Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Badanie alkomatem. Czy alkomat może wskazać błędny wynik? 0
Badanie alkomatem. Czy alkomat może wskazać błędny wynik?

Badanie alkomatem. Czy alkomat może wskazać błędny wynik?

Alkomaty to precyzyjne urządzenia elektroniczne, które zbudowane są z czułych sensorów i układów elektronicznych. Tak jak każde inne urządzenie, alkomat może zawodzić, a błędny wynik badania trzeźwości może wynikać z wielu czynników. Co więcej, alkomat bada stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu, dlatego, tym bardziej wynik badania może być błędny.

Funkcjonariusze policji powinni przeprowadzać badania trzeźwości kierowców za pomocą specjalistycznego sprzętu. Jest to uregulowane w zarządzeniu nr 496 Komendy Głównej Policji z 25 maja 2004 roku. Policjanci mogą używać urządzeń działających na podstawie pomiaru spektrofotometrycznego w podczerwieni, urządzeń działających na zasadzie elektrodowego utleniania alkoholu.

Jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy?

Badanie trzeźwości kierowców ma też swoje procedury. Zwykle pierwsze badanie przeprowadzane jest alkomatem przesiewowym, który wskazuje jedynie czy w wydychanym przez kierowcę powietrzu znajduje się alkohol. Jeżeli tak, przeprowadzane jest kolejne badanie alkomatem innego typu. Zdarzają się różne sytuacje. Jeśli kierowcę naszła ochota na zjedzenie ulubionego batonika wypełnionego nadzieniem zawierającym alkohol, wtedy alkomat przesiewowy może wykazać obecność alkoholu w wydychanym powietrzu. Jeżeli zajdzie taka sytuacja i wynik badania alkomatem przesiewowym będzie pozytywny, funkcjonariusze dokonają kolejnego badania po upływie 15 minut. Takie rozwiązanie powinno wykluczyć pozytywny wynik alkomatu i wykazanie alkoholu resztkowego w jamie ustnej kierowcy. Jeśli zdarzyło się wam zjeść kilka cukierków z wódką i wsiąść za kółko, w przypadku kontroli trzeźwości warto na wstępie poinformować policjantów, że spożywaliście niedawno taki produkt i wynik badania alkomatem, może być błędny.

Tak jak wspomnieliśmy, alkomat jest tylko urządzeniem elektronicznym i nawet policyjny alkomat może się czasami mylić. W sytuacji, gdy jesteśmy przekonani, że jesteśmy trzeźwi, mimo tego alkomat policyjny wskazuje przekroczoną normę zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu, możemy zakwestionować wynik badania. Wtedy możemy od razu zażądać laboratoryjnego badania krwi, na zawartość alkoholu w organizmie, lub odczekać 15 minut i poddać się badaniu alkomatem innego typu, jaki policja ma na wyposażeniu. Jako kierowcy musimy pamiętać, że spożyte produkty zawierające nawet śladową ilość alkoholu, mogą zmienić wynik badania alkomatem. Jednak przede wszystkim musimy wiedzieć, że nie możemy zostać niewinnie osądzeni o prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, po użyciu płynu do płukania jamy ustnej czy za zjedzenie batonika. To bardzo ważne, żeby w takich sytuacjach nie dać ponieść się emocjom, że alkomat wskazuje zawartość alkoholu, chociaż doskonale wiecie, że jesteście trzeźwi. Prawda prędzej czy później i tak wyjdzie na jaw, więc nie macie się o co martwić. Oczywiście kierowcy, którzy rzeczywiście wypili „trzy szybkie” u cioci na imieninach, będą iść w zaparte, że zjedli jedynie batonik, który zawierał alkohol, mogą zostać surowiej potraktowani przez wymiar sprawiedliwości. Ciekawostką, jest również mit, powielany przez kierowców, który mówi, że po zjedzeniu jabłek możemy otrzymać pozytywny wynik alkomatu podczas kontroli drogowej. Jednak policjanci już stwierdzili, że nie ma możliwości przekroczenia dopuszczalnej granicy 0,2 promila, po spożyciu owoców.

badanie alkomatem i błędny wynik

Ile się trzeźwieje po 4 piwach?

Palisz? Czekają Cię zmiany podczas kontroli trzeźwości.

Nie raz już pisaliśmy, że badanie trzeźwości alkomatem przeprowadzić można po upływie około 15 minut od zakończenia spożywania alkoholu lub ostatniego wypalonego papierosa. W innym przypadku można doprowadzić do rozkalibrowania alkomatu lub nawet uszkodzenia sensora (po takim rozkalibrowaniu wskazana jest kalibracja alkomatu). Wprowadzone nowe regulacje prawne, biorą pod uwagę więcej sytuacji, w których funkcjonariusze będą musieli poczekać z przeprowadzeniem badania trzeźwości. Zapisy w nowym projekcie mówią, że badania alkomatem nie należy przeprowadzić przed upływem 15 minut od zakończenia spożywania alkoholu, palenia wszystkich wyrobów tytoniowych, w tym nowatorskich wyrobów tytoniowych, e - papierosów lub bezdymnych wyrobów tytoniowych. To zmiana szczególnie ważna dla palaczy tak zwanych e - papierosów. Użytkownicy elektronicznych papierosów twierdzą, że możliwa jest zmiana wyniku badania alkomatem, po korzystaniu z e - papierosa. W skład liquidów wlewanych do papierosów elektrycznych znajdują się substancje, które mogą wpłynąć na wynik pomiaru alkomatem, są to na przykład gliceryna, glikol czy alkohol etylowy. Tak więc, jeżeli zostaniecie zatrzymani do kontroli trzeźwości, a palicie jakiekolwiek wyroby tytoniowe czy e-papierosy w trakcie jazy, będziecie musieli odczekać 15 minut od ostatniego puszczonego dymka, aby policjant mógł przeprowadzić badanie alkomatem. Jak wiemy, palenie wcale się nie opłaca, zarówno ze względów finansowych, jak i zdrowotnych, teraz również w przypadku kontroli trzeźwości palacze stracą cenny czas, a mianowicie dodatkowe 15 minut.

Ile utrzymuje się alkohol we krwi - tabela 

Nie jesteś pewny swojej trzeźwości? Udaj się do najbliższego posterunku policji.

Jest piątkowy wieczór i postanawiamy wyskoczyć ze znajomymi do pubu, żeby odreagować ciężki, tydzień popijając przy tym wiele drinków. Nagle w sobotę rano dowiadujemy się, że musimy zawieźć babcię na badania lub, co gorsza okazuje się, że musimy jednak stawić się w pracy. Jest to przykład z życia wzięty i pewnie wielu z Was znalazło się w podobnej sytuacji.

Posiadacze alkomatów osobistych, które często wyposażone są w technologię taką samą jak alkomaty policyjne, co może dawać nam dokładny wynik pomiaru, są w dogodnej sytuacji. Jednak musimy wiedzieć, że jeśli nawet najlepszy, elektrochemiczny alkomat osobisty wskaże nam, że możemy spokojnie wsiąść za kółko, a alkomat policyjny podczas kontroli trzeźwości, wskaże zawartość alkoholu w organizmie, i tak zostaniemy ukarani. Należy pamiętać, że każdy alkomat osobisty, jeżeli jest często używany i rzadko poddawany kalibracji, może przestać dokładnie wskazywać wynik zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu, mimo małej ilości wykonanych badań. W tańszych modelach alkomatów półprzewodnikowych takie zjawisko może pojawić się dużo szybciej. Dlatego należy pilnować, żeby alkomat osobisty był regularnie kalibrowany i sprawdzany w serwisie alkomatów, da to nam większą pewność, że wynik wskazywany przez alkomat osobisty jest wiarygodny.

Jeżeli nie posiadamy alkomatu osobistego w domu, nie jesteśmy jeszcze na straconej pozycji. Kiedy chcemy sprawdzić, czy w naszym organizmie na pewno nie ma już alkoholu, możemy zgłosić się do najbliższego posterunku policji. Tam możemy nieodpłatnie skorzystać z policyjnego alkomatu, który wskaże nam dokładny wynik. Stacjonarne alkomaty, używane na policyjnych posterunkach, to zwykle alkomaty działające na podstawie pomiaru spektrofotometrycznego w podczerwieni lub dokładne, elektrochemiczne alkomaty dowodowe. Badanie trzeźwości przeprowadzone na posterunku za pomocą któregoś z wyżej wymienionych urządzeń da nam pewny wynik. W Polsce nie ma przepisu, który nakazywałby przebadać kierowcę alkomatem w komisariacie, na jego żądanie. Jednak Komenda Główna Policji ustaliła, że w przypadkach uzasadnionych, ustawowym zadaniem policji jest przeprowadzenie badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu na prośbę obywatela.

Wymieniony wyżej przykład ma za zadanie uchronić kierowców przed podjęciem nieodpowiedniej decyzji. Jeżeli nie jesteście pewni swojej trzeźwości i nie posiadacie alkomatu osobistego, warto udać się do najbliższego posterunku policji. Spacer na posterunek dobrze wam zrobi, dodatkowo możecie zaoszczędzić sobie wielu problemów, pieniędzy i co najważniejsze zachować uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Stan wskazujący na spożycie alkoholu i stan nietrzeźwości. Co nas czeka za przekroczenie przepisów?

Prawo karne wyróżnia stan wskazujący na spożycie alkoholu, nazywany również stanem po spożyciu alkoholu. Kierowca pojazdu mechanicznego, pozostający w stanie wskazującym na spożycie alkoholu, dopuszcza się popełnienia wykroczenia. O takim stanie możemy mówić, kiedy wynik badania alkomatem wskaże u kierowcy od 0,2 do 0,5 promila. W takiej sytuacji kierowcy mogą grozić następujące środki karne, takie jak, 10 punktów karnych, grzywna pieniężna w wysokości od 50 zł do 5000 zł, kara pozbawienia wolności od 5 do 30 dni oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych przez okres od 6 miesięcy do 3 lat.

O stanie nietrzeźwości mówimy w przypadku, gdy poziom alkoholu w organizmie kierowcy przekracza 0,5 promila. Kierowca, który prowadził pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości, dopuścił się tym samym popełnienia przestępstwa. Za popełnienie takiego czynu grożą następujące środki karne, takie jak, 10 punktów karnych, grzywna pieniężna uzależniona od dochodów kierowcy, świadczenie pieniężne na rzecz funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 zł, do nawet 60000 zł, pozbawienie wolności do 2 lat, w przypadku recydywistów i sprawców wypadków śmiertelnych kara pozbawienia wolności może wzrosnąć do 12 lat, zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 3 lat do nawet dożywotniego zakazu.

Jak rozpoznać alkoholika?

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: 888 189 029

Email: serwis@alkopatrol.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl