
Kiedy i jak często kalibrować alkomat?
Ważne wytyczne dla użytkowników.
Alkomat to niezwykle przydatne urządzenie, które pozwala sprawdzić, czy możemy bezpiecznie prowadzić po spożyciu alkoholu.
Aby jednak mieć pewność, że alkomat pokazuje rzetelne wyniki, konieczna jest jego regularna kalibracja. W tym artykule wyjaśnię, kiedy kalibrować alkomat i jak często to robić.
Kalibracja alkomatu jest kluczowym elementem dbania o precyzję wyników pomiarów i zapewnienia bezpieczeństwa na drogach.
Fot. Kalibracja alkomatów - art. kiedy kalibrować alkomat?
Oto ważne wytyczne dotyczące kiedy i jak robić kalibrację alkomatu:
Pierwsza kalibracja:
Po zakupie nowego alkomatu, zawsze warto dokładnie przeczytać instrukcję obsługi. Producent zazwyczaj zaleca wykonanie pierwszej kalibracji przed pierwszym użyciem. To pozwoli dostosować urządzenie do odpowiedniego punktu odniesienia i zapewni dokładność pomiarów. Kupując alkomat w sklepie alkopatrol.pl serwis wykonuje zawsze kalibrację alkomatów bezpośrednio przed wysyłką do Klienta, na tę okoliczność wystawia „Certyfikat Kalibracji”.
Okresowe kalibracje:
Po pierwszej kalibracji ważne jest regularne wykonywanie okresowych kalibracji. Częstotliwość, z jaką powinno się to robić, może się różnić w zależności od modelu i producenta alkomatu. Wiele alkomatów domowych zaleca się kalibrację co 6-12 miesięcy.
Ustalony plan kalibracji:
Ustal sobie konkretny plan kalibracji i postaraj się go przestrzegać. Przykładowo, jeśli producent zaleca kalibrację co 6 miesięcy, postaraj się przypominać sobie o tym w określonych terminach, na przykład w połączeniu z innymi okresowymi konserwacjami urządzeń domowych.
Proces kalibracji:
Kalibrację alkomatu zazwyczaj najlepiej jest powierzyć specjalistycznym serwisom lub autoryzowanym punktom kalibracji takim jak alkopatrol.pl. Wykwalifikowani technicy posiadają odpowiednie narzędzia i wiedzę, aby dokładnie dostosować urządzenie do punktu odniesienia. Nawet jeśli jesteś pewien swoich umiejętności to nie istnieją alkomaty, które umożliwiają samodzielne kalibrowanie.
Kalibracja po uszkodzeniach lub upadkach:
Jeśli twój alkomat ulegnie uszkodzeniu lub upadkowi, konieczna może być natychmiastowa kalibracja, nawet jeśli nie minęło określone 6-12 miesięcy od ostatniej kalibracji. Upadek lub uszkodzenie może wpłynąć na dokładność pomiarów, dlatego ważne jest, aby urządzenie zostało dostosowane do stanu nienaruszonego.
Brak jakiejkolwiek reakcji alkomatu jest oznaką, że kalibracja alkomatu jest konieczna. W takich przypadkach często mimo dużej zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu alkomat może wskazywać zero. Oznacza to, że alkomat wymaga kalibracji.
Śledź wyniki kalibracji:
Po każdym kalibrowaniu alkomatu warto sprawdzić, czy wyniki pomiarów są zgodne z oczekiwanymi wartościami. To pomoże potwierdzić skuteczność kalibracji i precyzję urządzenia.
Przechowuj dokumentację:
Zachowuj dokumentację związaną z każdą kalibracją, w tym datę, wyniki, oraz wszelkie uwagi lub zalecenia serwisanta. To może okazać się przydatne w przypadku sporów prawnych lub w sytuacjach, gdzie konieczne jest potwierdzenie dokładności alkomatu.
Wniosek: Kalibracja alkomatu jest kluczowym elementem jego prawidłowego funkcjonowania. Zapomnienie o tym może prowadzić do błędnych wyników pomiarów, co z kolei może mieć poważne konsekwencje w kontekście bezpieczeństwa na drogach.
Dlatego warto traktować kalibrację poważnie i przestrzegać określonych wytycznych w celu utrzymania alkomatu w doskonałej formie.
Fot. Czas skalibrować alkomat.
Zobacz, jak wysłać alkomat do kalibracji ze zwrotem po serwisie do paczkomatu.
Ile kosztuje kalibracja alkomatu?
Dokładną cenę kalibracji alkomatu znajdziesz na naszej stronie w zakładce: Kalibracja alkomatu.