Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28
Jak rozpoznać alkoholika? 0
Jak rozpoznać alkoholika?

Jak rozpoznać alkoholika po twarzy?

 Alkoholizm, już kilkanaście lat temu stał się chorobą cywilizacyjną, niestety na świecie jest coraz więcej osób uzależnionych od alkoholu. Co gorsza, alkoholizm nie jest chorobą łatwą do zdiagnozowania. Dodatkowo osoby uzależnione od alkoholu mają większą skłonność do zachorowań na inne, groźne choroby przewlekłe.

Według medycyny, psychologów z całego świata i ośrodków zajmujących się leczeniem uzależnień, popadanie w alkoholizm można podzielić na cztery fazy, o których napiszemy poniżej.

Alkoholizm jest trudny do zdiagnozowania, ponieważ podobnie jak inne uzależnienia pojawia się dość niepozornie. Osobom trzecim niemalże nie sposób jest ocenić, czy osoba jest chora na alkoholizm. Co więcej, zdiagnozowanie alkoholizmu jest trudne dla samego uzależnionego, ma to swoje podłoże w psychice i podświadomości uzależnionej osoby. W takim razie, jak rozpoznać alkoholika?

Jak zmusić alkoholika do leczenia?

 

Cztery fazy alkoholizmu – objawy uzależnienia od alkoholuRegularne spożywanie alkoholu.

 Jak rozpoznać alkoholika po twarzy z chorobą alkoholową

Fot. Jak rozpoznać alkoholika po twarzy

Pierwsza faza alkoholizmu – wstępna.

Pierwsza faza – wstępna, nazywana jest również fazą prealkoholową. Tak naprawdę w tej fazie uzależnienia, pojawiają się przede wszystkim psychologiczne objawy, które dla osób trzecich będą niemalże, nie do dostrzeżenia.

Uzależniona osoba nie będzie nawet sprawiać pozorów, alkohol będzie pić normalnie tak jak inni, okazjonalnie, na imprezach czy w gronie znajomych. Jednak pojawi się kilka różnic, pomiędzy osobą, która właśnie popada w nałóg a osobą zdrową.

Szczególne różnice pojawiają się w psychice, dla początkującego alkoholika spożycie alkoholu będzie nad wymiar przyjemne i relaksujące, przez co, alkohol stanie się jego lekiem, na poprawę nastroju czy zabicie stresu. Alkoholicy w pierwszej fazie choroby często podświadomie stwarzają sobie okazje do picia. Bo jak to mówią, każda okazja jest dobra.

 

Druga faza alkoholizmu – ostrzegawcza.

Druga faza – ostrzegawcza, to następny etap nasilających się objawów uzależnienia od alkoholu. Ten moment w życiu alkoholika będzie często objawiał się utratą pamięci, tak zwanego urwanego filmu, co za tym idzie brak kontroli nad ilością spożywanego alkoholu oraz znaczne przyspieszenie tempa podczas picia alkoholu, na przykład na imprezach.

Dodatkowo znacznie zmieni się zachowanie alkoholika pod wpływem alkoholu. Zacznie pojawiać się chęć spożywania alkoholu w samotności, przy okazji, aby zrobić „podkład” przed imprezą. W tej fazie alkoholika możemy już uznać za osobę uzależnioną.

Podczas trwania drugiej fazy alkoholizmu u osoby uzależnionej mogą pojawić się wyrzuty sumienia przez nadużywanie alkoholu, jednak taka osoba nigdy nie dopuści do świadomości myśli, że naprawdę ma problem z alkoholem.

 

Trzecia faza alkoholizmu – krytyczna.

Trzecia faza – krytyczna, jest to już poważny poziom uzależnienia od alkoholu, kiedy to alkoholik zupełnie traci panowanie nad spożywaniem alkoholu. W tej fazie alkoholicy z reguły są już świadomi, że są uzależnieni i mają problem, co skutkuje przewrażliwieniem na temat alkoholizmu. Jakiekolwiek zwrócenie uwagi osobie uzależnionej, na temat zbyt dużej ilości spożywanego alkoholu, będzie odebrane przez alkoholika jako atak, na co reagować mogą agresją.

Zwrócenie alkoholikowi uwagi na temat jego picia, poskutkuje też często reakcją obronną, próbą uświadomienia innym, że wcale nie ma problemu z alkoholem i może przestać pić, kiedy tylko będzie chciał. Jednak nie działa to w ten sposób i często są to tylko puste słowa rzucone na wiatr. Nawet jeśli alkoholik na chwilę przestanie pić, będzie to jedynie chwilowa abstynencja, która prędzej czy później skończy się powrotem do alkoholu.

W trzeciej fazie alkoholizmu groźnymi objawami dla życia codziennego alkoholika będzie podporządkowywanie życia do spożywania alkoholu, pojawiać się zaczną pierwsze problemy w pracy, związane z alkoholem oraz co można łatwo dostrzec, alkoholik zacznie zaniedbywać rodzinę i swoje życie towarzyskie, ponieważ najlepiej mu będzie samym ze sobą w alkoholizmie. Dodatkowym objawem będzie pojawiający się coraz częściej głód alkoholowy, którego nie da się przezwyciężyć bez odpowiedniej pomocy.

 

Czwarta faza alkoholizmu – przewlekła.

Czwarta faza – przewlekła, czyli ostatni poziom alkoholizmu, kiedy to alkoholik już od dawna jest świadomy swojego problemu, a wyrzuty sumienia i chęć zaprzestania picia, zawsze przegrywają z silnym pociągiem do alkoholu i wręcz potrzebie wypicia następnej i kolejnej dawki alkoholu. W tej sytuacji alkoholika już nie obchodzi czy musi iść do pracy, czy odebrać dziecko ze szkoły, nieważna jest pora dnia, okazja, już nawet nie jest ważne, jaki rodzaj alkoholu wypije, alkoholik po prostu będzie musiał się napić.

Straszne są skutki, jakie wyrządza ostatnia faza alkoholizmu, najczęściej zaczynają się problemy finansowe, rozbite rodziny, problemy mieszkaniowe i moglibyśmy jeszcze tak długo wymieniać. Oczywiście oprócz problemów prywatnych alkoholika, pojawiać się zaczną również problemy zdrowotne, dodatkowo umysł osoby uzależnionej zacznie pracować znacznie wolniej, znacznie pogorszy się również sprawność fizyczna, pojawią się migreny i wymioty, kiedy alkoholik, chociaż na chwilę odstawi alkohol.

Jak widać alkoholizm to złożony proces, w którym osoba uzależniona zagłębia się coraz bardziej z dnia na dzień. Skutki alkoholizmu mogą okazać się tragicznie, a osobie uzależnionej pomóc może jedynie specjalistyczna terapia. Wiadomo, jak strasznie choroba alkoholowa wpływa na życie rodzinne. Na świecie od lat słyszy się o rozpadających się przez alkohol rodzinach, jednak najgorszym efektem alkoholizmu jest pojawienie się agresji, to niestety również częsta przypadłość alkoholików.

Przemoc w rodzinie wywołana alkoholizmem to popularny na całym świecie temat, z którym próbują walczyć różnego rodzaju instytucje. Jak możemy uniknąć alkoholizmu w rodzinie? Najlepiej będzie zareagować na samym początku, kiedy tylko pojawią się pierwsze objawy alkoholizmu i zgłosić się z potencjalnym alkoholikiem o pomoc do specjalistycznej poradni leczenia uzależnień. Tylko jak rozpoznać problem?

 

Objawy alkoholizmu u bliskich, na co zwrócić szczególną uwagę?

Tak jak widać powyżej, alkoholizm rozwija się fazami, począwszy od fazy wstępnej, w której objawy są mało widoczne, a zachowanie alkoholika niemal naturalne, do fazy przewlekłej, w której to można dostrzec szczególne objawy uzależnienia bez większego wysiłku. W takim razie, na co zwrócić szczególną uwagę, żeby wcześniej zareagować na objawy alkoholizmu u bliskiej nam osoby?

Oczywiście istnieją znaki pojawiające się u osoby potencjalnie uzależnionej alkoholowo, na które można zwrócić uwagę. Co więcej, kiedy jest to osoba bliska i mamy z nią do czynienia niemalże codziennie, łatwiej będzie nam je dostrzec problem, jednak należy być naprawdę czujnym. Pierwszym objawem alkoholizmu u bliskiej osoby jest zwiększona tolerancja na alkohol. Ten objaw możemy dostrzegać miesiącami.

Chodzi tu o to, że na imprezach czy spotkaniach ze znajomymi ta osoba będzie wypijać coraz więcej alkoholu. Może też pojawić się spożywanie potencjalnie niewielkiej ilości alkoholi codziennie. Kolejnym objawem początkującego stadium alkoholizmu, który możemy zaobserwować u bliskich, jest tak zwany głód alkoholowy, można to dostrzec, kiedy osoba dzień po wypiciu dużej ilości alkoholu potrzebuje „klina”, czyli poprawienia swojego stanu kolejną dawką alkoholu.

Koncentracja życia na picu będzie kolejnym objawem, który możemy dostrzec u bliskiej nam osoby, czyli wręcz wymyślanie okazji do sięgnięcia po alkohol, sprowadzanie codziennych czynności do chęci napicia się alkoholu czy zamienianie codziennych przyjemności na picie alkoholu. U bliskiej nam osoby możemy też dostrzegać ilości wypijanego przez nią alkoholu, kiedy zobaczymy, że dana osoba straciła kontrolę nad tym, ile pije, powinniśmy zareagować.

Stany depresyjne są również objawem alkoholizmu, możliwym do stwierdzenia przez bliską osobę, alkoholik będzie wyraźnie przygnębiony, zmieni się jego postrzeganie świata. Będzie to znak, że musimy zareagować.

 

Jak rozpoznać alkoholika po twarzy?

Pewnie większość z was wyobraża sobie alkoholika jako osobę brudną, bezdomną, w niechlujnych, brudnych ubraniach, albo jako osoby ze środowiska blokowisk, przesiadującą całymi dniami na ławce sącząc trunki alkoholowe. Wcale nie zawsze tak jest.

Alkoholicy to nie tylko osoby, jakie wyżej wymieniliśmy, tak naprawdę alkoholikiem może być każdy, nawet osoba, którą mijamy na ulicy i jest elegancko ubrana. Pozory potrafią mylić. Jak rozpoznać alkoholika po twarzy? Zmiany na skórze powstałe po spożyciu alkoholu mogą przybierać, postać nie tylko widocznych rumieńców.

Alkoholika możemy rozpoznać przede wszystkim po wyglądzie jego twarzy. Osoba uzależniona od alkoholu, ma tendencje do odwadniania organizmu, przez co jej skóra jest częściej poszarzała i dużo bardziej wyróżniają się zmarszczki oraz zniszczona skóra na twarzy. Dodatkowo twarz alkoholika jest najczęściej widocznie opuchnięta i zaczerwieniona, ponieważ naczynia krwionośne twarzy rozszerzają się na skutek wypitego alkoholu.

 

Alkoholizm a inne uzależnienia. Jak rozpoznać uzależnienie?

Tak naprawdę każde uzależnienie jest do siebie podobne, niezależnie od substancji, od jakiej osoba jest uzależniona. Każde uzależnienie, można powiedzieć, rządzi się swoimi objawami. Jednak zmiany w zachowaniu osoby uzależnionej, zaniedbywanie wyglądu i życia codziennego, stosunek do samej substancji będą wskazywać dosadnie na duży problem, niezależnie od tego, co ta osoba zażywa.

Jeśli problem dotyczy bliskiej osoby i zaczęła się dziwnie zachowywać, zmieniła towarzystwo, zaniedbała wygląd i życie codzienne, a wszystkie te objawy dopełnia ukryciem się za wszelką cenę ze swoim problemem alkoholizmu czy uzależnienia od innej substancji. Jeśli dostrzeżemy takie objawy, nie możemy zwlekać i od razu rozpocząć działanie, na początek rozmowa z osobą uzależnioną i rozpoczęcie terapii w specjalistycznym ośrodku lub poradni leczenia uzależnień.

Sprawdź alkomaty elektrochemiczne w naszym sklepie.

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: 888 189 029

Email: serwis@alkopatrol.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl