Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Prawo jazdy po pandemii koronawirusa - co warto wiedzieć? 0
Prawo jazdy po pandemii – co warto wiedzieć?

Prawo jazdy po pandemii koronawirusa - co warto wiedzieć?

Jeszcze kilka miesięcy temu na świecie szalała międzynarodowa pandemia koronawirusa, gospodarka i życie społeczne było całkowicie sparaliżowane w praktycznie każdym zakątku świata. Jednak odkąd w większości krajów zaczęto wprowadzać poszczególne etapy odmrażania gospodarki - większość firm, działalności i miejsc wraca do swojego dawnego porządku i funkcjonowania, a życie toczy się dalej. Dlatego właśnie każdy próbuje dokończyć sprawy zaczęte przed pandemią i realizować swoje wstrzymane przez sytuację na świecie cele. Jednym z takich zadań do spełnienia to dla niektórych kurs prawa jazdy, które w dzisiejszych czasach jest bardzo często wręcz niezbędne w niektórych dziedzinach życia.

Kalibracja alkomatu najtaniej w Polsce - sprwadź!

Ze względu na zakaz bezpośredniego kontaktu z innymi ludźmi, zakaz zgromadzeń i inne obostrzenia, szkoły dla kierowców zostały zamknięte od razu po ogłoszeniu stanu wyjątkowego w Polsce.

Od maja 2020 r. Po wnikliwej konsultacji z Głównym Inspektorem Sanitarnym w Ośrodkach Szkolenia Kierowcy ruszyły zapisy na kursy prawa jazdy wszystkich kategorii, jednak zgodnie z obecnie panującymi zasadami bezpieczeństwa odbywa się nieco inaczej niż dotychczas. Jak wygląda teraz kurs na prawo jazdy?

 

Krok pierwszy – dokumenty

Pierwsze, co musi zrobić kandydat na kierowcę to przygotowanie wszystkich potrzebnych dokumentów, tutaj nic nie uległo zmianie. Pierwszym elementem składowym dokumentów potrzebnych do zdobycia prawa jazdy jest orzeczenie lekarskie. Należy udać się do gabinetu lekarskiego lub ośrodka medycyny pracy (znalezionym na własną rękę lub poprzez polecenie przez auto szkołę, z którą współpracuje), a tam lekarz orzecznik po przeprowadzeniu szeregu badań, takich jak między innymi pomiar ciśnienia, podatności na nerwicę, kilka badań psychologicznych i przede wszystkim sprawność wzroku (w przypadku wady wzroku otrzyma się adnotację o nakazie jazdy w okularach). Koszt takich badań to 200 zł. Trzeba także liczyć się z tym, że w wyniku koronawirusa wizyta u takiego lekarza może wyglądać nieco inaczej, tj. oprócz obowiązku noszenia maseczki na wizytę często trzeba dłużej poczekać, a także zapisać się wcześniej telefonicznie, poczekalnie w przy wielu gabinetach nadal są nieczynne.

Po uzyskaniu orzeczenia o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu należy udać się do właściwego względem adresu zameldowania wydziału komunikacji i złożyć wniosek o wydanie PKK (Profil Kandydata Kierowcy) dołączając do niego zdjęcie w odpowiednich wymiarach (jak do dokumentu tożsamości). Na dzień dzisiejszy niektóre wydziały w urzędach są w dalszym ciągu zamknięte dla petentów, a dla zainteresowanych składaniem dokumentów do wydziałów komunikacji przygotowane są specjalne urny, do których można wrzucać pisma. Czas realizacji danej sprawy to od kilku dni do tygodnia, co również trzeba wziąć pod uwagę np. przy wyborze terminu kursu.

 

Krok drugi – wybór szkoły jazdy

Wybór szkoły jazdy jest często pokierowany lokalizacją, nic dziwnego, że nie mając jeszcze samochodu ani uprawnień do jego prowadzenia każdy chce mieć jak najbliżej. Warto zwrócić jeszcze uwagę na opinie o auto szkole, o instruktorach oraz na bardzo ważny dla niektórych aspekt – cenę kursu. Ceny kursów aktualnie to kwoty w granicach 1400-1900 zł, są one trochę wyższe, niż można było się spodziewać przed pandemią.

Nie bez znaczenia może też być dowolność w wyborze terminu kursu. W związku z epidemią koronawirusa niektóre z auto szkół oferują kursantom wykłady w formie online, aby uniknąć natłoku uczniów w pracowni podczas wykładów w ośrodku nauki jazdy. Zajęcia online odbywają się w pełnym wymiarze godzin, na różnego rodzaju platformach, znanych często uczniom i studentom z ich lekcji i wykładów w szkołach. Dodatkowo, zarówno przy toku wykładów online, jak i stacjonarnie, kursant otrzyma dodatkowe materiały, zestaw pytań egzaminacyjnych, podręcznik lub inne przybory do nauki, w zależności od tego, jakie oferuje dana szkoła jazdy. Na część teoretyczną w szkole jazdy przeznaczone jest 30 godzin (po 45 minut).

 

Krok trzeci – praktyka za kierownicą

Zanim przyszły kierowca wsiądzie za kółko z instruktorem, musi poświadczyć, że zna już przepisy ruchu drogowego, znaki i zasady panujące na drodze potrzebne do prowadzenia samochodu. Musi zatem najpierw zdać egzamin teoretyczny w swojej auto szkole, tzw. egzamin wewnętrzny lub zdecydować się na szybszą opcję i przygotować się z zakresu teorii na własną rękę i jednocześnie podejść od razu do egaminu teoretycznego państwowego. Po pozytywnym wyniku testu można rozpocząć jazdy z instruktorem.

Na praktyczną część nauki szkoły jazdy w podstawowej wersji kursu przeznaczone jest 30 godzin praktycznych (po 60 minut). Pierwsze godziny jazdy to nauka jazdy po placu manewrowym, a gdy instruktor zadecyduje, że kursant posiada już wystarczająco umiejętności w prowadzeniu pojazdu – kolejne godziny kursu skupiają się głównie na jeździe po mieście. WORD, który kursant wybierze jako miejsce zdawania egzaminu państwowego, będzie decydował o tym, w jakim mieście i miejscach będą odbywały się jazdy z instruktorem.

W zależności od indywidualnego podejścia egzaminatora i kursanta można odbywać kurs w maseczce, można wymagać od szkoły jazdy dezynfekcji samochodu przed każdą godziną jazdy oraz stosowania innych zasad bezpieczeństwa, z praktyki wynika jednak, że podczas upałów w połączeniu ze stresem maseczka jest pewnego rodzaju utrudnieniem i często podczas kilku godzin spędzonych w samochodzie ląduje ona na podbródku.

 

Krok czwarty – egzamin

Po odbyciu kursu w postaci 30 godzin teoretycznych i 30 godzin praktycznych od trzymania w ręku upragnionego prawa jazdy dzielą przyszłego kierowcę tylko dwa egzaminy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD-zie): teoretyczny i praktyczny.

Aby podejść do takich egzaminów, należy odwiedzić stronę odpowiedniego WORDU i używając swoich danych i PKK zapisać się na odpowiedni termin z dostępnego harmonogramu. Zależnie od tego, na ile czujemy się na siłach i jak mocno radzimy sobie ze stresem, można zapisać się na sam egzamin teoretyczny lub razem z praktycznym w ten sam dzień. Należy jednak liczyć się z utratą wpłaconej kwoty za oba egzaminy w przypadku porażki w teorii.

Cena za egzamin teoretyczny w WORD: 30 zł

Cena za egzamin praktyczny w WORD: 140 zł

 

Krok piąty – odbiór prawa jazdy

Po zdanym egzaminie praktycznym dzieli nas już od posiadania prawa jazdy jeszcze tylko jedna opłata i kilka dni. Do urzędu, w którym został złożony wniosek, należy dokonać wpłaty w wysokości 100,50 zł tytułem opłaty za wydanie prawa jazdy. Można to uczynić w kasie urzędu, jednak przez szereg zasad bezpieczeństwa i fakt, że na terenie urzędu może przebywać znacznie mniej ludzi świetnym rozwiązaniem będzie wykonanie przelewu, a w tym przypadku przesłanie także potwierdzenia przelewu do urzędu.

Od tego momentu prawo jazdy będzie do odbioru w ciągu 9 dni.

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: 888 189 029

Email: serwis@alkopatrol.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl