Czym jest uzależnienie? 1
Czym jest uzależnienie?

Czym jest uzależnienie?

Czy zastanawialiście się kiedyś, czym jest uzależnienie?

Rozmawiając o uzależnieniach, od razu sięgamy w umyśle do folderu ze zdjęciami ludzi zniszczonych przez narkotyki i do szkolnej pogadanki z Policją o narkotykach. Jak pokazuje definicja, uzależnić się można od wielu innych czynności a sam efekt uzależnienia może przybierać różne formy.

„Uzależnienie – nabyty stan zaburzenia zdrowia psychicznego i fizycznego, który charakteryzuje się okresowym lub stałym przymusem wykonywania określonej czynności, lub zażywania psychoaktywnej substancji chemicznej”. Wikipedia

Patrząc na definicję, całe nasze życie może być zdefiniowane przez uzależnienia. Samo uzależnienie rozciąga też swoją definicję na inne dziedziny niż medycyna i może być np. Uzależnieniem od kapitału czy od decyzji przełożonego.

Wychodząc z tych definicji, nawet jedzenie można podciągnąć pod uzależnienie, ale to zupełnie nie oddaje tego, czym chcę się zająć. Oddzielamy więc nasze podstawowe potrzeby fizjologiczne i społeczne. Pozostaje zatem ciekawy przykład.

Czym jest uzależnienie psychiczne od telefonu?

Fot. Uzależnienie fizyczne / psychiczne od telefonu!

Zwykły apetyt i kompulsywne jedzenie.

To dobry przykład na badanie uzależnień. Dobrze widać, że jedzenie w przypadku zaspokajania apetytu jest proste i niemal bezmyślne. Czysta potrzeba fizjologiczna.

Z drugiej strony u osób chorych na otyłość, często słyszy się o jedzeniu, żeby zapomnieć o problemach, odstresować się, poczuć się dobrze.

https://alkopatrol.pl/jak-rozpoznac-alkoholika-po-twarzy

Brzmi znajomo, prawda?

Rzeczywiście, okazuje się, że uzależnić można się łatwiej, jeśli podstawowe potrzeby nie są spełnione. Kompensowanie ich w inny sposób to reakcja obronna umysłu na zagrożenie. Stres związany z podstawowymi potrzebami jak bezpieczeństwo jest związany ze strachem o własne życie. Do tego strachem, który nie może zostać wyrażony. W ten sposób można uzależnić się nie tylko od jedzenia, ale również od papierosów, alkoholu lub innych narkotyków.

Uzależnienie od innych ludzi też może być groźne. Jest to wbrew pozorom nie tak rzadkie zjawisko. To właśnie z powodu uzależnienia, a więc kompensowania sobie braku zaspokojenia podstawowych potrzeb, sprawia, że kobieta zostaje z mężem, który ją bije.

 

Oczywiście sprawa jest trudniejsza, niż się wydaje.

Brak zaspokojenia podstawowych potrzeb może doprowadzić do załamania nerwowego kompletnego zniszczenia psychiki. Do tego samo zdanie sobie sprawy z problemu nic nie zmienia. Wiedząc jednak, gdzie szukać możemy zacząć zaspokajać podstawowe potrzeby. Kiedy warunki znikną pozbycie się nałogu, może być o wiele łatwiejsze.

 

Uzależnienie fizyczne! Gorzej, jeśli uzależniłeś się fizycznie!

Tylko niewielkie spektrum narkotyków silnie uzależnia fizycznie. Jest to na przykład heroina i inne opiaty. Heroina i opiaty bezpośrednio zastępują neuroprzekaźniki odpowiedzialne za poruszanie się i odczuwanie przyjemności. Efektem odstawienia jest okropny i przewlekły ból, który może zakończyć się nawet śmiercią. Inne narkotyki, w tym alkohol, też mogą wywoływać efekt fizyczny. W przypadku choroby alkoholowej mówi się o tym, że jest na całe życie. Jeśli były alkoholik wypije alkohol, nałóg wróci niemal natychmiast.

 

Oczywiście uzależnienie może przyjść od strony nawyku.

Jeśli codziennie będziemy pić po pracy alkohol, któregoś dnia możemy się obudzić jako alkoholicy. Rzadko jednak kiedy ludzie decydują się pić alkohol codziennie, jeśli są zadowoleni z życia i czują się bezpiecznie. Wtedy po prostu alkohol nie jest potrzebny. Jeśli masz takie nawyki, to jak najszybciej przejmij nad nimi kontrolę. Nie wpadaj w nałóg alkoholowy!

Uzależnienie jak widać w definicji, dotyczy również zachowań. Wielu uzależnionych od heroiny mówi o przyjemności, jakiej doświadczyli, nakłuwając sobie żyłę, natomiast palacze wspominają często, że lubią brać dym do płuc. Obie sytuacje wydają się wręcz trochę surrealistyczne.

Tak samo można uzależnić się od przypadkowego seksu i ekshibicjonizmu. Tak samo do spełnienia może prowadzić inne drażniące zasady społeczne działania. Celem takich działań jest pozbycie się kortyzolu i wspomaganie wydzielania dopaminy. Wszystko po to, żeby zrównoważyć brak spełnienia podstawowych potrzeb.

Uzależnienia od alkoholu — Cechy charakterystyczne osoby uzależnionej!

 

Niezrozumienie i stygmatyzacja.

Daleki jestem od manii ludzi, którzy traktują zażywanie różnych używek z góry jako nałóg. Sam fakt zażywania substancji z listy zabronionych nie kwalifikuje do bycia lumpem jak ze zdjęć na policyjnych pogadankach. Wystarczy powiedzieć, że alkohol jest groźniejszy niż większość pozycji na tej liście. Nie mniej dostać można różne substancje o różnym wpływie i potencjale do uzależnienia.  Ponieważ nie możesz zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania, spróbuj poszukać informacji gdzie indziej.

Są uzależnienia mniej i bardziej groźne. Są takie spowodowane stresem i są takie, które dopiero będą sobie radzić ze stresem i rosnąć. Warto uważać na regularnie spożywanie substancji psychoaktywnych i unikać wyjątkowo autodestrukcyjnych czynności.  Nie daj sobie jednak niczego wmówić na siłę ludziom uzależnionym od krucjaty na Ciebie.

 

Podsumowując

Nałogi są reakcją na niespełnione potrzeby. Są metodą na rozładowanie stresu i wyrzut dopaminy do mózgu. Ponieważ z punktu widzenia gospodarki hormonalnej mogą wydawać się dobre, należy zbadać dokładnie, jak nałóg wpływa na nasze zachowanie i nasz odbiór rzeczywistości. Sama walka z nałogiem jest bardzo trudna i wymaga pokonania samego siebie w niesłychanie trudnej bitwie z samym sobą. Jeśli kiedyś zobaczysz alkoholika, który nie pije, to wiedz, że to prawdziwy wojownik. Niewinny żarcik, jakim jest zaproponowanie kieliszka, jest zdecydowanie nie na miejscu. Jeśli masz przed sobą byłego heroinistę to wiedz, że ten człowiek był w piekle i mógł zginąć, by teraz być wolny. Jeśli natomiast sam zmagasz się z nałogiem to powodzenia!

Delirium alkoholowe, co musisz o nim wiedzieć?

Sprawdź alkomaty elektrochemiczne w naszym sklepie.

Komentarze do wpisu (1)

3 lutego 2023

Dobrze opisany aspekt uzależnienia, jednak mimo wielu podobieństw, mechanizmów każdy przypadek jest indywidualny i wymaga odpowiedniego podejścia, który zapewni psychoterapeuta. Nie lekceważmy niezwykle ważnego wsparcia psychologicznego, ponieważ samodzielnie osoba uzależniona często nie daje rady pokonać nałogu, rodzina, znajomi próbują wszelkich sił i sposób, a najczęściej przełom następuje dopiero u specjalisty. Niemniej jednak wsparcie najbliższych jest dla uzależnionego ostoją w wytrwaniu w absencji od alkoholu lub innych substancji.

Infolinia:

Telefon: 888 189 029

Email: serwis@alkopatrol.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl