Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Alkohol podczas diety ketogenicznej – niskowęglowodanowej 0
Alkohol podczas diety ketogenicznej – niskowęglowodanowej

Dieta keto a alkohol

Alkohol podczas diety ketogenicznej – niskowęglowodanowej

Dieta keto a alkohol — alkohol jest jedną z najczęściej nadużywanych substancji na naszej planecie. Nadużywanie alkoholu zaczyna stanowić problem w momencie, gdy sięgamy po niego, aby poprawić samopoczucie, czy odbić sobie prywatne problemy przy butelce. Niestety, alkohol nigdy nie będzie rozwiązaniem naszych rozterek. Żebyśmy mogli czerpać przyjemność ze spożywania alkoholu, każdy powinien znać własne możliwości i sięgać po alkohol z umiarem.

Dieta keto a alkohol

Fot. Dieta

Jeśli lubicie wypić piwo, lampkę wina po pracy czy kilka shotów ze znajomymi w sobotnią noc, nikt nie nazwie was alkoholikami przez okazjonalne picie alkoholu. Na dodatek, jeśli utrzymujecie się w dobrej kondycji fizycznej i jesteście zdrowi, tym bardziej nic nie stoi na przeszkodzie, żeby napić się drinka.

Pamiętajcie jednak, że picie alkoholu jest niczym innym, jak dostarczaniem organizmowi pustych kaloriiCzyste alkohole, wódka czy whiskey nie zawierają węglowodanów, dlatego ich spożycie jest lepsze od picia drinków. Pijąc drink,i dostarczysz sporą dawkę węglowodanów.

Nie zapominajcie tylko, że piwo zawiera duże ilości bardzo łatwo przyswajalnych węglowodanów, po których szybko rośnie „mięsień piwny”. Podczas minimalizacji spożycia węglowodanów łatwiej osiągniemy stan wprowadzenia organizmu w stan ketozy.

Picie alkoholu nawet w najmniejszych ilościach nie jest wskazane podczas stosowania każdej diety, nawet nie będąc na diecie, spożywanie alkoholu nie jest wskazane, szczególnie w dużych ilościach. Tak samo jest w przypadku diety ketogenicznej, czyli diety niskowęglowodanowej, która pozytywnie wpływa na spalanie tkanki tłuszczowej.

Polega ona na ograniczeniu spożycia węglowodanów i wprowadzenie organizmu w stan ketozy. Spożycie alkoholu, szczególnie ładnie wyglądające, kolorowe trunki, wyprowadzą nasz organizm z tego stanu, przez co zaburzą cały proces redukcji tłuszczu tkankowego, co może zakończyć naszą dietę i nasze miesiące poświęceń pójdą na marne.

Jeśli jesteście na diecie ketogenicznej, musicie podwoić swoją czujność co do spożycia napojów alkoholowych. Musicie pamiętać, że spożycie nawet najmniejszej ilości alkoholu zachwieje równowagę, do której organizm przyzwyczaja się podczas trwania diety keto. Spożyty alkohol będzie miał ogromny wpływ na metabolizm alkoholu, sprawi to, że funkcja utleniania tkanki tłuszczowej zostanie zepchnięta na drugi plan.

Picie alkoholu podczas diety ketogenicznej ma zupełnie inne działanie na osoby, które na takiej diecie nie są. Przede wszystkim osoba na diecie keto ma znacznie niższą tolerancję na alkohol. Dodatkowo unikajcie jak ognia kolorowych drinków, ponieważ te mogą zawierać nawet 30 g. cukru w jednej szklance, co przy diecie niskowęglowodanowej, będzie niewskazane.

 

Ile się trzeźwieje po 4 piwach?

 

Spożywanie alkoholu w diecie ketogenicznej -diecie niskowęglowodanowej

W momencie, kiedy spożywamy alkohol, nasz organizm otrzymuje ważny komunikat, aby priorytetowo rozłożyć i zneutralizować dostarczony do organizmu alkohol. Tutaj najważniejszą rolę odgrywa nasza wątroba. 

Dieta ketogeniczna powoduje, że wątroba pracuje jeszcze mocniej, w momencie spożycia alkoholu, metabolizuje ona niemalże natychmiastowo, aby jak najszybciej alkohol został rozłożony na czynniki pierwsze i wydalony z organizmu. Właśnie dlatego osoby będące na diecie ketogenicznej dużo szybciej się upijają.

Dieta ketogeniczna a alkohol

Fot. Dieta ketogeniczna a alkohol

 

Fałszywie dodatni wynik testu na alkohol po spożyciu większej ilości alkoholu w wydychanym powietrzu podczas diety ketogenicznej.

Żadna dieta nie idzie w parze z alkoholem, to pewne. Dieta ketogeniczna jest o tyle specyficzna, że będąc na niej, może przytrafić się nam dość nietypowa sytuacja, podczas przeprowadzania testu na alkohol w wydychanym powietrzu. 

Picie alkoholu podczas stosowania diety keto jest niewątpliwie niewskazane, jednak jeśli zdarzy się wam wypić jakikolwiek napój alkoholowy, pamiętajcie, że alkomat wskaże dodatni wynik.

Dochodzi jednak również do sytuacji, kiedy to osoba będąca na diecie niskowęglowodanowej, niespożywająca alkoholu osiągała dodatni wynik testu na alkohol w wydychanym powietrzu. Alkomat wskazuje wtedy wynik powyżej normy, zwykle ~ 0,2 promila w wydychanym powietrzu. Zaskakujące zjawisko, ponieważ te osoby zwykle nie pomyślałyby nawet o wypiciu alkoholu, a jednak wynik testu na alkohol jest dodatni.

Dzieje się tak, ponieważ organizm działa nieco inaczej niż zwykle. Przy zwykłym, codziennym odżywianiu, większość stanowią węglowodany, białka i na końcu tłuszcze.

Podczas diety ketogenicznej jest odwrotnie, to znaczy, że w większości spożywamy tłuszcze, które stają się głównym elementem napędzającym organizm. Niski poziom węglowodanów wprowadzanych do organizmu powoduje, że organizm musi znaleźć inne źródło energii, czerpie ją wtedy z tkanki tłuszczowej.

Wprowadzenie w stan ketozy, bo tak nazywa się to zjawisko, ma kilka skutków ubocznych. Pierwszym ze skutków ubocznych ketozy jest fakt, iż wątroba gromadzi tłuszcz jako paliwo i produkuje aceton, który możemy porównać do etanolu. Częściowo, aceton produkowany podczas tego zjawiska wydalany jest w postaci alkoholu izopropylowego w wydychanym powietrzu.

Jak rozpoznać alkoholika? 

Czy alkomat może rozpoznać różnicę pomiędzy etanolem a alkoholem izopropylowym?

Bardzo często zadawane pytanie, szczególnie przez osoby będące na diecie ketogenicznej. Można by było odpowiedzieć krótko: to zależy. Jednak nie przywykliśmy do zdawkowego wypowiadania się na temat alkomatów i poniżej wyjaśniamy wszystkie wątpliwości co do tego, czy alkomat rozróżnia alkohol etanolowy i izopropylowy.

Przede wszystkim ważne jest to, jakiego alkomatu używamy. Na rynku alkomatów znajdziecie alkomaty z różniącymi się od siebie sensorami, co może wpłynąć na rozróżnianie substancji, które dostaną się do komórki pomiarowej.

Pierwszym, najprostszym alkomatem jest alkomat z sensorem półprzewodnikowym. Są to alkomaty bardzo czułe, jednak czułe nie tylko na alkohol. Alkomaty półprzewodnikowe sprawdzają się jedynie dla osób, które sztywno trzymają się zasad używania takich alkomatów. Chodzi tutaj o odpowiedni odstęp czasu na przykład pomiędzy spożytym posiłkiem a badaniem alkomatem. Różne inne substancje, które dostaną się do komórki pomiarowej, mogą sfałszować wynik takiego badania.

alkomat alcofind pro x-5 plus

Fot. Alkomat Alcofind PRO X-5 PLUS Na miejscu w naszym serwisie wykonywana jest również kalibracja alkomatu.

Najbardziej popularne obecnie są alkomaty elektrochemiczne. Są to alkomaty nowszej technologii a wykorzystywany w nich sensor elektrochemiczny, bardzo dobrze reaguje na alkohol. Przede wszystkim tego typu alkomaty są czułe jedynie na alkohol, który znajduje się w wydychanym powietrzu, więc inne substancje nie będą miały wpływu na wynik badania, w przeciwieństwie do alkomatów z sensorem półprzewodnikowym.

Alkomaty spektrofotometryczne, alkomaty dowodowe i alkomaty policyjne, jest to już wyższa półka alkomatów. Te sprzęty wykorzystywane są głównie przez służby, znajdziemy je również w instytucjach oraz zakładach pracy. Alkomaty te są wyposażone w dokładne sensory elektrochemiczne.

Technologia wykorzystywana w alkomatach, jak sami widzicie, jest bardzo wysoko postawiona. Producenci alkomatów starają się, jak mogą, aby ich sprzęty były jak najdokładniejsze, w końcu chodzi tu głównie o bezpieczeństwo.

Wracając do diety ketogenicznej i fałszywie dodatniemu wyniku testu na alkohol w wydychanym powietrzu, musimy pamiętać, że aceton produkowany przez wątrobę jest częściowo wydalany w oddechu, w postaci alkoholu izopropylowego. W tym przypadku każdy alkomat będzie miał bardzo trudne zadanie.

Nawet policyjne alkomaty najnowszej generacji mogą wskazać fałszywie dodatni wynik testu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, podczas gdy badana jest trzeźwa osoba, będąca na diecie ketogenicznej. Dochodziło już nie raz do sytuacji, gdzie patrol zatrzymywał pojazd, którego kierujący był na diecie ketogenicznej.

Wynik badania alkomatem wskazywał dodatnią wartość ~ 0,2 promila. Funkcjonariusze nigdy nie patrzą przychylnie na osobę prowadzącą pojazd, której badanie alkomatem wskazało dodatni wynik. Rzadko też biorą pod uwagę możliwość, że alkomat wskazuje fałszywie dodatni wynik. W takich sytuacjach funkcjonariusze często zaczynają sprawdzać, jak zachowuje się kierowca, czy jego zachowanie może wskazywać na to, że spożywał alkohol. Zapach odgrywa również bardzo ważną rolę.

Jeżeli nie piliśmy alkoholu, a przyczyną dodatniego wyniku testu alkomatem jest na przykład dieta ketogeniczna, nie musimy się martwić, ponieważ nie będzie wyczuwalna od nas woń alkoholu. Co ma się odwrotnie w przypadku osób, które rzeczywiście sięgały po alkohol, przed jadą samochodem, w tym przypadku woń alkoholu z pewnością wzbudzi zainteresowanie funkcjonariuszy.

Kiedy funkcjonariusze zobaczą, że zachowujemy się normalnie, a w naszym oddechu nie jest wyczuwalna charakterystyczna woń alkoholu, możemy przystąpić do rozmowy. Najbardziej miarodajnym i prawdziwym wynikiem, potwierdzającym waszą trzeźwość, będzie przeprowadzenie badania krwi na zawartość alkoholu.

Oczywiście, jeśli poprosimy funkcjonariuszy o przewiezienie na badanie krwi, stracimy dużo więcej czasu, jednak jeśli tego nie zrobimy, a fałszywie dodatni wynik testu na alkohol w wydychanym powietrzu zostanie wzięty przez funkcjonariuszy na poważnie, możemy stracić nie tylko czas, ale również prawo jazdy, sporo nerwów a w skrajnych przypadkach nawet wolność.

Jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy?

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: 888 189 029

Email: serwis@alkopatrol.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl