Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Co to jest kalibracja alkomatu i na czym polega? 0
Co to jest kalibracja alkomatu i na czym polega?

Co to jest kalibracja alkomatu i na czym polega?

Kalibracja alkomatu polega na ...

Każdy alkomat posiada płytę główną popularnie nazywaną elektroniką oraz czujnik, niektórzy nazywają go sensorem. Sensor alkomatu można określić jako "serce" alkomatu. Płyta główna ma stałe parametry, jednak parametry czujnika są zmienne i ulegają zmianie z każdym pomiarem alkomatu. Im wyższy odczyt na alkomacie tym parametry czujnika będą szybciej ulegały zmianie, czyli alkomat trzeba będzie szybciej kalibrować. Czujnik alkomatu będzie miał inne parametry w dniu, gdy kupimy alkomat i inne po kilku miesiącach użytkowania alkomatu. Zmianę parametrów czujnika można nazwać dekalibracją. Oznacza to, że gdy czujnik ( sensor) alkomatu będzie zmieniał swoje parametry i alkomat będzie wskazywał niewłaściwe wyniki, krótko mówiąc będzie nas kłamał. Sprecyzujmy hasło "niewłaściwe wyniki" - alkomat będzie odczytywał wyniki niezgodne z zadanym wzorcem z symulatora wydechu, będzie zawyżał lub zaniżał.

 

Co to jest i jak działa symulator wydechu używany podczas kalibracji alkomatu? 

Symulator wydechu to jedno z niezbędnych urządzeń, za pomocą którego kalibruje się alkomaty.

Symulator wydechu wypełnia się wzorcem o żądanym stężeniu alkoholu, po ty by włączając pompę powietrza, symulator wydmuchiwał powietrze, które będzie zawierało stałe stężenie alkoholu np. 0,50‰. Alkomat, by poddać kalibracji, czyli ustawić go tak by odczytywał po kalibracji dokładnie wzorce z symulatora wydechu, należy wprowadzić w tryb kalibracji za pomocą dedykowanego oprogramowania serwisowego, następnie podać (wdmuchnąć) do alkomatu z symulatora wydechu powietrze z żądanym stężeniem alkoholu. Jeśli kalibracja alkomatu zostanie przeprowadzona zgodnie z instrukcją serwisową, dostarczaną przez producenta wówczas alkomat po kalibracji w trakcie sprawdzania kontrolnego powinien działać prawidłowo, czyli jeśli kalibrowaliśmy urządzenie wzorcem 0,50‰, powinien go odczytać +/- 0,50‰. Dlaczego napisałem +/- ? Dlatego, że każdy alkomat ma tolerancję błędu i zgodnie ze specyfikacją producenta alkomat po kalibracji może odczytać 0,50‰ lub 0,55‰ również wynik 0,45‰ będzie prawidłowy, jeśli w specyfikacji będzie zapis o możliwym błędzie +/-0,05‰ przy zadanym wzorcu 0,50‰.

Symulator wydechu niezbędny do wykonania kalibracji alkomatów

 

To, co Państwo czytacie to tylko pobieżny opis, który ma przedstawić ogólnie tym z Państwa, którzy szukają informacji w Google hasła: " Co to jest i na czym polega kalibracja alkomatu? ". Proszę pamiętać, że nawet alkomat rzadko używany wymaga kalibracji w czasie, który zaleca producent danego alkomatu. Średnio alkomaty z sensorem półprzewodnikowym zaleca się kalibrować co 6 miesięcy, a alkomaty z sensorem elektrochemicznym co 12 miesięcy. Trzeba też pamiętać, by nie przekraczać ilości wykonywanych pomiarów od kalibracji do kalibracji. Każdy alkomat ma określoną taką ilość przez producenta alkomatów w specyfikacji technicznej lub instrukcji obsługi.

Kontroluj poprawność działania i odczytów swojego alkomatu minimum raz w roku!

Często klienci, kupując alkomat, szukają godzinami, przeglądając i czytając fora internetowe w poszukiwaniu najlepszego alkomatu, a gdy już go kupią, to potrafią przez kilka lat, używać alkomatu, nie poddając go kalibracji. Oczywiście nie jest to rozsądne rozwiązanie. Jeśli uważamy i jesteśmy pewni, że nasz alkomat działa prawidłowo, to mimo wszystko oddajmy go do serwisu wyłącznie na darmowe sprawdzenie. Większość serwisów sprawdza alkomaty na symulatorach wydechu bezpłatnie, więc nie będziemy mieć kosztów, a jeśli się okaże, że faktycznie alkomat nie wymaga kalibracji, to będziemy mieli 100% pewności, że jego wyniki są poprawne.

 

Zapraszam do obejrzenia filmu, jak sprawdzamy po kalibracji alkomat AL-8000 SILVER to jeden z lepszych alkomatów, który jest bardzo dokładny, o czym świadczy jego pomiar i kontrola na symulatorze wydechu po kalibracji - wynik 0,50‰ po zadanym wzorcu 0,50‰ - idealnie.

 

Zobacz film jak sprawdzamy alkomat PROMILER AL 8000 SILVER po kalibracji?

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: 888 189 029

Email: serwis@alkopatrol.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl