Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Co to jest napój alkoholowy? 0
Co to jest napój alkoholowy?

Co to jest napój alkoholowy?

Jest to napój wyskokowy (odurzający). Podstawą każdego napoju alkoholowego jest etanol, bezbarwna ciecz o wzorze C2H5OH. Wina, jabłeczniki, sherry zawierają alkohol produkowany podczas fermentacji cukru i owoców w obecności drożdży.

W przypadku napojów słodowych, takich jak piwo, skrobia z ziaren jest zamieniana w cukier przez słodowanie, a następnie cukier ulega fermentacji z udziałem drożdży (napoje po fermentacji zawierają poniżej 20 procent alkoholu).

W jaki sposób powstaje spirytus?

Spirytus powstaje w wyniku destylacji napojów słodowych lub win i może zawierać do 96,5 procent alkoholu.

Jak długo utrzymuje się alkohol we krwi — tabela

Jak powstaje spirytus pochodzenia rolniczego?

Fot. Jak powstaje spirytus i alkohole spirytusowe pochodzenia rolniczego?

Po spożyciu alkohol jest gwałtownie wchłaniany z żołądka i jelit i oddziałuje na wszystkie tkanki, głównie na centralny układ nerwowy. Należy wiedzieć, że testy wykazały, że uczucie podniecenia, z reguły towarzyszące spożywaniu napojów alkoholowych, jest spowodowane zmianami w ważniejszych ośrodkach mózgowych.

Sprawdź ile się trzeźwieje po 4 piwach.

 

Poniżej przedstawiamy kilka przykładów napojów alkoholowych:

Piwo - Sfermentowany napój produkowany przez cukrowe dodanie do wody jęczmienia słodowego i kwiatów chmielu. Słowo „piwo” pochodzi od niemieckiego słowa „birra” oznaczającego „sok z trzciny”.

Wino - Napój fermentowany produkowany przez dodanie cukru do fermentującego soku z owoców, miodu lub zbóż. Słowo „wino” pochodzi od łacińskiego słowa „vīnum” oznaczającego „każdy napój odurzający”. Wina gronowe i owocowe zawierają 9–18% alkoholu.

Likier - Napój alkoholowy, który powstaje w wyniku fermentacji owoców lub ziaren w wodzie, lub innej cieczy. Likier może być również zdefiniowany jako napój zawierający alkohol, który jest tworzony przez destylatorów. Jeśli chodzi o smak, likier może wahać się od łagodnego do silnego.

Do napojów alkoholowych zalicza się również koktajle, aperitify, to napoje uzyskiwane po połączeniu różnych rodzajów alkoholi i soków owocowych.

 

Jak się zachowują naczynia krwionośne po spożyciu napoju alkoholowego?

Napoje alkoholowe powodują także rozszerzenie naczyń krwionośnych, nie wyłączając tych, które znajdują się w skórze. Wynikiem tego jest utrata ciepła przez skórę, a więc wychłodzenie organizmu, mimo że osoba spożywająca alkohol odczuwa ciepło.

Zawartość 0,5-0,7 promila alkoholu we krwi powoduje nadmierną pobudliwość i obniżenie samokontroli; 2,0-3,0 promila powoduje prawie całkowity brak koordynacji ruchowej, zaburzenia mowy; powyżej 4,0 promila - głęboką śpiączkę i ryzyko zgonu.

W 1990 roku odkryto, że zawartość enzymów wytwarzanych w żołądku, odpowiedzialnych za rozkład alkoholu, u kobiet jest niższa niż u mężczyzn. Alkohol jest łatwiej przyswajalny na większych wysokościach, na przykład w warunkach nieznacznie obniżonego ciśnienia w kabinie samolotu.

1 Promil ile to alkoholu?

Napoje alkoholowe - Ciekawostki:

  • W Indiach napoje alkoholowe uważa się je za święte i są poświęcone dla boga Waruna.

  • W Indiach tradycja serwowania aromatyzowanych wódek gościom po spożytym obiedzie uważana jest za gwarancję zdrowia dla osoby spożywającej.

  • Nabycie umiejętności produkcji alkoholu zapoczątkowało proces przeistoczenia się ludzkości w cywilizowaną.

Więcej informacji o napojach alkoholowych znajdziesz na naszym blogu.

Nie dozwolone jest spożywanie napojów alkoholowych w miejscu publicznym, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów alkoholowych.

Napoje alkoholowe to produkt przeznaczony do spożycia wyłącznie dla pełnoletnich.

Do kontroli zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu po spożyciu alkoholu używa się najczęściej alkomat elektrochemiczny.

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: 888 189 029

Email: serwis@alkopatrol.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl