Przekroczenie limitu zawartości alkoholu we krwi 0
Przekroczenie limitu zawartości alkoholu we krwi

Przekroczenie limitu zawartości alkoholu we krwi

Wielu z nas wydaje się, że po wypiciu jednego piwa możemy śmiało siadać za kierownicę naszego samochodu i ruszać w podróż.

Niestety, takie myślenie może nas doprowadzić do sytuacji, w której zostaniemy zatrzymani przez policję a limit zawartości alkoholu po badaniu alkomatem, zostanie przekroczony. Takie zdarzenie, kiedy prowadzimy samochód, a limit zawartości alkoholu we krwi zostanie przekroczony, niesie za sobą niemałe konsekwencje, o których wspominamy w osobnych artykułach.

Bardzo ryzykownym zachowaniem w Polsce jest wsiadanie za kierownicę po wypiciu piwa.

Faktycznie osoby, które łatwo spalają alkohol, już po godzinie mogą legalnie prowadzić samochód. Jednak to, czy limit alkoholu we krwi zostanie przekroczony po wypiciu jednego piwa, czy nie, jest uzależnione w dużym stopniu od wagi, wzrostu, wieku i ogólnego stanu organizmu osoby spożywającej.

Można powiedzieć, że Polska wyróżnia się na tle krajów europejskich co do limitów zawartości alkoholu we krwi kierującego pojazdem. Limit w Polsce to 0,2 promila.

Limit dopuszczalnego alkoholu we krwi kierowcy

Fot. Limit dopuszczalnego alkoholu we krwi kierowcy

W większości krajów Europy, dopuszczalny limit zawartości alkoholu we krwi kierowcy to 0,5 promila. Właśnie przez wysoko postawiony limit, mieszkańcy tych europejskich krajów śmiało mogą sobie pozwolić na wypicie piwa czy lampki wina do obiadu. Jednakże należy uważać i zwracać na to uwagę, że w większości krajów obowiązują różne limity, dla kierowców prywatnych samochodów osobowych oraz zawodowych kierowców ciężarówek, autobusów czy taksówkarzy.

Co więcej, w większości krajów obowiązują zaostrzone limity dla młodych kierowców, które uzależnione są od wieku kierowcy, zwykle jest to osoba, która nie ukończyła 21 roku życia. Zaostrzone limity w większości krajów obowiązują również dla „świeżych” kierowców, którzy mają prawo jazdy poniżej roku lub dwóch.

Przeciętny limit zawartości alkoholu we krwi kierowcy w większości krajów w Europie wynosi 0,5 promila, dla kierowcy prowadzącego prywatny samochód osobowy. Polska jest wśród 7 krajów europejskich, w których dopuszczalny limit zawartości alkoholu we krwi jest poniżej przeciętnej i wynosi 0,2 promila.

Ciekawostką jest fakt, że w Czechach, na Słowacji, na Węgrzech i w Rumunii niedopuszczalna jest jakakolwiek mierzalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy.

Także udając się na ferie zimowe do naszych południowych sąsiadów, pamiętajcie, żeby nie zapędzać się za kierownicę pojazdu, kiedy na stoku wypiliście grzańca na rozgrzanie. Ewentualnie zabierzcie ze sobą alkomat osobisty, wtedy będziecie mieć pewność, jaka jest zawartość alkoholu w organizmie, dzięki czemu będziecie jeszcze bardziej bezpieczni.

https://alkopatrol.pl/ile-sie-trzezwieje-po-4-piwach

Ile możemy wypić, żeby nie przekroczyć limitu zawartości alkoholu we krwi?

Bardzo często zadawane pytanie przez kierowców, na które wyłoniło się wiele teoretycznych odpowiedzi. Niestety, większość z nich nie jest miarodajna. I jeśli ktoś będzie nam mówił, że po jednym piwie możemy śmiało zasiadać za kierownicą, lepiej nie ryzykujmy. Inne teorie krążące w opinii publicznej, to na przykład informacje takie jak:

  • Po jednym piwie możesz prowadzić samochód.
  • Po kieliszku wódki i odczekaniu godziny można prowadzić samochód.
  • Lampka wina do obiadu nie zrobi różnicy podczas badania alkomatem.
  • Zjedzenie kilku czekoladek z nadzieniem alkoholowym, nie sprawi, że przekroczymy limit.

 

Jak te wszystkie teorie mają się tak naprawdę do ilości alkoholu, którą możemy spożyć przed rozpoczęciem jazdy samochodem, tak aby nie przekroczyć limitu? Tak naprawdę nie ma na to potwierdzonej reguły, ponieważ na zawartość alkoholu we krwi wpływa wiele czynników osobistych, wiek, waga, płeć kierowcy, a także rozciągnięcie w czasie spożywanego alkoholu.

Limit zawartości alkoholu we krwi w Polsce, wynoszący 0,2 promila oznacza dla wielu kierowców możliwość wypicia piwa, po którym odczekają kwadrans i wsiądą legalnie za kierownicę samochodu. Jednak nie możemy popadać w skrajność, nie jest to teoria dotycząca każdego kierowcy.

W przypadku przeciętnego europejskiego limitu zawartości alkoholu we krwi 0,5 promila, jedno wypite piwo nie dyskwalifikuje większości kierowców z legalnej jazdy samochodem. Jednak zachowajmy zdrowy rozsądek, tutaj również wiele zależy od okoliczności i osobistych predyspozycji kierowcy.

Czy orientujesz się 1 promil ile to alkoholu?

Spożywanie produktów bezalkoholowych, a przekroczenie limitu alkoholu zawartego we krwi kierowcy.

Badania naukowe wykazały, że kierowcy powinni mieć się na baczności, kiedy po spożyciu niektórych produktów, potencjalnie wyglądających na bezalkoholowe, będą chcieli zasiadać za kierownicą swojego samochodu. Na przykład, badanie wykazało, że dwie porcje popularnego włoskiego deseru Tiramisu, do którego dodaje się zwykle dwie łyżki brandy, Tia Mara lub Amaretto, zdarza się, że wszystkich z trzy trunki lądują w recepturze.

Zjedzenie dwóch porcji Tiramisu może oznaczać przekroczenie limitu zawartości alkoholu we krwi. Miłośnicy włoskiego deseru Tiramisu są ostrzegani, iż jeśli mają zamiar prowadzić samochód, lepiej niech trzymają się zjedzenia jednej porcji deseru, inaczej, mogą odpowiadać za jazdę. Pod wpływem alkoholu.

Inne desery na liście ostrzegawczej, po których spożyciu możemy przekroczyć limit zawartości alkoholu we krwi, to na przykład popularny deser cherry. Wiśniowy przysmak zawierający w sobie zwykle około 100 mililitrów wiśniowej brandy. W tym przypadku badania wskazały, że osoba spożywająca ten deser, aby przekroczyć limit zawartości alkoholu we krwi, musiałaby zjeść porcję przeznaczoną dla około ośmiu osób.

Może to być wyzwanie, jednak zdarza się nam spotkać większych łakomczuchów. Także, jeśli na przykład przy świątecznym stole, zjecie bardzo dużo wiśniowego przysmaku a później macie prowadzić samochód, zastanówcie się dwa razy czy na pewno możecie wsiąść za kółko. Oczywiście w podjęciu decyzji mogą wam pomóc alkomaty osobiste, które zmieszczą się w każdej kieszeni, torebce czy w schowku samochodowym.

Powszechnie znane i lubiane czekoladki wypełnione alkoholem. Popularne czekoladki wypełnione wiśniową lub czystą wódką, czekoladki z nadzieniem rumu czy adwokatu. Spożycie wszystkich z wyżej wymienionych przysmaków może spowodować, że przekroczony zostanie dopuszczalny limit zawartości alkoholu we krwi.

Nie tylko po spożyciu deserów możemy doprowadzić do przekroczenia limitu zawartości alkoholu we krwi. Powszechnie znana teoria dotyczy również spożywania ostrych potraw a konkretniej ostrych sosów zawartych w tych potrawach. Badania mówią, że po spożyciu potrawy, do której dodamy znaczną ilość sosu ostrego na przykład Jack Daniels Jalapeno albo sos Bourbon, może skończyć się nieprzyjemnymi konsekwencjami związanymi z zatrzymaniem przez policję kierowcy pod wpływem alkoholu.

Zjedzenie potrawy z zawartością zbyt dużej ilości sosu pieprzowego, również może sprawić nam kłopot, kiedy usiądziemy za kierownicą samochodu i zatrzyma nas patrol policji. Potrawa kurczak Marsala jest również na liście „ryzykownych”, ponieważ porcja dla czterech osób zawiera zwykle około 250 mililitrów sycylijskiego wina, które zawiera od 17 do 20% alkoholu.

