Alkomat 0
Alkomat

Alkomat

Alkomat, alkohol, impreza, kac, kierowca, samochód, kontrola policyjna - te wyrazy nie powinny być łączone razem, ponieważ w życiu codziennym tworzą ogromne zagrożenie dla życia kierowcy i osób, które znajdą się w otoczeniu pijanego osobnika prowadzącego pojazd mechaniczny!

Alkomat policyjny iBlow

Fot. Alkomat policyjny iBlow

Stop - kontrola drogowa! Nic nie piłem! Zachowaj te słowa, bo nie ma sensu kłamać, jeśli spożywałeś alkohol przed wyruszeniem w drogę. Jeśli funkcjonariusze drogowi podejrzewają, że piłeś alkohol, poproszą Cię o badanie alkomatem. A co, jeśli odmówię badania? W tym przypadku kodeks drogowy określa, co następuje: „zatrzymanie pojazdu do czasu przedstawienia wykwalifikowanego kierowcy i odbioru dokumentu kwalifikacyjnego”.

Ale dlaczego alkomat jest tak ważny?

Krótko mówiąc, jest to najszybszy mechanizm identyfikacji stężenia alkoholu we krwi kierowców. Jak być może wiesz, prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu to coś więcej niż bardzo poważne wykroczenie: jest to również przestępstwo drogowe, za które w niektórych przypadkach grozi kara pozbawienia wolności.

Wpływ alkoholu na ruch uliczny

Według artykułu opublikowanego na stronie internetowej Krajowego Departamentu Ruchu Drogowego, około 1,2 miliona ludzi umiera co roku w wypadkach drogowych na całym świecie. Większości tych zgonów można by zapobiec, gdyby kierowcy nie wypili żadnej ilości alkoholu.

Lepiej zostawić samochód w domu

W Polsce 35 477 osób zostaje rannych, a 2909 ginie w wypadkach drogowych. To samo źródło pokazuje również niektóre z głównych negatywnych wpływów alkoholu na kierowcę:

  1. Wymaga to dłuższego czasu reakcji kierowców, aby uciec przed wypadkami.
  2. Zmniejsza zdolność kierowania uwagi na bardziej istotne punkty.
  3. Ogranicza percepcję kierowców.

 

Skąd się wziął alkomat?

Każdy, kto uważa, że pomysł powstał niedawno, myli się. W 1954 roku lekarz z Departamentu Policji w Indianie (Stany Zjednoczone) opracował urządzenie, które umożliwiłoby określenie stężenia alkoholu we krwi poprzez analizę powietrza w płucach. W tamtym czasie mechanizm był mniej wyrafinowany, ale już dawał bardzo przekonujące wyniki.

Zamiast systemów elektronicznych, alkomaty dr Roberta Borkensteina wykonywały mieszaniny chemiczne z różnymi roztworami, przy czym stężenie alkoholu ujawnia się analizując kolor cieczy powstałej w reakcji - i nie jest pokazywane w wizjerze elektronicznym, jak ma to miejsce obecnie.

Alkohol jest w płucach

Zanim powiesz, jak działa alkomat elektrochemiczny, dobrze jest zrozumieć, że jego nazwa jest całkiem błędna. Analizowany jest nie oddech podejrzanego, ale powietrze w jego płucach. „Ale jak alkohol się tam dostał?” Spożyty alkohol jest wchłaniany przez żołądek i bardzo szybko przenoszony do krwiobiegu.

Gdy krew przepływa przez płuca, obecny w nich tlen zostaje „zanieczyszczony” przez spożywany alkohol. Cały ten proces zachodzi w krótkim czasie, a stężenie alkoholu we krwi i płucach pozostaje takie samo. I właśnie dlatego test alkomatem jest tak miarodajny.

Jak działa profesjonalny alkomat elektrochemiczny?

Gdy tylko policjant zidentyfikuje kierowcę jako potencjalnego pijaka, może być wymagany test alkomatem. W takim przypadku podejrzany musi wdmuchać do urządzenia pewną ilość powietrza przez jednorazową słomkę/ustnik. Cząsteczki tlenu i alkoholu wchodzą w kontakt z „ogniwem paliwowym”, które zwykle składa się z platyny (sensor elektrochemiczny/platynowy).

Ogniwo paliwowe ma swoją nazwę, ponieważ reakcja między platyną i alkoholem powoduje niepełne spalanie, oddzielając różne istniejące pierwiastki. W wyniku tej reakcji powstaje kwas octowy, jony wodoru i - co najważniejsze dla alkomatu elektronicznego - elektrony. Im więcej jest alkoholu w wydychanym powietrzu, tym większa ilość generowanych elektronów.

Te elektrony opuszczają ogniwo paliwowe i generują prąd elektryczny w bardzo czułym przewodzie przewodzącym. Wkrótce prąd elektryczny jest identyfikowany przez mikroprocesor, który przelicza „ilość energii” na „stężenie alkoholu”. Już przeliczony wynik jest wyświetlany na wyświetlaczu alkomatu.

 

Podsumowanie

Jak widać, korzystanie z alkomatu ma duże znaczenie naukowe. Niestety urządzenie jest coraz bardziej potrzebne, ponieważ kierowcy nadal piją alkohol przed jazdą. Zawsze pamiętaj o zagrożeniach, jakie stwarza mieszanina alkoholu z prowadzeniem pojazdu i z przyjemnością zrozum dokładnie powody, dla których alkomat wskazuje „zerowe stężenie” podczas przeprowadzania testów.

Jeśli Twój alkomat elektrochemiczny posiada możliwość kalibracji możesz sprawdzić jak w serwisie Alkopatrol.pl przebiega kalibracja alkomatu i w jaki sposób to zrobić.

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: 888 189 029

Email: serwis@alkopatrol.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl