
Jak zmusić alkoholika do leczenia?
Alkoholizm jest chorobą powszechną chorobą, która nie jest łatwa do zdiagnozowania. Osoby uzależnione od alkoholu nigdy nie przyznają się do problemu, z którym się borykają, wręcz przeciwnie, alkoholik, zawsze będzie uważał, że wszystko jest w porządku więc jak zmusić alkoholika do leczenia?
Alkoholicy nigdy nie są w chorobie sami, niestety, alkoholizm dotyka również najbliższe otoczenie samego chorego, często jest to rodzina i najbliżsi przyjaciele. Problem alkoholowy bardzo ciężko zauważyć, tym bardziej w Polsce, gdzie alkohol jest nieodłącznym elementem kultury, towarzyszący podczas spotkań rodzinnych, imprez czy zwykłych wyjść towarzyskich. Alkohol jest bardzo lekko traktowany w naszym społeczeństwie.
Z pewnością spotkaliście się ze zwrotem „Nie pijesz? Wszystko z tobą w porządku?”. Takie przyzwyczajenia niestety sprzyjają rozwojowi alkoholizmu. Osoba często spożywająca alkohol tłumaczyć się będzie swoim imprezowym i jakże towarzyskim charakterem.
Niestety to może być już początek choroby alkoholowej. Jak mamy przekonać osobę, która nie widzi problemu, do leczenia? Wydaje się to być niemożliwe, niestety często, rzeczywiście jest to bardzo trudne zadanie.
Wpływ alkoholu na organizm człowieka — skutki picia alkoholu.
Fot. Leczenie alkoholika — Jak zmusić alkoholika do leczenia?
Jak nakłonić alkoholika do podjęcia leczenia.
Rozpoczęcie leczenia alkoholika nie jest łatwe, pierwszym zadaniem najbliższych alkoholika, jest uświadomienie go o jego problemie. Jeśli osoba z problemem alkoholowym nie zrozumie i nie zaakceptuje tego, że rzeczywiście ma problem, żadne próby podjęcia leczenia nie będą skutkować.
Alkoholik musi chcieć podjąć się terapii, w innym przypadku, każda próba leczenia zostanie przez alkoholika zbagatelizowana. Jeśli alkoholik nie dostrzeże swojego problemu i negatywnych konsekwencji, jakie niesie za sobą alkoholizm, nie będzie też w stanie dostrzec pozytywów, jakie niesie za sobą wytrwanie w abstynencji tym samym, nie będzie miał żadnej motywacji do wyjścia z nałogu. Bardzo ważną funkcję podczas podejmowania leczenia przez alkoholika są jego bliscy, rodzina i przyjaciele.
Ważne jest, żeby właśnie te osoby najbardziej motywowały chorego do podjęcia terapii, osoby, które mogą mieć jakikolwiek wpływ na podjęcie pozytywnej decyzji. Bardzo często również dzieci alkoholików mają ogromny wpływ na podjęcie przez uzależnionego terapii, jednak dzieci nie mogą być zbyt młode, również muszą rozumieć, jaki problem ma osoba uzależniona i ich rodzina.
Sprawdź alkomaty elektrochemiczne w naszym sklepie.
Jak rozpoznać alkoholika?
Wbrew pozorom rozpoznanie alkoholika nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Myśląc alkoholik, mamy przed oczami osobę, która dzień w dzień jest pijana, nie jest w stanie podjąć żadnej czynności, ledwo trzyma się na nogach i niewyraźnie mówi. Taki obraz to obraz osoby w stanie upojenia alkoholowego.
Alkoholik wbrew pozorom nie będzie się bardzo wyróżniał z tłumu. Jeżeli jest to osoba z normalnego domu, nie będzie się zbytnio wyróżniał z tłumu. Alkoholicy o dziwo normalnie funkcjonują, to znaczy wychodzą do pracy, robią zakupy i wykonują codzienne czynności. Jednak tak to wygląda w początkowej fazie alkoholizmu. Kiedy problem zaczyna się nasilać, alkoholik zaczyna powoli odsuwać się od rodziny i bliskich.
Zaczyna się ukrywanie przed rodziną butelek z alkoholem, żeby czasami nie zaczęli czegoś podejrzewać. Kiedy już w domu alkoholika dzieje się źle, najczęściej przeradza się to w jego frustracje, alkoholicy często są porywczy i mają zapędy zachowań agresywnych.
Na domu rodzinnym alkoholika, jego problem się nie kończy, zaczynają pojawiać się problemy w pracy, najczęściej osoba z problemem alkoholowym jest zwalniana dyscyplinarnie z pracy za pojawienie się w niej pod wpływem alkoholu.
Kiedy alkoholik traci zatrudnienie, pojawia się problem finansowy, zaczynają się różnego rodzaju wymysły alkoholika i pożyczanie pieniędzy. Można powiedzieć, że jest to ciąg przyczynowo skutkowy, jeden problem niesie za sobą drugi i kolejny. Kiedy pojawiają się następne problemy alkoholika, najczęściej będzie on tłumaczył swoje picie właśnie tymi problemami. Piję, bo straciłem pracę i nie wiem, co robić.
Czy wiesz, jak rozpoznać alkoholika po twarzy?
Piję, bo rodzina mnie nie rozumie. Są to bardzo często wypowiadane słowa przez alkoholika. Tak naprawdę, aby rozpoznać alkoholika, potrzeba trochę czasu i sprawdzania uzależnionej osoby. Na pierwszy rzut oka nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy osoba ma problem z alkoholem. Alkoholicy są najlepsi w ukrywaniu swojego problemu. Jest jeszcze drugi typ alkoholika, który łatwiej zidentyfikować.
Mianowicie jest to osoba, która wpada w okresowe ciągi alkoholowe, czyli trwa w trzeźwości miesiąc, a kolejne dwa miesiące pije bez przerwy. To również jest zaawansowany alkoholizm, jest to tym bardziej niebezpieczne, że rodzina nigdy nie wie, czego może spodziewać się, po danej osobie i kiedy zacznie się najgorsze.
Ile się trzeźwieje po 4 piwach?
Gdzie zgłosić się z prośbą o pomoc w leczeniu alkoholizmu?
Obecnie różnego rodzaju ośrodki pomagające uzależnionym wyjść z nałogu funkcjonują bardzo dobrze. W placówkach znajdują się specjaliści, którzy wiedzą, w jaki sposób dojść do świadomości alkoholika i nie tylko. Jeżeli chcemy rozpocząć leczenie osoby uzależnionej od alkoholu mamy możliwość wybrania miejsca, gdzie będzie się leczyć dana osoba.
Specjalne ośrodki leczenia uzależnień, są to ośrodki pomocy dla osób uzależnionych nie tylko od alkoholu. Alkoholik wysłany na terapię do takiego ośrodka spędza w nim odpowiednią ilość czasu minimum miesiąc, gdzie jest wyprowadzany z nałogu, żyje w trzeźwości, a terapie pozwalają mu nie myśleć o alkoholu.
Terapie w ośrodkach zdrowia, są to terapie wyjścia z nałogów prowadzone przez specjalistów w miejskich ośrodkach zdrowia. Spotkania anonimowych alkoholików, są to anonimowe spotkania organizowane przez różnego rodzaju ośrodki leczeni uzależnień. Osoby na spotkaniu AA, mogą opowiedzieć o swoim problemie, mogą wysłuchać problemu innych alkoholików, przy czym specjaliści starają się uświadomić ich w swojej dolegliwości.
Fot. Leczenie alkoholizmu — Jak zmusić alkoholika do leczenia?
Co zrobić, jeśli alkoholik nie chce się podjąć leczenia?
Alkoholizm jest uciążliwą chorobą, trudną do zidentyfikowania przez środowisko alkoholika, co sprawia, że nie jest łatwo leczyć taką osobę. Alkoholizm wpływa szkodliwie na zdrowie osoby uzależnionej, ale przede wszystkim negatywnie wpływa na życie rodzinne.
Jeżeli alkoholik nie chce podjąć się terapii, dobrym sposobem jest zorganizowanie spotkania w specjalistycznym ośrodku leczenia uzależnień ze specjalistą. Spotkanie najlepiej zorganizować potajemnie i z zaskoczenia postawić alkoholika przed faktem dokonanym.
W momencie takiego spotkania alkoholik musi być trzeźwy, a razem z nim powinni być najbliżsi, rozmowa z psychoterapeutą od uzależnień i wsparcie bliskich może wpłynąć pozytywnie na zrozumienie problemu przez alkoholika i podjęcie się dalszemu leczeniu.
Najczęściej alkoholik zabrany na takie spotkanie nie jest przekonany, raczej z dystansem i irytacją podchodzi do jakiejkolwiek terapii. Takie rozwiązanie ma za zadanie postawienie alkoholika oko w oko z jego problemami.
Ważne jest, aby podczas takiego działania nie stosować żadnych gróźb, ponieważ alkoholik może odebrać to jako atak i odpowiedzieć agresją. Niestety, zdarza się, że alkoholik po takiej interwencji nie zrezygnuje z picia i nie podejmie się żadnej terapii. Jeżeli stadium alkoholizmu przekroczy granice i alkoholik będzie negatywnie wpływał na życie rodzinne, zagrażał swojemu otoczeniu, można zwrócić się z prośbą o pomoc do sądu, który skieruje alkoholika do specjalnego ośrodka leczenia uzależnień, aby wyprowadzić go z nałogu.
Jak rozpocząć terapię alkoholika bez jego zgody?
Leczenie alkoholizmu w Polsce jest procedurą dobrowolną, jedynie w niektórych, skrajnych przypadkach jest możliwość zgłoszenia się do sądu i ubiegać się o przymusowe leczenie alkoholika, wbrew jego woli.
Decyzję o przymusowej terapii alkoholowej wydaje sąd rejonowy, odpowiadający w miejscu zamieszkania alkoholika. Aby rozpocząć taki proces, najbliżsi muszą zebrać dowody na to, że osoba jest uzależniona od alkoholu, następnie dowody wraz z odpowiednim wnioskiem złożyć w gminie.
Osoba z gminy odpowiedzialna za rozwiązywanie problemów alkoholowych analizuje wszystkie złożone dowody i jeżeli stwierdzi, że osoba kwalifikuje się do przymusowej terapii, kieruje sprawę do sądu.
Sytuacje, jakie znacznie przybliżają do rozpoczęcia procesu sądowego, następstwem, którego będzie podjęcie się przymusowej terapii przez alkoholika, są rozkład życia rodzinnego, demoralizacja osób niepełnoletnich, rezygnacja z pracy czy różnego rodzaju konflikty z prawem.
Sąd może skierować alkoholika na przymusową zamkniętą terapię w ośrodku leczenia uzależnień lub terapię w poradni uzależnień. Jeżeli decyzją sądu alkoholik zostanie wysłany na leczenie, nie może on opuścić terapii przez wyznaczony przez sąd czas, maksymalny okres terapii to 2 lata.