Alkomat idealnie dopasowany do naszych potrzeb – jak go wybrać?
Najważniejsza zasada: NIGDY NIE JEŻDŻĘ PO ALKOHOLU!
Jeżeli zdecydowałeś się na kupno alkomatu, to z pewnością zgadasz się z wyżej przytoczoną zasadą, od której nie powinno być żadnych wyjątków. Niestety… nawet najbardziej rozsądnym osobom zdarza się prowadzenie samochodu dzień po imprezie. W takiej właśnie sytuacji najczęściej pojawia się pytanie: Czy to bezpieczne, czy na pewno minęło już wystarczająco dużo czasu od momentu, kiedy ostatni raz miałem alkohol w ustach? W momencie pojawienia się tych wątpliwości wielu kierowców popełnia duży błąd, ulegając przeświadczeniu, że nie mają żadnych objawów, które wskazywałyby na spożycie alkoholu. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że rozumując w ten właśnie sposób, narażamy się nie tylko na mandat, zatrzymanie prawa jazdy czy więzienie, ale przede wszystkim ryzykujemy życiem – życiem naszym, naszych współpasażerów i innych uczestników ruchu. Czy takie zachowanie jest w porządku? Zdecydowanie nie! Aby uniknąć przedstawionych dylematów i zawsze podejmować racjonalną decyzję warto zaopatrzyć się w alkomat, który zadba o nasze bezpieczeństwo, zapewniając precyzyjność pomiaru.
Zasady wyboru odpowiedniego alkomatu
Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych wskazówek, którymi warto się kierować przy wyborze dobrego alkomatu:
1. Profesjonalni sprzedawcy alkomatów dysponują zazwyczaj własnym serwisem i laboratorium do ich kalibracji – warto decydować się na skorzystanie właśnie z ich oferty. Posiadanie serwisu i laboratorium świadczy bowiem o odpowiednim podejściu do klienta i dbaniu o jakość oferowanych produktów. (nasza firma alkopatrol.pl posiada własny serwis gwarancyjny i pogwarancyjny oraz laboratorium do kalibracji alkomatów)
2. Przed zakupem powinniśmy sobie jasno odpowiedzieć na pytanie, czy alkomat potrzebny jest nam sporadycznie, czy regularnie (determinuje to wybór odpowiedniego modelu). Aktualnie na rynku dostępne są trzy podstawowe rozwiązania (pomijając alkomaty jednorazowe, o których kilka słów na końcu):
• Alkomaty półprzewodnikowe – najtańsze, ale jednocześnie najmniej dokładne urządzenia, na wynik pomiaru wpływają nawet takie czynniki jak: zjedzenie cukierka miętowego czy wypicie kawy. Nadają się jedynie do sporadycznego użytkowania.
• Alkomaty elektrochemiczne – cechują się zdecydowanie lepszą jakością, a także wyższą precyzją dokonywanego pomiaru. Ich ceny są jednak również zdecydowanie wyższe – najtańsze modele to wydatek rzędu kilkuset złotych. Tego typu alkomaty przeznaczone są dla osób szukających solidnych urządzeń, które potrzebują ich do regularnego użytkowania.
• Alkomaty spektrometryczne – przeznaczone do użytku masowego, w związku z bardzo wysoką ceną zakupu (sięgającą kilku tysięcy złotych) nie są przeznaczone dla klientów indywidualnych.
3. Oprócz rodzaju alkomatu, a raczej rodzaju zastosowanego czujnika warto zwrócić uwagę także na jego parametry (te bowiem mogą się znacznie różnić w zależności od modelu i producenta). Do najważniejszych parametrów, które należy mieć na uwadze, zalicza się:
• Wielkość czujnika – im mniejsza, tym mniej dokładny wynik badania uzyskamy. Z wielkością czujnika wiąże się bezpośrednio „zakres błędu” – dopuszczalny poziom to 0, 1 promila lub 10% (im mniejsza ta wartość, tym lepiej).
• Czujnik przepływu powietrza – jest to sensor, który bada czy wdmuchana została odpowiednia ilość powietrza. Każdy alkomat powinien być w niego wyposażony – warto to jednak sprawdzić.
• Zakres pomiaru – podstawowe modele pozwalają na określenie stężenia od 0 do 2, 0. Jeżeli jednak urządzenie ma być wykorzystywane do innych celów niż sprawdzenie, czy po imprezie możemy wsiąść do samochodu, warto wiedzieć, że istnieją modele z granicą pomiaru sięgającą 6 promili.
• Ilość pomiarów – parametr ten informuje, kiedy konieczne będzie przeprowadzenie kalibracji lub wymiany czujnika
UWAGA!
Niektóre tańsze urządzenia nie mają możliwości poddania ich kalibracji, przez co po wykonaniu określonej liczby pomiarów nie nadają się już do ponownego użytku.
• Części dodatkowe – warto zwrócić uwagę czy w zestawie z alkomatem otrzymamy ustnik (dobrze byłoby, gdyby był więcej niż jeden)
• Wyświetlacz – warto wybierać alkomaty, które są w niego wyposażone. Tańsze urządzenia pokazują zakres pomiaru jedynie przy pomocy diod, co nie pozwala na konkretne odkreślenie stężenia alkoholu.
Jednorazowe testy trzeźwości
Osobną kategorią alkomatów są jednorazowe testy trzeźwości, warto o nich wspomnieć, ponieważ ich cena zaczyna się już od kilku złotych, przez co to bardzo ekonomiczne rozwiązanie, jeżeli pomiar stężenia alkoholu wykonujemy sporadycznie. Wbrew powszechnej opinii wcale nie są to urządzenia niedokładne. Jeżeli zdecydujemy się jednorazowy test renomowanej marki, wcale nie musimy obawiać się kiepskiej jakości. Jednak tak jak w przypadku alkomatów omawianych powyżej, tak i tutaj przed zakupem musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych informacji m.in. to, jak wdmuchiwane jest powietrze (najbezpieczniejsze rozwiązanie to takie, kiedy powietrzne wdmuchuje się do balonika, a dopiero później wpuszczamy go do testera, dzięki czemu unikamy kontaktu z substancją chemiczną znajdującą się w teście). Druga ważna sprawa to certyfikaty – najlepsze alkomaty mogą się pochwalić certyfikatem NF, jednak można się również spotkać z certyfikatami TÜV, FDA czy PZH. Alkomaty bez certyfikatu nie powinny być przez nas brane pod uwagę.
Podsumowując — jest wiele czynników, które determinują wybór odpowiedniego, dopasowanego do naszych potrzeb alkomatu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto więc zapoznać się z asortymentem dostępnym na rynku i dokładnie przemyśleć czego oczekujemy od tego właśnie urządzenia. Jeśli masz jakieś wątpliwości, zawsze możesz zapytać naszego serwisanta pod nr. telefonu 888 189 029.