Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Jak odzyskać prawo jazdy utracone za jazdę pod wpływem alkoholu? 6
Jak odzyskać prawo jazdy utracone za jazdę pod wpływem alkoholu?

Jak odzyskać prawo jazdy utracone za jazdę pod wpływem alkoholu?

Utrata prawa jazdy niewątpliwie jest sprawą uciążliwą, jest to najsurowszy wymiar kary, dla kierowców, którzy łamią przepisy ruchu drogowego. W szczególnie ciężkiej sytuacji są osoby, które pracują zawodowo za kierownicą. Polskie prawo przewiduje karę utraty prawa jazdy za uzbieranie kompletu punktów karnych, przekroczenie prędkości o 50 km/h oraz za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. Utrata dokumentu prawa jazdy może być orzeczona na czas określony lub dożywotnio.

Kup alkomat, by uniknąć utraty prawa jazdy!

Zatrzymanie a utrata dokumentu prawa jazdy.

Zatrzymanie prawa jazdy następuje w sytuacji, kiedy funkcjonariusze zatrzymają dokument prawa jazdy, podczas kontroli drogowej, do czasu wyjaśnienia sprawy. Kiedy zostanie zatrzymany dokument prawa jazdy, policja powinna w przeciągu 7 dni od zatrzymania, przesłać dokument z załączonym wnioskiem o jego odebranie do sądu lub prokuratury. W tym czasie kierowca, którego prawo jazdy zostało zatrzymane, może wysłać odpowiedni wniosek do policji o zwrot zatrzymanego dokumentu. Jeżeli upłynie 7 dni, po ustaleniu właściwości sądu i sygnatur sprawy, można podobny wniosek skierować do sądu (wniosek o nieuwzględnienie wniosku policji w sprawie zatrzymania dokumentu). W tym przypadku ważnym czynnikiem będzie szybkość działania.

Utrata dokumentu prawa jazdy następuje w sytuacji, kiedy na mocy prawomocnego wyroku sądu, kierowcy zostaną odebrane uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Kierowcy, którym odebrane zostały uprawnienia do prowadzenia pojazdów, mają prawo do wnioskowania o przywrócenie uprawnień. Jeżeli sąd pozytywnie rozpatrzy wniosek kierowcy, otrzyma on uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych wyposażonych w blokadę alkoholową. Wnioskować o to mogą kierowcy, których zakaz prowadzenia pojazdów przekroczył połowę wyznaczonego okresu. Gorzej mają osoby, które utraciły prawo jazdy dożywotnio. Takie osoby muszą poczekać 10 lat od rozpoczęcia kary, aby złożyć taki wniosek.

Prosty przykład pomiędzy zatrzymaniem a utratą dokumentu prawa jazdy. Policja zatrzymuje kierowcę prowadzącego samochód pod wpływem alkoholu, w trakcie kontroli zatrzymują dokument prawa jazdy. Sprawa jest w toku. Po rozprawie sądowej sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów, czyli utratę prawa jazdy, na czas określony lub dożywotnio.

By zapobiec utracie prawa jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu, polecamy dla każdego kierowcy zakup alkomatu w naszym sklepie.

Alkomaty - sklep alkopatrol

 

W jaki sposób starać się o odzyskanie uprawnień do prowadzenia pojazdów.

W jaki sposób odzyskać prawo jazdy utracone za jazdę pod wpływem alkoholu? Osoby, którym zostało odebrane prawo jazdy za alkohol, powinny zapoznać się z prawem i możliwościami, z jakich mogą korzystać. Rozwiązaniem nie będzie jazda bez uprawnień. To może jedynie pogorszyć sytuację takich osób, w przypadku jakiejkolwiek kontroli lub – co gorsza – spowodowania kolizji czy wypadku. Dlatego kierowcy, którym zostało odebrane prawo jazdy, powinni zapoznać się z panującym prawem. Najprostszym sposobem na odzyskanie prawa jazdy jest odczekanie do końca orzeczonej kary. Chcąc odzyskać prawo jazdy po wyroku, kierowca powinien jak najszybciej złożyć odpowiedni wniosek do starosty. Jednak samo złożenie wniosku nie wystarczy. Do dopełnienia formalności należy również uzyskać orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do prowadzenia pojazdów. W razie braku przeciwwskazań kierowca nie powinien mieć większych problemów z odzyskaniem prawa jazdy. Jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów przekroczył rok, kierowca jest zobowiązany ponownie zdać egzamin na prawo jazdy. W takim wypadku wniosek do starosty o odzyskanie dokumentu prawa jazdy należy dopełnić zaświadczeniem o pozytywnym wyniku teoretycznego oraz praktycznego egzaminu na prawo jazdy. Na tej podstawie kierowca odzyska utracone praw jazdy.

Jak odzyskać odebrane prawo jazdy po wyroku?

Większość kierowców, którzy utracili prawo jazdy za alkohol, nie chce czekać do zakończenia wyroku. Istnieje taka możliwość. Szybsze odzyskanie prawa jazdy po wyroku za alkohol, jest możliwe dzięki wprowadzeniu blokady alkoholowej. Kierowcy, których wyrok przekroczył połowę okresu, mogą wnioskować o wcześniejsze odzyskanie uprawnień, do który sądu wydał wyrok. Po pozytywnym rozpatrzeniu takiego wniosku przez sąd wyrok jest zmieniany z zakazu prowadzenia pojazdów, na zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. Osoby, które utraciły prawo jazdy dożywotnio, mogą starać się o wcześniejsze odzyskanie uprawnień po upływie 10 lat od początku trwania wyroku. O możliwości skrócenia okresu zakazu prowadzenia pojazdów przez zastosowanie blokady alkoholowej, mówi art. 182 § 1 Kodeksu karnego wykonawczego. Złożenie wniosku, nie daje jednak gwarancji, że sąd pozytywnie go rozpatrzy. 

Jeśli jesteś zainteresowany montażem lub wynajmem blokady alkoholowej w swoim aucie i chcesz szybko odzyskać prawo jazdy, wówczas zadzwoń do nas tel. 888 189 029

Komentarze do wpisu (6)

11 października 2020

utracilem prawo jazdy na dwa lata trzeba zdac egzamin minelo 23lata jak go mam zdac w polsce jak mieszkam za granica i nie blisko jak moge go zdac jak nie moge sue naved ruszyc przez cirone 19i zrobic tez nowego nie mozna unia europeiska powinna wiedziec co zrobic w tej sytuac ji porque nie zrobia nowego paragrafu ustavy po pijaku oddawac prawa jazdy obowionzkowo tylko za wyoadek zabrac na cale zycie to jest przepis guay

17 października 2020

Utracilem prawo jazdy w 2010 za jazde pod wpływem na rok co teraz zrobic aby je odzyskać?

22 października 2020

po 5 latach skonczyl mi sie zakaz jak odzyskac prawko?

28 marca 2021

Odebrano mi prawo jazdy na 3 lata. Zakaz skończył się w 2013 roku. Czyli 8 lat temu. Czy z powodu utraty P. J. po alkoholu będę musiał montować w samochodzie alkomat? Czy wystarcza badania , egzamin praktyczny i teoretyczny, opłaty , wniosek o PKK ?

2 kwietnia 2021

Odebrano mu prawo jazdy na 4 lata wyrok wychodzi mi w czerwcu tego roku jak odzyskać prawo jazdy z powrotem krok bo kroku

28 sierpnia 2021

A mi zabrali wczoraj i mnialem 0.31 co mi może grozić

Infolinia:

Telefon: 888 189 029

Email: serwis@alkopatrol.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl