Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Dobrowolne poddanie się karze podczas procesu za jazdę po alkoholu. 0
Dobrowolne poddanie się karze podczas procesu za jazdę po alkoholu.

Dobrowolne poddanie się karze podczas procesu za prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu.

Jazda po alkoholu to niestety dość częste zjawisko na polskich drogach. Policjanci każdego dnia zatrzymują pijanych kierowców. 

Dobrowolne poddanie się karze, znacznie przyspiesza zakończenie postępowania. 

W przypadku zatrzymania przez policjanta pijanego kierowcy często taka propozycja pada już podczas kontroli, w przypadku stwierdzenia popełnionego występku. Co grozi kierowcom wsiadającym za kółko pod wpływem alkoholu?

Kup alkomat i kontroluj się zawsze kolejnego dnia po alkoholu.

Na miejscu w naszym serwisie wykonywana jest również kalibracja alkomatu.

Dobrowolne poddanie się karze za jazdę po alkoholu

Zgodnie z art. 18 § 1 kk., za prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do lat dwóch. Sąd orzeka również zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 3 do 15 lat oraz obowiązek uiszczenia opłaty w wysokości od 5 do 60 tysięcy złotych na poczet Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej.

Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy - Polska

Sprawa o jazdę po alkoholu jest występkiem, czyli przestępstwem zagrożonym grzywną w wysokości, powyżej 30 stawek dziennych lub grzywną w wysokości powyżej 5 tysięcy zł, karą ograniczenia wolności przekraczającą miesiąc lub karą pozbawienia wolności od miesiąca do maksymalnie 3 lat, mówi o tym art. 7 kk. W sprawie prowadzonej za jazdę po alkoholu, może się zdarzyć, że prokurator zaproponuje, dobrowolne poddanie się karze. Jeśli podejrzany z miejsca wyrazi zgodę, na dobrowolne poddanie się karze, wtedy automatycznie zgadza się na zaproponowany lub wynegocjowany wymiar kary, lub środek karny. Często decydują się na to osoby, których wina nie budzi wątpliwości.

Dobrowolne poddanie się karze, nie zawsze na korzyść oskarżonego.

 

Dobrowolne poddanie się karze — zalety.

Dobrowolne poddanie się karze, jest przede wszystkim przyspieszeniem postępowania, wyrok zapada szybciej, nie ma konieczności przesłuchiwania świadków. Dzięki temu oskarżony unika stresujących sytuacji, czasochłonnych procedur, nierzadko dodatkowych kosztów sądowych. Wyrok dużo szybciej ulega uprawomocnieniu.

1 promil ile to alkoholu?

Dobrowolne poddanie się karze, nie zawsze na korzyść oskarżonego.

Kiedy unikać dobrowolnego poddania się karze? Przede wszystkim należy być uważnym podczas postępowania. Często zdarza się, że organy ścigania wywierają nacisk na oskarżonym, aby dobrowolnie poddał się karze, przekonując go do podjęcia takiej decyzji. Warto pamiętać, że zanim podejmie się decyzję o dobrowolnym poddaniu się karze, warto skonsultować się z adwokatem lub radcą prawnym. Należy również pamiętać, że jeżeli odmówimy dobrowolnego poddania się karze na początkowym etapie przesłuchania, nie przesądza to, że nie będziemy mogli skorzystać z tej instytucji w dalszych etapach sprawy. Propozycja prokuratora o dobrowolnym poddaniu się karze zawiera konkretny wymiar kary. Dlatego właśnie należy skonsultować się z adwokatem w celu ustalenia, jaki wymiar kary przewidziany jest za dany czyn, i czy prokurator nie proponuje nam najwyższego wymiaru kary. W sytuacji, kiedy będziemy podejmować decyzję, musimy dokładnie przeanalizować sprawę i wziąć pod uwagę różne okoliczności towarzyszące zdarzeniu, takie jak miejsce zdarzenia, ilość alkoholu w organizmie podczas zdarzenia, poziom zagrożenia, jakie mógł stworzyć prowadzący pojazd mechaniczny po drodze publicznej. Jeśli okoliczności zdarzenia przemawiać będą na korzyść sprawcy, warto rozważyć inne możliwości rozwiązania sprawy, na przykład warunkowe umorzenie postępowania. Należy mieć również na uwadze, że prawo wyklucza możliwość skorzystania z instytucji dobrowolnego poddania się karze, przez sprawcę, któremu grozi kara wyższa niż 15 lat pozbawienia wolności, mówi o tym art. 387. § 1. Skorzystać można z tego jedynie wtedy, kiedy wina nie budzi wątpliwości, i kiedy jest zgoda oskarżonego oraz prokuratora.

 

Jak wnioskować o dobrowolne poddanie się karze?

Oczywiście prokurator prowadzący sprawę ma prawo do wyjścia z propozycją dobrowolnego poddania się karze. Jednak jak wyżej wspominaliśmy, przed zaakceptowaniem takiej decyzji prokuratora, warto wcześniej skonsultować się z adwokatem. Można również samodzielnie wnioskować, o dobrowolne poddanie się karze, zwykle, kiedy wina nie budzi wątpliwości. Terminem ostatecznym, kiedy oskarżony może wnioskować, o dobrowolne poddanie się karze, jest czas do zakończenia pierwszego przesłuchania na rozprawie głównej. Wtedy oskarżony, podczas rozprawy powinien przyznać się do winy, wnioskować o dobrowolne poddanie się karze, następnie zaproponować wymiar kary. W tej sytuacji musi zostać wypracowane porozumienie. Aby sąd przychylił się do wniosku oskarżonego, niezbędna jest również zgoda prokuratora.

 

 Jak wnioskować o dobrowolne poddanie się karze?

 

Art. 335. § 1 "Jeżeli oskarżony przyznaje się do winy, a w świetle jego wyjaśnień okoliczności popełnienia przestępstwa i wina nie budzą wątpliwości, a postawa oskarżonego wskazuje, że cele postępowania zostaną osiągnięte, można zaniechać przeprowadzenia dalszych czynności (…)."

 

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: 888 189 029

Email: serwis@alkopatrol.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl