Domowe sposoby na kaca. Jak uniknąć kaca? Co na kaca? 0
Jak uniknąć kaca?

Domowe sposoby na kaca. Jak uniknąć kaca? Co na kaca?

Wieczór rewelacyjny, gorszy jest dzień następny — kac to hasło znane wszystkim, którzy na imprezie nie odmawiają alkoholu. Sposoby na kaca — czy one faktycznie istnieją? 

Chłodne drinki lub orzeźwiające piwa są często nieodzownym elementem wieczornych spotkań ze znajomymi, ale czy można sprawić, żeby kolejny dzień był równie przyjemny?

Głównym powodem kaca jest aldehyd octowy CH3CHO.

Alcofind PRO X-5 PLUS do badania zawartości alkoholu w wydyhanym powietrzu

Alkomaty to urządzenia do badania trzeźwości, ale trzeba pamiętać, że kalibracja alkomatu jest niezbędną czynnością, którą trzeba systematycznie wykonywać!

Kac — dlaczego tak naprawdę mamy ból głowy po spożyciu alkoholu? Czy są sposoby na kaca, żeby obyć się bez bólu głowy?

Zbyt duże spożycie alkoholu dla większości ludzi kończy się niefortunnie tzw. kacem, czyli niczym innym jak znanym nam wszystkim złym samopoczuciem fizycznym i psychicznym występującym po spożyciu alkoholu. Złe samopoczucie na drugi dzień po zapewne towarzyszyło niejednemu z Was.

Alkohol jest substancją, która zawiera substancje przekształcane w trakcie metabolizowania na dwa niekorzystne dla organizmu enzymy – aldehyd octowy i kwas octowy.

Substancje te przyspieszają ciśnienie, powodują ból głowy i mdłości, jednocześnie działając negatywnie na żołądek i wątrobę, na której spoczywa odpowiedzialność metabolizowania całej ilości spożytych procentów.

Objawy kaca po alkoholu następnego dnia

Często w połączeniu z przeszywającym bólem głowy występują też takie objawy jak zaczerwienienie oczu, pesymizm, światłowstręt czy brak apetytu, a wtedy już bez dwóch zdań możemy stwierdzić, że mamy do czynienia z zatruciem alkoholowym i tutaj potrzebne będą sprawdzone sposoby na kaca.

Notoryczne bieganie do toalety podczas relaksującego sączenia piwa czy drinka jest powszechnym „problemem” na wielu libacjach, a to dlatego, że alkohol oprócz tego, że oddziałuje na naszą wątrobę, ma również działanie diuretyczne, tj. moczopędne.

Cudem byłoby pamiętać dla zdrowia, żeby między każdym kieliszkiem pić szklankę wody w celu utrzymania dobrego poziomu wody w organizmie, dlatego właśnie nadmierne ilości alkoholu powodują odwodnienie, a w konsekwencji zaburzenie równowagi elektrolitowej.

Okazuje się jednak, że przy odrobinie wiedzy można sprawić, by alkohol kojarzył się wyłącznie z rozrywkowym upojeniem i wieczornymi szaleństwami, a nie z okrutnie dokuczliwym porannym bólem głowy. Sposoby na kaca istnieją od zawsze, a my mamy kilka sprawdzonych!

 

 

Mężczyzna z bólem głowy - używa tabletek musujących

Fot. Sposoby na kaca — jak zwiększyć metabolizm alkoholu następnego dnia?

Podpowiadamy, jak złagodzić objawy zatrucia alkoholowego.

1. Na kaca sprawdzone sposoby podają — pij dużo wody, by uniknąć kaca!

Butelka wody przy łóżku po obudzeniu się kolejnego dnia po imprezie to zbawienie, lecz warto spożywać dużo wody także w trakcie picia alkoholu. Jest to prosty sposób na uniknięcie odwodnienia organizmu i szansa na ucieczkę przed złośliwym kacem.

Dla tych, którzy nie do końca lubią smak (a w zasadzie – jego brak) wody dobrym rozwiązaniem będą także soki warzywne i owocowe lub napoje izotoniczne. Znakomity będzie sok pomidorowy.

 

 

ile mogę wypić by po wypiciu alkoholu nie mieć kaca

 Fot. Kieliszek

2. Witamina C na kaca to jeden z dobrych sposobów.

Od dziecka uczymy się, jak ważne są witaminy. Pomocne mogą okazać się również w przypadku leczenia kaca oraz jego zapobieganiu. Przed wyjściem warto połknąć witaminę C 1000 mg lub inny kompleks witamin.

Odpowiednie nawodnienie to podstawa

Woda z cytryną i miodem lub imbirem to potężna dawka witamin, która na pewno poprawi Twoją kondycję na imprezie. Pamiętaj by dobrze nawodnić organizm!

Witamina C czy to dobre sposoby na kaca?

 Fot. Witamina C - by zmniejszyć ryzyko kaca, zażyj przed spożyciem alkoholu i po.

3. Domowe sposoby na kaca to również porządne jedzenie!

Niepodważalnym faktem jest to, że nie można pić na pusty żołądek. Przed wyjściem koniecznie należy zjeść pełnowartościowy posiłek, co w znaczny sposób spowolni oraz ułatwi wchłanianie alkoholu przez organizm.

Nawet jeśli na co dzień jesteś fanem delikatnych i lekkostrawnych posiłków, to jeśli masz w planach zakrapianą imprezę – zjedz przed wyjściem coś tłustego, co utworzy na ściankach żołądka ochronną barierę i w rezultacie spowolni w znacznym stopniu wchłonięcie alkoholu do organizmu.

Wypij trochę tłustego mleka, to spowolni wchłanianie alkoholu do krwi.

Jeśli już jednak kac zdążył Cię dopaść – zdecyduj się na coś lekkiego, co pomoże zregenerować wątrobę i żołądek, np. lekkie pieczywo lub buliony (kapuśniak lub ogórkowa będą także świetnym rozwiązaniem, gdyż dostarczają do organizmu sporą dawkę witaminy C). Jak widać, domowe sposoby na kaca są liczne, a to tylko kolejny z nich.

 

Jedzenie na kaca

 

4. Tabletki przeciwbólowe – zawsze niezawodnym domowym sposobem na kaca?

Intuicyjnym rozwiązaniem na jakąkolwiek dolegliwość jest sięgnięcie po tabletkę przeciwbólową. W przypadku zatrucia alkoholowego należy jednak podejść ostrożnie do kwestii łagodzenia bólu takimi ogólnodostępnymi lekami przeciwbólowymi, gdyż wbrew powszechnemu przekonaniu wśród niektórych — leki nie stanowią dobrego połączenia z alkoholem.

Przykładowo–aspiryna (kwas acetylosalicylowy), czyli ratunek na gorączkę i ból głowy, w połączeniu z alkoholem może stanowić jedynie źródło problemu, tj. uszkodzeń układu pokarmowego, między innymi podrażnienia błony śluzowej żołądka.

Paracetamol, kolejny lider wśród tabletek przeciwbólowych, w interakcji z alkoholem także wypada bardzo niekorzystnie – może spowodować uszkodzenie wątroby.

Dlatego, zamiast sięgać po przeciwbólowe tabletki postaw na ziołowe napary i naturalne suplementy. Świetną opcją będzie ostropest, amarantus lub chlorella.

 

Witaminy na kaca

 

5. Kolejny sposób — nie mieszaj trunków — będzie mniejszy kac!

Chociaż impreza często toczy się różnie – aby uniknąć nieszczęśliwego kaca, musisz zdecydować się, co chcesz pić. Mieszanie trunków wysokoprocentowych to najprostsza droga do zatrucia alkoholowego.

Ponadto staraj się nie spożywać alkoholi z niższej półki, gdyż zawierają największą ilość metanolu i sztucznych substancji i barwników, które obciążają nasz organizm i prowadzą do kosmicznego kaca.

 

Drinki

 

6. Papierosy – w parze z kacem? Nie!

Dla wszystkich uzależnionych od nikotyny mamy złą informację. Papierosy w połączeniu z alkoholem mogą w znacznym stopniu przyczynić się do porannej katastrofy.

Nikotyna potęguje dolegliwości w zatruciu alkoholowym, dlatego, jeśli palisz, postaraj się ograniczyć ilość wypalonych papierosów przy kieliszku. Warto ograniczyć ilość nikotyny, ponieważ potęguje ona zatrucie alkoholowe.

Palenie papierosów

 

7. Odpoczynek jest super, gdy zawiodą inne sposoby na kaca!

Najprostsze, ale skuteczne. Wyśpij się. Zarówno przed imprezą, jak i na drugi dzień – aby uniknąć lub zniwelować objawy kaca bardzo ważny jest sen. Podczas snu następuje regeneracja całego organizmu i jego odbudowa na poziomie fizycznym.

Warto również przewietrzyć pomieszczenie, aby powstał dostęp do świeżego powietrza, natomiast między drzemkami należy pamiętać o wypiciu szklanki wody, zbawienna okazać się może również orzeźwiająca, chłodna kąpiel.

Sposoby na kaca - zimna kąpiel

Fot. Sposoby na kaca - zimna kąpiel

 

8. Czy kawa jest dobrym domowym sposobem na kaca?

Pobudzająca kawa tym razem nie jest złotym rozwiązaniem. Kofeina wzmaga diurezę, czyli oddawanie moczu, a można się domyślić, że odwodnienie jest ostatnią rzeczą, jakiej potrzebujemy, będąc wycieńczonymi na kacu.

Jeśli mamy ochotę na coś rozgrzewającego, znacznie lepszą metodą, aby poczuć się lepiej, będzie czerwona lub słaba zielona herbata, gdyż obie mają właściwości detoksykacyjne i pozwalają się pozbyć toksyn z organizmu. Ciepły rumianek lub siemię lniane również mogą poprawić sytuację w dniu po imprezie.

Kawa na kaca

Fot. Kawa na kaca

Jak widać, są sposoby na kaca, jest mnóstwo, a odpowiednio zastosowane są w stanie sprawić, że rano obudzimy się jak nowo narodzeni!

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: 888 189 029

Email: serwis@alkopatrol.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl