Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Narkotyki wśród polskich kierowców - STOP! 0
Narkotyki wśród polskich kierowców

Narkotyki wśród polskich kierowców - STOP!

Temat kierowców prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu lub co gorsza, powodujących wypadki drogowe, prowadząc na podwójnym gazie, jest od wielu lat na ustach wszystkich Polaków. Każdego roku, niemalże w każdym miesiącu, możemy usłyszeć w wiadomościach lub przeczytać na pierwszych stronach gazet o pijanych kierowcach czy sprawcach niejednokrotnie śmiertelnych wypadków na drogach, którzy sięgnęli wcześniej po alkohol.

Jednakowo, nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele jest osób zasiadających za kierownicą samochodu, które są pod aktywnym wpływem narkotyków. Temat ten w ostatnim czasie zaczyna się pojawiać coraz częściej i coraz częściej słyszymy o kierowcach, którzy spowodowali poważny wypadek drogowy, będąc pod wpływem substancji psychoaktywnych. Niestety statystyki są wręcz przerażające.

Narkotyki - testy

Fot. Narkotyki - testy

Na przestrzeni ostatnich 5 lat zanotowano wzrost liczby kierowców prowadzących samochód pod wpływem narkotyków o ponad 200%. Są to jedynie osoby, które „wpadły”, czyli zostały zatrzymane, a ich krew została przebadana na obecność substancji psychoaktywnych. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, jak ogromna jest „czarna dziura” na polskich drogach. Mowa tu oczywiście o kierowcach wyjeżdżających na drogi po zażyciu narkotyków, którzy nie zostali zidentyfikowani. Takie osoby starają się z reguły dużo bardziej uważać podczas prowadzenia samochodu, lecz skala jest na tyle duża, a działanie narkotyków na kierowców jest tak silne, że stają się oni często większym zagrożeniem dla innych użytkowników dróg, niż kierowcy zasiadający „za kółko” po alkoholu.

Najpopularniejszymi substancjami psychoaktywnymi, po które sięgają kierowcy, są marihuana oraz amfetamina i jej pochodne. W roku 2022 ujętych zostało niemalże 3 tysiące kierowców prowadzących pod wpływem narkotyków.

Niestety skala jest tutaj dużo większa, ponieważ jak już wyżej wspomnieliśmy, nie wszyscy kierowcy prowadzący pod wpływem narkotyków „wpadają”. Porównując ze sobą liczbę kierowców pod wpływem alkoholu z tymi, którzy prowadzą samochód pod wpływem narkotyków, wychodzi nam jedna wielka niewiadoma.

Dzieje się tak, ponieważ liczba kierowców prowadzących samochody pod wpływem alkoholu, jest umiarkowanie stała od kilku lat, za to kierowców – amatorów, substancji psychoaktywnych, działających podobnie do alkoholu jest – „X”. Dzieje się tak, dlatego, że jedynie namiastka tych kierowców zostaje zdemaskowana, zwykle w przypadku, gdy dojdzie już do tragedii i spowodują wypadek lub przekroczą przepisy ruchu drogowego.
Narkotyki w pracy - STOP

Fot. Narkotyki w pracy - STOP

 

Substancje psychoaktywne działające podobnie do alkoholu, na polskich drogach.

Polskie służby nie prowadzą sztywnych statystyk dotyczących zatrzymanych kierowców prowadzących pod wpływem narkotyków. Tymczasem, takie osoby są równie groźne, a kto wie, czy nie bardziej niebezpieczne dla społeczeństwa niż pijani kierowcy.

Dla uzmysłowienia skali problemu podajemy kilka przybliżonych danych zgromadzonych w ciągu ostatnich lat. 10 lat temu zatrzymywano poniżej tysiąca kierowców, którzy byli pod wpływem narkotyków. 3 – 4 lata później zdemaskowanych kierowców po zażyciu substancji psychoaktywnych było już ponad 1,5 tysiąca, a w roku 2022 to już liczba prawie 3 tysięcy kierowców złapanych na prowadzeniu pojazdu pod wpływem narkotyków.

Dodajmy do tego liczbę nikomu nieznaną, jaką dają nam kierowcy prowadzący samochody po zażyciu narkotyków, którzy nie zostali złapani. A ta liczba może być naprawdę przerażająco wysoka. Często mogła przytrafić się nawet sytuacja, gdzie kontrolowany przez policję lub inne służby kierowca był pod wpływem narkotyków, jednak nie został zdemaskowany, ponieważ nie zachowywał się podejrzanie, a badanie alkomatem nie wskazało na stan nietrzeźwości. Jeżeli alkomat wskazuje 0 promili, może wydawać się, że kierowca jest „czysty”, jednakże nie zawsze musi tak być.

Służby często decydują się na badanie narkotestem lub zbadanie krwi kierowcy w momencie, kiedy dostrzegą u niego podejrzane zachowanie. A nie zawsze osoba pod wpływem narkotyków musi się zachowywać podejrzanie, przynajmniej na pierwszy rzut oka. Jest na to jednak bardzo prosty sposób. Mianowicie chodzi o poszerzenie kontroli o badanie testem na obecność substancji działającym podobnie do alkoholu (narkotyków) u każdego kierowcy, tak jak to wygląda z kontrolą trzeźwości alkomatem, na zawartość alkoholu w organizmie.

Narkotyki i alkohol w pracy - testy

Fot. Narkotyki i alkohol w pracy - testy

 

Narkotyki – jak to działa na kierowców?

W ostatnim czasie nasze społeczeństwo zaczęło po cichu przyzwalać na jazdę po zażyciu narkotyków. „Przecież marihuana, to naturalny środek, nie jest dla nikogo zagrożeniem”, często możemy usłyszeć tego typu zwroty, szczególnie wśród młodzieży, ale w ostatnim czasie również wśród starszych użytkowników dróg, zasiadających za kierownicą samochodu.

Wśród bardzo rozwiniętych obecnie mediów społecznościowych możemy dostrzec często osoby, które nawet potrafią „chwalić” się w sieci faktem, że prowadzą, prowadziły lub będą prowadzić samochód po tzw. joincie. I nikt nic z tym nie robi.

Tymczasem, już niewielka ilość marihuany, a tak naprawdę THC, czyli tetrahydrokannabinolu w naszym organizmie, powoduje otępienie, przyspieszone tętno, zaburza koordynację wzrokowo – ruchową oraz sprawia, że kierowca może błędnie oceniać podejmowanie manewrów, czyli na przykład, kierowca będzie myślał, że skręca, a w rzeczywistości pojedzie prosto.

Poza tymi objawami typowe dla osób po zażyciu marihuany są takie oznaki jak zaczerwienione i „przeszklone” oczy bojaźliwość, otępiały wzrok, spowolniona reakcja, czy zwiększony apetyt. Zbyt duża dawka marihuany może spowodować też bóle i zawroty głowy, a nawet omdlenia, czy całkowitą utratę przytomności. Dodatkowo marihuana ma bardzo specyficzny i długo utrzymujący się w powietrzu zapach, który łatwo można zidentyfikować w niewielkiej kabinie samochodu.

narkotyki u kierowy - kara

Fot. Narkotyki u kierowy - kara

 

Narkotyki powodują różnego rodzaju zaburzenia, a każdy człowiek może reagować zupełnie inaczej, po zażyciu tej samej substancji.

Często słyszy się o tym, że ludzie zażywają kokainę, aby poprawić swoją koncentrację. Jednakowo, nie mówi się o tym, że osoba po spożyciu kokainy jest mocno pobudzona, znacznie podwyższa ciśnienie, co może prowadzić w skrajnych przypadkach, nawet do zawału serca.

Podobne oddziaływanie na organizm ludzki ma amfetamina i jej pochodne. Po zażyciu tego typu środków psychoaktywnych również występuje duże pobudzenie, podwyższenie ciśnienia, zaburzenia koordynacji wzrokowo – ruchowej, światłowstręt, czy nawet halucynacje. Dodatkowo dość łatwe do zauważenia jest, że osoba pod wpływem kokainy, amfetaminy czy jej pochodnej ma znacznie powiększone źrenice.

Szeroko pojęte dopalacze, które również są bardzo popularnym środkiem psychoaktywnym, mogą mieć różne, często nawet śmiercionośne działania na zażywające je osoby. Są to substancje chemiczne i tak naprawdę, nigdy nie wiadomo do końca, co znajduje się w ich składzie i jaka będzie reakcja organizmu po ich zażyciu.

THCA - testy u kierowców

Fot. THCA - testy u kierowców

 

Narkotest podczas każdej kontroli.

Pijani kierowcy są utrapieniem dla społeczeństwa, jednak nie ma dziś dla nich społecznej akceptacji. W ich cieniu są kierowcy, którzy wsiadają za kierownicę pod wpływem narkotyków.

Tutaj niestety coraz częściej słyszy się o społecznym przyzwoleniu, zwłaszcza wśród młodych osób. Patrząc na to, co dzieje się na polskich drogach i jak drastycznie w ostatnich latach wzrosła liczba kierowców prowadzących pod wpływem narkotyków, coraz częściej słyszy się o kontrolach nie tylko alkomatem, ale również narkotestem.

Jazda pod wpływem narkotyków jest zakazana, tak samo, jak i prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. Za jazdę pod wpływem substancji psychoaktywnych (narkotyków) grozi od dwóch lat pozbawienia wolności oraz wysoka kara grzywny, całą karę dopełnia sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

Zobacz artykuł: Badanie alkomatem w pracy nowe przepisy 2023.

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: 888 189 029

Email: serwis@alkopatrol.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl