
Nie wpadaj w nałóg alkoholowy!
Alkomaty elektrochemiczne do kontroli osobistej
Uzależnienia od alkoholu
Alkoholizm jest uzależnieniem od alkoholu i prowadzi do utraty kontroli nad ilością spożywanego alkoholu oraz wprowadza ciągłą potrzebę picia. Tak naprawdę alkoholizm jest chorobą przewlekłą. Nieleczone uzależnienie od alkoholu często prowadzi do śmierci i jak każda choroba daje różne objawy, które często na początku są ignorowane przez osobę sięgającą po alkohol. Na wstępie często objawy te są ignorowane przez najbliższe i dalsze otoczenie. Wczesna reakcja i ingerencja może zapobiec problemowi, lecz tak jak jest w przypadku innych chorób, wiele objawów zostaje późno zauważonych i jeszcze później leczonych. Choroby alkoholowej nie da zupełnie wyleczyć, lecz można ją skutecznie zaleczyć, zatrzymać.
Fot. Alkoholik
Co dręczy alkoholika?
Najbardziej męczącą potrzebą u alkoholika jest nieodparta, natrętna i mocna potrzeba sięgania po alkohol i nosi to nazwę głodu alkoholowego. Nadmierne i niekontrolowane picie alkoholu powoduje szereg objawów, jak pogorszenie pamięci i koncentracji, drżenie mięśni, zaburzenie snu, nudności, rozstrój żołądka, drażliwość, obniżony nastrój, lęki, otępienie, spowolnienie reakcji i ruchu, rozszerzenie źrenic, wzmożona potliwość i jeszcze wiele innych dolegliwości dręczy początkującego, jak i nałogowego alkoholika.
Czy wiesz, jak rozpoznać alkoholika po twarzy?
Choroba alkoholowa do leczenia
Leczenie alkoholizmu jest konieczne, gdy chce się ratować siebie lub ratować osobę będącą w nałogu, gdyż sama nie wyjdzie z uzależnienia. Tym bardziej że w przypadku nałogu alkoholowego podobnie, jak w przypadku nałogu narkotykowego cierpi nie tylko osoba uzależniona, lecz cierpi cała rodzina, a nawet najbliższe otoczenie. Mimo podjęcia próby leczenia nie jest łatwe wyjście z nałogu.
Wiele osób zwłaszcza tych niemających do czynienia z nałogiem zastanawia się, dlaczego trudno wyleczyć się z uzależnienia? Alkoholizm ma wiele podłoży, jak podłoże genetyczne, podłoże środowiskowe, podłoże psychologiczne, które również wiele ma do powiedzenia. I aby wyjść z alkoholizmu potrzeba silnej psychiki i silnej woli oraz mocnego postanowienia.
Co alkoholizm niszczy?
Alkoholizm zaburza życie rodzinne, życie społeczne, rodzi przemoc, często powstają też problemy z prawem, jak i problemy finansowe. Otoczenie nie zawsze potrafi także zrozumieć osobę sięgająca zbyt często po alkohol, a zwłaszcza wtedy, gdy pijący ma udane życie rodzinne i zawodowe. I dlatego zbyt późno otoczenie reaguje na alkoholizm bliskiej osoby, co również wpływa na rozwój uzależnienia i trudniejsze wyjście z nałogu.
Leczenie nałogu alkoholowego nie jest łatwe podobnie, jak nie jest łatwe leczenie wątroby zdewastowanej alkoholem. Podstawą leczenia jest całkowita abstynencja alkoholowa, która będzie trwać przez całe życie. Podczas leczenia istotne jest też uzupełnianie niedoborów żywieniowych poprzez zbilansowaną dietę i suplementy diety. A przede wszystkim spożywanie witaminy A, B 1, B 2, B 6, D, K, jak i kwasu foliowego. Kwas foliowy jest organicznym związkiem chemicznym z grupy witamin B. Występuje głównie w warzywach zielonych, jak i w żółtkach jaj, w wątrobie, w drożdżach, w orzechach, w pszenicy. Jest on ważny w diecie, bo reguluje wzrost i funkcjonowanie komórek, wpływa pozytywnie na mózg i na cały układ nerwowy.
Wyjście z odwykówki
Alkoholikowi trudno wyjść z nałogu również wtedy, gdy nie ma on wsparcia psychicznego po wyjściu z oddziału odwykowego. Dlatego tak ważna jest grupa wsparcia albo indywidualne spotkania z psychoterapeutą. Wspólnoty Anonimowych Alkoholików działają w całej Polsce. Wystarczy tylko skierować swoje kroki we właściwą stronę. I w tej kwestii także dużo może pomóc rodzina i przyjaciele chcący ratować niepijącego już alkoholika przed nawrotem nałogu. Osoba taka będzie alkoholikiem już do końca swojego życia i dlatego nie wolno jej nawet wąchać kieliszka, a tym bardziej nie powinna być częstowana lub namawiana przez otoczenie do wypicia choćby łyka alkoholu.
Alkohol jest zabójcą wątroby
Alkohol spożywany w dużych ilościach zaburza i trwale uszkadza wiele organów w ciele człowieka jak na przykład wątrobę. Wątroba pełni wiele ważnych funkcji jak funkcję metaboliczną, detoksykacyjną, magazynującą i filtrującą. Alkoholizm uszkadza ją, doprowadzając do marskości wątroby albo do zapalenia wątroby, czy alkoholowego stłuszczenia wątroby, co występuje u 90% osób posiadających problem alkoholowy.
Polska jest krajem, w którym dolegliwości te mają tendencję zwyżkową, a to jest odwrotnie niż w innych krajach europejskich, gdzie spada śmiertelność z powodu marskości wątroby spowodowanej nałogiem alkoholowym.