O dziwo na liście produktów, po których możemy przekroczyć limit zawartości alkoholu we krwi, znajduje się również sok pomarańczowy. Sok zawiera zdawkowe ilości alkoholu, który wydobywa się podczas fermentacji owoców. Co prawda musielibyśmy wypić co najmniej dwa litry soku pomarańczowego, aby zbliżyć się do limitu spożycia alkoholu. Większość obywateli nie ma pojęcia o możliwości przekroczenia limitu zawartości alkoholu we krwi po spożyciu soku pomarańczowego lub ostrych sosów.

Ile mogę wypić?

Co grozi za przekroczenie dopuszczalnego limitu zawartości alkoholu we krwi kierowcy?

Każdy kraj posiada oczywiście swoje własne przepisy dotyczące limitu zawartości alkoholu we krwi kierowcy oraz przepisy dotyczące kar ze względu na przekroczenie danego limitu. Większości krajów europejskich kierowcy są kontrolowani na zawartość alkoholu we krwi oraz innych substancji, w momencie, kiedy ich jazda i zachowanie na drodze dostarcza pewnych wątpliwości funkcjonariuszom policji.

Na przykład w zachodniej Europie można często spotkać się z obrazem bardzo wolno jadącego samochodu w nocy, po popijanej winem kolacji. Tak naprawdę, dopóki taki kierowca nie popełni wykroczenia, najczęściej nie zostanie on skontrolowany przez patrol. W krajach Europy Zachodniej najczęściej zawartość alkoholu we krwi kierowcy nawet niewielka ilość, traktowana jest jako okoliczność obciążająca w przypadku udziału w wypadku, kolizji czy popełnieniu wykroczenia.

Na przykład u naszych zachodnich sąsiadów, limit zawartości alkoholu we krwi to 0,5 promila, jednak w przypadku dopuszczenia się wykroczenia drogowego lub uczestniczenia w wypadku czy kolizji, limit zmniejsza się do 0,3 promila. Jeżeli chodzi o kary pieniężne w europejskich krajach, które grożą za przekroczenie limitu zawartości alkoholu u kierowcy, zależne są one od spowodowanego zagrożenia oraz zawartości alkoholu we krwi.

W Polsce za spowodowanie wypadku po pijanemu skutkuje w każdym przypadku utratą uprawnień do prowadzenia pojazdów i karą pieniężną w wysokości minimum 5 tysięcy złotych, w niektórych przypadkach, może grozić kara bezwzględnego pozbawienia wolności. W Danii na przykład kara pieniężna jest obliczana na podstawie mnożenia miesięcznej stawki wynagrodzenia przez zawartość alkoholu we krwi. Dopuszczalny limit alkoholu we krwi w Danii wynosi podobnie jak w Niemczech 0,5 promila, jednak kiedy kierowca zachowuje się niebezpiecznie na drodze i zagraża innym uczestnikom ruchu, jazda pod wpływem staje się już przestępstwem.

 

Jak uniknąć przekroczenia dozwolonego limitu zawartości alkoholu we krwi?

Jeśli wybieracie się na lunch, gdzie będziecie chcieli napić się wina, czy jesteście miłośnikami deserów zawierających alkohole, a może wypijacie kilka litrów soku pomarańczowego w krótkim czasie, pamiętajcie, że każda z tych sytuacji może sprawić, że dozwolony limit alkoholu w wydychanym powietrzu zostanie przekroczony.

Co za tym idzie, prowadzenie samochodu po przekroczeniu limitu, wiązać się będzie z niemałymi konsekwencjami. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, najlepszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w alkomat. Alkomaty osobiste są na ten moment ogólnodostępne, co więcej, każdego będzie stać na zakup urządzenia do sprawdzenia zawartości alkoholu w organizmie.

Co więcej, obecne alkomaty osobiste posiadające sensor elektrochemiczny nie odbiegają parametrami od alkomatów policyjnych, dzięki czemu możemy w stu procentach zaufać tym urządzeniom. Posiadając alkomat osobisty, możemy być pewni, czy możemy wsiąść za kierownicę naszego samochodu i czy na pewno nie przekroczyliśmy dopuszczalnego limitu zawartości alkoholu w organizmie. 

Być może zainteresuje Cię artykuł: Jak długo utrzymuje się alkohol we krwi — tabela

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: 888 189 029

Email: serwis@alkopatrol.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl