Kontrola trzeźwości za granicą. 0
Kontrola trzeźwości za granicą.

Kontrola trzeźwości za granicą.

Kontrola trzeźwości w Polsce jest na pewno dobrze znana wszystkim posiadaczom prawa jazdy, policyjne alkomaty działają sprawnie, a kierowcy nie mają złudzeń na temat tego, co może ich czekać podczas rozmowy z funkcjonariuszem policji.

Nie budzi zdziwienia fakt, że wielu kierowców może jednak obawiać się takiej kontroli podczas podróżowania poza granicami Polski. Obcy język, czasami nieco inne zasady ruchu drogowego i sama świadomość przebywania poza granicami swojego kraju często wprowadzają w niepokój, dlatego, zanim wybierzesz się w samochodowy trip po Europie, koniecznie przeczytaj, jak wygląda kontrola trzeźwości za granicą.

Ile mogę wypić? 

Kontrola trzeźwości za granicą

 

Jak działa policyjny alkomat?

Wszystkie alkomaty policyjne działają w określony sposób – mierzą zawartość alkoholu w organizmie w miligramach na jeden litr wydychanego powietrza, a wynik widoczny na alkomacie podawany jest w jednostce zawartości alkoholu we krwi, czyli promilach.

Każdy alkomat podaje wynik poprzez przeliczenie jednej wartości na drugą, czyli tzw. BBR (Blood Breath Ratio).

 

Różne wyniki na alkomatach mimo tego samego poziomu alkoholu we krwi – czy to możliwe?

W europejskich krajach używane są trzy różne wartości BBR – 2300:1, 2100:1 (w Polsce), 2000:1, co oznacza, że pomiar alkomatem policyjnym może znacznie różnić się (znacznie, bo aż o 15%) w zależności od tego, w jakim kraju został wykonany pomiar.

Posiadając tę wiedzę, nie będzie odkryciem, że mierząc poziom alkoholu w organizmie alkomatem skalibrowanym w Polsce, może okazać się, że jesteśmy gotowi do jazdy samochodem, natomiast inny europejski alkomat da informację, że dopuszczalny próg trzeźwości srogo przekroczyliśmy.

 

Wyższy BBR – szczególna ostrożność.

Tam, gdzie przelicznik BBR jest wyższy niż przyjęty w Polsce 2100:1, trzeba szczególnie uważać, jeśli prawo jazdy jest czymś, co chce się zatrzymać na dłużej.

W krajach takich jak Wielka Brytania, Irlandia czy Malta, BBR wynosi 2300:1, co oznacza, że wartość na alkomacie będzie w wymienionych państwach wyższa niż na alkomacie skalibrowanym w Polsce.

Biorąc pod uwagę fakt, że w europejskich krajach próg dopuszczalnej maksymalnej ilości alkoholu w organizmie różni się, różnica wartości na alkomacie ze względu na odmienny przelicznik BBR może spowodować poważne konsekwencje, w tym nawet utratę prawa jazdy.

Aby lepiej zobrazować tę różnicę, możemy posłużyć się konkretnym przykładem - wartość na alkomacie skalibrowanym wg polskiego BBR pokazująca 0,76 promila jest równoważna wartości 0,83 na alkomacie brytyjskim, maltańskim oraz irlandzkim, przy jednoczesnej identycznej ilości alkoholu w wydychanym powietrzu.

 

Niższy BBR – kraje skandynawskie.

Przyjrzyjmy się sytuacji z drugiej strony – w niektórych krajach przelicznik BBR bywa niższy niż ten, z którym możemy spotkać się w ojczystym kraju.

Państwa, w których BBR wynosi 2000:1 to Dania, Finlandia, Francja, Norwegia, Hiszpania, Szwecja. Aby powrót do polski nie miał nieszczęśliwego finału podczas kontroli drogowej, warto pamiętać o tym, że w porównaniu do krajów skandynawskich wartości na polskich alkomatach policyjnych będą zawyżone.

 

Jak pomyślnie przejść kontrolę trzeźwości za granicą?

Jako że coraz więcej kierowców zdaje sobie sprawę z faktu różnic w pomiarach alkomatami policyjnymi w zależności o kraju, w jakim się znajdują producenci alkomatów, wyszli im naprzeciw. Obecnie dostępne są na rynku alkomaty dające możliwość przełączania przeliczników BBR stosowanych w poszczególnych państwach. Daje to pełną możliwość kontroli nad ilością alkoholu w wydychanym powietrzu i gwarantuje bezpieczeństwo na drodze oraz pomyślny wynik podczas kontroli drogowej.

Drugim, niewątpliwie niezawodnym w każdym przypadku sposobem na to, aby nie narazić się na prawne konsekwencje podczas kontroli trzeźwości, jest wstrzymanie się od spożycia alkoholu na około 24 godziny przed tym, jak zamierzamy wsiąść za kierownicę. 100% skuteczności!

 

Limit alkoholu we krwi w niektórych krajach europejskich:

  • Polska – maksymalnie do 0,2 promila. Od 0,2 do 0,5 promila alkoholu w organizmie grozi kara grzywny (lub dodatkowo aresztu lub zakazu prowadzenia pojazdu), a stan ten określany jest jako stan „po spożyciu”, natomiast po przekroczeniu 0,5 promila alkoholu we krwi podlega pod przestępstwo i grozi karą ograniczenia lub pozbawienia wolności do 2 lat
  • Ukraina – obowiązuje tutaj całkowity zakaz jazdy pod wpływem alkoholu, tj. limit alkoholu we krwi wynosi 0,0 promila.
  • Norwegia – limit alkoholu w organizmie wynosi, tak jak w Polsce, 0,2 promila, a po jego przekroczeniu kierowca otrzymuje mandat w wysokości do 10 000 koron norweskich oraz jest zagrożony karą pozbawienia wolności i utratą prawa jazdy
  • Szwecja – próg trzeźwości za kierownicą to również 0,2 promila, za jego przekroczenie grozi wysoka grzywna, często też zatrzymanie prawa jazdy oraz areszt.
  • Finlandia – dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi to 0,5 promila. Przekraczając ten próg do 1,2 promila kierowcy, narażeni są na grzywnę oraz areszt do 6 miesięcy, natomiast przekraczając tę normę powyżej 1,2 promila – mogą trafić do więzienia nawet na 2 lata, a prawo jazdy utracić na okres pięcioletni
  • Niemcy – limit trzeźwości to 0,5 promila alkoholu we krwi (wyjątkiem jest limit w przypadku kierowców, którzy mają prawo jazdy, krócej niż 2 lata, wtedy limit wynosi 0,0 promila)
  • Francja – limit u kierowcy wynosi 0,5 promila. Przekroczenie tego progu karane jest mandatem, a w następnej kolejności karą pozbawienia wolności
  • Wielka Brytania – próg trzeźwości w tym kraju jest jednym z większych w Europie – 0,8 promila alkoholu we krwi. Za przekroczenie tej wartości grozi kara do 5000 funtów, a nawet pozbawienie wolności do 6 miesięcy i zawieszenia prawa jazdy na co najmniej 12 miesięcy

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: 888 189 029

Email: serwis@alkopatrol.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl