Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Profesjonalny alkomat, czy jednorazowy alkotest? Co będzie lepszym wyborem? 0
Profesjonalny alkomat, czy jednorazowy alkotest? Co będzie lepszym wyborem?

Profesjonalny alkomat, czy jednorazowy alkotest? Co będzie lepszym wyborem?

Kierowcy już od dawna mają wybór co do urządzeń sprawdzających stężenie alkoholu w organizmie. Najpopularniejszymi urządzeniami są oczywiście alkomaty, które posiadają policjanci drogówki, znajdziemy je również na posterunkach policji, a coraz większą popularnością cieszą się alkomaty osobiste, dzięki którym kierowcy mogą badać stan swojej trzeźwości samodzielnie. Jednorazowe alkotesty są już coraz mniej popularne, na rzecz alkomatów, jednak w dalszym ciągu są dostępne i kierowcy chętnie z nich korzystają.

Pierwszą zaletą jednorazowych alkotestów jest niska cena. Kierowca, który będzie chciał sprawdzić, czy może wsiąść za kierownicę, nie musi wydawać od razu kilkaset złotych, na alkomat dobrej jakości. Jednorazowe alkotesty są dostępne w sieci, na stacjach benzynowych, w aptekach i niektórych sklepach monopolowych, a ich cena nie przekracza 10 zł, za sztukę. Jednak użycie jednorazowego alkotestu możemy traktować jedynie jako informację czy w naszym organizmie jest stężenie alkoholu. W przeciwieństwie do alkomatu jednorazowy alkotest nie wskaże nam dokładnego stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Jednorazowe alkotesty powinny być wykorzystywane przez kierowców jedynie w awaryjnych sytuacjach, kiedy akurat nie będzie pod ręką alkomatu. Takie badanie nie daje stuprocentowej pewności. Jeżeli zdecydujemy się na zakup jednorazowego alkotestu lub zmusi nas do tego sytuacja, ważne jest, żebyśmy wybierali alkotesty rekomendowane przez międzynarodowe instytucje, potwierdzone, na przykład certyfikatem FDA. Jeżeli alkotest nie posiada danego certyfikatu, lepiej będzie udać się na najbliższy posterunek policji, w celu zbadania się alkomatem. Musimy pamiętać, że jest to rzecz do użytku jednorazowego. W przypadku kierowców, którym często zdarza się wyjść wieczorem ze znajomymi na drinka czy wypić kilka piw podczas oglądania meczu, ten sposób badania nie do końca się sprawdzi, ponieważ będą musieli kupować nowy alkotest za każdym razem. W takiej sytuacji zakup alkomatu osobistego będzie dużo lepszym rozwiązaniem.

 

Jak działa jednorazowy alkotest?

Alkotesty dostępne obecnie na rynku nie różnią się znacząco od tych „baloników” używanych kilkanaście lat temu. Jednorazowy alkotest składa się z dwóch części. Pierwsza część to woreczek ze specjalnym zaworem, dzięki któremu użytkownik nie będzie miał kontaktu z substancją zawartą w środku woreczka. Druga część alkotestu to tester zawierający reagent chemiczny, który w połączeniu z alkoholem zmienia kolor. Osoba badana jednorazowym alkotestem wdmuchuje powietrze przez ustnik do woreczka, następnie po odczekaniu około dwóch minut może sprawdzić wynik. W zależności od tego, jakie jest stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu, intensywność barwy lub kolor substancji w woreczku będzie się zmieniał, według skali producenta. Pisaliśmy już wyżej, że badanie jednorazowym alkotestem nie da nam dokładnego wyniku stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. W tym przypadku otrzymamy jedynie informację, czy możemy już wsiąść za kółko, czy lepiej będzie, jak odczekamy jeszcze kilka godzin. Chcąc mieć większą pewność wyniku badania, stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu, wykonywanego jednorazowym alkotestem, na rynku dostępne są od jakiegoś czasu alkotesty, które poinformują nas o przekroczeniu granicy 0,2 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

 

Co będzie lepszym wyborem?

Najlepszym wyborem jest oczywiście niedoprowadzenie do sytuacji, w której nie będziemy pewni swojej trzeźwości, przed prowadzeniem samochodu. Jednak życie pisze różne scenariusze i warto być również przygotowanym na taką okoliczność. Oczywiście dobrej klasy elektrochemiczny alkomat osobisty, praktycznie w stu procentach, potwierdzi lub nie, czy możemy zasiąść za kierownicą samochodu. Wiąże się to z inwestycją, jednak na pewno nie będą to pieniądze wyrzucone na marne. Warto dodać, że alkomaty elektrochemiczne wykorzystują taką samą technologię, jak alkomaty policyjne. Jeżeli chodzi o jednorazowe alkotesty, są to przydatne urządzenia, jednak, jak już wspominaliśmy, dają nam jedynie informację, czy w wydychanym powietrzu znajduje się jeszcze alkohol. Badanie alkomatem wskaże dokładną ilość promili w wydychanym powietrzu, przez co można ustalić stężenie alkoholu we krwi badanej osoby. W przypadku jednorazowego alkotestu nie mamy takiej możliwości. Jasne, że podczas sytuacji awaryjnej, sprawdzenie swojej trzeźwości jednorazowym alkotestem, będzie lepszym rozwiązaniem, niż rozpoczęcie jazdy bez pewności, że jest się trzeźwym. My jednak pozostaniemy przy alkomacie osobistym, jako urządzeniu, które w rzetelny sposób sprawdzi stan naszej trzeźwości, dzięki czemu będziemy mieć niemal stuprocentową pewność, że możemy wsiąść za kierownicę samochodu. Nie narażając przy tym siebie, swoich bliskich i innych użytkowników drogi oraz zaoszczędzimy sobie wielu nieprzyjemności.

 

Stawiajmy na bezpieczeństwo.

Zakup urządzenia sprawdzającego stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu, może okazać się zbawienna dla każdego kierowcy. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na zakup profesjonalnego alkomatu, czy jednorazowego alkotestu. Każdy kierowca musi pamiętać, że siadając za kierownicą samochodu, jest odpowiedzialny za siebie, osoby w samochodzie oraz innych użytkowników drogi. Osoba, która zdecyduje się na prowadzenie pojazdu mechanicznego dzień po imprezie, bez potwierdzenia swojej trzeźwości, naraża zdrowie i życie swoje oraz wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dodatkowo dochodzą do tego różnego rodzaju nieprzyjemności. Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać. Kupując profesjonalny alkomat osobisty lub jednorazowy alkotest, będziemy mogli ze spokojnym sumieniem zasiąść za kierownicą samochodu, chyba że przesadziliśmy dzień wcześniej z alkoholem, wtedy te urządzenia dadzą nam do zrozumienia, że musimy jeszcze poczekać, zanim ruszymy w drogę. Dzięki wykorzystaniu jednego z tych urządzeń będziemy mogli skutecznie uniknąć wielu nieprzyjemności, jakie czekają na pijanych kierowców, unikniemy utraty prawa jazdy, kary wysokiej grzywny, a nawet pozbawienia wolności. Czy zakup alkomatu lub jednorazowego alkotestu to rzeczywiście tak duży wydatek? W porównaniu do tego ile możemy zyskać dzięki tym urządzeniom, nawet kilkaset złotych, wydane na elektrochemiczny alkomat osobisty, nie będzie dużym wydatkiem.

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: 888 189 029

Email: serwis@alkopatrol.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl