Przyczyny alkoholizmu – co powoduje uzależnienie od alkoholu? 0
Przyczyny alkoholizmu – co powoduje uzależnienie od alkoholu?

Przyczyny alkoholizmu – co powoduje uzależnienie od alkoholu?

Alkoholik, czyli osoba silnie uzależniona od alkoholu, na własne życzenie rujnuje sobie życie, zdrowie, ciało i umysł, dodatkowo rozbija życie najbliższej rodziny. Większość społeczeństwa uważa, że alkoholicy to zwykle ludzie słabi psychicznie, przez co bardzo łatwo popadają w nałóg. Czy jest to jednak prawda? Czy możemy powiedzieć, że jest na świecie teoria typowego alkoholika? Jakie wspólne cechy charakterów łączą alkoholików? Co tak naprawdę powoduje uzależnienie?

Jak rozpoznać alkoholika po twarzy?

Przyczyny alkoholizmu

Fot. Przyczyny alkoholizmu

 

Sprawdź: 16 porad ograniczenia spożycia alkoholu

 

Czynniki osobistościowe wpływające na alkoholizm.

Każdy człowiek na świecie posiada jedyne w swoim rodzaju cechy charakteru, dzięki czemu, każdy człowiek jest inny i może wyróżniać się wśród innych osób. Jednak osobowość człowieka jest złożona z różnych cech charakteru. Właśnie dlatego bardzo trudno jest wskazać jedną osobowość podatną na uzależnienie. Istnieje jednak kilka wspólnych cech psychicznych, które po połączeniu z czynnikami społecznymi, genetycznymi lub ekonomicznymi mogą w mgnieniu oka doprowadzić taką osobę do uzależnienia od alkoholu.

Naukowcy na świecie wyróżniają kilka osobowości pasujących do osób uzależnionych od alkoholu. Pierwszym typem osobowości, jest osobowość niedojrzała, kolejna to osobowość auto tolerancyjna, osobowość z tendencją do agresji oraz osobowość z występującymi trudnościami natury seksualnej.

Alkoholizm przeważnie pojawia się krok po kroku, jest procesem złożonym, który może rozwijać się przez dłuższy okres, co więcej, alkoholizm rozwijać się będzie niezauważalnie. Osoby uzależnione od alkoholu często mają problemy z zaburzeniem osobowości, czego skutkiem może być również depresja. Najbardziej wytłumaczalne cechy, które łączą wiele osób uzależnionych od alkoholu to na przykład poczucie samotności, bezradności, zagubienia w życiu, skłonności do frustracji, ponadprzeciętna agresja czy brak poczucia bezpieczeństwa, brak poczucia własnej wartości oraz bardzo nisko postawiona samoocena.

Dla osób uzależnionych polecamy zakup alkomatu AL-8000 SILVER.

Kulturowe i społeczne czynniki wpływające na uzależnienie alkoholowe.

Alkoholikami stają się często osoby, które od dziecka żyli w środowisku, w którym alkohol był spożywany na porządku dziennym. W tym przypadku możemy powiedzieć nawet o społecznym przyzwoleniu wśród najbliżej otaczającego ich środowiska. Alkoholicy często dorastali w przekonaniu środowiska, rodziny, przyjaciół, lokalnej społeczności, że alkohol jest jedynie dodatkiem, pije się przy każdej okazji, nawet tej najmniejszej, nawet tej okazji, której faktycznie nie ma.

Niestety, kultura i społeczeństwo nas otaczające, mają niesamowity wpływ na nasze życie, podejmowane decyzje, wartości, jakie dostrzegamy w kulturze i społeczeństwie, w tym przypadku ogólne przyzwolenie na alkohol, kształtują wybory, a nawet myślenie człowieka wychowującego się w takich środowiskach.

Młodzież, spożywająca alkohol w niemałych ilościach, nie tylko na imprezach, częste wytykanie i wyśmiewanie osób niepijących alkoholu i do tego wszystkiego ogromne przyzwolenie społecznie na alkohol. Wyjdźmy na ulicę jakiegokolwiek miasta w Polsce, przejdźmy kilkaset metrów, a z pewnością znajdziemy sklepy monopolowe i sprzedające alkohol.

Przez te wszystkie aspekty społeczne ciężko jest wcale nie spożywać alkoholu. Co więcej, alkoholikowi, ciężko zaprzestać z nałogiem, ponieważ ma do tego społeczne przyzwolenie. Idąc dalej, wzorce kulturowe, które dzieci obserwują od najmłodszych lat, wyszczególniane w mediach, miejsce zamieszkania, poziom wykształcenia, pozycja społeczna czy chociażby płeć, mają wpływ na możliwość rozwinięcia się alkoholizmu u danej osoby.

 

Czynniki genetyczne przyczyną alkoholizmu.

Genetyka od pewnego czasu przestała być tematem niedostępnym dla zwykłych obywateli. Naukowcy przeprowadzający badania dotyczące występowania genów odpowiedzialnych za chęć nadmiernego spożywania alkoholu przeanalizowali niemal 275 tysięcy genomów.

Podczas badań i analiz odkryto 18 wariantów genetycznych, które są związane z większą ochotą na nadmierne spożywanie alkoholu. Jednakże nie oszukujmy się, czynniki genetyczne są jedynie wstępem do alkoholizmu, dalej wszystko dzieje się w naszej głowie. Jest na to świetny przykład, który mówi o odkryciu genu, który jest odpowiedzialny za nadwagę u człowieka, jednocześnie jest ochronom dla niego przed wpadnięciem w nałóg alkoholizmu.

Czy to znaczy, że nikt nigdy nie widział alkoholika, który miał nadwagę? Niestety tak to nie działa. Osoby z nadwagą, często mogą wpadać w alkoholizm bardziej przez czynniki społeczne i odsunięcie od społeczeństwa, także gen w tym przypadku nie ma wiele wspólnego, jedynie to jak dana osoba postrzega świat. Jednak jest też przykład, który częściej ma odzwierciedlenie w życiu codziennym, mianowicie, że syn alkoholika również popadnie w alkoholizm.

Często powtarza się, że alkoholizm jest dziedziczny. Cóż, kiedy dziecko alkoholika od urodzenia ogląda alkohol w swoim domu, zachowanie ojca czy obojga rodziców non stop pod wpływem alkoholu, dochodzi w końcu do wniosku, że takie zachowanie jest normalne i również popada w nałóg alkoholowy.

Jeżeli takie dziecko nie otrzymuje sygnałów zewnętrznych ze strony społeczeństwa, można powiedzieć, że w stu procentach zostanie w przyszłości alkoholikiem. Jednak dla takich osób również jest pomoc. Od jakiegoś czasu w ośrodkach terapii leczenia uzależnień powstają grupy wsparcia „dorosłych dzieci alkoholików”, osoby tam zgrupowane pomagają odnaleźć się w świecie i uprać z problemami psychicznymi, które często występują, po tak drastycznych przeżyciach wyniesionych z domu rodzinnego.

Tak naprawdę nie jest do końca powiedziane, że geny się dziedziczy, dlatego nie można tłumaczyć alkoholizmu, chociażby tym, że ojciec tego alkoholika, również był uzależniony od alkoholu. Przede wszystkim musimy pamiętać, że alkoholizm nie jest chorobą, z którą się rodzimy, my w tę chorobę krok po kroku, czasami nieświadomie, wchodzimy. Jednakże, na pewno pewne uwarunkowania genetyczne będą miały wpływ na łatwiejszy rozwój alkoholizmu.

Alkoholizm jest poważną chorobą cywilizacyjną, z którą wiele osób nie może sobie poradzić i niestety, w wielu przypadkach kończą walkę z alkoholizmem w tragicznych okolicznościach. Jeśli chcemy, aby alkoholik wyszedł z nałogu, powinien przede wszystkim sam zrozumieć u siebie problem i poddać się specjalistycznemu leczeniu na terapii w specjalnych ośrodkach lub przychodniach.

Podczas odpowiedniego leczenia alkoholizmu na pewno należy uwzględnić czynniki osobowościowe, kulturowe i genetyczne, które mogły mieć wpływ na rozwój alkoholizmu w danym przypadku. Alkoholizm jest uzależnieniem od alkoholu zarówno psychicznym, jak i fizycznym, przez co nie można zwlekać z rozpoczęciem leczenia i bezzwłocznie udać się na skuteczną terapię z osobą uzależnioną od alkoholu.

Sprawdź alkomaty elektrochemiczne w naszym sklepie.

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: 888 189 029

Email: serwis@alkopatrol.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl