
Kobiety i jazda pod wpływem alkoholu
Polska może pochwalić się niechlubnym wynikiem ponad 110 tysięcy zatrzymań pijanych kierowców w ubiegłym roku, z pewnością uważacie, że większość zatrzymanych osób to mężczyźni.
Zwykle, kiedy myślimy o zatrzymaniu pijanego kierowcy, rysuje nam się w głowie obraz agresywnego, młodego mężczyzny, elegancko ubranego biznesmena, który wypił o kilka drinków za dużo na spotkaniu biznesowym czy też zwykłego, przeciętnego Kowalskiego w średnim wieku.
Jednak, dlaczego w każdym z tych przypadków widzimy sprawcę jako mężczyznę?
Czy kobiety nie wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu?
Fot. Kobiety za kierownicą po alkoholu
Tak czy inaczej, szansa na to, że pomyślimy o kobiecie, jako o zatrzymanym przez policję kierowcy, pod wpływem alkoholu jest znikoma. Faktycznie, większa część zatrzymywanych kierowców, prowadzących samochód pod wpływem alkoholu to mężczyźni.
Jednak patrząc na badania statystyczne, udział nietrzeźwych kobiet zatrzymywanych przez policję, zwiększył się na przestrzeni ostatnich 12 lat o kilkanaście punktów procentowych. Co jasno pokazuje, że udział nietrzeźwych kobiet w roli kierowcy, rośnie z roku na rok.
Jak długo utrzymuje się alkohol we krwi — tabela
Czy jazda pod wpływem alkoholu przez kobiety to ukryty problem?
W ciągu ostatnich lat mogliśmy obserwować wiele materiałów reklamowych, dotyczących bezpieczeństwa na drodze oraz niezasiadaniu za kierownicę samochodu pod wpływem alkoholu. W większości z tych filmów promocyjnych z publiczną informacją o niebezpieczeństwach, jakie niesie za sobą jazda po alkoholu, występują właśnie mężczyźni.
Materiały reklamowe pokazują zwykle mężczyzn w rolach sprawców, czyli kierowców zasiadających za kierownicę w stanie nietrzeźwości. Kobiety natomiast występowały tam zwykle jako osoby pokrzywdzone, jako ofiary wypadków lub żony pijanych kierowców, które cierpią przez zachowanie swoich mężów.
Patrząc na wyżej wymienione statystyki oraz po obejrzeniu kilku materiałów reklamowych promujących bezpieczną jazdę bez alkoholu, nic dziwnego, że utarł się stereotyp, że to właśnie mężczyzna jest zawsze sprawcą, kiedy policja zatrzymuje pijanego kierowcę.
Można stwierdzić, że prowadzenie samochodu przez kobiety w stanie nietrzeźwości, jest ukrytym problemem, o którym się nie mówi. Liczba kar dla kobiet prowadzących samochód pod wpływem alkoholu rośnie z roku na rok. Co więcej, coraz więcej kobiet przyznaje się do tego, że regularnie piją, jednak niekoniecznie dają się złapać. Tutaj zadziałać może ludzka psychika.
Powszechne przekonanie jest takie, że kiedy pijany mężczyzna prowadzi samochód, jedzie szybko, gwałtownie przyspiesza i hamuje, zbacza z drogi, jedzie nieregularnie, po prostu zwraca na siebie uwagę policji.
Druga strona medalu wskazuje na kobiety, które podczas badań naukowych zgłaszały bardziej ostrożną jazdę pod wpływem alkoholu, dzięki czemu czuły się pewniej, wierzyły, że policja nie zwróci na nie uwagi i nie zatrzyma do kontroli alkomatem.
Kobiety z reguły prowadzą samochód bardziej ostrożnie od mężczyzn, jeżdżą wolniej, częściej przestrzegają przepisów ruchu drogowego, tak samo wygląda to, kiedy wsiadają za kółko w stanie nietrzeźwości.
Fot. Kobiety pijące alkohol
Jednym z powodów znacznego wzrostu liczby pijanych kobiet na drogach, może być niższa świadomość kobiet co do zawartości alkoholu w organizmie.
Jest to bardzo ważne, aby być świadomym, ile można wypić, ile procent alkoholu zawiera trunek, który spożywamy i mniej więcej po jakim czasie po spożyciu, możemy wsiąść za kierownicę. Wiadomo, że kiedy idziemy na imprezę i pijemy drinki czy mieszamy różne napoje alkoholowe, nie będziemy zastanawiać się, ile procent alkoholu zawiera dany drink, który aktualnie pijemy.
Jednak, jeśli dochodzi to takiej sytuacji, nie powinniśmy nawet pomyśleć o późniejszym wsiadaniu za kierownicę, niezależnie od tego, czy jesteśmy mężczyzną, czy kobietą. Wśród powszechnej opinii krąży temat, że kobiety dużo wolniej od mężczyzn spalają alkohol i mają mniejsze możliwości co do ilości wypijanego alkoholu.
Faktycznie, w większości przypadków kobiety słabiej znoszą alkohol, dłużej czekają, aż alkomat wskaże im 0,00 promila po spożyciu alkoholu niż mężczyźni, ponieważ kobiety są z reguły lżejsze, drobniejsze od mężczyzn, co ma wpływ na spalanie alkoholu z organizmu.
Kobiety nie zawsze zastanawiają się, ile procent alkoholu zawiera dany napój alkoholowy, który spożywają. Weźmy na przykład wino, które jest popularnym trunkiem, lubianym przez kobiety. Kobiety myślą, że jeden kieliszek wina nie zmieni za wiele w ich organizmie, a poziom alkoholu wzrośnie, jednak nieznacznie.
Niestety, takie myślenie jest zgubne. Wypicie jednego kieliszka wina, około 250 mililitrów przez kobietę, powoduje, że zawartość alkoholu we krwi wzrasta do poziomu około 0,3 promila, co nie pozwala legalnie zasiąść za kierownicą pojazdu. Za takie wykroczenie grozi utrata prawa jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat i kara pieniężna w wysokości od 50 złotych do 5 tysięcy złotych.
Zmniejszenie liczby pijanych kobiet za kierownicą. Jak to zrobić?
Przeprowadzonych zostało wiele badań dotyczących nietrzeźwych kobiet zasiadających za kierownicą samochodu. Powszechnym przekonaniem jest, że kobiety, które spożywają dużo alkoholu to kobiety młode, które intensywnie imprezują. Jednak przeprowadzane badania pokazują, że to kobiety w średnim wieku z klasy średniej piją najwięcej, wsiadając później niestety za kierownicę.
Mogłoby się wydawać, że właśnie te kobiety są najbardziej odpowiedzialne, jednak po kieliszku, ta odpowiedzialność zanika. Wtedy dla takiej kobiety po spożyciu alkoholu nie jest problemem, że musi zamówić taksówkę, ponieważ piła alkohol, tylko że musi odebrać dziecko ze szkoły i właśnie wtedy kobiety wsiadają za kierownicę, często nie świadome, że przekroczyły dozwolony limit alkoholu we krwi.
Naszym zdaniem, odpowiednie instytucje powinny przeprowadzać jak najwięcej badań, które będą pokazywały skalę problemu, jakim jest zasiadanie za kierownica pijanych kobiet. Odpowiedzią na problem, może być również wypuszczenie w świat więcej reklam dotyczących jazdy samochodem w stanie nietrzeźwości, skierowanych do kobiet.
Najlepiej, kiedy całkowicie unikniemy spożywania alkoholu niezależnie od tego, czy jesteśmy kobietą, czy mężczyzną, chyba że wiemy, że nie będziemy musieli prowadzić samochodu.
Prawdopodobnie stworzenie więcej odpowiednich reklam dotyczących bezpieczeństwa na drodze, skierowanych do kobiet mogłoby dać odpowiednie rezultaty. Chodzi na przykład o krótkometrażowy film, który pokazuje dwie kobiety umawiające się w pubie na wino i pogaduszki. Gdzie po miło spędzonym wieczorze i wypiciu kilku lampek wina dochodzi do sytuacji, w której jedna z przyjaciółek nalega na to, aby druga została u niej na noc, spokojnie się wyspała i rano wróciła do domu.
Za to druga z kobiet stanowczo przystaje przy tym, że czuje się dobrze i wróci do domu samochodem, ponieważ czeka na nią rodzina. Jaki byłby finał takiego filmu, sami możecie się domyślić. Przybliżymy tylko, pierwsza opcja byłaby lepsza do wyboru. W drugiej sytuacji dochodzi do tragedii. Uważamy, że mocne przedstawienie problemu, może uświadomić większości kobiet, że jazda po alkoholu, nawet niewielkiej ilości to dużo większe szanse na wypadek.
Jak uniknąć jazdy pod wpływem alkoholu?
Uniknięcie jazdy pod wpływem alkoholu powinno być proste i jednoznaczne dla każdego kierowcy. Najlepszym rozwiązaniem będzie powstrzymanie się od spożywania alkoholu do momentu, kiedy nie załatwimy wszystkich obowiązków, które wymagają prowadzenia samochodu. Jeżeli już wypiliśmy drinka i wypadła nam nagła rodzinna lub służbowa sytuacja, nie postępujmy pochopnie i nie wsiadajmy od razu za kierownicę swojego samochodu.
Zamówmy taksówkę, zadzwońmy do znajomego czy członka rodziny z prośbą o pomoc, pojedźmy komunikacją miejską. Zawsze jest rozwiązanie na to, żeby uniknąć jazdy w stanie nietrzeźwości. Posiadanie alkomatu osobistego również może uchronić nas przed prowadzeniem samochodu pod wpływem alkoholu. Osobiste alkomaty elektrochemiczne swoją dokładnością pomiaru dorównują alkomatom policyjnym, więc można zaufać im w stu procentach.
Także, jeśli wypiliśmy drinka, ale odczekaliśmy odpowiednio długo do momentu, kiedy musimy zasiąść za kierownicą naszego samochodu, najpierw sięgnijcie po alkomat, aby sprawdzić, czy na pewno możecie prowadzić.
Pamiętajmy o tym, że spożywamy alkohol, aby się rozluźnić i zrelaksować. W momencie, kiedy wsiadamy za kierownicę, musimy być świadomi bezpieczeństwa i zachować sto procent skupienia. Te dwie rzeczy nie idą w parze, dlatego, jeżeli zamierzacie prowadzić samochód, najlepiej w ogóle nie pijcie alkoholu.