Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Jakie są symptomy, dzięki którym rozpoznasz czy twoje dziecko sięga po używki? 0
Używki — Symptomy, dzięki którym rozpoznasz czy twoje dziecko sięga po używki

Jakie są symptomy, dzięki którym rozpoznasz czy twoje dziecko sięga po używki?

Dlaczego dzieci sięgają po używki? Osłabienie relacji interpersonalnych we współczesnym społeczeństwie, system edukacji, któremu dzieci poświęcają nawet 60 godzin tygodniowo, coraz łatwiejszy dostęp do wszelkiego rodzaju używek; między innymi te rzeczy pchają dzieci w kierunku dla nich nieodpowiednim. Zapoznając się z objawami, jakie towarzyszą danej substancji, możesz szybciej pomóc w walce z potencjalnym uzależnieniem.

Młodzież sięgająca po używki

Fot. Młodzież sięgająca po używki

Wyroby tytoniowe jako używki

Wyroby tytoniowe od lat tracą na popularności, nieco inaczej sytuacja wygląda wśród młodzieży - 6 na 10 palaczy deklaruje, że po pierwszego papierosa sięgnęli przed 14. rokiem życia, a 9 na 10 przed 21. rokiem życia. Jeśli w twoim domu jest już osoba paląca — warto czasem policzyć papierosy.

Z odorem, jaki towarzyszy osobom palącym jest ten problem, że przechodzi on również na palaczy biernych tzn. takich, które jedynie przebywają w towarzystwie osób palących. Zapach z jamy ustnej świadczy już jednoznacznie o paleniu.

Czas i jedzenie, napoje lub zwykła guma sprawiają, że trudniej zidentyfikować problem, dlatego warto spróbować powąchać ręce dziecka. Palenie częste, mogą charakteryzować dłonie i zęby, które z czasem nabierają żółtego nalotu. Kontroluj i zwalczaj uzależnienie od papierosów!

Nikotyna wśród młodzieży

Fot. Nikotyna wśród młodzieży

 

Uzależnienie — Alkohol

Spożywany alkohol ukryć już nieco trudniej, każdy potrafi rozpoznać osobę pijaną, a niewielkie ilości można wytłumaczyć tortem czy pralinami z alkoholem. Trudniej rozpoznać alkoholowego kaca i łatwo go pomylić z początkiem infekcji czy zwyczajnie — złym dniem.

Odznacza się on złym samopoczuciem, nadwrażliwością zmysłów, osłabieniem koncentracji, większym wydzielaniem potu, obniżonym apetytem, nudnościami, a czasem wymiotami. Jeśli trwa to nie dłużej, niż jeden dzień — istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że nasze dziecko spożywało alkohol. Rzecz jasna wybór alkomatów na rynku może być wręcz przytłaczający, czasem warto przemyśleć czy to urządzenie może się przydać w domu.

Do tego celu nie trzeba kupować alkomatu z najwyższej półki, w końcu chodzi tylko o zbadanie czy dana osoba ma alkohol w wydychanym powietrzu, czy nie. Nie jest wymagana wysoka dokładność alkomatu. Idealny do tych celów będzie alkomat alkomat AlcoFind PRO X-3 idealny do kontroli osobistych. Kontroluj uzależnienie człowieka od alkoholu i innych używek!

Alkomat AlcoFind PRO X-3

Fot. Alkomat AlcoFind PRO X-3 idealny do kontroli osobistych - wykrywa również alkohol w bardzo niskim stężeniu.

 

Marihuana, przetwory konopne, syntetyczne kannabinoidy

Marihuana, przetwory konopne oraz syntetyczne kannabinoidy — w tej grupie objawy są bardzo podobne, skutki jednak mogą być opłakane w przypadku tych ostatnich. Rozpoznanie można zacząć od oczu, przekrwione spojówki występują zawsze, jeśli nie zastosowało się kropli do oczu. Już noszenie ich ze sobą bez wyraźnej przyczyny może sugerować korzystanie z kannabinoidów (naturalnych i syntetycznych).

Upośledzenie pamięci krótkotrwałej, suchość w ustach, wzmożony apetyt, słabsza koncentracja, dosyć abstrakcyjne myślenie, stanowią kolejne przyczyny spożywania konopi czy syntetyków. Regularne używanie tych drugich prowadzi do silnego uzależnienia fizycznego, które nie występuje w przypadku przetworów z konopi.

W praktyce marihuany, haszyszu, olejów konopnych, ekstraktów z konopi, przedawkować się nie da. Zatrucia, czasem śmiertelne z użyciem "dopalaczy", o których tak chętnie mówią media, często są powodowane właśnie kannabinoidami syntetycznymi, do których są zaliczane.

Używki w postaci marihuany używane przez młodzież

Fot. Używki w postaci marihuany używane przez młodzież

 

Pozostałe używki psychodeliki

Pozostałe psychodeliki są zdecydowanie rzadziej stosowane, jednakże wysoka liczba różnorodnych substancji psychoaktywnych o takim działaniu sprawia, że ciężko znaleźć wspólny mianownik.

Stan świadomości zmienia się wyraźnie, myśli często się zapętlają, a w sytuacji rozmowy z osobą po spożyciu, która próbuje się maskować, łatwo zauważyć, iż wkłada w to wiele trudu. W sytuacji zażycia silniejszych psychodelików bądź większej ilości możliwy jest stan półsnu.

 

Stymulanty — Używki

W wypadku stymulantów bynajmniej łatwiej nie jest. Pobudzenie psychoruchowe, brak apetytu, podwyższona temperatura ciała, a więc nadpotliwość, bezsenność, są cechami wspólnymi. Pozostałe zależą od sposobu przyjęcia i rodzaju substancji.

Jakiś czas (w zależności od używki) po spożyciu ujawnia się stan zbliżony do kaca alkoholowego. Są jednak określone różnice — wymioty się nie zdarzają, drżenie rąk o wiele rzadsze.

Ze względu na działanie, które wpływa na poziom neuroprzekaźników odpowiadających za poczucie szczęścia i układ nagrody, poziom nastroju bywa zazwyczaj jeszcze niższy, niż w przypadku kaca po alkoholu.

 

Opioidy — Używki

Opioidy, czyli znów pod górkę. Dość powszechnym stereotypem jest człowiek siedzący w melinie, który aplikuje sobie dożylnie silne opiaty takie jak heroina, która ma wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Obraz ten w dużym stopniu jest mylny.

Słabsze opioidy są dostępne w każdej aptece bez recepty. Działanie, a przede wszystkim symptomy zdradzające zażycie, różnią w sposób dosyć subtelny. Przykładem dekstrometorfan (np. Acodin), którego zażycie powoduje wyrzut histaminy, skutkiem czego jest uczucie swędzenia, szczególnie w początkowej fazie.

Typowe objawy dla grupy to apatia, zwężenie źrenic, senność, zawroty głowy, zmniejszona wrażliwość na ból czy zmęczenie, a także wrażenie wszechogarniającego ciepła, szczególnie zauważalne, kiedy otoczenie można uznać za chłodne lub zimne.

Narkotyki i używki wśród młodzieży atakują układ nerwowy!  STOP!

Fot. Narkotyki i używki wśród młodzieży atakują układ nerwowy! STOP!

 

Używki — Testy na substancje psychoaktywne

Można działać mniej delikatnie, choćby przez stosowanie testerów na obecność substancji psychoaktywnych, warto jednak się zastanowić wcześniej czy kryzys zaufania na linii rodzic — dziecko nie pogłębi złych zachowań.

Sięganie po używki odbywa się przede wszystkim z dwóch powodów — dla rozrywki oraz po to, żeby się odstresować, zapomnieć o kłopotach.

Druga z tych sytuacji, jeśli się nie zmienia, niezmiernie często prowadzi do uzależnienia, dlatego działanie w odpowiednim czasie wydaje się niezwykle ważne. Negatywnych sposobów radzenia sobie z problemami jest rzecz jasna o więcej. Spostrzegając pejoratywne zachowania u dzieci, zawsze warto dogłębnie przemyśleć sytuację, w której się znajdują oraz co można zrobić, aby to zmienić na lepsze.

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: 888 189 029

Email: serwis@alkopatrol.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl