idzie może zostać błędnie podjęta decyzja o tym, czy prowadzić samochód, czy nie. Dlatego warto swoje urządzenie kontrolować w serwisie, by mieć pewność co do jego odczytów.

Czasami może okazać się gorszym używanie alkomatu nieskalibrowanego niż brak alkomatu, a co za tym idzie brak pomiaru i kontroli naszego stanu trzeźwości. Osoba, która nie ma w domu alkomatu a będzie rozsądna, często nie będzie prowadziła pojazdu przez najbliższe cztery 24h po spożyciu alkoholu. Natomiast osoba, która posiada alkomat bez wykonanej kalibracji w zalecanym okresie po błędnie odczytanym wyniku może wsiąść za kierownicę w stanie nietrzeźwym w ogóle o tym nie wiedząc.

Policyjna kontrola trzeźwości

Fot. Policyjna kontrola trzeźwości

Podsumowanie

Jak widzicie dokładny alkomat elektrochemiczny, który będzie systematycznie kalibrowany może przydać się nam następnego dnia po imprezie. Często takie badanie alkomatem pozwoli nam podjąć poprawną decyzję w kwestii prowadzenia pojazdu. Jeśli macie jakieś pytania co do wyboru dobrego alkomatu zachęcamy do kontaktu z autoryzowanym serwisem alkomatów w Pabianicach firmą Alkopatrol.pl.

Natomiast jeśli szukacie serwisu w Polsce, który dobrze kalibruje alkomaty dla instytucji oraz użytkowników indywidualnych to polecamy również firmę Alkopatrol.pl. Jeśli jesteście spoza okolic Pabianic to możecie wysłać alkomat do kalibracji na adres Serwis Alkomatów Alkopatrol, 95-200 Pabianice, ulica Łaska 80A. Po kalibracji serwis odeślę do was alkomat za pobraniem, nie musicie wypełniać żadnych druków ani dokonywać zbędnych formalności wystarczy, że zapakujecie alkomat w kopertę bąbelkową załączycie do środka adres zwrotny i numer telefonu i wyślecie do Alkopatrol pl.

Jeśli macie pytania serwisanci Alkopatrol chętnie na nie odpowiedzą telefon do kontaktu 888 189 029.

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: 888 189 029

Email: serwis@alkopatrol.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl