Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
Jaki alkomat kupić? 0
Jaki alkomat kupić

Jaki alkomat kupić?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze alkomatu? Jak wybrać alkomat?

Producent i marka alkomatu ma znaczenie!

Wybierając alkomat w pierwszej kolejności, należy zwrócić uwagę na producenta (markę). Na naszym rynku wiodącymi firmami, produkującymi alkomaty od wielu lat są Datech (AlcoFind) i Sentech (Promiler). Nie bierzemy pod uwagę dobrych i drogich firm typu Dräger czy Lifeloc (LifeGuard USA), które produkują alkomaty dowodowe między innymi dla policji.

Choć trzeba przyznać, że rozwój firmy Promiler w ostatnich latach był tak intensywny, że ich flagowy produkt alkomat przesiewowy iBlow 10 trafił do większości jednostek policji drogowej w Polsce. Promiler iBlow to w obecnej chwili najszybszy alkomat na świecie.

Datech i Sentech to koreańskie firmy, które swoje produkty eksportują na cały świat w tym również do Polski. Ich urządzenia cieszą się dużą popularnością do tego stopnia, że nawet w Polsce, szczególnie na aukcjach internetowych pojawiły się chińskie, tanie podróbki alkomatów. Podrobiony alkomat z zewnątrz jest prawie niczym oryginalny produkt.

W jakim sklepie kupić alkomat?

Najlepiej dokonywać zakupów w sklepach specjalizujących się w tej branży oraz posiadających własne zaplecze serwisowe, a nie w marketach. Markety nie mają własnych serwisów co nie pozwala im na kalibrację alkomatu w dniu sprzedaży.

Profesjonalny alkomat to precyzyjne urządzenie wymagające regularnego serwisowania i kalibrowania. Kupując alkomat, trzeba pamiętać o tym, iż jego prawidłowe pomiary będą zależne również od tego, czy zastosujemy się do podstawowych zasad używania alkomatu oraz od tego, w jakim serwisie będziesz zostawiał alkomat celem przeprowadzenia kalibracji. Zakupu alkomatu najlepiej dokonać w sklepie, który przed wysyłką poprawnie go skalibruje i potwierdzi to „Certyfikatem Kalibracji”. 

jaki alkomat kupić - sklep alkopatrol.pl

Fot. Sprzedaż Serwis Kalibracja Alkomatów - Alkopatrol.pl

Kalibracja alkomatu przed sprzedażą przez producenta

Wybierając alkomat w sklepie z popularną elektroniką, masz duże prawdopodobieństwo, że produkt, który do Ciebie dotrze, będzie nadawał się do kalibracji, mimo że wiele sklepów sprzedających elektronikę i przy okazji alkomaty będzie starało Cię przekonać, iż alkomat został skalibrowany przez producenta.

Jest to po części prawdą, lecz należy pamiętać, że każdy producent kalibruje alkomaty na taśmie produkcyjnej, po to, by sprawdzić ich działanie, jednak taka kalibracja alkomatu będzie w większości przypadków pobieżna i daleko jej będzie do precyzyjnej kalibracji, a dokładność pomiaru w wielu przypadkach nie będzie się pokrywać z rzeczywistością.

jaki alkomat kupić - kalibracja alkomatu

Fot. Symulatory wydechu do kalibracji alkomatu.

Kalibracja alkomatu przed sprzedażą w Alkopatrol.pl

W naszej firmie KAŻDY alkomat przed sprzedażą przechodzi rygorystyczną drogę przygotowania, rozpoczynając od kalibracji, a kończąc na jego kontroli poprawnego działania oraz wystawieniu stosownych dokumentów świadczących o prawidłowym działaniu alkomatu (Certyfikat Kalibracji). Proces idealnej kalibracji przedsprzedażowej to ważny element dzięki, któremu nasi klienci mogą porównać swoje alkomaty z policyjnymi.

 

Kalibracja alkomatu przed zakupem

Fot. Kalibracja alkomatu przed zakupem

Przypominamy, że na miejscu w naszym serwisie wykonywana jest również kalibracja alkomatu w krótkim czasie i korzystnej cenie.

A co z hasłem chińskie alkomaty? 

Nie wybieraj alkomatów produkcji chińskiej oraz pochodzących z nieznanych źródeł, giełd samochodowych i targowisk. Choć muszę przyznać, że w ostatnim czasie chińscy producenci alkomatów zaczynają "deptać po piętach" światowym liderom tej branży.

Przed zakupem sprawdź cenę kalibracji alkomatu

Przeglądając alkomaty przy ich wyborze, zwróć uwagę na cenę kalibracji alkomatu w punkcie, gdzie będziesz dokonywał zakupu. Będzie to miało znaczący wpływ na koszty eksploatacji Twojego urządzenia.

Wyznacz przeznaczenie urządzania

Alkomat należy dobrać indywidualnie, to znaczy, że musimy ustalić pewne kryteria między innymi to czy alkomat potrzebny nam do firmy, czy do domu i ile przewidujemy wykonywać pomiarów w ciągu roku.

Alkomat policyjny Promiler iBlow 10

Fot. Alkomat policyjny Promiler iBlow 10

Więc jaki alkomat kupić? Ile wydać pieniędzy na zakup alkomatu by nie przepłacić?

Trzeba pamiętać o tym, że im więcej wydamy pieniędzy na zakup, tym większe prawdopodobieństwo, że alkomat dokładniej wskaże wyniki pomiarów. Oczywiście do pewnych granic, wydanie kwoty rzędu 1500,00zł na alkomat, który będziemy używali w domu, mija się z celem, czego nie można powiedzieć o przeznaczeniu takiej kwoty na alkomat do firmy.

Już tłumaczę dlaczego.

Kupując alkomat do domu przy przestrzeganiu pewnych zasad, możemy się ograniczyć do zakupu w miarę dokładnego alkomatu z sensorem półprzewodnikowym za kwotę około 200,00zł. Taki alkomat trzeba kalibrować co 200 – 300 pomiarów i bez względu na licznik co 6 miesięcy.

Trzeba jednak pamiętać, że sensor półprzewodnikowy ma ograniczoną żywotność, która wynosi 12 miesięcy. Oznacza to, że raz na rok trzeba będzie poza opłatą za kalibrację ponieść również koszt wymiany sensora.

Jeśli dołożymy trochę pieniędzy i zakupimy alkomat elektrochemiczny wówczas dokładność pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu będzie wyższa, a sensor elektrochemiczny wystarczy nam na kilka dobrych lat, ale o tym więcej opowiemy później.

W firmie już taki alkomat półprzewodnikowy nie będzie dobrym rozwiązaniem, ponieważ poza alkoholem w wydychanym powietrzu wykryje on również dym papierosowy. Używając ten alkomat w domu, po wypaleniu papierosa, przed badaniem wystarczy odczekać 20 do 30 minut i odczytany wynik będzie prawidłowy.

Używając taki sam alkomat w firmie, gdy wykonamy badanie u pracownika, może się okazać, że go ukarzemy ze względu na pomiar alkomatem, mimo że wynik alkoholu w wydychanym powietrzu, który odczytamy w rzeczywistości, będzie nieprawidłowy, ponieważ pracownik przed minutą wypalił papierosa, co źle wpłynęło na wynik pomiaru.

Druga sprawa to taka, że alkomaty posiadające sensor elektrochemiczny wymagają kalibrowania dopiero po 500 pomiarach lub po 12 miesiącach bez względu na stan licznika (dobry alkomat ma licznik pomiarów). Oznacza to, że koszt eksploatacji generowany przez alkomaty elektrochemiczne w ciągu roku będzie niższy niż koszt wygenerowany przez alkomaty z sensorem półprzewodnikowym.

Jeżeli będziemy wykonywali w firmie więcej niż 5 pomiarów dziennie (czyli około 1300 w ciągu roku) należy zakupić alkomat elektrochemiczny, który wytrzyma bez problemu rok bez kalibracji, wskazując cały czas prawidłowe wyniki. Może to być np. dowodowy alkomat Promiler ALP-1 LITE do którego za dopłatą możesz otrzymać „Świadectwo Wzorcowania” lub alkomat przesiewowy Promiler iBlow 10).

Mimo początkowo wyższej kwoty, wydanej na zakup, urządzenia z sensorem elektrochemicznym w krótkim czasie zrekompensuje nam to koszt rzadziej wykonywanych kalibracji. Alkomat Promiler iBlow to urządzenie używane przez polską policję, czas pomiaru wynosi 5 sekund co czyni go najszybszym alkomatem na świecie. Alkomaty przeznaczone dla służb mundurowych muszą być dokładne i szybkie, dodatkowo alkomat taki musi posiadać tryb pomiaru aktywny i tryb pasywny, by móc zmierzyć poziom alkoholu w wydychanym powietrzu u osoby mającej problem z wydechem powietrza w trakcie badania.

Alkomat dowodowy Promiler ALP-1

Fot. Alkomat dowodowy Promiler ALP-1

Na co nie zwracać uwagi przy wyborze alkomatu ?

Kupując alkomat, nie należy zwracać uwagi na tak zwany ranking alkomatów, opinie na ich temat oraz fora internetowe, na których jest mnóstwo sprzedawców podszywających się pod klientów, wspaniale opisujących swoje produkty.

Wszelkiego rodzaju testy i rankingi są nic niewarte i robi się je chyba tylko po to, by dany alkomat lub inny towar się lepiej sprzedawał, innego powodu publikowania takich pseudo testów nie widzę. Ranking alkomatów to hasło bardzo popularne, dlatego wiele publikacji tego typu pisana jest dla jak największej ilości wejść na stronę z rankingiem.

Przytoczę tu przykład z życia wzięty, ostatnio mój znajomy kupował pralkę i szukał dobrego produktu za rozsądne pieniądze. Pierwsze kroki skierował do marketu, gdzie sprzedawca doradził mu najlepszą firmę na świecie „producenta X”. Ekstra pralka w promocyjnej cenie do tego bezawaryjna, nic tylko brać w ciemno.

Zaczął więc przeglądać fora, rankingi, testy i się okazało, że faktycznie jest to bardzo dobry produkt, najlepszy na świecie. Opinie były tak cudowne, że postanowił zadzwonić do dużego serwisu AGD w Łodzi z zapytaniem, czy mają podzespoły do pralek „producenta X” i są one faktycznie bezawaryjne?

W odpowiedzi usłyszał, że większa część naprawianych przez nich pralek pochodzi właśnie od „producenta X” i jeżeli się zdecyduję na zakup tej pralki, to najlepiej zrobi, wykupując za dodatkową opłatą dodatkowe lata gwarancji.

W serwisie polecili mu również inną firmę i model pralki, która trafia do nich rzadko, zdecydował się na jej wybór. Pralkę kupił w sklepie, a nie w markecie i do dziś, gdy ma coś kupić, to nie przegląda testów i rankingów, tylko szuka informacji u źródeł.

Za nim więc zdecydujesz się na zakup i wybierzesz alkomat, porozmawiaj z kimś, kto ma taki alkomat lub go miał, nie czytaj tekstów na forach typu: „kupiłem swojemu ojcu alkomat X w sklepie na stronie www.abcxxxx.pl, mój tata sprawdził go z alkomatem policyjnym i były identyczne wyniki …. albo prawie się nie różniły ”. Widać od razu, że to tekst sprzedawcy, który chce sprzedać swój produkt, podając nawet link do sklepu lub aukcji.

Dobry alkomat do bardzo dokładnych pomiarów, zawsze wyposażony będzie w czujnik przepływu powietrza. Droższe urządzenia zazwyczaj mają większy zakres pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu.

Więc ile kosztuje dobry alkomat?

To trudne pytanie, ponieważ ceny urządzeń stale się zmieniają. Jednak w tej chwili w roku 2024 urządzenie do użytku osobistego zaopatrzone w elektrochemiczny czujnik, którego zakres pomiaru zawartości alkoholu mieści się w granicach 0-4 promili to koszt około 350,00zł - 600,00zł.

Aukcje internetowe z alkomatami - czy warto kupić alkomat na portalu aukcyjnym?

Bardzo częstym błędem popełnianym przez kupujących jest tak zwany „owczy pęd”. Wchodzimy na popularny portal aukcyjny i sprawdzamy, jakie alkomaty półprzewodnikowe czy elektrochemiczne są najczęściej kupowane (cieszą się największą popularnością). To właśnie często decyduje o tym, który alkomat kupujemy. Nie jest to dobre rozwiązanie.

Dziś sprzedający na aukcjach posiadają wiele kont i może się zdarzyć, że sami u siebie kupią pierwsze 20 sztuk, później sprzedaż już idzie lawinowo, ponieważ duża ilość kupujących właśnie w ten sposób dokonuje wyboru produktu, nie zawsze dobrego jakościowo. Pamiętaj, by dobry alkomat kupić, nie bierz pod uwagę ilości sprzedanych produktów. Przed zakupem alkomatu raczej wykonaj telefon do serwisu i zamień kilka zdań na temat interesującego Cię urządzenia.

Proszę zobaczyć, że takie aukcje lawinowe często mają sprzedanych po 100, 200 lub więcej produktów. Ta ostatnia uwaga nie tylko dotyczy zakupu alkomatów z czujnikiem elektrochemicznym, ale również innych urządzeń.

Ktoś powie, że czyta komentarze na aukcjach danego sprzedawcy i kierując się nimi, decyduje o wyborze i kupuje alkomat. Proszę jednak pamiętać, że komentarze najczęściej są wystawiane krótko po zakupie urządzenia i tak naprawdę nie wiemy, w jaki sposób taki alkomat będzie się zachowywał za kilka miesięcy lub za rok. Na początku przez krótki czas nawet tani alkomat półprzewodnikowy do użytku osobistego za 50,00zł będzie działał, a że z mierną precyzją tego nikt z Was nie zauważy, a sprzedawca zaraz po aukcji otrzyma super, pozytywny komentarz.

Dlatego wydając swoje pieniądze, nie kieruj się „owczym pędem”, a raczej zadzwoń i porozmawiaj z fachowcem, który Ci podpowie, jaki kupić alkomat najodpowiedniejszy do Twoich potrzeb. Wykonaj kilka telefonów do różnych serwisów i na podstawie rozmów wybierz markę i najlepszy dla Ciebie alkomat. I pamiętaj czujnik elektrochemiczny oznacza droższe urządzenie, ale jego dokładność będzie na wyższym poziomie.

Wybór, zakup i kalibracja alkomatu w jednym miejscu

Jeżeli chcesz, by jeden punkt był odpowiedzialny, za sprzedaż i serwisowanie na gwarancji Twojego alkomatu, wówczas zorientuj się, czy sprzedawca posiada własny punkt gwarancyjny, czy alkomat będziesz musiał wysyłać do kalibracji, w inne miejsce niż go kupiłeś i później długo czekać na jego zwrot.

Nie kupuj specjalistycznych urządzeń u sprzedawców, którzy handlują wszystkim i na wszystkim się znają. Choć często to właśnie oni sprzedają alkomat  z zyskiem 5,00zł na sztuce i zapominają o dalszej obsłudze klienta, serwisowaniu, kalibracji i odpukać w niemalowane naprawach gwarancyjnych. Z doświadczenia wiem, że często zrzucają winę na klienta, twierdząc, że alkomat uszkodził klient i w związku z tym gwarancja jest nieważna.

Więc może tytułowe pytanie „Jaki alkomat kupić?" należałoby zmienić na "Jak dobrze kupić alkomat?

Jak dobrze kupić alkomat?

Pamiętaj więc, że kupić dobrze alkomat to znaczy między innymi zwrócić się do profesjonalnego sprzedawcy. Nie kieruj się wyposażeniem, jakie posiada alkomat, typu zasilacz samochodowy (baterie wystarczą Ci na około 300 testów, a alkomat elektrochemiczny wykona ponad 500 testów, zasilacz jest zbędny), walizeczka, termometr, możliwość zmiany odczytu alkomatu z promili na inną skalę. Lepiej w miejsce zbędnych rozwiązań kupić prosty, dokładny i markowy alkomat z sensorem elektrochemicznym np. PRO X-5 PLUS lub AL-8000 SILVER (ma bardzo czytelny wyświetlacz), niż alkomat wszystko mający z sensorem półprzewodnikowym firmy krzak.

Sensor elektrochemiczny a dokładność pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu

Mało istotne jest wyposażenie alkomatu w wyświetlacz, ze wskazaniami tysięcznych promili. Tak naprawdę jest to zabieg marketingowy producentów, ponieważ w rezultacie wskazania setnych w alkomacie są wystarczające.

Nie kupuj jednak alkomatu, który wskazuje tylko dziesiętne, jest to alkomat o bardzo słabym rozwiązaniu konstrukcyjnym.

Niektóre alkomaty na wyświetlaczu posiadają 3 cyfry 0,00, co mogłoby sugerować, że wynik odczytywany jest z dokładnością do setnych części promila.

Duży błąd! Nie zawsze tak jest.

Pewne alkomaty wskazują tylko dziesiętne części, ostatnia cyfra setnych jest zawsze wyświetlana jako zero i nigdy się nie zmienia, co w rezultacie daje bardzo mało dokładne wyniki zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu.

Jeżeli po przeczytaniu całego artykułu nadal nie będziesz wiedział jaki alkomat kupić lub będziesz miał jakieś pytania, wówczas zadzwoń do nas lub napisz, rozwiejemy Twoje wątpliwości.

Tel. (42) 215 66 81 lub telefon komórkowy czynny od 9.00 do 20.00 - nr tel. kom. 888 189 029.

I jeszcze krótka, przydatna informacja.

Gwarantuję Państwu, że wszystkie alkomaty kalibrujemy w naszym serwisie w dniu wysyłki, dzięki temu macie pewność, że Wasz alkomat będzie działał idealnie.

Należy pamiętać również o tym, że po zakupie alkomatu w naszym sklepie nadal otrzymują Państwo fachowe wsparcie i odpowiedzi od nas na wszystkie nurtujące Was pytania.

Nikogo nie pozostawimy bez profesjonalnej obsługi i pomocy.

Mamy ponad 500 pozytywnych komentarzy na Google to świadczy o naszym profesjonalizmie i dbałości o klienta. Kup u nas alkomat i miej pełną satysfakcję i pewność, że Twój alkomat działa idealnie i że dokonałeś właściwego wyboru sklepu. Dziękuję za zapoznanie się z powyższym artykułem i zapraszam do naszego sklepu po zakup alkomatu. 

 

Test alkomatu AL-8000 SILVER - porównanie z alkomatem policyjnym ALP-1

Pierwszy test porównuje odczyty alkomatu elektrochemicznego AL-8000 SILVER z alkomatem policyjnym ALP-1.

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: 888 189 029

Email: serwis@alkopatrol.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl