Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Jak działa policyjny alkomat przesiewowy? 0
Jak działa policyjny alkomat przesiewowy?

Jak działa policyjny alkomat przesiewowy?

Polska policja wykorzystuje obecnie w swoich działaniach dwa rodzaje alkomatów, są to alkomaty przesiewowe oraz alkomaty dowodowe. Te pierwsze, to znane większości kierowców, żółte alkomaty bezustnikowe. Alkomaty przesiewowe służą policji do wykonywania masowych kontroli trzeźwości, na przykład podczas akcji "trzeźwy poranek". Zaletą alkomatu przesiewowego iBlow marki PROMILER, jest fakt, że przez godzinę może zbadać około 750 kierowców, co bardzo ułatwia pracę policji.

Alkomaty przesiewowe są również wykorzystywane do przeprowadzenia wstępnego badania trzeźwości zatrzymanego kierowcy. Nowe modele iBlow, posiadają już wyświetlacz, który wskazuje stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu. Wcześniej alkomat przesiewowy wskazywał informację dla funkcjonariuszy, na zielono, kiedy kierowca jest trzeźwy lub na czerwono, kiedy w wydychanym powietrzu znajdował się alkohol. Alkomat bezustnikowy działa na tej samej zasadzie co każdy, dobrej klasy alkomat elektrochemiczny, z tym że w przypadku alkomatu przesiewowego nie potrzeba ustnika do przeprowadzenia badania. Wynik badania alkomatem przesiewowym nie może posłużyć funkcjonariuszom jako dowód w sprawie pijanego kierowcy. Tak jak wyżej pisaliśmy, służy on do przeprowadzenia wstępnego badania trzeźwości kierowcy. Jeżeli alkomat przesiewowy wykaże zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu kierowcy, wtedy do akcji wkracza alkomat dowodowy.

 

Badanie alkomatem dowodowym.

Kolejne badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu przeprowadzone z użyciem alkomatu dowodowego, będzie ostatnim krokiem policjantów. Są to alkomaty ustnikowe, więc sto procent wdmuchiwanego przez kierowcę powietrza trafi do czujnika, a na ekranie alkomatu pojawi się dokładny wynik zawartości alkoholu w wydychanym przez kierowcę powietrzu. Wynik badania alkomatem dowodowym zapisuje się w pamięci alkomatu, zapamiętując dokładną datę i czas badania co do minuty. Po połączeniu alkomatu dowodowego z drukarką funkcjonariusze mogą wydrukować wynik badania kierowcy na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Taki wydruk trafi do dokumentów związanych z dalej prowadzoną sprawą sądową. Oczywiście kierowca może przyjąć linię obrony, można na wstępie poprosić funkcjonariuszy o okazanie aktualnego certyfikatu wzorcowania alkomatu dowodowego. Świadectwo wzorcowania to dokument wydawany przez Okręgowy Urząd Miar, który potwierdza stuprocentową dokładność działania alkomatu dowodowego. Świadectwo wzorcowania jest ważne przez sześć miesięcy dla każdego alkomatu dowodowego. Jeżeli kierowca badany poprosi o okazanie świadectwa wzorcowania i okaże się, że nie jest ono ważne, funkcjonariusze skierują kierowcę na badanie krwi, które jest nieomylne co do wykazania zawartości alkoholu w organizmie badanej osoby.

 

Odmowa przeprowadzenia badania alkomatem.

Prawo co prawda przewiduje możliwość odmowy badania trzeźwości alkomatem przez kierowcę, jednak nie oznacza to, że zawartość alkoholu w organizmie kierującego pojazdem nie zostanie zweryfikowana. W przypadku gdy kierowca stanowczo odmawia przeprowadzenia badania trzeźwości alkomatem, funkcjonariusz może mieć uzasadnione podejrzenie, że kierowca prowadził pojazd mechaniczny pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu. Na tej podstawie funkcjonariusz może zatrzymać prawo jazdy kierowcy do czasu wyjaśnienia sprawy, na okres nie dłuższy niż 30 dni. Kierowca, który odmówił badania alkomatem, zostanie przewieziony do najbliższej placówki medycznej w celu pobrania krwi. Badanie krwi na zawartość alkoholu w organizmie jest niepodważalne. Wynik badania krwi na zawartość alkoholu w organizmie powinien zostać wydany w czasie nie dłuższym niż 30 dni od pobrania krwi, jeżeli będzie trwało, to dłużej prawo jazdy powinno zostać natychmiastowo zwrócone kierowcy.

Alkomat dowodowy ALP-1

fot. Alkomat dowodowy ALP-1

Sprawdź w naszym sklepie kategorię alkomaty policyjne

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: 888 189 029

Email: serwis@alkopatrol.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl