
Jak działają i jak są zbudowane alkomaty?
Elektroniczne urządzenia do badania stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu to w obecnych czasach standard w wyposażeniu policji, co więcej, wielu z nas wykorzystuje alkomaty osobiste do użytku prywatnego. Nie ma się co dziwić, że alkomaty zyskały tak dużą popularność, szczególnie wśród kierowców. Dzięki temu niepozornemu urządzeniu możemy zaoszczędzić sobie nieprzyjemności związanych z zatrzymaniem prawa jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu, przez policję, oraz unikniemy surowej kary pieniężnej. Wiele osób używa już alkomaty, jeszcze więcej osób zastanawia się nad ich zakupem, ale czy wiecie, jak działa i jak zbudowany jest alkomat? Na rynku możemy znaleźć alkomaty półprzewodnikowe, alkomaty elektrochemiczne, alkomaty policyjne oraz spektrofotometryczne.
Układ mechanicznej obróbki powietrza.
Układ mechanicznej obróbki powietrza w alkomacie jest odpowiedzialny za dopuszczenie części wdmuchiwanego powietrza do sensora, który jest najważniejszym elementem alkomatu. Układ mechanicznej obróbki powietrza w najlepszej jakości alkomatach zapewnia doskonałą jakość pomiaru, bez względu na siłę oraz ilość wdmuchiwanego do niego powietrza.
Serce każdego alkomatu.
Jak już wyżej wspomnieliśmy, sercem każdego alkomatu jest sensor. Wśród oferowanych przez producentów alkomatów, możemy wyróżnić trzy typy sensorów. Są to sensory półprzewodnikowe, elektrochemiczne oraz spektrofotometryczne. Na pewno spotkaliście się z nazwą — alkomat elektrochemiczny, to właśnie ma nawiązanie do sensora elektrochemicznego, który jest mózgiem tego alkomatu. Alkomaty z różnego rodzaju sensorami, będą różnić się od siebie, głównie wrażliwością na substancje inne niż etanol. Dajmy na to, alkomaty z sensorem półprzewodnikowym są wrażliwe tylko i wyłączne na alkohol. Korzystając z alkomatu półprzewodnikowego, musimy pamiętać, żeby co najmniej 20 minut przed badaniem nie spożywać żadnych posiłków, ponieważ może to wpłynąć na wynik badania takim alkomatem. Aby wynik badania alkomatem półprzewodnikowym był dokładny, najlepiej dostosować się do zasad producenta, korzystania z tego typu alkomatu. Alkomaty półprzewodnikowe, zwykle będą wyróżniać się na tle alkomatów elektrochemicznych, niższą ceną.
Alkomaty elektrochemiczne, czyli urządzenia wyposażone w niezwykle dokładny sensor elektrochemiczny. Są to obecnie najbardziej popularne alkomaty na rynku. Wszystkie służby, w tym policja, również wykorzystuje alkomaty elektrochemiczne. Alkomat elektrochemiczny ma wbudowany czujnik, dzięki któremu pomiary są bardzo wiarygodne, co więcej alkomat wskaże dokładne stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu. Również błędy w odczycie są bardzo niewielkie. Na dokładność pomiaru alkomatem elektrochemicznym, nie mają wpływu żadne inne substancje niż alkohol, dzięki czemu alkomaty z sensorem elektrochemicznym wykorzystywane są często jako materiały dowodowe. Na rynku możemy znaleźć policyjne alkomaty elektrochemiczne, osobiste alkomaty elektrochemiczne czy alkomaty dowodowe z sensorem elektrochemicznym. Ceny tych urządzeń wahają się od kilkuset, do nawet kilku tysięcy złotych, w zależności, jakiego przeznaczenia jest alkomat.
Alkomat spektrofotometryczny. Jest to bardzo profesjonalne i zaawansowane urządzenie. Stacjonarne alkomaty spektrofotometryczne używane są najczęściej na posterunkach policji czy w szpitalach. Wyniki pomiarów alkomatu tego typu są bardzo dokładne, co więcej alkomaty spektrofotometryczne nie wymagają kalibracji, a substancje inne niż alkohol nie mają wpływu na wiarygodność badania.
Głowa alkomatu, czyli układ elektroniczny.
Kolejnym ważnym elementem alkomatu, po układnie mechanicznej obróbki powietrza i sensorze, jest płyta główna, czyli układ elektroniczny. Jest to równie ważny element każdego alkomatu, ponieważ ma on za zadanie obliczanie stężenia alkoholu w wydychanym do alkomatu powietrzu, obliczenie dokonuje się poprzez dostarczenie informacji z sensorów. Następnie wynik obliczeń układu elektronicznego, wyświetlany jest na ekranie alkomatu, dzięki czemu użytkownik wie jakie stężenie alkoholu jest w jego wydychanym powietrzu. Dzięki układowi elektronicznemu alkomatu wiemy również, czy bateria alkomatu nie jest rozładowana, w alkomatach dowodowych, układ elektroniczny umożliwia sterowanie drukarką.
Ile mogę wypić? Sprawdzamy wirtualny alkomat online!
O czym warto pamiętać podczas użytkowania alkomatu?
Faktem jest, że użytkowanie alkomatu czy to policyjnego, czy osobistego jest intuicyjne i tak naprawdę dziecinnie proste. Jednakże, podczas korzystania z alkomatu należy pamiętać o kilku ważnych aspektach, które mogą wpłynąć na wiarygodność wyniku badania. Każdy alkomat powinien, co jakiś czas zostać poddany kalibracji. Gdzie i kiedy wykonać kalibrację alkomatu? W zależności od ilości wykonanych alkomatem pomiarów lub długości czasu eksploatacji alkomatu powinniśmy przeprowadzić jego kalibrację. Zaleca się przeprowadzić kalibrację alkomatu w specjalnie przeznaczonym do tego serwisie. Musimy pamiętać, że bez względu na to, jaki alkomat posiada sensor, jeżeli podczas badania osoby trzeźwej wskaże wynik inny niż 0,00 promila, należy poddać go kalibracji. To samo ma się w przypadku, kiedy alkomat podczas badania osoby wyraźnie nietrzeźwej, wskaże wynik 0,00 promila. Jeśli kiedykolwiek wynik badania waszym alkomatem wzbudzi w was wątpliwości, nie powinniście zwlekać z oddaniem urządzenia do serwisu w celu kalibracji. Kupując alkomat w naszym sklepie, otrzymujecie nieograniczoną ilość darmowej kalibracji alkomatu, przez rok lub dwa lata.
Kto powinien korzystać z alkomatu?
Tak naprawdę nie ma reguły na to, kto konkretnie powinien korzystać z alkomatu. Patrząc na ilość osób, które wpadły w ręce policji, prowadząc samochód dzień po imprezie, nieświadomi tego, że mają jeszcze promile, alkomat powinien znaleźć się w każdym samochodzie. Wiadomo, że nie każdy zdecyduje się na zakup alkomatu, z różnych względów. Jednak, jeżeli jesteś osobą, która często podróżuje samochodem i zdarza Ci się imprezować dzień przed podróżą za kółkiem, lepiej będzie, jeśli poświęcisz kilkaset złotych i zabezpieczysz siebie oraz innych. Alkomat naprawdę nie jest złotem i nie kosztuje majątku, a może uchronić nas przed nieprzyjemnościami. Przede wszystkim przed utratą prawa jazdy, które w wielu przypadkach jest narzędziem do zarabiania pieniędzy, co więcej, alkomat może uchronić nas przed karą pozbawienia wolności oraz wysoką karą pieniężną. Inwestycja w alkomat może okazać się strzałem w dziesiątkę. Porównajcie sobie kilkaset złotych wydane na alkomat, z karą kilkunastu tysięcy złotych za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, utratą prawa jazdy (w wielu przypadkach również dochodów) oraz karą pozbawienia wolności. Jest różnica, prawda? Wybór należy do nas.