Alkomaty osobiste - czy warto posiadać takie urządzenie w domu? 0
Alkomaty osobiste - czy warto posiadać takie urządzenie w domu?

Alkomaty osobiste - czy warto posiadać takie urządzenie w domu?

Alkomaty to urządzenia, które zwykle kojarzą nam się z policyjnym patrolem drogówki, który zatrzymującym wyrywkowo samochody do kontroli trzeźwości kierowców. Napływ nowinek technologicznych i różnego rodzaju gadżetów sprawił, że profesjonalne alkomaty osobiste stały się dużo tańsze niż kiedyś, co za tym idzie, coraz więcej użytkowników decyduje się na zakup takiego urządzenia. W większości przypadków alkomaty osobiste działają na tej samej zasadzie co alkomaty policyjne. Jednak, czy naprawdę warto zakupić alkomat osobisty? Czy w stu procentach możemy zaufać alkomatom osobistym?

Wszyscy doskonale wiemy, że jazda pod wpływem alkoholu w naszym kraju jest zakazana. W zależności od tego, jakie jest stężenie alkoholu w organizmie kierowcy, popełnia on wykroczenie, albo przestępstwo. Kierowca prowadzący pojazd mechaniczny pod wpływem alkoholu, zatrzymany przez policję, musi liczyć się ze sporymi konsekwencjami. Przede wszystkim za taki czyn kierowca straci prawo jazdy, które w dzisiejszych czasach wielu osobom daje możliwość do zarabiania pieniędzy, dodatkowo na kierowcę prowadzącego samochód pod wpływem alkoholu czeka wysoka kara grzywny, od 5 tysięcy złotych oraz kara pozbawienia wolności. W jaki sposób kierowcy mogą uchronić się przed konsekwencjami, jakie niesie jazda po alkoholu? Jedyny i niepowtarzalny sposób, który zalecamy wszystkim kierowcom, to najzwyczajniej w świecie, nie wsiadać za kierownicę, kiedy nawet dzień po spożyciu alkoholu nie czujecie się dobrze. Najlepiej byłoby odczekać tak długo, aż poczujecie się w stu procentach pewni, że możecie spokojnie usiąść za kółkiem. W jaki sposób uzyskać stuprocentową pewność, że można prowadzić pojazd? Tutaj właśnie przychodzi z pomocą alkomat. Każdy posiadacz alkomatu osobistego nie będzie miał dylematu, czy dzień po imprezie może prowadzić samochód. Po prostu weźmie swój alkomat i zbada stan swojej trzeźwości, zaledwie w kilkanaście sekund ma stuprocentową pewność, czy może już prowadzić, czy jednak musi jeszcze odczekać kilka godzin.

Patrząc na to, jak szybko rozwija się rynek alkomatów, możemy również zaobserwować duży spadek cen tych urządzeń. Przez ostatnią dekadę ceny poszły w dół, ponieważ coraz to nowsze alkomaty pojawiają się rynku. Kiedyś myśl o zakupie alkomatu do domu kojarzyła się ze sporym wydatkiem, dziś nie jest to już tak straszny temat. Najtańsze modele alkomatów, możemy znaleźć już w sieci, w cenie często nieprzekraczającej 100 złotych. Z kolei zakup dobrej klasy alkomatu osobistego, wiąże się dziś z wydatkiem rzędu od 200 do 500 złotych. Za to najdroższe alkomaty osobiste, które wykorzystywane są również przez służby, potrafią przekraczać kwoty 1500 złotych.

 

Aby alkomat wskazywał wiarygodny wynik, musi być regularnie kalibrowany.

Z pewnością spotkaliście się już ze słowem kalibracja alkomatu, jest to nic innego jak proces przywrócenia urządzeniu danych dotyczących pomiarów wzorcowych. Jak przebiega kalibracja alkomatu? Alkomat w trybie serwisowym poddawany jest procesowi wprowadzania do niego próbek o stałym stężeniu alkoholu. Dzięki kalibracji czujnik alkomatu jest na nowo uczony odpowiedniej reakcji na zapodaną mu ilość promili w wydychanym powietrzu. Należy nadmienić, że kalibracja alkomatu nie może odbywać się w warunkach domowych. Kalibracja alkomatów wykonywana jest przez profesjonalne serwisy, które dysponują odpowiednim sprzętem, dodatkowo taki serwis może wydać certyfikat kalibracji alkomatu, co zwiększa wiarygodność wyniku pomiaru, w przypadku niezgodności. Ile kosztuje kalibracja alkomatu w profesjonalnym serwisie? Każdy serwis może podyktować swoją cenę, niektóre serwisy oferują zakup nowego alkomatu, wraz z darmową, nielimitowaną kalibracją przez rok lub dwa lata. Jednakże przeglądając oferty serwisów, cena kalibracji alkomatu waha się od 50 do 100 złotych.

 

Alkomat półprzewodnikowy, czy elektrochemiczny? Jaki alkomat najlepiej wybrać?

Na ten moment spośród alkomatów osobistych możemy wybierać pomiędzy dwoma rodzajami. Są to alkomaty z sensorem półprzewodnikowym oraz alkomaty z sensorem elektrochemicznym. Modele półprzewodnikowe mogą być nieco mniej dokładne, ponieważ sensor ten może zareagować również na substancje inne niż alkohol, także znaczenie w wiarygodności pomiaru może mieć w tym przypadku zjedzony wcześniej posiłek czy guma do żucia. Nieprecyzyjność pomiaru alkomatów półprzewodnikowych według producentów może wahać się w granicach 20 procent. Osobiste alkomaty elektrochemiczne to dużo dokładniejsze urządzenia. Sensor elektrochemiczny działa tylko i wyłącznie na molekuły alkoholu, więc o pomyłce nie ma mowy. Dzięki takiej technologii alkomat elektrochemiczny potrafi podać wynik badania na stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu z dokładnością do setnych części, z niewielkim marginesem błędu. Osobiste alkomaty elektrochemiczne działają praktycznie na takiej samej zasadzie co alkomaty policyjne. Różnica pomiędzy alkomatami osobistymi a policyjnymi może być w wielkości urządzenia, jednak jeśli chodzi o precyzję wskazywania wyników, w obu przypadkach jest podobna.

Oczywiście każdy właściciel alkomatu osobistego musi pamiętać o kilku ważnych zasadach, do których warto się stosować, aby alkomat działał dokładnie przez jak najdłuższy czas. Jedną z najważniejszych zasad prawidłowego działania alkomatu już wymieniliśmy wyżej, mianowicie chodzi o kalibrację alkomatu. Producenci alkomatów zalecają przeprowadzenie kalibracji średnio co 100 do 500 przeprowadzonych pomiarów, jednak nie rzadziej niż raz na pół roku. Najdokładniejszą informację na temat kalibracji danego alkomatu, znajdziecie w instrukcji obsługi urządzenia. Poza kalibracją alkomatu należy również trzymać się zasady, żeby nie przeprowadzać pomiaru bezpośrednio po spożyciu alkoholu. Mogłoby się to skończyć uszkodzeniem sensora. Dodatkowo wynik pomiaru przeprowadzonego zaraz po wypiciu trunku, może być mocno zawyżony. Kolejna ważna kwestia dotyczy palaczy. Ważne jest, żeby nie korzystać z alkomatu bezpośrednio po wypaleniu papierosa, tyczy się to również e - papierosów. Przeprowadzenie badania zaraz po „puszczeniu dymka”, może mieć negatywny wpływ na sensor oraz wiarygodność wyniku. Ostatnią ważną sprawą jest przechowywanie alkomatu. Tak naprawdę alkomat nie musi być przechowywany w specjalnych warunkach, jednak najlepiej będzie przechowywać go w domu, w temperaturze pokojowej. Lepiej nie ryzykować trzymania alkomatu na przykład w schowku samochodowym, ponieważ będzie on poddany zmiennym warunkom, które mogą negatywnie wpłynąć, chociażby na układ elektroniczny urządzenia. Wilgoć, mróz lub wysokie temperatury, to warunki ekstremalne dla alkomatu, dlatego więc najlepiej przechowywać alkomat w domu, w temperaturze pokojowej.

Alkomat osobisty może w dużym stopniu uchronić każdego z nas przed poważnymi konsekwencjami prawnymi. Z pewnością większości osób zdarzyło się, że dzień po imprezie czuliście się w zupełności dobrze, jednak po dmuchnięciu w alkomat, okazało się, że w wydychanym powietrzu jest jeszcze stężenie alkoholu. Tak naprawdę, każde badanie alkomatem wskazujące wynik pozytywny powinno być alarmujące dla kierowcy, dzięki czemu nie wsiądzie on za kółko i być może uchroni się przed utratą prawa jazdy. Bądźmy świadomi tego, czy z czystym sumieniem możemy wsiąść za kierownicę dzień po imprezie, alkomat osobisty z pewnością pomoże podjąć odpowiednią decyzję.

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: 888 189 029

Email: serwis@alkopatrol.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl