Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Wpływ alkoholu na organizm człowieka – Jakie są skutki picia alkoholu? 0
Wpływ alkoholu na organizm człowieka – skutki picia alkoholu

Wpływ alkoholu na organizm człowieka – skutki picia alkoholu.

Alkohol znany jest od wieków, spożywanie alkoholu w znacznej mierze służyło jako dodatek do posiłków, czy podczas spotkań towarzyskich. Tak samo jest dzisiaj, jednak obecnie, alkohol jest również groźnym elementem, który znacznie wpływa na organizm człowieka. Dziś przeanalizujemy temat, jaki jest wpływ alkoholu na organizm człowieka oraz jakie są negatywne skutki picia alkoholu.

Etanol, czyli czysty alkohol, który zawarty jest w każdym napoju alkoholowym, w różnym stężeniu, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i organizm. Popularną i poważną chorobą degeneracyjną, która jest efektem nadmiernego spożywania alkoholu, jest alkoholizm.

Powszechnie uważa się, że alkohol spożywany w niewielkich ilościach, od czasu do czasu, nie ma większego wpływu na nasze zdrowie i organizm. Najczęściej uważamy, że wypicie kilku piw w tygodniu czy wypicie większej ilości alkoholu w weekend, nie jest groźne dla naszego organizmu. Tylko czy to jest prawda, czy picie alkoholu w małych dawkach nie ma wpływu na organizm człowieka?

Jak zmusić alkoholika do leczenia?

Skutki picia alkoholu - nadmierne picie alkoholu

Fot. Nadużywanie alkoholu — Mężczyzna spożywający alkohol

Przypominamy, że na miejscu w naszym serwisie wykonywana jest również kalibracja alkomatu w krótkim czasie i korzystnej cenie.

Alkoholizm — jakie są skutki nadużywania alkoholu?

Alkoholizm to choroba, uzależnienie fizyczne i psychiczne od alkoholu, które najczęściej zaczyna się bardzo niewinnie, właśnie od wypicia piwa czy lampki wina wieczorem. Regularność nie sprzyja alkoholizmowi, ponieważ wypicie piwa, przeradza się z czasem w wypijanie pięciu piw każdego wieczoru, a jedna lampka wina zamieniana jest na butelkę.

Analogicznie dzieje się w przypadku spożywania innego alkoholu. Uzależnienie alkoholowe jest procesem, który każdy przejdzie inaczej. Proces ten u jednego będzie trwał dłużej i ukazywać się będzie nowymi nawykami, u innej osoby, alkoholizm może szybko stać się widocznym problemem. Alkoholika bardzo często możemy rozpoznać już po samym wyrazie twarzy, najczęściej osoba uzależniona od alkoholu ma czerwoną, lekko opuchniętą twarz.

Uwaga! Alkoholizm sprawia, że organizm człowieka z czasem obumiera! Tak! Taki jest wpływ alkoholu na organizm człowieka!

Alkoholizm sprawia, że organizm człowieka z czasem obumiera, upośledzane są układy nerwowe, mózg, wątroba, dochodzi do tego przewlekła niewydolność trzustki czy inne narządy wewnętrzne. Alkoholizm zaczyna się w momencie, kiedy dostarczane do organizmu kalorie w ciągu tygodnia w 25% pochodzą ze spożywania alkoholu, jeżeli wprowadzane do organizmu kalorie w ciągu tygodnia wynoszą około 80% z napojów alkoholowych, mamy wówczas do czynienia ze skrajnym alkoholizmem.

Ile mogę wypić? Sprawdzamy wirtualny alkomat online!

Jakie są skutki nadużywania alkoholu a wpływ na relacje międzyludzkie?

Uzależnienie ma również ogromny wpływ na relacje międzyludzkie, ponieważ alkoholik nie odczuwa uczuć wyższych, odsuwa się od miłości, przyjaźni, rodziny, najlepiej jest w samotności, gdzie nikt nie kwestionuje jego zachowania i nie każe zaprzestać picia alkoholu. Ewentualnie, alkoholik dołączy się do grupy innych alkoholików, w której wspólnie będą trwać w uzależnieniu, dopóki nie wykończą swoich organizmów.

Długotrwałe uzależnienie od alkoholu, poprzez skutki uboczne, osłabienie organizmu, upośledzenie układów oraz narządów, może prowadzić nawet do śmierci osoby uzależnionej. Takie są skutki nadużywania alkoholu!

Nadużywanie alkoholu

Fot. Nadużywanie alkoholu

Jak długo utrzymuje się alkohol we krwi?

Alkohol etylowy i jego wchłanianie przez organizm.

Pierwszym procesem, jaki dzieje się, gdy spożywamy alkohol etylowy, jest jego wchłanianie. Pijąc alkohol, używamy jamy ustnej, do wprowadzenia płynu. Pierwszym przewodnikiem alkoholu do krwiobiegu są błony śluzowe jamy ustnej, dalej alkohol wchłaniany jest przez organizm w odcinkach przewodu pokarmowego.

Poprzez jelito cienkie wchłaniana jest największa ilość alkoholu. Dlatego też istnieją sposoby na szybsze upijanie się, takie jak, na przykład picie na pusty żołądek czy popijanie alkoholu gazowanymi napojami. Te sposoby skutkują szybszym upiciem się, ponieważ wówczas alkohol szybciej wchłania się na poziomie jelita cienkiego. Jeśli chcielibyśmy sprawdzić poziom stężenia alkoholu w organizmie, możemy określić go, badając niemal każdy płyn ustrojowy człowieka.

Chociaż mamy dużo łatwiejsze sposoby na określenie stężenia alkoholu w organizmie, jakimi są badanie krwi czy moczu lub badanie alkomatem (alkomaty osobiste kupisz w sklepie alkopatrol.pl). Patrząc na to, w jaki sposób alkohol się wchłania, czyli przenika do wszystkich tkanek, jakie znajdują się w organizmie i wydalany jest przez organizm w każdy możliwy sposób, jego wpływ na ludzki organizm zdaje się ogromny.

 Wpływ alkoholu na organizm człowieka

Fot. Wpływ alkoholu na organizm człowieka

 

Jaki jest wpływ alkoholu na układ nerwowy człowieka?

Alkohol działa niszcząco na układ nerwowy człowieka, w pierwszej kolejności atakowane są ośrodki układu nerkowego, które są najbardziej wrażliwe. Przez atak alkoholu na układ nerwowy, pojawiają się różnego rodzaju zaburzenia, przede wszystkim człowiek spożywający alkohol przestaje logicznie myśleć, zaburzone jest również prawidłowa ocena sytuacji. Jak wyżej wspominaliśmy, alkoholizm ma ogromny wpływ na relacje międzyludzkie, to przez szkodliwy wpływ alkoholu na układy nerwowe. Zaburzone są wówczas uczucia u takiego człowieka.

W tym przypadku osoba za nic będzie miała etyczne zachowanie, rodzinę czy stosunki ogólnospołeczne. Poprzez wpływ alkoholu etylowego na układy nerwowe, zakłócane zostają również inne funkcje ośrodków kory mózgowej. Przez co osoby pod wpływem alkoholu często zaczynają zachowywać się prymitywnie, zaczynają dochodzić do głosu różnego rodzaju popędy i instynkty, nie zawsze dobre dla społeczeństwa i samego pijanego.

Jak przebiegają fazy picia alkoholu?

Patrząc na fazy picia alkoholu, w pierwszej fazie upojenia alkoholowego wpływ alkoholu na układ nerwowy będzie okazywał się nadmiernym pobudzeniem czynności organizmu. Stosunkowo w momencie dłuższego picia, rośnie alkoholowe zatrucie organizmu i wpływ alkoholu na układ nerwowy. W tym momencie, kiedy dojdzie do zatrucia alkoholowego, u osoby zanikają instynkty i popędy, nie może ona wykonywać celowych czynności ruchowych, pojawia się senność, otępienie, następstwem może być utrata przytomności „urwany film”.

Poprzez wpływ alkoholu na układ nerwowy, nie jest dziwne, że dociera on również do najstarszego układu nerwowego w ludzkim organizmie, czyli do rdzenia i części pnia mózgowego. Przez to zjawisko, może nawet dojść do poważnych uszkodzeń ważnych dla życia ośrodków mózgowych, co może w następstwie spowodować zaburzenia układu oddechowego czy układu krążenia, przez co w skrajnych przypadkach może skutkować nawet śmiercią.

Ile się trzeźwieje po 4 piwach?

Układ nerwowy - po spożyciu alkoholu

Fot. Skutki nadużywania alkoholu

 

Jak rozpoznać alkoholika po twarzy?

 

Jaki jest wpływ alkoholu na układ krążenia człowieka?

Alkohol ma również ogromy, niekorzystny wpływ na układ krążenia człowieka. Wszystkie urojenia układu krążenia, jakimi mogą być, na przykład zaburzenie akcji serca czy gwałtowne rozszerzanie się i zwężanie naczyń krwionośnych, spowodowane mogą być nadmiernym spożywaniem alkoholu, który staje się bodźcem do stymulacji układu krążenia.

Osoby krótkotrwale nadużywający alkohol mogą mieć do czynienia z krótkotrwałymi zaburzeniami pracy serca, co nie pozostawi po sobie większych powikłań. Z kolei alkoholicy, którzy latami nadużywają alkoholu, mogą spodziewać się różnych dolegliwości najważniejszego mięśnia oraz naczyń krwionośnych.

Objawami nadmiernego spożywania alkoholu mogą być nadciśnienie, bóle w okolicach serca czy nieregularne zmiany akcji serca. Bardzo ważne jest to, że ludzie, którzy mają chore serce, dużo gorzej znoszą alkohol, a w zasadzie wcale nie powinni go spożywać.

Nadmierne picie alkoholu — Jaki jest wpływ na serce i układ krążenia?

Przy nadmiernym spożywaniu alkoholu serce jest bardzo narażonym organem. Choroba mięśnia sercowego, która została spowodowana nadużywaniem alkoholu, zaczyna się przez trujące działanie alkoholu. U osób z tą dolegliwością występuje przyspieszona akcja serca, zaburzenia pracy serca czy skrócony oddech. Skutkami choroby serca są również przerost mięśnia sercowego, bóle w okolicach serca, szmery, dziwne wyniki EKG.

Choroba najczęściej ujawnia się poprzez wystąpienie częstoskurczu, bólami serca czy dusznościami. Z kolei czynniki, jakie mogą ujawnić chorobę serca, są na przykład zakażenie, stres czy wysiłek fizyczny. Stan choroby mięśnia sercowego zależne jest tak naprawdę od tego, jak długo osoba nadużywa alkoholu. Niedobór witaminy B1 jest również czynnikiem, który sprzyja rozwijaniu się zmian w sercu. Osoby nadużywające alkoholu najczęściej niedostatecznie się odżywiają lub wcale nie jedzą, przez co zmniejszają dostarczanie witamin do organizmu.

Skutki picia alkoholu a ich leczenie.

Jest możliwość pomyślnego leczenia powyższych dolegliwości, jednak pozytywny rezultat otrzyma jedynie osoba, która nadużywała alkoholu przez krótki okres i szybko przeszła na abstynencję. Jeżeli jednak osoba długotrwale i często pije alkohol i ani myśli przestać, może wówczas dojść do zwyrodnień komórek mięśnia sercowego. Następstwem czego są duszności, obrzęki serca, obrzęki płuc, upośledzenie krążenia i pracy serca. Leczenie u osób długotrwale spożywających alkohol nie przyniesie całkowitego powrotu do zdrowia.

Wpływ alkoholu na organizm człowieka — Nadciśnienie tętnicze.

Nadciśnienie tętnicze to kolejna dolegliwość, która jest następstwem spożywania alkoholu. Podczas spożywania alkoholu ciśnienie w początkowej fazie podnosi się, następnie obniża i w końcu wraca do normy. Podczas gdy osoba spożywa alkohol często i w dużych ilościach, przez kilka dni, zwyżki ciśnienia występują częściej i dłużej.

Następstwem długotrwałego picia alkoholu jest choroba nadciśnieniowa. Narażeni są na nią przede wszystkim osoby otyłe, palące papierosy, nieuprawiający sportu, źle odżywiający, osoby z cukrzycą czy chorobą nerek. Podwyższone ciśnienie może prowadzić do pęknięcia ściany tętnicy i doprowadzić do groźnego krwotoku wewnętrznego.

Szczególnie osoby starsze z miażdżycą oraz osoby cierpiące na nadciśnienie są narażone na tego typu dolegliwości. Może również dojść do udaru mózgu lub porażenia mózgowego, przez co osoba chora może w najlepszym przypadku pozostanie niepełnosprawna do końca życia.

 Alkohol a choroba układu krążenia - zaburzenia akcji serca

Fot. Alkohol a choroba układu krążenia — zaburzenia akcji serca

 

Jaki jest wpływ alkoholu na wątrobę?

Ludzki organizm, aby prawidłowo funkcjonował, potrzebuje odpowiedniego odżywiania oraz dostarczania witamin. Węglowodany, białka, tłuszcze, witaminy i odpowiednie ich wchłanianie przez organizm są niezbędne do funkcjonowania człowieka.

Osoba pijąca alkohol ma zaburzony jednakowo system odżywiania oraz wchłaniania spożywanych substancji. Najbardziej narażonym narządem wewnętrznym u człowieka pijącego alkohol jest wątroba, to ona jest odpowiedzialna za trawienie alkoholu. W wątrobie odbywają się podstawowe procesy metaboliczne i odtruwające. Jeżeli wątroba zostanie uszkodzona we wczesnym stadium, może nie objawić się żadnymi dolegliwościami.

Przez brak dolegliwości osoba może nie podejrzewać niepokojących zmian zachodzących w wątrobie, przez co, podczas wizyty u lekarza może okazać się, że zmiany w wątrobie są na tyle rozwinięte, że są nieodwracalne, pomimo dużej zdolności wątroby do regeneracji.

 

Wpływ alkoholu na układ oddechowy człowieka.

Nadmierne spożywanie alkoholu wpływa nieprzychylnie na układ odpornościowy, przez co osoba jest narażona na szybsze złapanie infekcji. Przewlekłe zapalenie dróg oddechowych to norma u osób nadużywających alkohol. Oczywiście temu schorzeniu sprzyjają palenie papierosów, które zwykle łączy się z piciem alkoholu, niedobór witamin, przez brak dostarczania i słabsze wchłanianie do organizmu oraz przeziębienia, które są znakiem charakterystycznym osób nadmiernie pijących alkohol.

Czy spożywanie alkoholu rozgrzewa organizm człowieka?

Powszechnie mówi się o tym, że alkohol rozgrzewa organizm. Wręcz przeciwnie, ludzie myślą, że po wypiciu alkoholu rozgrzeją organizm, tymczasem alkohol wcale nie podnosi temperatury ciała, daje jedynie pozorne poczucie ciepła bezpośrednio po spożyciu. Dzieje się tak, ponieważ alkohol rozszerza naczynia krwionośne znajdujące się pod skórą, przez co ciepła krew wędruje z wnętrza organizmu do naczyń krwionośnych.

Wtedy krew ulega ochłodzeniu, dalej krąży w naczyniach, następnie jej ochłodzone partie wracają do organizmu. Powoduje to, że osoby pijane często nie odczuwają różnic temperatur. Nie dostosowują odpowiednio stroju do pogody, zasypiają w różnych miejscach, na przykład na dworcach, gdzie nie jest za ciepło.

Następstwem takich zachowań są częste przeziębienia oraz przewlekłe zapalenia górnych dróg oddechowych. Alkoholizm tworzy doskonałe warunki w organizmie człowieka do rozwoju gruźlicy płuc. Gruźlica swego czasu była uznawana tak jak alkoholizm za chorobę społeczną.

Czy picie alkoholu rozgrzewa organizm człowieka?

Fot. Skutek nadużywania alkoholu — pijany człowiek śpiący na ławce

 

Jaki jest wpływ alkoholu na psychikę człowieka?

Nadużywanie alkoholu ma ogromny wpływ na organizm człowieka! 

Skutki nadużywania alkoholu prowadzą do dolegliwości organów wewnętrznych oraz widoczne, fizyczne oznaki choroby. Jednak osoby uzależnione od alkoholu borykają się również bardzo często z zaburzeniami psychicznymi. Nadużywający alkoholu są narażeni na częściowe zaburzenia pamięci, utraty przytomności, halucynacje, ataki paniki czy omamy. Bardzo częstym zjawiskiem u alkoholików są zmiany charakterologiczne.

Chodzi tu głównie o zaburzenia osobowości człowieka, brak interakcji z drugim człowiekiem, brak empatii, czy brak poczucia odpowiedzialności. Innymi częstymi zaburzeniami, które są następstwem alkoholizmu, są bezsenność czy impotencja. Wszystkie wyżej wymienione zaburzenia psychiczne wywołane alkoholizmem negatywnie wpływają na samopoczucie osoby i przede wszystkim jego samoocenę. Jeżeli u osoby uzależnionej od alkoholu zaczną występować zaburzenia psychiczne, należy niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą, albowiem skutki nadużywania alkoholu mogą doprowadzić do poważnych schorzeń.

Jest to bardzo ważne, ponieważ osoba, u której występują zaniki pamięci, halucynacje czy majaczenia, mogą być niezmiernie niebezpiecznie nie tylko dla tej osoby, ale i dla jej najbliższego otoczenia.

Wpływ alkoholu na psychikę człowieka - otępienie alkoholowe

Fot. Wpływ alkoholu na psychikę człowieka

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: 888 189 029

Email: serwis@alkopatrol.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl