Czy jednorazowe alkomaty są wiarygodne? 0
Czy jednorazowe alkomaty są wiarygodne?

Czy jednorazowe alkomaty są wiarygodne?

Wielu kierowców twierdzi, że prawdziwy i odpowiedzialny kierowca, to taki, który jest w stanie sam ocenić, czy czuje się na siłach, aby prowadzić samochód. Czy danego dnia utrzymuje odpowiedni stopień koncentracji, czy nie jest przemęczony, czy nie chce mu się spać i najważniejsze – czy w jego krwi na pewno nie znajduje się jakiekolwiek stężenie alkoholu?

Kalibracja alkomatu Warszawa

Sprawdźmy, czy jednorazowy alkomat jest wiarygodny?

Często kierujący przed wejściem za kółko nie jest w stu procentach pewien czy jego organizm zupełnie pozbył się alkoholu. Gdy nie posiada akurat alkomatu, a koniecznie pragnie rozwiać niepotrzebne wątpliwości, może uciec się do skorzystania z internetowego kalkulatora, który na podstawie wprowadzonych do niego współczynników, dotyczących, chociażby ilości wypitego alkoholu i czasu spożycia, obliczy czy w organizmie kierowcy nie znajduje się już alkohol. Jednak są i tacy, których wątpliwości przez taki kalkulator nie będą do końca rozwiane. Muszą oni mieć i czuć jakieś materialne narzędzie, które będzie w stanie odpowiedzieć na to jakże ważne pytanie. Pragną to zrobić szybko i na nagły zakup porządnego alkomatu elektrochemicznego lub spektrofotometrycznego nie mają czasu. Wizyta na komisancie, gdzie za darmo możemy dokonać badania na obecność alkoholu we krwi, jest możliwa dla każdego obywatela, lecz najbliższy nam komisariat może być oddalony nawet o kilka kilometrów, więc problematyczne byłoby dotarcie do niego, tym bardziej że wciąż nie wiemy, czy powinniśmy prowadzić. Pozostaje zatem już chyba jedna alternatywa – alkomat jednorazowy zwany alkotestem jednorazowym.

 

alkomat jednorazowy czy działa prawidłowo?

fot. Alkomat jednorazowy

 

Czym jest alkomat jednorazowy?

Alkomat jednorazowy albo jak niektórzy wolą – alkotest jednorazowy – jest powszechnie dostępny i niedrogi. Jak wskazuje jego nazwa, można go wykorzystać tylko jednokrotnie, po czym należy się go pozbyć. Można go kupić m.in. na stacjach benzynowych, w aptekach, a nawet w niektórych sklepach spożywczych i supermarketach. Jego cena oscyluje wokół 5 złotych, natomiast istotne jest, aby zakupiony alkotest był atestowany, gdyż to zwiększy szanse na skuteczny pomiar alkoholu. Jest on niewielki i bardzo poręczny. Bez trudu można schować go do kieszeni kurtki lub nawet spodni. Jego konstrukcja jest prosta, gdyż składa się on z dwóch elementów – ze szklanej rurki wypełnionej białym granulatem, w której zawarta jest mieszanka chemiczna, zawierająca związki jodu oraz z woreczka pomiarowego, czyli balonika.

Być może zainteresuje Cię artykuł: Alkomaty ranking

Jak działa alkomat jednorazowy?

Alkomat jednorazowy nie wymaga kalibracji, dlatego jest dość mało skomplikowany w obsłudze. Można go użyć już po 20 minutach od spożycia alkoholu. Aby prawidłowo przeprowadzić alkotest, należy najpierw odkręcić dwie nakrętki, znajdujące się po obu stronach rurki zawierającej granulat. Następnie trzeba umieścić rurkę w baloniku, tak by znajdowała się w nim swoją niebieską końcówką. Na końcu pozostaje już tylko energicznie i jednostajnie wdmuchiwać powietrze do balonika przez około 10 sekund. Wynik powinien pokazać się już po 2 minutach. To właśnie znajdujące się w rurce kryształki, będące reagentem poinformują, nas o poziomie trzeźwości. Są one szkodliwe dla zdrowia, więc należy unikać z nimi bezpośredniego kontaktu.

Alkomat jednorazowy wskazuje tylko trzy wartości: 0,0 promila, 0,2 promila oraz 0,5 promila i każdy jego wynik określony jest kolorem, który przybierają granulki.

Gdy pozostają białe, oznacza to 0,0 promila, gdy stają się różowe – 0,2, a gdy czerwone – 0,5.

Skuteczny i atestowany jednorazowy alkotest powinien określić stężenie alkoholu z dokładnością do 0,1 promila, natomiast może on jedynie poinformować nas, czy możemy wsiąść za kółko, czy też nie, lecz nie pomoże w dokładnym określeniu stężenia alkoholu we krwi. Ponadto, warto pamiętać, że nie należy przetrzymywać alkotestów w bardzo wysokich temperaturach, a także z dala od światła słonecznego, ponieważ może to wypaczyć wynik testu.

 

Czy alkomat jednorazowy jest skuteczny?

Jego niska cena, jednorazowość i nieprecyzyjność w pomiarze wciąż nie przekonują do siebie wielu kierowców, chcących sprawdzić obecność alkoholu w swojej krwi. Jasne jest też, że wielu kierowców nauczonych doświadczeniem, zaopatrzyło się już w precyzyjne i skuteczne alkomaty, które będą im służyły na wiele lat. Alkomaty półprzewodnikowe, spektrofotometryczne lub elektrochemiczne są droższe, lecz dokładne i mogą służyć swoim właścicielom przez wiele lat. Wymagają regularnej kalibracji, natomiast minimalizują ryzyko pomyłki, dzięki czemu bez wątpliwości i stresu można wsiąść za kierownicę. Alkomat jednorazowy jest zatem idealnym rozwiązaniem dla kogoś, kto pije okazjonalnie i komu nie opłaca mu się inwestować w porządny egzemplarz. Jeśli dokona się dobrego wyboru, tj. zakupi się alkotest z certyfikatem jakości, to otrzyma się to, co było celem, czyli uzyska się odpowiedź na pytanie dotyczące gotowości do prowadzenia samochodu. Jednakże, jak było to wspomniane powyżej, nie określi on dokładnego stężenia alkoholu we krwi.

Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy - Polska 

UWAGA!!!

Wyniki testów porównawczych jednorazowego alkomatu z alkomatami cyfrowymi mówią, że efektywność jednych, jak i drugich jest zbliżona.

 

Nie prowadź auta po spożyciu alkoholu!

Kary za kierowanie pojazdem na drodze w czasie po spożyciu porcji alkoholu, która spowoduje zawartość, powyżej 0,20 promila substancji w wydychanym powietrzu są dotkliwe. Za przekroczenie dozwolonego limitu można stracić prawo jazdy. Jeśli natomiast zawartość alkoholu w powietrzu, które wydycha kierowca, przekroczy pół promila, automatycznie zmienia się zestaw paragrafów, według których będzie oceniany kierowca.

Każdy w takiej sytuacji powinien zaopatrzyć się w alkomat, nie jest pretendentem do miana najbardziej niebezpiecznego miasta, ale jak wszędzie jest to problem nie lada. Odpowiedzialność dla sprawcy i skutki dla poszkodowanego raz demoralizują człowieka, usuwając go na margines społeczności, a dwa rujnują mu życie poprzez obrażenia i długo trwająca rehabilitację.

Alkomaty można kupić w wielu placówkach handlowych na przykład w sklepie www.alkopatrol.pl. Należy dokonać jedynie wyboru, co do klasy urządzenia. Chcąc dokonać trafnego wyboru, trzeba wiedzieć, jak często będzie używane urządzenie i dla ilu osób jednocześnie. Wtedy na bazie posiadanego budżetu można będzie dokonać właściwego wyboru.

Więcej informacji o wyborze alkomatu znajdziecie w innym naszym artykule: Jak wybrać dobry alkomat?

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: 888 189 029

Email: serwis@alkopatrol.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl