
Jaką dokładność ma wirtualny alkomat online?
Czy zastanawialiście się kiedyś, jaką dokładność ma wirtualny alkomat online?
Bardzo często zadawane pytanie przez użytkowników kalkulatorów online. W ostatnim czasie aplikacje internetowe wirtualnych kalkulatorów zyskały dużą popularność, coraz więcej osób korzysta z ich pomocy w celu oszacowania trzeźwości po spożyciu alkoholu. Badanie alkomatem byłoby dużo lepszym i dokładniejszym rozwiązaniem, ale nie każdy ma posiada alkotest elektrochemiczny. Dlaczego wspomnieliśmy alkomaty elektrochemiczne? Otóż alkomaty półprzewodnikowe mają dużą tolerancję błędu dochodzącą nawet do 20%.
Przeczytaj artykuł: Ile mogę wypić? Sprawdzamy wirtualny alkomat online.
Dlaczego tylko oszacowania, a nie dokładnego sprawdzenia zawartości alkoholu w organizmie?
Przede wszystkim, wszystkie dostępne w sieci kalkulatory internetowe służą nam jako narzędzia informacyjne lub edukacyjne, a nie dowodowe. Jest to spowodowane dużym zakresem błędu, jakie posiadają alkomaty online. Wirtualne kalkulatory promili w większości mocno przewymiarują wynik badania na zawartość alkoholu we krwi, online.
Tak naprawdę po przeprowadzeniu testu online, możemy spodziewać się, że wynik zawartości alkoholu we krwi będzie się różnił od rzeczywistego o około 0,3 do nawet 1,0 promila, na plus lub na minus, w zależności od kalkulatora online.
Nie możemy sugerować się wynikiem zawartości promili we krwi, jakie wskazuje nam wirtualny kalkulator promili, ponieważ opiera się on jedynie na matematycznym algorytmie, który bazuje na uśrednionych statystykach metabolizacji alkoholu u dorosłego człowieka. W większości, wyniki wirtualnych alkomatów daleko odbiegają od rzeczywistego stanu. W takim razie, jaką dokładność ma wirtualny alkomat online?
Tak naprawdę, jeżeli przetestowalibyśmy wszystkie alkomaty online dostępne w sieci, podając jednakowe dane w każdym z nich, z pewnością wyniki każdego wirtualnego badania zawartości alkoholu w organizmie różniłyby się od siebie.
Co to jest i do czego służy kalkulator promili?
Fot. Promile - poziom alkoholu wirtualnego alkomatu
Dlaczego wirtualne alkomaty online wskazują różniące się od siebie wyniki?
Każdy wirtualny alkomat online korzysta z matematycznego algorytmu, który działa na podstawie ogólnie przyjętych w społeczeństwie danych dotyczących spalania alkoholu z organizmu u dorosłego człowieka. Algorytmy mogą być takie same, ale mogą się też różnić.
Twórcy kalkulatorów alkoholowych online, starają się jak najbardziej ulepszyć narzędzia, przez co modyfikują swoje kalkulatory promili. Patrząc na dostępne w sieci alkomaty online, możemy też dostrzec, że każda aplikacja różni się od siebie ilością danych, jakie może podać użytkownik, naszym zdaniem to również może mieć wpływ na różniące się od siebie wyniki alkomatów online.
Niektóre wirtualne alkomaty proszą użytkownika o podanie danych dotyczących wagi, wzrostu, wieku, płci, sylwetki, ilości oraz mocy spożywanego alkoholu i w jakim czasie go spożywał. Z kolei część alkomatów online dostępnych w sieci wymaga jedynie podania przez użytkownika wzrostu, wagi i rodzaju spożywanego alkoholu. Uważamy, że podanie jak największej ilości danych może zbliżyć wirtualny alkomat do wyliczenia, bardziej zbliżonego do rzeczywistości wyniku.
Sprawdzamy https://alkomat-online.pl
W oko wpadł nam jeden z bardziej rozbudowanych wirtualnych kalkulatorów promili, jakie sprawdzaliśmy, mianowicie jest to https://alkomat-online.pl. Na tej stronie alkomat online wymaga podania wszystkich szczegółowych danych dotyczących użytkownika oraz alkoholu, jaki był przez niego spożywany. W momencie, kiedy nie jesteśmy przekonani do stanu trzeźwości, alkomat online może nam jedynie posłużyć do pozyskania informacji, ile mniej więcej potrzebujemy do osiągnięcia całkowitej trzeźwości.
Pamiętajmy, że żaden z dostępnych alkomatów online nie zastąpi badania profesjonalnym alkomatem elektrochemicznym. Dlatego każdy odpowiedzialny kierowca powinien zaopatrzyć się w alkomat osobisty, który będzie miał zawsze pod ręką. Niewielka kwota wydana na alkomat elektrochemiczny może uratować nie jeden dokument prawa jazdy, przed zatrzymaniem go przez policję za jazdę po alkoholu.
Co więcej, możemy w ten sposób uratować życie lub zdrowie własne oraz innych użytkowników drogi, nie wsiadając za kierownicę pod wpływem alkoholu. Dodatkowo oczywiście, pokaźna kwota kary grzywny, jaka grozi za jazdę po alkoholu, w 2022 roku jest to minimum 2500 złotych, zostanie nam w kieszeni. Porównując wydatek 200 – 500 złotych na alkomat osobisty, powyższe przesłanki wskazują dosadnie, że posiadając własny, profesjonalny alkomat możemy jedynie zyskać.
Nie zapominamy też o swoich bliskich, alkomat elektrochemiczny to świetny pomysł na prezent. Pomożemy wam wybrać najlepszy alkomat osobisty na prezent, najbliższa okazja, już niedługo — dzień babci i dziadka.
Wirtualny alkomat online, a profesjonalny alkomat elektrochemiczny.
Z pewnością każdy z was możecie już stwierdzić, czytając nasze artykuły dotyczące alkomatów, zarówno tych profesjonalnych, jak i alkomatów online dostępnych w sieci, jaki rodzaj badania trzeźwości będzie najdokładniejszy. Największą i najważniejszą zarazem różnicą pomiędzy alkomatem osobistym czy policyjnym a wirtualnym kalkulatorem promili, jest fakt, że jedno z nich jest zaawansowanym urządzeniem elektronicznym, a drugie, jedynie narzędziem obliczeniowym. To bardzo ważne aspekty.
Alkomaty wirtualne nie badają realnego stanu, jak sama nawa mówi, są wirtualne. Nawet jeśli podamy ilość wypitego alkoholu w tabelce alkomatu online, z dokładnością, co do mililitra, wynik promili nigdy nie będzie dokładnie odzwierciedlał stanu faktycznego. Wirtualny alkomat przelicza wirtualnie nasze promile, co nijak ma się do rzeczywistości, obliczają one stężenie alkoholu na podstawie kilka podstawowych algorytmów.
Z kolei profesjonalne alkomaty, te osobiste czy policyjne, są specjalnie skonstruowane, posiadają układy elektroniczne oraz bardzo czułe sensory elektrochemiczne, które dokładnie badają alkohol zawarty w wydychanym powietrzu, prosto z płuc badanej osoby. To daje nam pewność dokładności przeprowadzonego badania takim alkomatem. Oczywiście profesjonalne alkomaty również posiadają zakres błędu, ponieważ nie są to urządzenia doskonałe.
Jaka jest tolerancja błędu alkomatu policyjnego?
Tolerancja błędu alkomatów policyjnych wynosi 3% a alkotestów osobistych, elektrochemicznych około 5%. Pamiętajcie, by nie używać alkomatów bezpośrednio po wypiciu alkoholu, ponieważ wówczas w wydychanym powietrzu znajduje się bardzo duże stężenie alkoholu, które może uszkodzić sensor elektrochemiczny. Ilości wypitego alkoholu nie ma wpływu na uszkodzenie sensora a jedynie na jego szybsze zużycie. Wysokie odczyty alkoholu we krwi będą powodowały, że alkotest będzie wymagał częstej kalibracji!
Alkomaty profesjonalne mają w większości zakres błędu, oscylujący w granicy 0,01 – 0,02 promila dodatnio lub ujemnie. Jednak porównując, jest to kropla w morzu z tym, jaki zakres błędu posiadają alkomaty online. Co więcej, producenci alkomatów osobistych, policyjnych czy dowodowych mają obowiązek zamieszczenia informacji o możliwym marginesie błędu oraz taki zapis jest wymagany przy kalibracji i wzorcowaniu alkomatu.
Jedyną możliwą przyczyną, kiedy profesjonalny alkomat może wskazać nam wynik badania na zawartość alkoholu w organizmie mocno odbiegający od rzeczywistości, jest brak kalibracji alkomatu. Dlatego też każdy użytkownik alkomatu osobistego, musi pamiętać o regularnej kalibracji swojego sprzętu. Dzięki kalibracji alkomatu urządzenie działa poprawnie i zachowuje najmniejszy możliwy margines błędu podczas wykonywania pomiaru.
Jak często kalibracja alkomatu?
Kalibracja alkomatu powinna być wykonywana stosunkowo do częstotliwości użytkowania alkomatu. Im więcej pomiarów na zawartość alkoholu w organizmie wykonujemy, tym częściej musimy poddawać nasze urządzenie kalibracji, w celu poprawności jego działania. Regularna kalibracja alkomatu osobistego zagwarantuje nam jego długotrwałe działanie i dokładne pomiary zawartości alkoholu w organizmie, w każdym momencie, kiedy tylko będziemy tego potrzebować.
Sprawdź alkomaty elektrochemiczne w naszym sklepie.