
Bezpieczeństwo na drodze
Wszyscy obywatele korzystają na co dzień z dróg publicznych i występują w różnych rolach: kierowcy, rowerzysty czy pieszego. Jest niezmiernie ważne, aby wszyscy szanowali siebie nawzajem i dbali o wspólne bezpieczeństwo na drodze. Istnieje kilka podstawowych zasad, które zawsze powinny być przestrzegane.
Nie prowadź samochodu ani roweru po spożyciu alkoholu!
Wszyscy dobrze wiemy, że nie można prowadzić pojazdów po spożyciu alkoholu, jednak jak pokazują statystyki na polskich drogach ciągle duża część osób jeździ w stanie po spożyciu alkoholu. Policjanci doradzają osobom, które nie są pewne, czy mogą wsiąść za kierownicę, aby udały się pieszo do najbliżej jednostki policji i zbadały się przy użyciu alkomatu.
Zawsze gdy planowane jest spożywanie alkoholu, na przykład na imprezie rodzinnej, należy wcześniej zabezpieczyć sobie możliwość powrotu, korzystając z taksówki. Jeśli mamy daleko na komisariat to warto zapytać gospodarzy, czy może posiadają alkomat. Alkomaty są dziś powszechnie używane przez kierowców.
Warto pamiętać, by badać się alkomatem elektrochemicznym i ważne, by alkomat miał ważną kalibrację. Alkomat bez kalibracji jest nic nie warty, ponieważ nie ma żadnej gwarancji na prawidłowe odczyty. Kalibracja alkomatu to ważna czynność, którą trzeba wykonać minimum raz w roku, więcej szczegółów znajdziecie na naszej stronie w zakładce: „Kalibracja Alkomatu”.
Zasada ograniczonego zaufania!
Kierowcy zawsze powinni uważać na to, jak jadą a z kolei piesi powinni myśleć o tym, jak idą, zwłaszcza gdy zbliżają się do przejścia dla pieszych. Trzeba mieć na uwadze, że samochód nie zatrzyma się w miejscu, może też być prowadzony przez nietrzeźwego kierowcę, dlatego należy unikać nagłych wtargnięć na przejście dla pieszych.
Pieszy nigdy nie powinien wchodzić bezpośrednio pod jadący samochód, zakładając, że na 100% auto się zatrzyma. Trzeba mieć na uwadze, że w samochodzie może na przykład nastąpić awaria układu hamulcowego. Jeśli masz pewność i widzisz, że kierowca zwalnia i hamuje wpuszczając cię na przejście dla pieszych wówczas możesz przechodzić przez pasy.
Jesteś widoczny - jesteś bezpieczny!
Kierowcy samochodów z reguły pamiętają o włączaniu świateł mijania. Niestety dużo gorzej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o rowerzystów poruszających się po zmroku. Mają oni obowiązek mieć wtedy włączone przednie światło białe lub żółte oraz tylne czerwone.
W Polsce obowiązek noszenia kasku nie jest uregulowany prawnie, jednak zdecydowanie warto dokonać jego zakupu. Warto, aby kaski nosiły także osoby, które przemieszczają się na deskorolkach i hulajnogach.
Równie ważne jest noszenie kamizelek odblaskowych przez rowerzystów, którzy przemieszczają się po zmroku oraz w nieoświetlonych terenach niezabudowanych. I pamiętajcie, że rowerzystów też obowiązuje dopuszczalny limit alkoholu, do którego mogą poruszać się po drogach publicznych.
Fot. Kamizelki odblaskowe - używaj elementów odblaskowych i zachowaj szczególną ostrożność!
Czego jeszcze nie należy robić korzystając z dróg publicznych?
Wielu kierowcom zdarza się jeździć bez zapiętych pasów, a to bardzo zły nawyk. Niekiedy zdarza się także, że małe dzieci przewożone są bez fotelika oraz na przednim siedzeniu. Te zaniedbania często wynikają z pośpiechu, ale należy pamiętać, że konsekwencje mogą być poważne.
Fot. Kierujących pojazdami upominamy o zapinaniu pasów bezpieczeństwa!
Rodzice mają dawać dobry przykład dzieciom.
Każdy rodzic powinien być świadomym tego, że jest obserwowany przez dzieci i negatywne zachowania mogą być później naśladowane. Dzieci widzą, że rodzic przekracza prędkość, przejeżdża na czerwonym świetle oraz rozmawia przez telefon.
Niedopuszczalne jest by rodzic przeklinał przy dziecku, bo kultura uczestników ruchu drogowego i bezpieczeństwo dzieci to rzecz bardzo istotna. Warto od najmłodszych lat uczyć dziecko przepisów ruchu drogowego i dawać im dobry przykład.
W myśl polskich przepisów dziecko, które chodzi do pierwszej klasy może samodzielnie poruszać się po drogach.
Dzieci powinny poruszać się przede wszystkim po chodnikach pamiętając o ruchu drogowym. Jeśli takiego chodnika nie ma należy korzystać z pobocza, po lewej stronie. Każdego malucha warto też wyposażyć w elementy odblaskowe lub światełka na baterie. Dzieci powinny być uświadomione przez rodziców na temat zagrożeń występujących na drodze. Ważne jest by rozumiały one, że na drodze nie mogą zachowywać się tak swobodnie, jak na przykład na placu zabaw.