Dwa warunki nagrywania policjanta podczas badania kierowcy alkomatem 0
Dwa warunki nagrywania policjanta podczas badania kierowcy alkomatem

Dwa warunki nagrywania policjanta podczas badania kierowcy alkomatem

Dobrze jest wiedzieć, że kontrola trzeźwości, czyli badanie alkomatem dokonywane przez policjanta, nie musi być prywatne. Możesz nagrywać policjanta kontrolującego pod dwoma warunkami. Trzymanie się tych dwóch zasad, jest kluczowe, aby sprawa nie została skierowana do sądu.

Badanie alkomatem przez policję

Fot. Badanie alkomatem przez policję


Komórki służą w XXI wieku do nagrywania niemalże wszystkiego. Tak jak możesz bez ograniczeń nagrywać przyrodę oraz przedmioty, tak też musisz uważać, gdy nagrywasz ludzi, szczególnie z przywilejami nadanymi przez państwo. Takie przywileje mają policjanci.
Nie ma przepisu prawnego zabraniającego nagrywania interwencji policyjnych, ale... nie możesz utrudniać czynności policjantowi. Oznacza to, że możesz wyjąć telefon komórkowy i nagrywać całą kontrolę, jednak koniecznie musisz słuchać poleceń policjanta.

Nagrywanie nie może utrudniać czynności policjantowi.

Pamiętaj też o tym, żeby taki filmik zachować sobie w razie wystąpienia naruszeń kontroli etc. Wówczas możesz w sprawie sądowej wykorzystać nagranie. Jednak nie wolno ci udostępniać filmiku w sieci, ponieważ jest to funkcjonariusz policji — publiczny, a nie osoba publiczna.
Oczywiście całe nagranie może zostać udostępnione. Wymaga tylko wyraźnej zgody policjanta. Trzeba też zadbać o zamazanie twarzy, zniekształcenie głosu, tak aby tożsamość policjanta nie była możliwa do rozpoznania na tym nagraniu. Więc jeśli tylko masz smykałkę do montowania filmików, a policjant udzielił ci zgody, możesz śmiało filmik upublicznić. Samo nagrywanie nie może naruszać czynności przeprowadzanych przez policjanta, musisz się go słuchać. Jeżeli powie on, żebyś schował komórkę, to musisz to wykonać.

Pamiętaj, że podczas zatrzymania przez policję w celu badania alkomatem masz pełne prawo by poprosić policjanta o pokazanie aktualnego „Świadectwa Wzorcowania”.

Taki dokument jest wydawany przez UMiW po wcześniejszym wykonaniu kalibracji alkomatu. Kalibracja alkomatu to czynność, którą alkomaty dowodowe, używane przez policję powinny przechodzić co 6 miesięcy. Dlatego, jeśli sprawdzisz datę wykonania kalibracji alkomatu na „Świadectwie Wzorcowania” i będzie ona wykonana dalej niż 6 miesięcy od dnia badania, wówczas kalibracja alkomatu jest nieważna i nie masz obowiązku wykonania badania takim alkomatem.

Jaki jest wpływ alkoholu na prowadzenie samochodu?

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: 888 189 029

Email: serwis@alkopatrol.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl