Co to jest kalibracja alkomatu i na czym polega?
Zacznijmy od tego, jak działa alkomat. Urządzenie to, w zależności od modelu, może analizować próbkę oddechu użytkownika metodą elektrochemiczną lub półprzewodnikową. W obu przypadkach chodzi o to, aby zareagować z alkoholem obecnym w wydychanym powietrzu i przekształcić tę reakcję w elektryczny sygnał mierzalny, który następnie jest przeliczany na stężenie alkoholu.
Każdy alkomat posiada płytę główną popularnie nazywaną elektroniką oraz czujnik, niektórzy nazywają go sensorem. Sensor alkomatu można określić jako „serce” alkomatu. Płyta główna ma stałe parametry, jednak parametry czujnika są zmienne i ulegają zmianie z każdym pomiarem alkomatu.
Im wyższy odczyt na alkomacie tym parametry czujnika będą szybciej ulegały zmianie, czyli alkomat trzeba będzie szybciej kalibrować. Czujnik alkomatu będzie miał inne parametry w dniu, gdy kupimy alkomat i inne po kilku miesiącach użytkowania alkomatu.
Zmianę parametrów czujnika można nazwać dekalibracją. Oznacza to, że gdy czujnik (sensor) alkomatu będzie zmieniał swoje parametry i alkomat będzie wskazywał niewłaściwe wyniki, krótko mówiąc będzie nas kłamał.
Sprecyzujmy hasło „niewłaściwe wyniki” - alkomat będzie odczytywał wyniki niezgodne z zadanym wzorcem z symulatora wydechu, będzie zawyżał lub zaniżał. Dlatego systematyczna kalibracja alkomatu jest niezbędna do prawidłowych odczytów alkomatu.
Przypominamy, że na miejscu w naszym serwisie wykonywana jest również kalibracja alkomatu w krótkim czasie i korzystnej cenie.
Fot. Kalibracja alkomatu - laboratorium
Co to jest i jak działa symulator wydechu używany podczas kalibracji alkomatu?
Symulator wydechu to jedno z niezbędnych urządzeń, za pomocą którego kalibruje się alkomaty.
Symulator wydechu wypełnia się wzorcem o żądanym stężeniu alkoholu, po ty by włączając pompę powietrza, symulator wydmuchiwał powietrze, które będzie zawierało stałe stężenie alkoholu np. 0,50‰.
Alkomat, by poddać kalibracji, czyli ustawić go tak by odczytywał po kalibracji dokładnie wzorce z symulatora wydechu, należy wprowadzić w tryb kalibracji za pomocą dedykowanego oprogramowania serwisowego, następnie podać (wdmuchnąć) do alkomatu z symulatora wydechu powietrze z żądanym stężeniem alkoholu.
Jeśli kalibracja alkomatu zostanie przeprowadzona zgodnie z instrukcją serwisową, dostarczaną przez producenta wówczas alkomat po kalibracji w trakcie sprawdzania kontrolnego powinien działać prawidłowo, czyli jeśli kalibrowaliśmy urządzenie wzorcem 0,50‰, powinien go odczytać +/- 0,50‰.
Dlaczego napisałem +/- ?
Dlatego, że każdy alkomat ma tolerancję błędu i zgodnie ze specyfikacją producenta alkomat po kalibracji może odczytać 0,50‰ lub 0,55‰ również wynik 0,45‰ będzie prawidłowy, jeśli w specyfikacji będzie zapis o możliwym błędzie +/-0,05‰ przy zadanym wzorcu 0,50‰.
Warto pamiętać, że brak regularnej kalibracji może prowadzić nie tylko do błędnych pomiarów, ale także do kwestionowania wiarygodności wyników przez sądy lub inne instytucje.
Fot. Kalibracja alkomatu PRO X-5
To, co Państwo czytacie to tylko pobieżny opis, który ma przedstawić ogólnie tym z Państwa, którzy szukają informacji w Google hasła: Co to jest kalibracja alkomatu i na czym polega?
Kiedy alkomat wymaga kalibracji?
Proszę pamiętać, że nawet alkomat rzadko używany potrzebuje kalibrowania w czasie, który zaleca producent danego alkomatu. Średnio kalibrację alkomatu z sensorem półprzewodnikowym zaleca się co 6 miesięcy, a alkomatu z sensorem elektrochemicznym co 12 miesięcy.
Oczywiście jest to również uzależnione od modelu alkomatu. Trzeba też pamiętać, by nie przekraczać ilości wykonywanych pomiarów od kalibracji do kalibracji.
Każdy alkomat ma określoną taką ilość przez producenta alkomatów w specyfikacji technicznej lub instrukcji obsługi. Kontroluj poprawność działania i odczytów swojego alkomatu minimum raz w roku!
Często klienci, kupując alkomat, szukają godzinami, przeglądając i czytając fora internetowe w poszukiwaniu najlepszego alkomatu, a gdy już go kupią, to potrafią przez kilka lat, używać alkomatu, nie poddając go kalibracji.
Oczywiście nie jest to rozsądne rozwiązanie. Jeśli uważamy i jesteśmy pewni, że nasz alkomat działa prawidłowo, to mimo wszystko oddajmy go do serwisu wyłącznie na darmowe sprawdzenie.
Większość serwisów sprawdza alkomaty na symulatorach wydechu bezpłatnie, więc nie będziemy mieć kosztów, a jeśli się okaże, że faktycznie kalibrowanie alkomatu nie jest potrzebne, to będziemy mieli 100% pewności, że jego wyniki są poprawne.
Podsumowując, kalibracja alkomatu to niezwykle ważny proces zapewniający, że urządzenie dokładnie mierzy stężenie alkoholu.
Bez regularnej kalibracji trudno byłoby polegać na wynikach pomiarów, co mogłoby mieć poważne konsekwencje zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym użytkowników. Dlatego też warto dbać o swoje urządzenie i przestrzegać zaleceń producenta dotyczących kalibracji.
Fot. Proces przygotowania do kalibracji alkomatu.
Zapraszam do obejrzenia filmu, jak sprawdzamy po kalibracji alkomat AL-8000 SILVER to jeden z lepszych alkomatów, który jest bardzo dokładny, o czym świadczy jego pomiar i kontrola na symulatorze wydechu po kalibracji - wynik 0,50‰ po zadanym wzorcu 0,50‰ - idealnie.
Zobacz film jak sprawdzamy alkomat PROMILER AL 8000 SILVER po kalibracji?
Ile kosztuje kalibracja alkomatu?
Ile kosztuje kalibracja alkomatu w serwisie alkopatrol.pl możesz sprawdzić tutaj: https://alkopatrol.pl/Kalibracja-alkomatu.
Jak skalibrować alkomat wysyłkowo?
Żeby skalibrować alkomat wysyłkowo, wystarczy, że spakujesz alkomat z adresem zwrotnym i numerem telefonu i prześlesz na nasz adres.
Najważniejsza zasada prowidłowego używania alkomatu!
Nigdy nie rób pomiarów bezpośrednio po spożyciu alkoholu!
Samodzielna kalibracja alkomatu - czy to możliwe?
Kalibracja alkomatów dowodowych i osobistych (serwis kalibracja alkomatu):
Alkopatrol.pl, ul.Łaska 80, 95-200 Pabianice